Пневмонія — поширене захворювання серед кішок та собак. Найчастіше воно носить інфекційний характер і вражає нижні відділи легень. Альвеоли заповнюються рідиною та гноєм, що викликає утруднення дихання. Захворювання супроводжується кашлем, характер якого залежить від стадії, занедбаності хвороби та інших факторів. Лікування пневмонії у кішок і собак — це досить тривалий процес, до якого слід поставитися з усією серйозністю, щоб уникнути ускладнень і навіть смерті вашого домашнього улюбленця.
Ветеринар може призначити вашому вихованцю препарати у вигляді крапельниць, ін’єкцій і, можливо, порадить на деякий час помістити його в клініку, щоб він перебував під наглядом медперсоналу. Пам’ятайте: будь-яка терапія призначається лише після встановлення діагнозу. Не експериментуйте і не ризикуйте здоров’ям та життям тварини, займаючись її лікуванням у домашніх умовах. Ставити діагноз повинен лише кваліфікований фахівець після огляду, збору анамнезу та проведення необхідних досліджень в умовах клініки.
Види пневмоній домашніх тварин
Класифікація пневмонії, відмінності:
- Бактеріальна. Основні ознаки: утворення гнійного ексудату у легеневій тканині, підвищення температури тіла до високих позначок. Бактеріальна пневмонія — це вторинний процес, що є наслідком ускладнення перебігу основного захворювання. Часто виникає на тлі запущеного трахеїту чи бронхіту. Один із найнебезпечніших видів збудника бактеріальної пневмонії — клебсієла. Перебіг хвороби, як правило, важкий, характеризується виділенням темно-коричневого мокротиння і може призвести до абсцесу легень. Причиною розвитку бактеріальної пневмонії також може стати потрапляння стороннього предмету до дихальних шляхів тварини. Це аспіраційна пневмонія.
- Вірусна. Виникає при ураженні легенів різними вірусами. До захворювань даного виду схильні кішки та собаки з ослабленим імунітетом. Нерідко вірусна пневмонія — це наслідок грипу, аденовірусної інфекції, парагрипу, коли організм тварини не в змозі впоратися із хворобою.
- Грибкова. Розвивається внаслідок ураження легень собаки або кішки криптококами, грибками-пневмоцистами, а також диморфними, дріжджоподібними, пліснявими грибками. Хвороба складно піддається лікуванню та потребує суворого дотримання рекомендацій лікаря, а також контролю фахівця за станом тварини.
- Паразитарна. Хворобу викликають гельмінти, зокрема їхні мігруючі личинки, які в ході свого життєвого циклу потрапляють у легені тварини і викликають запальну реакцію. Особливо часто зустрічається такий стан у заражених дирофіляріозом. У 14% хворих тварин ураженню підлягає легенева паренхіма. Причиною цьому є еозинофільний пневмоніт.
- Гіпостатична — «застійна» пневмонія. Вторинне захворювання, яке розвивається у тварин із недостатністю кровообігу, наприклад, якщо вони тривалий час перебували на постільному режимі через захворювання органів дихання, серцево-судинної системи.
Розвиток пневмонії можуть спричинити різні причини. Виявлятися захворювання може у тварин будь-якого віку. Однією з причин виникнення пневмонії у кішок або собак може бути вірусне захворювання Кальцивіроз, при якому відзначається ураження верхніх дихальних шляхів, а також ротової порожнини та очей. Детальніше дізнатися про симптоми хвороби, ефективні методи діагностики та лікування ви можете з цієї статті: https://vet-call24.com.ua/polezno-znat/91-kalciviroz-u-koshek.
Пневмонії поділяють на види не лише за способом (причиною) виникнення, характером збудника, але й за ступенем ураження тканин:
- Одно- або двостороння.
- Осередкова — запальний процес виникає на певній (обмеженій) ділянці легеневої тканини.
- Сегментарна — вражається один або кілька сегментів легень, що характеризується скупченням рідини усередині альвеол.
- Тотальна — запальний процес поширюється на всі легені.
- Крупозна — запалення кількох часток легень. Характерні симптоми: усередині альвеол утворюється липка рідина — фібриновий ексудат, плевра (оболонка легені) також покривається липкими нитками фібрину, у вихованця утруднюється дихання.
Стадії розвитку пневмонії однакові для всіх видів:
- Первинна — симптоми виражені слабо. Стадія триває близько п’яти днів. Стан тварини задовільний.
- Вторинна — характеризується вираженою симптоматикою. Триває близько 10 днів.
- Заключна — це або одужання, або летальний кінець, що є наслідком незворотних процесів у легенях.
Пневмонія може бути гострою або хронічною, а залежно від ступеня важкості перебігу захворювання — легкої, середньої, важкої форми, а також та протікати у вкрай важкій формі.
Пневмонії у собак та кішок — групи ризику
Пневмонія може розвинутися у тварини, незалежно від її віку. Основну роль у боротьбі з патогенними мікроорганізмами відіграє стан імунної системи кішки чи собаки. Збудниками хвороби найчастіше є стафілококи та стрептококи. Організм може самостійно впоратися з недугою, якщо імунна система тварини працює справно. Ослабленому організму набагато складніше боротися із захворюванням. Ускладнюють боротьбу такі фактори:
- Порушення умов утримання, поганий догляд за твариною, недостатня гігієна.
- Незбалансований раціон, дефіцит вітамінів та корисних речовин у складі кормів, їхнє погане засвоєння, вживання вихованцем у їжу зіпсованих продуктів — вкритих пліснявою, прокислих, підгнилих.
- Різкі перепади температурного режиму, тривалі прогулянки у вологу, холодну погоду.
- Купання у холодній воді у відкритих водоймах.
- Інфікування від хворих тварин.
- Травми грудної клітки або інших органів та систем.
- Попадання комах та сторонніх предметів у легені тварин, що провокує виникнення аспіраційної пневмонії.
- Порушення обмінних процесів.
- Хронічні хвороби.
- Ускладнення бронхіту, плевриту, хвороб серця.
- Несвоєчасне лікування простудного захворювання — ускладнення застуди.
- Хіміотерапія.
- Прийом лікарських засобів, зокрема, антибіотиків.
- Патології дихальної системи.
- Алергії.
- Ігнорування необхідності вакцинації та антипаразитарної обробки.
Дотримання правил догляду за домашнім вихованцем, достатня фізична активність, збалансоване харчування сприяють зміцненню імунітету тварини та підвищують її шанси у боротьбі з вірусами та патогенними мікроорганізмами.
Ознаки пневмонії у кішок та собак, характерні симптоми, діагностика
Характерні симптоми пневмонії:
- Кашель — проявляється у вигляді приступів, нав’язливий, гучний, важкий, хрипи у легенях.
- Нежить, наявність скоринок навколо носа.
- Підвищена температура.
- Прискорене серцебиття.
- Пневмонія у собак та котів проявляється задишкою, утрудненим диханням.
- Синюшність слизових.
- Жага.
- Слабкість, апатія.
- Зниження апетиту чи відмова від їжі.
- Різка втрата ваги.
- При важкому перебігу хвороби можуть виникати судоми.
Остаточний діагноз ставиться на підставі анамнезу, лабораторних досліджень крові пацієнта (загальний та біохімічний аналіз), рентгенографічного та рентгеноскопічного досліджень грудної клітки у двох проекціях. У деяких випадках ветлікар може призначити рентген стравоходу із контрастом.
Пневмонію слід диференціювати з іншими захворюваннями: бронхіт, трахеїт, трахеобронхіт, запалення носоглотки, тонзиліт, синусит, абсцес легень.
Як лікувати пневмонію у собак та кішок
Запам’ятайте — щоб уникнути виникнення незворотних ускладнень і навіть смерті тварини, не намагайтеся вилікувати її самостійно вдома. Можливість лікування собаки чи кішки в домашніх умовах визначить лікар після огляду пацієнта та проведення всіх необхідних досліджень.
Швидше за все, після встановлення діагнозу «пневмонія» лікар направить вашого вихованця на госпіталізацію. Лікуватися в стаціонарі тварина буде протягом кількох днів до поліпшення та стабілізації стану. Терапія включає:
- Прийом антибіотиків — пеніциліну або амоксициліну. Можна застосовувати Аугментин, але лише з дозволу лікаря.
- Прийом відхаркувальних, жарознижувальних, протимікробних, сечогінних засобів (для видалення рідини, що накопичилася в дихальних шляхах).
- Вітамінні комплекси.
- Оксигенотерапію (лікування киснем).
Лікування перш за все полягає у виключенні основного фактору, що спричинив виникнення захворювання. При гельмінтозі призначається протипаразитарна терапія. Доведена ефективність фізіотерапевтичного лікування, зокрема спеціального масажу, що сприяє відходженню мокротиння. Полегшити стан вихованця дозволяє симптоматична терапія. Проте лікарі рекомендують не придушувати кашель спеціальними препаратами. Регулярне виведення інфікованого секрету — одна з обов’язкових умов успішного лікування пневмонії.