Багатьом власникам кішок відомо, що причинами блювання у домашніх улюбленців можуть бути природні стани. Наприклад, деякі тварини, особливо породи з довгою шерстю, таким чином, позбавляються шерсті, що накопичилася в шлунку. Іноді блювання у кота виникає через захитування під час поїздки в машині, автобусі, потязі. Тому господарі домашніх вихованців не поспішають звертатися за допомогою до фахівців. Однак це небезпечно, оскільки власники тварин не завжди можуть самостійно визначити причину патологічного стану. Подумайте, чи не міг ваш вихованець нализатися або надихатися якоїсь хімії, наприклад, після чищення килимів, прибирання будинку з використанням засобів для чищення і т. д. Блювота також може виникнути, якщо кіт під час гри проковтнув якийсь предмет. Не експериментуйте із визначенням причини патологічного стану та постановкою діагнозу недуги, якщо простежуються явні симптоми розвитку якоїсь хвороби. Довіртеся фахівцям, щоб не згаяти дорогоцінний час!
Чому кіт блює
Блювота у кота може з’явитися в силу найрізноманітніших причин — від природного процесу очищення шлунка від шерсті, що накопичилася, або токсикозу при вагітності кішок до патологічних станів, які викликані захворюваннями різних органів і систем.
Найпоширеніші причини виникнення блювання у кота:
- Доброякісні або злоякісні пухлини шлунково-кишкового тракту.
- Хвороби печінки, наявність каменів у жовчному міхурі, що перешкоджають нормальному відтоку жовчі.
- Гастроентерит — запалення шлунка та тонкого відділу кишечника.
- Гельмінти (глисти). Одним із симптомів наявності паразитів є блювання жовтого кольору.
- Алергічні реакції на їжу, медичні препарати. Блювота у кота після антибіотиків виникає при індивідуальній непереносимості ліків.
- Отруєння хімікатами, зіпсованим кормом, отруйними рослинами, зокрема, кімнатними — диффенбахія, англійський плющ, філодендрон та ін.
- Непрохідність кишечника — у важких, занедбаних випадках супроводжується каловим блюванням (блювотні маси на вигляд і запах нагадують фекалії). Про цю патологію також свідчить твердий та напружений живіт, пальпація якого викликає сильні больові відчуття.
- Сечокам’яна хвороба — поширена патологія, що тягне за собою появу сольових відкладень (каменів, піску) у нирках або в порожнині сечового міхура. На ранніх стадіях досить важко діагностувати проблему, при розвитку хвороби та подальшій закупорці сечовивідних шляхів з’являється безліч симптомів, серед яких болісне сечовипускання, підвищення температури тіла, наявність сторонніх домішок у сечі та ін. Блювання у кота при сечокам’яній хворобі свідчить про отруєння організму . Це вкрай небезпечний стан, за несвоєчасної допомоги можливий летальний кінець.
Блювота у кота після кастрації також досить поширене явище. Тварина відчуває сильний стрес. І причиною цього є не лише емоційний стан вихованця, але й насамперед зміна гормонального фону.
Види блювоти
Для діагностики патології та визначення її причини важливо отримати інформацію про вид блювання у кота. Колір, запах, консистенція — всі ці відомості допоможуть ветлікарю швидко і точно виявити та визначити хворобу у вашого вихованця за наявності такої.
Види блювоти:
- Блювота піною зустрічається найчастіше. Якщо піниста маса не має запаху, а блювання відбувається одноразово, такий стан вважається нормою. Таким чином, організм тварини позбавляється зайвого секрету, який виробляється в шлунку вихованця для захисту його стінок від дії кислоти. Однак у випадку, якщо кіт блює піною регулярно, це може свідчити про початок розвитку гастриту. Для полегшення стану може бути призначена спеціальна дієта.
- Якщо кіт блює жовчю, це свідчить про сильний викид жовчі у шлунок. Такі симптоми розвиваються на тлі отруєнь, вживання надто жирних продуктів і, як наслідок, порушень роботи печінки. У даному випадку з раціону тварини виключається жирна риба та м’ясо. Не займайтеся лікуванням у домашніх умовах. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
- Блювання масами коричневого кольору у кота може свідчити про наявність патології в шлунку. У такому випадку в блювотних масах буде присутня кров темного кольору, що згорнулася. Серйозно поставтеся до проблеми і негайно покажіть тварину лікарю. Блювання масами рожевого кольору у кота зазвичай виявляється при проблемах у стравоході або ротовій порожнині. Не страшно, якщо кров з’являється через пошкоджений зуб. Але без допомоги фахівця обійтися не вдасться, якщо блювота з кров’ю у кота виникає через травмування слизової риб’ячою кісткою, що застрягла в горлі або в яснах. У будь-якому випадку проконсультуйтеся з лікарем, оскільки такий симптом може свідчити про розвиток серйозних захворювань та патологічних станів: виразки шлунка, гострого гастриту, пухлини.
- Зелена блювота у кота, як і у випадку з жовтою, з’являється при дисфункції роботи печінки та жовчовивідних шляхів. Застійна жовч може набувати зеленого відтінку. Зазвичай такий симптом спостерігається у тварини за наявності каменів у жовчному міхурі, що перешкоджають нормальному просуванню жовчі.
- Голодна блювота у кота виникає вранці на порожній шлунок, коли тварина не їла протягом 12 годин. Такий стан найчастіше пов’язаний із активним виділенням шлункового соку. Він подразнює стінки слизової. Тварина в даному випадку блює слиною з домішками надлишку шлункового соку. Це варіант норми. Щоб вирішити цю проблему, змініть час годування. Найтриваліша перерва між прийомами їжі повинна становити не більше 10 годин.
Багато господарів домашніх тварин намагаються самостійно полегшити стан вихованця та цікавляться, що дати коту від блювоти. Найбезпечніші засоби — «Смекта» та «Регідрон». Проте фахівці наполегливо рекомендують господарям вихованців не займатися лікуванням самостійно! Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Викликати спеціаліста у Києві додому можна, зателефонувавши за номерами телефонів, вказаними на сайті vet-call24.com.ua. Ми надаємо цілодобову ветеринарну допомогу.
Блювота у кота — перша допомога, профілактика
Якщо немає можливості якнайшвидше потрапити до фахівця, ви можете спробувати полегшити страждання кота в домашніх умовах:
- Голодна дієта. Просто не давайте тварині їжі.
- Відпоюйте вихованця чистою водою.
- Після полегшення стану тварини її раціон має бути щадним і заснованим на вживанні виключно таких продуктів, які легко перетравлюються.
Якщо блювання викликане отруєнням, можете дати вихованцю Ентеросгель. Також добре зарекомендував себе «Фосфалюгель». Засіб обволікає стінки шлунка і, таким чином, перешкоджає всмоктуванню його слизовими оболонками токсинів.
Блювота у кота — профілактика
До основних профілактичних заходів, що дозволяють запобігти виникненню патологічних станів, які супроводжуються блюванням, належать:
- Правильне харчування. Вибирайте лише якісний корм або годуйте кішку збалансованою натуральною їжею.
- Двічі на рік слід проводити антипаразитарну терапію.
- Не забувайте про необхідність щорічної вакцинації кішки від інфекційних захворювань.
- Регулярне вичісування тварини допоможе запобігти вилизуванню котом власної шерсті і, як наслідок, її скупченню в шлунку. Для виведення шерсті можна давати кішці спеціальний корм чи пасту.
- Слідкуйте, щоб у тварини не було доступу до відра із сміттям, кімнатних рослин, побутової хімії, ниток, голок та інших небезпечних предметів і засобів.
Фахівці радять господарям домашніх тварин щорічно обстежувати вихованців у ветеринарній клініці. Почніть із профілактичного огляду. Якщо лікар помітить наявність у тварини симптомів якоїсь недуги, призначить необхідні аналізи для встановлення точного діагнозу.