Якщо ви помітили, що у вашого вихованця виникли деякі труднощі з відвідуванням туалету, і тварина при цьому виявляє занепокоєння, можливо, причиною такої поведінки є захворювання — цистит. У кота така хвороба може проявлятися гостро або мати хронічний перебіг. В обох випадках небезпека патології полягає у можливості виникнення труднощів із сечовипусканням та розвитку інших ускладнень, які негативно позначаються на роботі всіх органів та систем. Цистит у кота, як правило, супроводжується вираженим больовим симптомом, тварина страждає. Запалення сечового міхура викликає звуження сечівника або утворення сечових згустків, що ускладнює проходження сечі і викликає сильні болючі відчуття. Щоб запобігти можливості розвитку небезпечних ускладнень та полегшити стан вихованця, при виявленні симптомів хвороби негайно звертайтеся за допомогою до ветеринара. Якщо ви самостійно не зможете відвезти тварину до клініки, викликайте спеціаліста додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua.
Форми циститу у котів
У ветеринарній практиці виділяють кілька форм циститу.
- Гостра форма — спостерігається різке погіршення стану тварини, спричинене запаленням сечостатевої системи. Кішка відчуватиме дискомфорт і біль, що не можна не помітити, оскільки патологічні відчуття досить інтенсивні.
- Хронічний цистит у кота може проявлятися повільно і протікає довго. Симптоми можуть бути не дуже вираженими, тому часто захворювання вдається виявити вже у разі ускладнень. Хронічний цистит може призвести до поступового погіршення стану тварини та послаблення його імунної системи. Ця форма циститу іноді перетворюється на гостру стадію.
- Геморагічний цистит — запальний процес, який вражає слизову оболонку сечового міхура, що може викликати мікротравми. Це проявляється наявністю слідів крові у сечі. Геморагічний цистит може бути викликаний різними факторами, включаючи наявність каменів у нирках та сечовому міхурі. Гостра форма хвороби небезпечна, оскільки може призвести до анемії, закупорки сечових шляхів, а також інтоксикації тварини.
- Ідіопатичний цистит у кота не завжди пов’язаний з конкретними причинами і може бути викликаний стресом або іншими факторами. Причини хвороби можуть бути незрозумілими. У деяких кішок симптоми можуть проявлятися дуже виражено, а в інших можуть бути прихованими.
Лікування циститу залежить від його форми та причини, і завжди проводиться під наглядом ветеринарного лікаря.
Чим небезпечний цистит для котів чи кішок?
Котячий цистит небезпечний тим, що хвороба може швидко переходити у хронічну форму. При цьому у патологічний процес втягуються сусідні органи. Бактеріальний цистит у кішок вважається найбільш небезпечним, тому що за відсутності лікування інфекція поширюється на нирки та інші органи та системи. Якщо при цьому утруднене сечовипускання, то це вже становить небезпеку не тільки для здоров’я тварини, але й для її життя. Тварина може просто померти від токсикозу.
Бактеріальний цистит у кішок — це запальне захворювання сечового міхура, спровоковане бактеріальною інфекцією. Ця інфекція може бути викликана різними видами бактерій — E. Coli (Escherichia coli — кишкова паличка), стафілококами та стрептококами.
Бактеріальний цистит може розвинутися з кількох причин:
- Висхідна інфекція. Бактерії потрапляють у сечовий міхур із нижніх сечових шляхів (сечового каналу).
- Гематогенна інфекція. Бактерії можуть потрапити до сечового міхура через кров. Це рідкісний механізм зараження.
- Ушкодження слизової оболонки, наприклад, через сечокам’яну хворобу або механічну дію, можуть сприяти проникненню бактерій.
Симптоми бактеріального циститу у котів можуть включати:
- Часте сечовипускання.
- Біль та дискомфорт при сечовипусканні.
- Кров у сечі.
- Зміни у поведінці (наприклад, безпричинна. виражена агресивність чи занепокоєння).
- Вилизування уретри.
- Загальне погіршення стану.
Лікування бактеріального циститу, як правило, передбачає застосування антибіотиків, призначених для боротьби з бактеріальною інфекцією. При виявленні симптомів хвороби своєчасно звертайтеся до ветеринару для точної діагностики та призначення відповідного лікування. Це дозволить уникнути ускладнень захворювання.
Причини циститу у кота
Цистит у котів може бути викликаний різними причинами:
- Бактеріальна інфекція.
- Сечокам’яна хвороба.
- Структурні аномалії.
- Травмування тканин у ділянці сечового міхура або сечових шляхів.
- Паразити.
- Інфекційні захворювання.
- Неправильне харчування та догляд, нестача рідини.
- Переохолодження.
- Стрес і тривожність, що виникли внаслідок зміни навколишнього оточення, появи нових тварин у будинку, відвідування ветеринара.
Визначити точні причини виникнення хвороби може тільки фахівець. Рання діагностика захворювання дасть змогу швидше приступити до лікування та запобігти виникненню ускладнень. Тому, виявивши перші ознаки циститу у кота, негайно звертайтеся до лікаря.
Симптоми циститу у кота
Ви зможете самостійно виявити хворобу у вихованця, якщо звернете увагу на такі симптоми циститу у кота:
- Часте сечовипускання. Кіт починає ходити в туалет набагато частіше, ніж звичайно, навіть якщо у нього в сечовому міхурі мало сечі. Це пов'язано з відчуттям тиску та дискомфорту.
- Складнощі при сечовипусканні. Кіт може виявляти занепокоєння під час сечовипускання, оскільки часто страждає від болю.
- Кров у сечі.
- Апатія, зміни в апетиті.
- Зміни у поведінці, які свідчать, що тварина переживає стрес.
- Постійне вилизування уретри — явний симптом циститу.
Не намагайтеся допомогти вихованцю, використовуючи народні засоби. Якщо у вашої кішки проявляється виражена симптоматика, включаючи зміни кольору сечі або спостерігається постійне нявкання, важливо негайно звернутися до ветеринарного лікаря. Тільки фахівець може точно діагностувати цистит у котів. У деяких випадках симптоми, наприклад, такі як темний колір сечі, можуть бути ознаками інших захворювань.
Як лікувати цистит у котів
Багатьох власників кішок цікавить, чи можна вилікувати цистит у вихованця в домашніх умовах. Справді, лікування може проводитись вдома, проте під суворим контролем лікаря. Ви можете викликати спеціаліста додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua. Він огляне вашого вихованця і проконсультує вас щодо того, чи може тварина лікуватися вдома.
Лікування кішок при циститі зазвичай включає використання сечогінних засобів і протимікробних препаратів. Якщо цистит розвинувся внаслідок іншого захворювання, терапія проводиться комплексно. Лікар може призначити спазмолітичні препарати, наприклад, Но-шпу, щоб зменшити болісне напруження м’язів та сечовивідних шляхів. Це допомагає кішці користуватися лотком без болю. Під час хвороби тварину переводять на спеціальний дієтичний раціон. Важливо також забезпечувати доступ кішки до достатньої кількості чистої та фільтрованої води.
Що слід робити при виявленні симптомів циститу у кота
При виявленні симптомів циститу у кота рекомендується зробити наступні кроки:
- Зв’яжіться з ветеринаром.
- Слід дати тварині чисту воду, у необмеженій кількості.
- Підготуйтеся до відвідування ветеринара, фіксуючи всі симптоми та зміни у поведінці вашої кішки.
- Дотримуйтесь рекомендацій лікаря.
- Забезпечте тварині спокій та безпечне місце.
- Уважно стежте за станом вихованця до приїзду лікаря та в період лікування захворювання.
У цьому полягає ваша допомога вихованцю. Не експериментуйте, наражаючи на ризик здоров’я пухнастого друга, намагаючись проходити всі етапи лікування самостійно. Усі дії — від прийому препаратів до зміни раціону — мають бути узгоджені з лікарем. Багатьох цікавить, скільки часу може тривати лікування. Це залежить від причини захворювання, стану вихованця та занедбаності хвороби.
Що стосується профілактики, то вона ґрунтується на дотриманні таких правил:
- Регулярні візити до ветеринара для профілактичних оглядів.
- Дотримання правильного режиму та раціону харчування, та забезпечення доступу до чистої води.
- Заохочення тварини до активності та фізичних навантажень для зміцнення імунітету.
- Виключення стресових ситуацій та забезпечення психологічного комфорту.
- Створення оптимальних умов утримання тварини.
Дотримуючись цих рекомендацій, можна знизити ризик розвитку циститу та інших захворювань у вашого пухнастого друга.