Багато захворювань та порушення у роботі шлунково-кишкового тракту тварин супроводжуються діареєю. Якщо ви помітили у свого домашнього вихованця наявність симптомів цього патологічного стану, але не знаєте, що робити, якщо у кота пронос, звертайтеся за консультацією до фахівця або викличте ветлікаря додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua. Лікар проведе огляд тварини, призначить аналізи та обстеження, що допоможуть діагностувати проблему. Пам’ятайте: блювання та пронос у кота можуть бути симптомами цілого ряду захворювань та патологічних станів, що потребують негайного лікування.
Блювота і пронос у кота — причини
Якщо ви помітили, що домашній вихованець почав часто ходити в туалет, виявляти занепокоєння під час акту дефекації, жалібно нявкати, таким чином, повідомляючи вам, що страждає від болю, не зволікайте з візитом до лікаря, тим більше, якщо пронос у кота супроводжується ще й блюванням. Розлади травної системи виникають не лише при похибках у годуванні тварини.
Можливі причини виникнення проносу та блювання у кота:
- Непереносимість певних продуктів.
- Глисти. Візуально яйця паразитів у калі виявити неможливо, лише під час лабораторного дослідження. Однак однією з явних ознак зараження тварин є пронос з кров’ю, особливо після прийому протиглистного засобу.
- Отруєння хімікатами. Коли вигулюєте кота, стежте, щоб він не наївся трави. Ви повинні бути впевнені, що газон не оброблений засобами для догляду.
- Різка зміна раціону, перехід на новий дієтичний корм.
- Бактеріальні інфекції. Годуйте котика лише свіжою їжею. Адже якщо продукт заражений бактеріями, вони потраплять до організму тварини, викликаючи захворювання.
- Наявність стороннього тіла в кишечнику. При кишковій непрохідності пронос часто супроводжується блюванням.
- Вірусні інфекції: ротавіруси, аденовіруси, парвовіруси.
- Онкологічні захворювання: лімфома, карцинома.
- Алергічні реакції.
- Хвороби системного характеру (діабет).
- Захворювання та порушення роботи шлунка з вираженою недостатністю продукування шлункового соку.
Деякі власники домашніх вихованців вважають за краще годувати тварин «із загального столу». Проте в даному випадку важливо дотримуватися балансу, і пам’ятайте — не вся їжа, яку вживають люди, підходить для годування тварин. Наваристий, концентрований бульйон може спровокувати пронос у кота, а систематичне поглинання жирної їжі навіть призвести до панкреатиту. Проконсультуйтеся зі спеціалістом щодо особливостей харчування домашнього вихованця.
Пронос у кота — симптоматика
Щоб при зборі анамнезу лікар отримав від вас максимально повну інформацію щодо стану кішки, зверніть увагу на такі моменти:
- Колір екскрементів. Дуже темний відтінок може вказувати на те, що у калі міститься кров.
- Запах екскрементів — наскільки він виражений.
- Консистенція калу — у кішки рідкий або звичайний стілець.
- Вихованець швидко втрачає вагу.
Всі ознаки відіграють важливу роль, проте особливо важливо своєчасно помітити наявність крові у стільці вихованця та негайно повідомити про це ветлікаря. У цьому випадку колір фекалій стає майже чорним.
Пронос із кров’ю може виникати при наступних станах та захворюваннях:
- Виразки кишківника. Основна ознака — велика кількість крові у фекаліях.
- Гостре отруєння — стежте, щоб вихованець не підбирав нічого зі смітників під час прогулянки.
- Парвовірусний ентерит — на захворювання зазвичай страждають молоді коти у віці до одного року.
- Внаслідок прийому нестероїдних протизапальних препаратів та глюкокортикоїдів.
- Ентероколіт травматичного характеру, до якого може призвести споживання вихованцем гострих кісток.
Вирушаючи на прийом до лікаря, візьміть до уваги, що він може поставити також такі питання: скільки часу триває пронос, чи піднімалася у кота температура, чи давали ви вихованцю препарати для дегельмінтизації і коли та ін. Лікар призначить тварині ряд аналізів, якщо знадобиться — рентгеноскопію. Це обстеження дає змогу виявити кишкову непрохідність, при якій постає питання про негайне проведення операції.
Як зупинити пронос у кота в домашніх умовах?
Якщо у вашого кота пронос, однак, ви впевнені, що проблема не пов’язана із захворюваннями та критичними станами, можете спробувати виконати такі дії:
- Протягом доби не годуйте вихованця. Замість їжі давайте невеликими порціями відвар рису.
- Пиття давайте кішці невеликими порціями через кожні 15 хвилин.
- Хороший ефект мають клізми з відваром ромашки.
- Зробіть відвар із трав — шавлії, плодів вільхи, звіробою.
- Спробуйте дати вихованцю активоване вугілля.
- Використовуйте препарати, що підвищують в’язкість випорожнень, — ентеросорбенти.
- Для нормалізації мікрофлори кишківника призначаються пробіотики. У таких препаратах містяться корисні мікроорганізми та субстрат (їжа) для них.
Якщо ваші дії не дають результату, не зволікайте з відвідуванням лікаря або викликом ветеринара додому.
Пронос у кота — лікування
Призначати лікування тварині має лише кваліфікований фахівець. Не експериментуйте, даючи вихованцю препарати, призначені для людей. Це може призвести до серйозних наслідків, зокрема, отруєння тварини і навіть смерті.
Ефективними у лікуванні діареї є:
- Антибіотики при бактеріальних інфекціях.
- Препарати, що сприяють відновленню кислотно-лужного балансу. Часто лікарі призначають Регідрон. Розбавте порошок водою та додайте невелику кількість цукру. Давайте кішці пити розчин часто, але невеликими порціями. Цей засіб допомагає запобігти зневодненню.
- При температурі та проносі з кров’ю призначаються протизапальні препарати.
- Розчин глюкози у крапельницях.
При показаннях лікар призначає антигельмінтні препарати.
У кота пронос — чим годувати
Виявивши проблему, першого дня старайтеся не годувати тварину, а давати їй замість їжі відвар рису. На другий день раціон можна поповнити кисломолочними продуктами — натуральним йогуртом, кефіром, кислим молоком. У цих продуктах містяться біфідобактерії, що сприяють нормалізації процесів травлення. Якщо на третій день кішка почувається краще, можете давати їй невеликими порціями нежирні продукти: омлет, відварену курку та індичку, відварені яйця, прісні сухарі. Якщо пронос припинився, при цьому кошеня нормально їсть, поступово повертайте його до нормального харчування. Швидкому відновленню вихованця сприятимуть спеціальні лікувальні корми, які містять природні ентеросорбенти.
Пронос у кота — профілактика
Головний і найефективніший спосіб профілактики виникнення діареї у домашніх вихованців — це правильне харчування, яке підбирається індивідуально. Не забувайте про необхідність регулярних обробок тварин від зовнішніх та внутрішніх паразитів.
Для тварин із чутливим травленням розроблені спеціальні корми. Вони призначені для вихованців, які страждають від непереносимості певних компонентів їжі, а також схильних до проносів при зміні раціону. Препарати такого типу мають високі смакові якості.