Економія часу на візиті до ветеринара
Відсутність небажаних контактів
Відсутність стресу від зміни середовища
Можливість більш детального огляду вихованця
Гематома вушної раковини у домашніх тварин досить часте явище, особливо при активному способі життя. Воно являє собою скупчення лімфи і крові в області вушної раковини між шкірою і хрящовою тканиною. Лікування гематоми вушної раковини у собак та котів проводиться на підставі результатів огляду та залежить від тяжкості травми.
Причини виникнення гематоми вуха у котів та собак
Отогематоми виникають у результаті:
- забиття: тонка вушна раковина може пошкодитися навіть при незначному механічному впливі;
- укусів комах чи інших тварин: ситуація ускладнюється через те, що багато комах під час укусу вприскують слину, яка містить речовини, що перешкоджають згортанню крові;
- розчісування: тварина може постійно чухати вуха через хронічний отит, алергію, отодектоз;
- хронічного дерматиту: за такого захворювання тварина відчуває сильне занепокоєння, а тонка шкіра за наявності вогнищ запалення легко пошкоджується.
Захист тварини від укусів комахами, профілактика паразитарних та різних шкірних хвороб запобігає виникненню гематом вушних раковин.
Основні симптоми гематоми вушної раковини
Гематома вуха у кота або собаки може бути діагностована самостійно власником тварини. Виглядає як напівсферична пухлина на поверхні вушної раковини. При пальпації утворення м’яке на дотик, гіперемоване та болюче. При цьому можливе незначне підвищення температури тіла тварини.
Кіт або собака виявляють занепокоєння — нахиляють голову у бік пошкодженого вуха, тварина трясе головою, намагається чухати пошкоджену ділянку вушної раковини. У випадку тяжкого ушкодження спостерігаються ознаки дезорієнтації тварини, посилення занепокоєння, втрата апетиту та ін.
Лікування гематоми вушної раковини у кішок та собак
Гематома на вусі у котів або собак у більшості випадків не є небезпекою для здоров’я та життя вихованця, але вимагає огляду у лікаря та надання необхідної допомоги. Вона полягає в наступному:
- Евакуація крові, що накопичилася, і лімфи за допомогою голки і подальше введення в порожнину, що утворилася, протизапальних препаратів. Найчастіше застосовується 0,5% розчин новокаїну, антибіотики та гідрокортизон.
- Якщо гематома на вусі утворилася через розчісування, то після її дренування усувають причину сверблячки. Якщо це алергічна реакція, — призначають антигістамінні препарати та по можливості усувають алерген, якщо отодектоз — проводять протипаразитарне лікування та ін.
- Хірургічне лікування отогематоми призначається у тому випадку, якщо консервативне не дало результатів. Шкіру в області ушкодження під місцевим знеболенням розсікають, видаляють кров та фібрин. Після цього шкіру притискають до хряща і фіксують за допомогою шовного матеріалу, перешкоджаючи таким чином повторному скупченню рідини.
У випадку оперативного втручання призначається терапія антибіотиками, проводиться щоденна обробка шва та вушної раковини антисептиками. Бажано в післяопераційний період використовувати спеціальний комір, оскільки звичайну пов’язку тварина може легко зняти, а потім пошкодити шви.
У деяких випадках при незначних пошкодженнях гематоми на вушних раковинах тварин можуть розсмоктатися самостійно. Але при цьому шкіра залишається нерівною, вушна раковина деформується, а хрящ потовщується через розростання фібрину. Це призводить до інфікування та некрозів тканин.