Ознаки старіння у собак виявляються приблизно у 8-річному віці. Однак це тривалий процес, який може бути непомітним для людини. Якщо ви зможете розпізнати перші ознаки старіння вихованця, то будете підготовлені до того, щоб організувати для нього особливий догляд та належні умови утримання, які дозволять підвищити якість його життя, навіть якщо тварина страждає через хронічні захворювання. Зміни зазнає і раціон вихованця. Годування старого собаки натуральною їжею або сухим кормом має бути підібране з урахуванням індивідуальних особливостей тварини, її ваги і найголовніше віку. Оптимальний раціон пса «у віці» — менше калорій та білків (перевантажують печінку), більше клітковини (сприяє покращенню роботи кишечника), вітаміни.
Ознаки старіння собак. Вікові зміни фізіологічного характеру
Старіння — природний процес, якого не вдасться уникнути жодному живому організму. Незважаючи на це, існують способи, що дозволяють його сповільнити. Виявивши перші ознаки старіння у собаки, ви зможете забезпечити їй правильний догляд, що є однією з умов збереження її здоров’я. Головне — це також запобігти захворюванню, а якщо не вдалося — активно лікувати його, щоб уникнути ускладнень.
У процесі старіння жоден орган залишається незадіяни. Для цього періоду характерним є уповільнення обміну речовин. Це слід враховувати щодо визначення раціону вихованця і оптимальної фізичної активності. На розвиток захворювань впливає також генетична схильність тварини та її індивідуальна сприйнятливість.
Ознаки старіння у собак:
- Збільшення жирових відкладень за звичного способу життя.
- Зниження апетиту — в результаті уповільнення процесу слиновиділення у старих тварин погіршується нюх, часто трапляються пошкодження ротової порожнини, псуються зуби. Тому їжа собаки не повинна бути сухою, обов’язково зволожуйте сухий корм. Уникнути перевантаження органів травлення допоможе більш часте годування у невеликих дозах.
- Уповільнення транзиту їжі кишечником. Тонус м’язів кишечника у собак із віком знижується. Також спостерігається зменшення продукції травних ферментів. У літніх собак часто виникають запори, які змінюються діареєю. Спеціальна дієта допоможе контролювати ці процеси.
- Сприйнятливість до інфекцій та захворювань іншого характеру. Імунітет собак із віком знижується.
- Зниження гостроти зору.
При правильному догляді та харчуванні, які дозволяють враховувати особливі потреби тварин, що старіють, вони можуть продовжувати жити повноцінним життям. Вкрай важливо своєчасно розпізнати ознаки старіння, щоб вони не призвели до інвалідності через ураження органів.
Як доглядати за зрілим собакою
Догляд за старим собакою повинен включати:
- Створення умов та можливостей для регулярної, але помірної фізичної активності. Навіть нетривалі прогулянки сприятливо позначаються на здоров’ї вихованця. Якщо собака страждає від хронічного болю в суглобах, підтримувати фізичну активність тварини можна за допомогою плавання — це щадний і приємний метод.
- Підтримання оптимальної ваги тварин дозволить як виявити захворювання, симптомом яких є будь-які її зміни, так і запобігти розвитку хвороб, пов’язаних з ожирінням.
- Гігієна ротової порожнини є відмінною профілактикою карієсу, появи гнилих зубів та, відповідно, інфекцій.
- Догляд за шерстю — регулярне вичісування та купання. Стрижка — за потребою.
- Систематичні протипаразитарні обробки є ефективним профілактичним заходом також у боротьбі з ускладненнями, що виникають на тлі зараження тварини блохами, кліщами (демодекоз, саркоптоз), гельмінтами. Вихованці похилого віку менш стійкі до різноманітних інфекцій, а паразити ще більше навантажують і так ослаблену імунну систему тварини.
- Регулярні огляди ветеринарним лікарем дозволяють виявити захворювання, характерні для зрілого віку, на ранній стадії, що підвищує шанси на отримання позитивного результату при правильному догляді та своєчасній терапії.
Годувати старого собаку слід збалансованим кормом із високим вмістом вітамінів та інших корисних речовин. Підібрати корм або розробити раціон харчування для вашого вихованця вам допоможе досвідчений фахівець. Проконсультуйтеся з ветеринаром, зв’язавшись із ним по телефону. Номери фахівців вказані на сайті vet-call24.com.ua.
Раціон харчування собак зрілого віку
Раціон харчування старіючої собаки слід адаптувати до рівня активності тварини. При цьому враховується вік вихованця, його вага, стан здоров’я. Не експериментуйте, підбираючи корм для тварини на власний розсуд. Краще проконсультуйтеся з ветеринаром, щоб дізнатися, чим годувати вихованця, і скільки корму є оптимальним для нього на один прийом.
Особливості раціону собак у зрілому віці:
- Якщо собака хворіє на артрит або страждає від будь-якої іншої хвороби, і через біль у суглобах менше рухається, то їй потрібна низькокалорійна їжа. В іншому випадку вона може швидко набрати вагу, що надасть додаткове навантаження.
- Старіння викликає зміну можливостей травної системи тварини. Насамперед це стосується засвоєння корисних речовин. Їжа не так добре перетравлюється. Щоб заповнити потребу організму в корисних речовинах, підбирається спеціальний корм, який відповідає певним характеристикам:
- Вищий вміст вітамінів С і Е, які підвищують опірність організму до хвороб інфекційного характеру.
- Підвищена кількість заліза, цинку, міді, марганцю, а також поліненасичених жирних кислот — для здорової шерсті та шкіри.
- Високоякісний протеїн компенсує дефіцит білка, який погано засвоюється у тварин у зрілому віці.
- Підвищений вміст клітковини — для профілактики запорів, які виникають у собак у зрілому віці через зниження фізичної активності.
- Раціони з поліфенолами, екстрактом куркуми, гідролізованим колагеном позитивно впливають на суглоби літніх тварин, сприяючи підвищенню їхньої рухливості.
-
З віком стан зубів домашніх тварин починає погіршуватися, особливо у глибокій старості. Тому при виборі корму потрібно обов’язково враховувати той факт, що вихованцям стає важко пережовувати тверду їжу. Звертайте увагу на розміри, форму та твердість крокет.
Потреби енергії у собак із віком скорочуються приблизно на 10–20%, порівняно з молодими тваринами. Ветеринари рекомендують зменшувати порції корму. Це дозволить підтримувати оптимальну вагу собаки. Постарайтеся вибрати корм із низьким вмістом жиру, але привабливим смаком. Така їжа стимулює апетит тварини, але утримує її від переїдання.
Правильний раціон допомагає запобігти появі чи загостренню хронічних хвороб у старіючих собак. Обов’язково проконсультуйтеся із ветеринаром. Лікар зможе підібрати раціон для вашого вихованця, враховуючи його індивідуальні особливості, включаючи вікові зміни.