Кашель у кішок — це природний рефлекс. Він допомагає тварині самостійно звільнити дихальні шляхи від подразнюючих частинок. Кашляє кіт із різних причин. І не завжди це привід для занепокоєння. Однак якщо кашель поєднується з хрипким диханням у кота, варто проконсультуватися з ветеринаром.
Кашель та хрип у домашніх тварин: причини виникнення
Іноді важко зрозуміти, чому кашляє кіт. Він може кашляти, щоб очистити горло або дихальні шляхи, але в деяких випадках це може сигналізувати про те, що вихованець подавився. Є кілька способів розрізнити ці ситуації:
- Якщо кіт подавився, він, як правило, починає кашляти різко та раптово. Цей стан може супроводжуватися блювотними позивами.
- Кашель через інфекцію, алергію чи астму, як правило, буває регулярним, не таким інтенсивним, і часто доповнюється іншими симптомами, такими як хрипке дихання або часте облизування.
- Коли кіт подавився, він намагається звільнитися від стороннього предмета всіма можливими способами: часто ковтає чи випльовує щось, трясе головою чи починає потирати морду лапою.
Якщо ви помітили, що кіт кашляє та хрипить, зверніть увагу на його поведінку та постарайтеся з’ясувати, що саме стало причиною нападу. Це допоможе швидше зрозуміти, чи потрібна невідкладна допомога.
Інші поширені причини кашлю у котів:
- Алергія — на пил, пилок, плісняву, хімічні речовини. Алергічна реакція може виявлятися сильним приступоподібним кашлем у кота. Для такого стану також характерне хрипке дихання.
- Віруси, бактерії чи грибки можуть бути причинами інфекцій дихальних шляхів у кішок, провокуючи кашель у тварини.
- У деяких кішок може розвинутися бронхіальна астма, одним із симптомів якої є кашель та хрипле дихання.
- Якщо кіт кашляє, перевірте, чи не вдихнув вихованець випадково якісь дрібні предмети, частинки корму.
- У деяких випадках причина кашлю кота може бути пов’язана з порушеннями роботи серця. При серцевій недостатності рідина може накопичуватися в легенях, викликаючи кашель та хрипле дихання.
Хрипле дихання у кота — це не завжди ознака серйозного захворювання, але його появу не варто залишати без уваги. Іноді хрип і кашель можуть виникати через тимчасове подразнення дихальних шляхів, наприклад, якщо кіт вдихнув пил або дрібні частинки. Однак, якщо вихованець кашляє і хрипить постійно, це може вказувати на серйозніші проблеми, такі як інфекція, астма або алергія. У таких випадках тварині знадобиться обстеження та консультація у ветеринара. Іноді хрипи супроводжуються іншими симптомами, наприклад утрудненим диханням або втратою активності.
У деяких випадках кашель у кота може не вимагати лікування. Наприклад, кішка може кашляти, щоб очистити горло від шерсті після грумінгу. Це явище називається кашлем від трихобезоарів — щільних грудок шерсті, які кішка може мимоволі ковтати.
Якщо хрипке дихання супроводжується апатією тварини або зниженням апетиту, слід негайно звернутися за професійною допомогою. Хрип може бути як тимчасовим симптомом, так і проявом хронічної патології. Ігнорування таких ознак може призвести до погіршення стану тварини. Рання діагностика дуже важлива, оскільки це одна із умов ефективності використання терапії для лікування патології.
Що робити, якщо кішка кашляє?
Зверніться до ветеринара. Лише фахівець зможе поставити точний діагноз та призначити відповідне лікування. Перед візитом до лікаря запишіть усі симптоми, які ви помітили у кішки: частота кашлю, характер (сухий, вологий), наявність інших симптомів (нежить, виділення з очей, втрата апетиту тощо). Суворо дотримуйтесь всіх призначень ветеринара і не пропускайте прийоми. Забезпечте кішці комфортні умови утримання. Створіть у будинку тиху і спокійну обстановку, забезпечте доступ до свіжої води та їжі, що легко засвоюється.
Кашляє кіт — лікування
Методи лікування кашлю у кішок або інших домашніх тварин залежать від його причини. Важливо точно встановити, що стало джерелом проблеми, щоб вибрати оптимальну терапію.
Чим лікувати кашель у кішки:
- Антигістамінні препарати.
- Антибіотики та противірусні препарати — призначаються при інфекційних захворюваннях.
- Антипаразитарні препарати — якщо кашель викликаний паразитами, наприклад, серцевими чи легеневими хробаками.
- Бронхолітики та муколітики — препарати, що розріджують слиз і сприяють відновленню нормального дихання.
- Інгаляції — дають змогу доставити лікарські засоби прямо в дихальні шляхи, полегшуючи дихання і знімаючи запалення. Цей метод можна застосовувати при хронічних захворюваннях, таких як астма або хронічний бронхіт.
Іноді для кота достатньо забезпечити комфортні умови проживання у будинку. Сюди входять регулярне вологе прибирання для зменшення кількості пилу та алергенів, підтримання нормальної вологості повітря, усунення різких запахів. Це особливо важливо для кішок з алергією чи астмою.
Кашляє собака — чим лікувати? Як і у випадку з кішкою, слід насамперед визначити причину такого стану. Якщо кашель спричинений інфекцією, ветеринар може призначити антибіотики чи противірусні препарати. При алергічній реакції рекомендується усунути потенційні алергени з навколишнього середовища тварини і, можливо, використовувати антигістамінні засоби. Якщо хрипке дихання у собаки пов’язане з астмою, може знадобитися курс інгаляцій із бронхорозширювальними засобами. Умови проживання тварини також відіграють роль. У деяких випадках корисне коригування харчування — особливо якщо кашель викликаний харчовою алергією або чутливістю до певних продуктів. Також важливо регулярно проводити профілактичне прибирання в будинку, щоб звести до мінімуму утворення пилу та поширення інших подразників у будинку.
Чи можна вилікувати кашель у кішки в домашніх умовах? Якщо вихованець кашляє рідко, і симптоми не супроводжуються іншими тривожними ознаками, такими як апатія, втрата апетиту або підвищення температури, можна зробити кілька кроків для полегшення його стану. Для цього важливо створити комфортні умови проживання: підтримання вологості у приміщенні, використання зволожувачів повітря, усунення можливих алергенів та подразників, таких як пил чи дим.
Якщо кішка постійно кашляє або кашель супроводжується хрипким диханням, слабкістю, виділеннями з носа чи очей, слід негайно звернутися до ветеринара. Деякі захворювання, такі як інфекції, паразити, алергії чи навіть серцеві захворювання, потребують спеціалізованого лікування, яке може бути призначене лише ветеринаром. Пам’ятайте: самолікування в домашніх умовах може погіршити ситуацію, якщо не встановлено точний діагноз.