Економія часу на візиті до ветеринару
Відсутність небажаних контактів
Відсутність стресу від зміни ситуації
Можливість більш детального огляду вихованця
Пологи у кішок та собак — природний процес, але іноді тваринам потрібна допомога ветеринара. Власники домашніх тварин повинні знати, у яких випадках потрібно звертатися до клініки та як правильно діяти при ускладненнях у процесі родової діяльності.
Що таке допомога тваринам під час пологів
Допомогу під час пологів тваринам класифікують на кілька видів:
- маніпулятивне — виконується масаж шийки матки, полегшується вихід кошеня або цуценя з піхви;
- медикаментозне — полягає у застосуванні спеціальних медикаментозних засобів, що стимулюють потуги;
- оперативне — порожнинне хірургічне втручання.
У ветеринарній клініці кесарів розтин кішкам і собакам роблять під загальним наркозом. Плід витягають, виконуючи розріз по стінці матки. Своєчасне втручання фахівця при ускладненнях у процесі родової діяльності дозволяє врятувати життя тварині та її потомству. Навіть за незначних відхилень ветлікар може своєчасно надати необхідну допомогу.
У яких випадках потрібно допомагати тварині під час пологів
Допомога ветеринара кішці або собаці потрібна:
- якщо пологи відбуваються вперше;
- чистокровним кішкам та собакам — у них найчастіше трапляються труднощі в процесі пологів;
- домашнім вихованцям, у яких під час попередніх пологів були ускладнення.
До лікаря потрібно звернутися, якщо кішка або собака відчувають сильний біль під час потуг, при кровотечі, що почалася, появі апатії, явній слабкості тварини.
Приводом для тривоги має стати і тривалий інтервал між появою новонароджених дитинчат (більше 3-х годин). Спектр патологій при пологах дуже великий, тому присутність ветеринара буде не зайвою. При виникненні ускладнень він зможе надати термінову допомогу самці, кошенятам або цуценятам.
При необхідності ветеринара можна викликати додому, щоб скоригувати пологи вже в процесі за допомогою медикаментів або вдавшись до хірургічного втручання.
Особливості процедури
Пологи у тварин відбуваються у три етапи.
У ході першого етапу відбувається підготовка родових шляхів до народження. У нормальних випадках тривалість цієї стадії становить 6-12 годин. Але якщо тварина народжує вперше або у неї спостерігається підвищена нервова збудливість, процес може тривати до 36 годин.
На даному етапі відбувається розкриття шийки матки, розслаблення піхви, матка починає скорочуватися (але м’язи очеревини у процесі не беруть участь). Собака або кішка відчуває тривогу та дискомфорт, вилизує зовнішні статеві органи, з’являється нехарактерна задишка та підвищене збудження. Тварина потребує уваги господаря. У більшості випадків це не супроводжується жодними симптомами, а власник собаки або кішки може її просто не помітити. До кінця цього періоду перейми стають більш інтенсивні та тривалі. Відбувається розрив плодових оболонок.
Тривалість другої стадії становить 3-12 годин, іноді добу. Ветеринари вважають, що нормальні пологи тривають трохи більше 24 годин. Другий етап характеризується нормалізацією температури. При головному передлежанні головка кошеня або цуценя виходить у таз, а при тазовому розташуванні плода насамперед виходить пояс задніх кінцівок та тазу плоду. Після проникнення плоду в пологовий канал відбувається розрив амніотичного мішка, що призводить до пролиття прозорої рідини. Одночасно з матковими скороченнями у самки починають скорочуватися м’язи очеревини. Інтенсивність потуг плавно наростає, у результаті плід виходить із порожнини матки.
Цуценята з кошенятами з’являються на світ в амніотичному міхурі. Зазвичай тварина сама перегризає її і пуповину, облизує новонародженого. Але, якщо через ті чи інші причини цього не відбувається, у справу вступає ветеринар. Обов’язково слід перевірити регулярність дихання новонародженого.
На третьому етапі виходить плацента. Послід виходить зазвичай протягом 5-15 хвилин після появи кожного плоду, але може бути ситуація, коли за двома плодами виходять 2 плодові оболонки.
Чому варто звернутися до професіонала
До професіонала необхідно звернутися, якщо у тварини спостерігається слабка родова діяльність. Подібне трапляється при гіподинамії, багатоплідній вагітності, дегенеративному переродженні маткових стінок. Діагностувати слабку родову діяльність можна за рідкісними або короткими потугами.
Лікар ветеринар зможе допомогти тварині при аномальному розташуванні плода, якщо у кошеня або цуценя, що готується з’явитися на світ, закинута голова, має місце двостороннє згинання тазових кінцівок, при поперечному спинному передлежанні.
Фахівці знають, як правильно діяти у випадку, коли кішка чи собака виношує великий плід, при неповному розкритті шийки матки. Успішно справляються з післяпологовими наслідками — затримкою посліду, атонією матки, профузною кровотечею.
Прийом пологів у собак або котів, зокрема кесарів розтин, — відносно безпечна, проста та ефективна процедура. Використовуються перевірені методи анестезії, які дають змогу якісно та безпечно провести операцію.