Дискомфорт, біль, припухлість суглобів — артрит у собак у більшості випадків проявляється поступово, проте інтенсивність симптомів з часом наростає, тварина починає страждати, відмовляється від прогулянок. Без лікування хвороба призводить до втрати рухливості запаленого суглоба. Найбільш схильні до захворювання тварини старше семи років. Однак природа та причини розвитку патології можуть бути різними, тому у ветеринарній практиці трапляються випадки, коли на артрит хворіють зовсім молоді особини.
Лікування артриту у собак має бути комплексним. Використовується не лише медикаментозна терапія, але й фізпроцедури, а також інші методи, що дозволяють усунути запалення, сприяють відновленню хрящової тканини, нормального кровопостачання у суглобі та тканинах навколо суглобу. Методика лікування підбирається ветеринаром після обстеження, встановлення точного діагнозу, з урахуванням факторів, що спровокували розвиток хвороби.
Види артриту у собак
Біль у суглобах у собак — симптом, характерний для артрозу чи артриту. Артроз викликає дегенеративні зміни у хрящі суглобів, часто внаслідок їхнього природного зносу. Артрит має запальний характер, проте при несвоєчасному лікуванні хвороба прогресує, також викликаючи дегенеративні зміни хрящової тканини ураженого суглоба.
Артрити у домашніх тварин можуть бути інфекційної та неінфекційної природи. Якщо запалення виникає у кількох суглобах, — це поліартрит. Хвороба може бути хронічною чи гострою.
Види неінфекційних артритів:
- Ревматоїдний артрит — діагностується рідко. Основна причина — генетична схильність. Найчастіше спостерігається ревматоїдний артрит у собак дрібних порід у віці 4-6 років.
- Гострий травматичний артрит. Причина — травма, зазвичай після ДТП, падіння з висоти.
- Остеоартрит — характеризується повільним перебігом. Викликає дегенеративні зміни в хрящовій тканині суглоба — її стирання, звуження суглобової щілини та утворення остеофітів.
- Ятрогенний артрит — розвивається внаслідок застосування деяких медикаментозних засобів, зокрема сірковмісних препаратів, цефалоспоринів, пеніцилінів. Патологія трапляється дуже рідко.
- Ідіопатичний артрит — до цього типу патології належать усі нетипові випадки захворювання, етіологію яких визначити неможливо. У той самий час ветеринари визначають кілька чинників, що викликають процес нетипового запалення суглобової тканини — захворювання ШКТ, хвороби інфекційного характеру, порушення у роботі імунної системи вихованця.
Інфекційні артрити класифікуються таким чином:
- Первинні — відбувається пряме ушкодження суглоба через занесення туди інфекції. Часто виникають після травм чи операцій.
- Вторинні — інфекція переноситься з потоком крові з далеко розміщених вогнищ запалення.
Інфекційні артрити можуть бути спричинені бактеріями різних видів. Теоретично будь-який запальний процес може призвести до виникнення такої патології.
Симптоми та ознаки артриту у собак
Патологія проявляється такими симптомами:
- тварина намагається за кожної нагоди прилягти, тому що в стоячому і сидячому положенні відчуває дискомфорт і, можливо, страждає від болю;
- собака відмовляється від тривалих прогулянок;
- вихованець насилу встає на ноги, часто кульгає при ходьбі;
- тварина намагається уникати дотиків до хворих суглобів, а якщо ви намагаєтеся її погладити — жалібно скиглить або гарчить;
- спостерігається набряклість запаленого суглоба, підвищена температура у вогнищі ураження.
Запальний процес, що призводить до пошкодження суглоба, проявляється болючим синдромом. Можна сказати, що це перший симптом хвороби, який ви просто не зможете не помітити. Тварина починає берегти уражену кінцівку, намагається не ступати на неї — звідси кульгання.
Артрит негативно позначається на стані суглобів і викликає такі зміни:
- розтягнення суглобової сумки;
- зниження амортизації суглоба;
- зміна розподілу навантаження на хрящ, потім — на кісткову тканину суглобових кінців кістки;
- відкладення кальцію, внаслідок чого утворюються остеофіти;
- утворення остеофітів призводить до деформації суглоба.
Деформація суглоба призводить до обмеження його рухливості, внаслідок чого м’язи хворої кінцівки атрофуються, а зв’язки стають слабкими.
Причини артриту у собак
Залежно від виду артриту визначають різні фактори, що провокують виникнення хвороби:
- Надмірна вага — призводить до нерівномірного розподілу навантаження на суглоби.
- Дефекти розвитку суглобів, порушення форми кінцівок.
- Зайве навантаження на суглоби — під час тренувань, що систематично повторюються. З такою проблемою, як правило, стикаються службові та спортивні собаки.
- Отримані травми (вивихи, переломи).
- Захворювання інфекційного характеру, онкологія.
- Незбалансоване харчування, дефіцит корисних речовин у раціоні собаки.
- Вікові зміни, пов’язані з погіршенням кровообігу, втратою еластичності тканини хрящів.
Важливу роль у виникненні артриту грають умови утримання тварини. Одним із факторів, що провокують розвиток хвороби, є постійне лежання на холодному, твердому покритті. Також не можна виключати негативний вплив стресових ситуацій, які призводять до зниження опірності організму до різноманітних інфекцій. Деякі власники домашніх тварин помилково вважають, що захворіти на артрит можуть лише собаки старшого віку. Однак від такої хвороби не застраховані навіть цуценята, зокрема, якщо патологія викликана інфекцією. Генетичну схильність до артриту мають коротколапі собаки та представники гігантських порід: корги, померанські шпіци, такси, доги, ротвейлери, лабрадори-ретрівери, бернські зенненхунди, сенбернари.
Діагностика артриту у собак
Діагноз «собачий артрит» встановлюється на підставі даних, отриманих в результаті цілого ряду досліджень:
- Рентгенографія — дозволяє «побачити» зміни у суглобі.
- Артроскопія — інвазивний та один із найбільш інформативних методів дослідження. Дає змогу встановити причину пошкодження суглоба.
- Пункція суглоба, цитологічний та мікробіологічний аналіз рідини. Дослідження допомагає визначити різновид артриту.
- КТ або МРТ (магнітно-резонансна томографія) — сучасні методи неінвазивної діагностики. Дозволяють «побачити» ушкодження суглоба.
Огляд вихованця та спостереження за його поведінкою дозволить лікарю виявити симптоми ще на початку розвитку захворювання. Тому так важливо не пропускати профілактичні огляди у клініці. Ветеринари рекомендують відвідувати спеціаліста не рідше 1 разу на рік.
Лікування артритів у собак
Не поспішайте застосовувати народні засоби, якщо у вихованця болять кінцівки. Лікування артритів у собак має бути комплексним, а саме:
- Лікар призначає вихованцю нестероїдні протизапальні засоби — у вигляді таблеток, внутрішньосуглобових ін’єкцій або внутрішньом’язових ін’єкцій.
- Хірургічні методи лікування — це дренування суглобової порожнини, хірургічне лікування травм чи аномалій розвитку.
- Корекція ваги тварини.
- Фізіотерапія: масаж, термотерапія, плавання, заняття на спеціальних тренажерах.
Перед тим, як призначити лікування, ветеринар повинен встановити точний діагноз і визначити причину виникнення захворювання. Тільки в такому випадку терапія буде ефективною і дозволить не лише позбавити вихованця болю, ускладнень патології, але й підвищити якість життя тварини.