Селезінка виконує ряд важливих функцій, проте при цьому вона не є життєво важливим органом. У випадках, коли консервативне лікування не дає результату, за рядом показань може бути призначена спленектомія. Видалення селезінки у собак чи кішок дозволить зберегти життя вихованцю, якщо орган пошкоджений внаслідок травми або у ньому розвивається патологічний процес. У цьому більшість його функцій беруть на себе інші органи.
Принцип роботи та функції селезінки
Селезінка знаходиться в черевній порожнині біля шлунка і складається з червоної та білої пульпи. Червона виконує такі функції:
- фільтрація крові;
- вироблення кров’яних клітин;
- утилізація заліза, білків.
У спортивних порід собак цей орган відповідає за резерв еритроцитів, які переносять кисень. Це допомагає легше переносити швидкі старти та інтенсивні фізичні навантаження.
Біла пульпа містить лімфоцитарний запас та макрофаги для імунної системи. Вони розпізнають потенційно шкідливі, чужорідні мікроорганізми, допомагають знешкодити їх і виробити захисну реакцію при наступних контактах. Так, селезінка працює за принципом «великого кровосховища», накопичуючи червоні та білі кров’яні тільця до випадку, коли вони знадобляться організму:
- під час захворювань;
- при контакті із вірусами, бактеріями;
- при інтенсивних навантаженнях;
- у разі недостатньо поживного раціону.
Стабільна робота органу гарантує харчування всіх тканин, сильний імунний захист та злагоджений кровообіг.
Збільшення селезінки — ознака захворювання
Зміна об’єму будь-якого органу свідчить, що його функцію порушено. При системному запаленні, інфекційній хворобі такий стан для селезінки вважається нормою, на орган здійснюється підвищене навантаження, але після одужання він повинен прийти в норму.
Часті причини збільшення селезінки у собак та котів:
- гематома;
- кіста;
- злоякісна пухлина;
- застійні процеси при серцевій недостатності;
- застій крові при хворобах печінки;
- інтоксикація.
Інші симптоми, якими супроводжуються захворювання селезінки:
- здуття живота;
- різке схуднення;
- блювання;
- розлад стільця;
- запор;
- діарея.
Під час обстеження виявляється анемія, недостатність ниркової функції. Вихованець відмовляється від корму, починає більше пити води і частіше відвідувати туалет.
Пам’ятайте, що правильно виявити збільшену селезінку, провести диференціальну діагностику може лише досвідчений ветеринар. Не слід самостійно намагатися поставити діагноз — довірте вихованця професіоналу, щоб швидше розпочати лікування.
Причини захворювань селезінки у котів та собак
На розвиток патологічного процесу в селезінці впливає спосіб життя вихованця, його харчування та фізична активність. Для кожної породи раціон та рівень активності індивідуальний. На розвиток захворювань селезінки впливають:
- бактеріальні ураження;
- вірусні патології;
- протозойне зараження;
- мікоз — ураження патогенними грибками;
- анемія у хронічній формі;
- гельмінтоз;
- системні хронічні хвороби;
- вроджені чи набуті гормональні розлади;
- аутоімунні захворювання;
- механічні ушкодження, травми.
У собак і кішок поширені стафілококові та стрептококові інфекції, зараження бактеріями спірохетами та роду Актиноміцетів. Окремо у собак зустрічається бруцельоз. Шляхи зараження:
- ушкоджені шкірні покриви;
- брудна вода;
- ґрунт із інкрементами;
- заражені біорідини — у період розмноження.
Хронічні інфекції, віруси та запальні процеси поступово послаблюють імунний статус та провокують порушення у кровообігу. Селезінка недоотримує необхідний об’єм крові, стає органом-мішенню для бактерій та запальних вогнищ.
Види пухлин органу
У селезінці утворюються доброякісні та злоякісні пухлини. Якщо новоутворення не має ракової природи, воно все одно підлягає видаленню — згодом доброякісні кісти та новоутворення мутують.
Рівномірне збільшення селезінки не говорить про рак. Такий стан органу характерний для системних порушень.
До доброякісних пухлин відносяться:
- гемангіома;
- мієлоліпома;
- ліпома;
- лейоміома.
Злоякісні пухлини селезінки у котів та собак:
- гемангіосаркома — найпоширеніший тип раку селезінки у вихованців;
- лімфома;
- фібросаркома;
- плазмоцитома;
- мастоцитома;
- ліпосаркома;
- остеосаркома;
- карцинома.
Новоутворення частіше зустрічаються у вихованців середнього та похилого віку. Природна схильність спостерігається у великих порід. За схильністю до вузлових утворень, гематом і саркоми на першому місці знаходиться німецька вівчарка. За нею — золотистий ретрівер та лабрадор.
Гемангіосаркома
Агресивне захворювання з високим ризиком метастазів у печінці, легенях. Рідше — у очеревині, сальнику, головному мозку. У кішок зустрічається рідше та менш агресивно. Показана хірургічна операція та хіміотерапія в післяопераційному періоді.
Вузлова гіперплазія
Надмірний розподіл нормальних клітин паренхіми. Залежно від співвідношення компонентів клітин буває лімфоїдною, плазмоцитарною, змішаною. Може стати перехідною формою між доброякісним вузлом та злоякісною пухлиною.
Мастоцитома
Зустрічається частіше у кішок, не виявлено породної схильності. Протікає агресивно, з метастазами. Призначається операція, ефективність хіміотерапії у такому випадку не доведена. Мастоцитома становить половину всіх випадків збільшення селезінки у котів.
Діагностика захворювань селезінки у котів та собак
Для оцінки розмірів органу лікар проводить пальпацію — обмацує селезінку через черевну стінку. Збирає скарги від власника тварини та призначає діагностику:
- загальний клінічний та біохімічний аналізи крові — результати покажуть наявність запального процесу;
- рентген;
- УЗД черевної порожнини.
При підозрі на злоякісну пухлину призначається біопсія селезінки, лімфовузлів та кісткового мозку за показаннями. У зоні ураження намацуються збільшені лімфовузли, набряк тканин черевної стінки.
Видалення селезінки у кішки або собаки — показання
Спленектомія виконується в умовах клініки кваліфікованим ветеринарним лікарем. Ціна операції розраховується індивідуально кожному за конкретного випадку. Отримати консультацію спеціаліста вдома ви можете, звернувшись за допомогою до представників веб-порталу vet-call24.com.ua. Вартість послуги виклику ветлікаря визначається індивідуально.
Показання для видалення визначає тільки лікар за результатами діагностики. Але якщо вихованець почувається все гірше і вимагає термінової допомоги, не відкладайте дзвінок до лікаря — швидка ветеринарна допомога зможе доставити собаку або кота до лікарні правильно, не спровокувавши погіршення стану.
Показання до планового видалення селезінки у собак або котів:
- Онкологія — гемангіосаркоми, гемангіоми, лімфосаркоми. В даному випадку зволікати з виконанням операції не можна в жодному випадку, так як новоутворення селезінки практично будь-якого виду мають метастатичну активність, незалежно від того, чи це перші пухлини або вторинні.
- Пошкодження органу паразитами.
- Бактеріальні інфекції, що протікають із ускладненнями у вигляді абсцесів.
- Ушкодження органу таких видів: кісти, заворот селезінки, надрив шлунково-селезінкової зв’язки, підкапсульні гематоми.
- Аутоімунні захворювання.
- Пошкодження органу внаслідок травми (розрив капсули та пульпи), що супроводжується рясною крововтратою.
- Збільшення селезінки, викликане впливом токсичних продуктів хронічного запалення інших органів: гепатити, ендометрити, що тривало протікають, і т.д.
Операція з видалення селезінки у деяких випадках дозволяє зберегти життя тварині. Смертність у результаті відмови від спленектомії при явних показаннях може досягати 70-80%.
Якщо, крім збільшення розмірів органу, інших симптомів у тварини не виявлено, може бути призначене консервативне лікування. Однак і в такому випадку спленектомія розглядається як один із найефективніших способів терапії.
Як підготувати собаку або кішку до операції з видалення селезінки
Підготовка важлива для запобігання ускладненням після операції. Ветеринарний лікар проводить повне обстеження тварини, визначає стан систем органів:
- серцево-судинної;
- шлунково-кишкового тракту;
- органи сечостатевої системи;
- дихальної.
Операція має бути перенесена, якщо у вихованця спостерігаються виражені симптоми інфекційного захворювання — це підвищує ризик поширення інфекцій у черевній порожнині.
При підготовці кішки або собаки до спленектомії чи будь-якої іншої операції слід враховувати такі моменти:
- шерсть тварини має бути чиста, без ковтунів;
- подбайте про те, щоб лапи домашнього вихованця також були чистими;
- прийом їжі слід припинити за 12 годин до операції;
- воду можна пити, проте кількість рідини за 2 години до операції необхідно зменшити;
- постарайтеся приїхати заздалегідь — зможете спокійно вигуляти свого домашнього вихованця.
Якщо операція не термінова, вихованця потрібно вигуляти. Не турбуйтеся, якщо мимоволі собака чи кіт не сходили до туалету — лікар перевірить це перед наркозом і поставить уретральний канал у разі потреби.
Проконсультуйтеся з лікарем щодо особливостей підготовки тварини до проведення спленектомії. Не забудьте захопити із собою у день операції результати аналізів та обстежень. Якщо тварина велика, можливо, знадобиться стороння допомога. Для зручності транспортування вихованця можна використовувати плед.
Видалення селезінки у кішки чи собаки — особливості проведення операції
Спленектомія виконується кваліфікованим лікарем в умовах ветеринарної клініки під загальним наркозом:
- доступ до черевної порожнини хірург отримує через розріз у передпупковій ділянці;
- лікар гранично акуратно виводить орган із операційної рани, а після перекриття судин — видаляє;
- на наступному етапі виконується санація черевної порожнини, потім на рану накладаються шви.
Операція вважається не дуже складною і, як правило, ускладнень після неї не виникає. Відновлюється тварина досить швидко. Дотримуйтесь всіх рекомендацій ветеринара, щоб ваш чотирилапий друг якнайшвидше повернувся до нормального життя.
Дотримання всіх правил підготовки запобігатиме зараженню. Після виписки вихованцю потрібно забезпечити комфортне приміщення, чистий плед та спокій як у стаціонарі.
Лікування та реабілітація після операції
Відразу після операції тварина не повинна рухатися, поки не прийде до тями від наркозу. Через кілька годин ветеринар порадить дати собаці чи кішці чистої води. Якщо немає блювотного рефлексу, а вихованець виявляє інтерес до їжі та пиття, ще через годину можна дати невелику порцію корму.
Спеціальний легкий корм для післяопераційного періоду продається у ветеринарних аптеках. Він забезпечує необхідний мінімум для відновлення організму, не навантажуючи органи ШКТ.
У реабілітаційний період призначаються такі препарати:
- антибіотики групи фторхінолонів або цефалоспоринів — для запобігання черевній інфекції та сепсису;
- рибоксин або сульфокамфокаїн для підтримки серцево-судинної системи тварин після наркозу;
- вітаміни групи В до 2 тижнів після операції;
- вітаміни А, Е, D;
- аскорбінова кислота до 3 тижнів після втручання.
На 10 день після операції знімаються шви. Весь час до зняття контролюють пульс, температуру та дихання вихованця. Шов обробляється антисептичними розчинами до і після зняття ниток, доки остаточно не затягнеться.
Наслідки
Операція, виконана досвідченим ветеринаром, не є небезпечною для тварини. Вже через 2 тижні вихованець радуватиме вас більшою активністю, ніж до втручання. Кожні півроку необхідно відвідувати лікаря для оцінки загального стану вихованця, особливо якщо видалення органу було показано при раковому новоутворенні.
Не потрібно нічого міняти у способі життя тварини. Стандартний корм, фізична активність та умови утримання забезпечать йому довге та якісне життя. За рекомендацією лікаря прописуються сезонні вітаміни, які здатні посилити захист імунітету від інфекційних захворювань.
Своєчасна операція з видалення селезінки здатна врятувати життя вашому улюбленцю і значно підвищити його якість. Не завжди тварини знаходять спосіб повідомити про своє погане самопочуття — відвідуйте ветеринарну клініку регулярно, щоб вчасно діагностувати захворювання та розпочати лікування.