Ми любимо тварин це — наше покликання

Ви намагаєтеся виконувати рекомендації ветеринара при годуванні вихованця, суворо дотримуєтеся правил догляду, створюєте комфортні умови для його проживання, але раптово виявляєте, що у кішки випадає шерсть біля основи хвоста або на інших ділянках тіла. Якщо причиною такого стану є не сезонне линяння, це може викликати справжній шок у власника домашнього улюбленця. Не панікуйте! Такий стан справді може бути ознакою розвитку патологічного процесу або навіть хвороби, проте існує низка інших, менш серйозних причин, і дотримуючись рекомендацій фахівця, усунути їх можна досить легко. Тому якщо ви виявили, що у кота випадає шерсть, обов’язково проконсультуйтеся з ветеринаром. Він на основі даних огляду, а також лабораторних досліджень поставить точний діагноз, поінформує вас про способи вирішення проблеми або призначить ефективне лікування.

Ознаки випадання шерсті у кота чи кішки

Під час сезонного линяння досить важко визначити, чи є процес випадання шерсті у тварини природним чи все ж варто хвилюватися. Регулярно вичісуйте вихованця, це дозволить помітити перші залисини. Також ви зможете ретельно розглянути волоски, щоб визначити, чи не стали вони більш тьмяними та ламкими.

Супутніми симптомами випадання шерсті у кота чи кішки не через сезонну линьку, можуть бути:

  • свербіж різної виразності;
  • сухість шкіри;
  • лупа;
  • шкіра може покриватися червоними плямами, що свідчать про її подразнення;
  • у результаті грибкових уражень на тілі кішки з’являються ділянки, які з часом мокріють та неприємно пахнуть;
  • на шкірі вихованця можуть з’являтися рани, якщо він страждає від сильної сверблячки і постійно вилизує шерсть, а також прикушує її зубами.

Якщо через зайнятість ви можете не помітити перші ознаки проблеми, то такі явні симптоми точно не пропустите. Не нехтуйте ними і постарайтеся якнайшвидше проконсультуватися з фахівцем.

cat2

Випадає шерсть у кота чи кішки — можливі причини

Якщо випадає шерсть у кішки, можливими причинами такого стану можуть бути:

  • Сезонне линяння. Часто у вихованців, які мешкають у квартирі, цей процес затягується на 2-3 місяці. Тож не варто турбуватися. Переконатися в тому, що вихованець здоровий, допоможуть: чисті очі, хороший апетит, вологий носик, нормальна активність.
  • Неправильне харчування. Випадання шерсті у домашніх вихованців, які харчуються з господарського столу, спостерігається через дефіцит вітамінів групи В, цинку та інших корисних речовин. Також до цього процесу схильні тварини, основний раціон яких становить дешевий корм. Незбалансоване харчування, а також годування кішки смаженою, гострою їжею, ковбасою може не тільки спровокувати випадання шерсті, але й спричинити розвиток хвороб шлунково-кишкового тракту. Не виключається можливість виникнення алергічних реакцій.
  • Вікові зміни. Поява залисин у тварин похилого віку — не рідкість. Пам’ятайте — це природний процес, і бити на сполох не слід.
  • Стрес. Кішки чутливі до будь-яких змін. Супутніми ознаками стресу є апатичність тварини, відмова від їжі. У важких випадках, коли кішка переживає сильне емоційне потрясіння, можливе випадання шерсті: локально — на мордочці, біля рота, підборідді, вухах; по всьому тілу — на спині, боках, лапах.
  • Шкірні захворювання, спричинені паразитами: кліщами, блохами. До розвитку демодекозу схильні вихованці з ослабленим імунітетом. Шкіра тварини сильно свербить, тому кішка може буквально вигризати клапті шерсті. Для демодекозу характерна поява залисин на морді та вушках кішки.
  • Алергія. Виявляється свербінням, почервонінням шкірних покривів на різних ділянках тіла тварини, а також у місцях контакту з алергеном. Кішка вилизує та розчісує шкіру, що є причиною появи залисин. Алергічну реакцію можуть викликати засоби побутової хімії, компоненти корму, рослини, лікарські препарати, засоби догляду за твариною (шампуні) та ін.
  • Лишай — грибкове ураження шкіри, яке може передаватися людині. Вогнища ураження мають круглу форму, шкіра набуває червоного кольору і покривається лусочками. Згодом, за відсутності терапії плями поступово збільшуються у розмірах. Детальніше про лишай розповідали в нашій попередній статті.
  • Себорея може бути як вродженою, так і набутою через захворювання внутрішніх органів, порушення гормонального фону. Виявляється формуванням вогнищ облисіння, які покриті дрібними лусочками. Головні ознаки патології — велика кількість лупи, неприємний запах, свербіж шкірних покривів.
  • Глисти, а саме — наслідки порушення обмінних процесів внаслідок їхнього розмноження у великій кількості. Шерсть тварини стає тьмяною, згодом через брак поживних речовин починають посилено випадати волоски. У занедбаних випадках з’являються осередки облисіння.
  • Запалення сальних залоз — аденіт. Патологічний стан обумовлений генетичною схильністю. У кішки з’являються залисини круглої форми — на вухах, біля основи шиї та на голові. При запущених станах облисіння поширюється по всій спині і аж до хвоста. Вогнища ураження стають сірими або жовтуватими, неприємно пахнуть.
  • Фолікуліт — захворювання інфекційного характеру, що вражає волосяні фолікули. На початкових стадіях відзначається ламкість волосся. На мордочці та шиї тварини з’являються запалені бульбашки. Процес супроводжується сильним свербінням.
  • Гормональні порушення, зокрема гіпертиреоз. Збої в роботі щитовидної залози часто проявляються себореєю, випаданням шерсті — частково на животі, боках та інших зонах або по всьому тілу (у занедбаних випадках). Вихованець постійно вилизується. У занедбаних випадках спостерігається сильне випадання шерсті, навіть грудками.
  • Гормональні зміни, пов’язані із вагітністю. У цей період кішка потребує вітамінних добавок. Дефіцит корисних речовин в організмі тварини проявляється облисінням навколо сосків. Збалансований раціон допоможе зберегти здоров’я вашої улюблениці.

Якщо у кішки спостерігається посилене випадання шерсті, проте загальний стан тварини не змінився, не поспішайте бити на сполох. Згадайте, чи не було допущено будь-яких змін у догляді за вихованцем: новий корм, прийом лікарських препаратів, щеплення. Якщо ви самостійно не можете визначити причину підвищеного випадання шерсті у кота, зверніться за допомогою до ветеринара.

Випадання шерсті у кота чи кішки — лікування та профілактика

Перед тим, як призначити лікування, лікар повинен обов’язково з’ясувати, від чого у кота випадає шерсть. Лише встановивши діагноз і визначивши причину, можна підібрати ефективну терапію або метод усунення проблеми. Не поспішайте лікувати вихованця в домашніх умовах, навіть якщо терапія полягає лише у застосуванні зовнішніх засобів. Насамперед слід визначити причину випадання шерсті у кота. Адже залежно від того, що призвело до прояву такого процесу, і визначатиметься тип терапії:

  • Дефіцит вітамінів та корисних речовин компенсується їхнім прийомом та збалансованим харчуванням.
  • При зараженні тварини глистами чи паразитами призначаються протиглисні чи протипаразитарні препарати у комплексі з вітамінами.
  • Гормональні збої також коригуються медичними препаратами.

Якщо причиною випадання шерсті у кота є захворювання внутрішніх органів, лікування в першу чергу спрямоване на боротьбу з основною хворобою. Також використовуються спеціальні засоби для догляду за ураженою шкірою.

Найефективніша профілактика линяння у тварин через природні чинники — створення комфортних умов проживання, збалансоване харчування, достатня рухова активність. Крім того, не забувайте про необхідність профілактичних оглядів вихованця у ветеринара. Рання діагностика допомагає ефективно боротися із захворюваннями та не допустити розвиток ускладнень.