Існує поширена думка, що собаки не схильні до ризику переохолодження, так як у них висока температура тіла. Справді, нормальними є показники від 38-38,8°C. Однак, якщо ви помітили, що собака тремтить, не нехтуйте цим фактором. Навіть ті тварини, які звикли до суворих умов, наприклад, що живуть у вольєрах чи будках, можуть стати жертвами неприємного та небезпечного стану, відомого як переохолодження. У собак гіпотермія може виникнути через тривалу прогулянку за несприятливих погодних умов. Однак існує безліч інших причин виникнення стану, при якому температура тіла знижується нижче необхідного для нормального обміну речовин та правильного функціонування організму рівня.
Причини, фактори, які можуть спровокувати гіпотермію
Переохолодження у собак діагностується у тому випадку, коли спостерігається значне зниження температури тіла — нижче 37°C.
Гіпотермію можна поділити на кілька ступенів:
- Слабкий ступінь — коли температура тіла знаходиться в межах 35-37 °C.
- Середній ступінь — температура тіла опускається до 35-32°C.
- Тяжкий ступінь — коли температура тіла впаде нижче 32°C.
Часто переохолодження собаки пов’язують із зимовими умовами, коли на вулиці холодно, і тривалий час перебування тварин на вулиці може призвести до зниження температури тіла (гіпотермії). Проте є й інші фактори, які можуть спровокувати розвиток такого стану, наприклад:
- Тривале перебування на холоді та контакт із холодною водою — найбільш очевидні фактори, які можуть спричинити переохолодження.
- Недостатнє укриття, непридатне харчування та недоступність чистої води в холодних та вологих кліматичних умовах.
- Загальна анестезія, особливо за тривалого хірургічного втручання.
- Переливання препаратів крові або краплинне введення ліків протягом тривалого часу.
- Вплив факторів усередині організму на ділянку головного мозку, яка відповідає за регуляцію температури тіла. Ці фактори можуть включати захворювання головного мозку (як вроджені, так і онкологічні), травми черепа, хвороби, які викликають накопичення шкідливих речовин в організмі (наприклад, цукровий діабет і ниркова недостатність), вплив речовин, що впливають на центральну нервову систему тварини, гіпотиреоз.
- Різні хворобливі стани, які можуть призвести до втрати свідомості або паралічу у тварини, включаючи травми, гіпоглікемію (зниження рівня глюкози у крові), судоми.
Зверніть увагу: всупереч поширеній думці, гіпотермія у собак не розвивається через схильність будь-якої з порід до такого стану. Однак короткошерсті тварини та особини маленьких розмірів схильні до підвищеного ризику переохолодження за певних обставин.
Симптоми переохолодження у собак
Ознаки того, що собака перемерзла:
- Тремтіння та озноб: таким чином, тварина намагається зберегти тепло.
- Вихованець прагне знайти тепле місце і згортається клубком.
- Шерсть тварини стає скуйовдженою, що створює додаткову повітряну ізоляцію між шкірою та навколишнім середовищем.
- Уповільнене дихання та серцебиття.
- Організм намагається знизити втрати тепла, через що судини звужуються, а це, у свою чергу, призводить до того, що шкіра та слизові оболонки тварини стають блідими (мармуровими).
- Пригнічений стан: собака може проявляти апатію, бути менш активною та реагувати набагато повільніше на навколишні предмети, події тощо.
- Відсутня реакція зіниці на світ.
- У разі важкої гіпотермії вихованець може знепритомніти.
Симптоми переохолодження у собак можуть проявлятися різною мірою тяжкості та залежать від тривалості впливу холоду. Пам’ятайте, що гіпотермія — серйозний стан, що вимагає термінового втручання та допомоги фахівця.
Як допомогти вихованцю при переохолодженні
Перша допомога собаці при переохолодженні:
- Переведіть собаку в тепле місце.
- Укутайте тварину теплою ковдрою, щоб запобігти додатковій втраті тепла.
- Обкладіть вихованця пляшками з теплою водою (температура 38-40°C) або грілками.
- Регулярно вимірюйте температуру тіла тварини. Якщо вона продовжує знижуватися та опускається нижче 36°C, це може вказувати на вичерпання захисних резервів організму та погіршення стану.
- Запропонуйте тварині тепле пиття, щоб допомогти їй розігрітися.
- У випадку сильної гіпотермії, коли прогресуюче охолодження не може бути зупинено, потрібна негайна кваліфікована ветеринарна допомога. Ви можете викликати спеціаліста додому, скориставшись нашими послугами. Зателефонуйте за вказаними на сайті номерами телефонів vet-call24.com.ua, і ветлікар розповість вам, що робити до його приїзду.
Пам’ятайте, що своєчасна допомога фахівця не тільки дозволить знизити ризик виникнення незворотних наслідків гіпотермії для організму тварини, але в деяких випадках стане умовою для збереження її життя.
Профілактика переохолодження у собак
Уникнути негативного впливу холоду на організм тварини допоможуть такі профілактичні заходи:
- Починаючи з підліткового віку, загартовуйте вихованця.
- У зимовий період поступово збільшуйте час вигулу домашніх тварин.
- Вихованцю, що міститься у вольєрі, краще спорудити утеплену будку.
- Собаку з коротким шерстяним покривом краще вигулювати у теплому комбінезоні.
- Збільшення калорійності добового раціону. Забезпечити вихованця необхідною кількістю енергії у зимовий час дозволить введення до складу щоденного меню підвищеної кількості м’ясних чи рибних продуктів, а також жиру.
- Вітамінно-мінеральний комплекс сприятиме активізації імунної системи і, відповідно, стане ефективним засобом профілактики виникнення вірусних захворювань.
Переохолодження собак може мати серйозні наслідки для організму тварини. Дотримання цих рекомендацій допоможе вам і вашому вихованцю насолоджуватися зимовими прогулянками без ризику розвитку гіпотермії.