Сказ — небезпечне вірусне захворювання, яке несе серйозну загрозу здоров'ю та життю не тільки собаки чи кішки, а й господаря. Захворювання протікає у гострій формі зі смертельними наслідками. На сказ хворіють багато тварин, а також людина. Ця інфекція проявляється нервовими розладами та порушенням поведінки. Через те, що носіями сказу є дикі тварини, переміщення яких територіями обмежити неможливо, захворювання зустрічається у багатьох країнах.
Єдиним ефективним методом профілактики сказу є своєчасна вакцинація тварин. Усі домашні тварини (собаки, кішки, тхори) підлягають обов'язковій вакцинації. Для використання у ветеринарній медицині були розроблені безпечні та ефективні вакцини. Для більшості вакцин рекомендується вакцинація собак та котів з віку 12 тижнів (3 місяці). В областях неблагополучних на сказ допускається вакцинація собак і кішок з 8-тижневого віку (2 місяці). Далі тварини прищеплюються раз на рік.
Для застосування дозволені лише інактивовані антирабічні вакцини. У таких вакцинах не присутні живі віруси, тому захворювання тварини на сказ в результаті застосування вакцини, в принципі неможливе. Щеплювати тварин від сказу необхідно лише у ветеринарних клініках, які мають ліцензію, оскільки тільки в цьому випадку ви отримаєте необхідні документи про щеплення.
Для своєчасного виявлення захворювання слід проводити аналізи. Це дозволяє вчасно ізолювати небезпечну тварину від людей. Цікаво, що аналіз, що дає можливість діагностувати наявність сказу ще за життя тварини, був розроблений порівняно нещодавно. Раніше тварину поміщали до карантину, де стежили за нею протягом місяця. При прояві характерних ознак діагноз вважався позитивним. Щоб точно впевнитись у наявності вірусу, собаку присипляли та досліджували її мозок.
Аналіз крові на наявність антитіл
Нині існує ще один спосіб діагностики. Цей метод передбачає вивчення крові вихованця на наявність специфічних для сказу антитіл. Цей спосіб також відомий як ІФА — імуноферментний аналіз. Його перевагою є оперативність. На відміну від дослідження мозку, аналіз можна провести, не чекаючи на смерть тварини.
При отриманні проби крові потрібно дотримуватися певних запобіжних заходів. Собаці обов'язково вводять седативні препарати, а також надягають намордник. Співробітник, який здійснює забір крові, повинен скористатися гумовими рукавичками.
Результат аналізу можна дізнатися приблизно за 5 годин. Його точність сягає 98%.
Лабораторне підтвердження наявності достатнього рівня титрів антитіл до сказу в крові тварини — необхідна умова для вивезення собак та кішок за кордон у багато країн. Для вивезення тварин за кордон необхідно зібрати затверджений набір документів. Одним із найважливіших є довідка на вивіз тварини — документ, що підтверджує, що тварина вчасно була провакцинована проти сказу та титр антитіл (напруженість імунітету) до цього захворювання відповідає міжнародним нормам. Вона необхідна для пред'явлення на митниці і підтверджує не лише факт вакцинації, а й те, що вакцина працює і тварина справді захищена від сказу.
Що потрібно знати перед здачею на антитіла до сказу
- У тварина повинен бути оформлений ветеринарний паспорт міжнародного зразка із зазначенням усіх ідентифікаційних даних тварини та інформації про власника, англійською та українською мовами.
- Тварина має бути обов'язково чіпована, тому що в даний час чіпування — загальновизнаний метод ідентифікації тварини в європейських країнах. Мікрочіп повинен упевнено зчитуватись сканером. Чіпувати собаку необхідно до вакцинації, а інформацію про чип має бути внесено до ветеринарного паспорту та всеукраїнської бази даних.
- Тварину потрібно вакцинувати від сказу лише тими вакцинами, які пройшли сертифікацію в Європі (наприклад, Defensor або Nobivac). При цьому потрібно мати на увазі, що вік тварини повинен дозволяти робити вакцинацію від сказу (не менше 12 тижнів), а перед вакцинацією тварину необхідно обробити від бліх, потім гельмінтів. І лише через 7-10 днів дозволяється вакцинація, інакше рівень титрів вироблених антитіл може бути низьким.
- Вакцинацію необхідно проводити у ветеринарній клініці, про що має бути зроблено запис у журналі профілактичних заходів, а в паспорті зроблені відповідні позначки, засвідчені печаткою клініки та підписом ветеринарного лікаря.
- З моменту вакцинації до моменту взяття проби на рівень антитіл має пройти не менше 30 днів, це необхідно для вироблення антитіл.
- Дата виїзду за кордон має бути не раніше ніж через 3 місяці після відбору крові на аналіз.
Необхідно звернути увагу, що тест повинен проводитися в сертифікованій лабораторії і термін тестування проби на практиці в середньому становить близько 20-35 днів.
Для здачі крові тварини на антитіла до сказу необхідно:
- підготувати оригінал та ксерокопію ветеринарного паспорта, заповненого українською та англійською мовами, включаючи сторінки з номером чіпа, даними про власника та про вакцинації;
- оригінал та копію закордонного паспорта власника;
- підготувати дані для заповнення супровідної документації українською та англійською мовами, де необхідно вказати — ім'я та прізвище господаря тварини, опис тварини: кличка, вид (кішка, собака), підлога, порода, дата народження, номер мікрочіпа, номер тату, дані про вакцинацію — виробник та найменування вакцини, серійний номер, дата вакцинації, країну, до якої вивозиться тварина та вид транспорту;
Потрібно дуже ретельно перевірити правильність підготовлених реєстраційних даних, оскільки ця інформація буде внесена до сертифікату.
Перед здаванням крові краще витримати голодну дієту протягом 6-8 годин, водночас воду пити можна.
Титр антитіл у сироватці крові тварини має бути не менше 0.5 МО/мл. При нижчому показнику титру антитіл до вірусу сказу необхідно зробити повторну вакцинацію тварині, після якої не менше ніж через 30 днів повторити тест.