Одне із найпоширеніших захворювань серед домашніх тварин — панкреатит у собак. Причиною розвитку хвороби є не тільки неправильне харчування, що не відповідає віку, але й ряд інших факторів, які в жодному разі не можна ігнорувати. Панкреатит у собак може виявитися у гострій формі або мати хронічний характер. Це серйозне захворювання, а саме — запалення підшлункової залози, при якому її протоки звужуються через набряк, що заважає нормальному надходженню ферментів до шлунково-кишкового тракту. Цей стан супроводжується сильним болем у ділянці підшлункової залози, підвищенням температури тіла та уповільненням обмінних процесів. Зазвичай це захворювання розвивається у собак не раніше ніж у віці 7-8 років, але відомо багато випадків, коли виникав панкреатит у цуценят. Важливо розпочати лікування хвороби якнайшвидше, щоб запобігти появі ускладнень, які можуть серйозно підірвати здоров'я вашого вихованця.
Панкреатит у собак — ознаки хвороби
Від самому початку розвитку хвороби симптоми панкреатиту у собак можуть проявлятися слабо і навіть не насторожити господаря вихованця. Тому, щоб убезпечити тварину від розвитку патологічного процесу та посилення патологічного стану, ви повинні бути уважними до перших, навіть слабких проявів запалення підшлункової залози у вашого чотирилапого друга. Першим попереджувальним сигналом часто є різка зміна апетиту. У такому випадку собака може відчувати як напади голоду, так і повністю відмовлятися від їжі. У першому варіанті часто виникає пронос. Фекалії набувають кислого запаху. У калових масах можна виявити шматочки неперетравлених продуктів. При зниженому апетиті у вихованця виникає дуже сильне відчуття спраги.
Характерні симптоми панкреатиту у собак:
- Блювання — як правило, постійне або з періодичним повторенням. Блювотні маси можуть бути жовчними та містити залишки неперетравленої їжі.
- Діарея. Одна з характерних ознак — часті і рідкі випорожнення, іноді з домішками крові.
- Біль, здуття в животі — пальпація живота стає дуже болючою для вихованця.
- Зниження активності. Собака може стати млявим, апатичним, відмовлятися від прогулянки.
- Часте сечовипускання.
- Приступи спраги.
- Підвищення температури тіла.
- Жовтяниця слизових оболонок, очей або шкіри може свідчити про проблеми з печінкою, що є ускладненням панкреатиту.
- Через знижений апетит та порушення травлення собаки з панкреатитом можуть втрачати вагу.
- З часом можуть виникнути такі симптоми, як задишка та прискорене серцебиття. При цьому слизові оболонки в ротовій порожнині починають висихати і набувають жовтуватого відтінку. Крім того, рівень цукру в крові у вихованця підвищується, що може спричинити свербіж і коросту.
Гострий панкреатит у собак має більш виражений перебіг. Симптоматика проявляється швидко та стрімко наростає, якщо перші ознаки були проігноровані. Цей стан вимагає негайного втручання ветеринара, оскільки таке захворювання може призвести до серйозних ускладнень. Проконсультуйтеся з нашими фахівцями. Ви можете викликати ветеринара додому. Номери телефонів спеціалістів вказані на сайті vet-call24.com.ua.
Для хронічної форми панкреатиту характерні такі ознаки:
- млявість та пригнічений стан;
- поганий апетит;
- спрага;
- метеоризм та запори;
- виснаження, стрімка втрата ваги;
- прискорене сечовипускання, можливе нетримання;
- тремор лап;
- тьмяна і скуйовджена шерсть;
- згорблена спина.
Коли симптоми панкреатиту посилюються, вихованцю може знадобитися стаціонарне лікування, включаючи інтенсивну терапію, забезпечення гідратації, антибіотики та ліки для контролю болю. У деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання для видалення пошкодженої тканини підшлункової залози. Будьте пильні та стежте за здоров'ям вашого вихованця. У випадку виявлення перших ознак панкреатиту негайно зверніться до ветеринара. Рання діагностика та лікування захворювання можуть суттєво підвищити шанси на одужання вашого собаки.
Панкреатит у собак — види
Розрізняють кілька видів панкреатиту, які мають свої особливості:
- Первинний та вторинний. Первинний розвивається як самостійне захворювання, вторинний виникає як ускладнення інших медичних станів.
- За характером перебігу панкреатит буває гострим та хронічним. Гострий швидко розвивається і може мати виражені симптоми. Хронічний характеризується періодичними загостреннями та більш тривалим, але менш інтенсивним перебігом.
- Враховуючи різноманітність видів та форм панкреатиту, важливо своєчасно звертатися до лікаря для встановлення точного діагнозу та призначення відповідного лікування залежно від конкретної ситуації.
Причини виникнення панкреатиту у собак
Фактори, що сприяють розвитку панкреатиту у собак:
- Харчове отруєння. Кожен випадок отруєння — потенційно небезпечна подія, яка може стати початковою точкою для розвитку панкреатиту.
- Незбалансований раціон харчування їжею зі столу. Використання готових кормів може зменшити ризик виникнення панкреатиту.
- Стрес від зміни раціону. Привчати вихованця до нових продуктів слід поступово.
- Панкреатит може виникнути як одне з ускладнень інфекційних захворювань, що вражають щитовидну залозу — це парвовірусний ентерит та аденовірусний гепатит.
- Фактором ризику для розвитку панкреатиту можуть бути захворювання печінки та жовчного міхура, особливо в хронічній формі.
- Зайва вага.
- Застосування медикаментів без контролю лікаря.
- Глисти.
Пам’ятайте: вплив кількох цих факторів у рази збільшує ризик розвитку панкреатиту у собаки.
Лікування панкреатиту у собак
Лікування панкреатиту у собак залежить від типу та стадії захворювання:
- Медикаментозне лікування. При первинному панкреатиті використовується симптоматична терапія. Важливо не давати вихованцю їжу протягом щонайменше доби і утриматися від годування до припинення блювання. Для зняття нудоти та зменшення частоти випадків блювання зазвичай використовуються ін’єкції метоклопраміду. Важливо продовжувати вводити розчин Рінгера або фізрозчину, щоб запобігти зневодненню. Для полегшення болю можуть використовуватися знеболюючі. Якщо панкреатит розвинувся в результаті вірусної інфекції чи супутніх захворювань, можуть бути призначені протимікробні препарати. Антациди іноді використовуються для запобігання побічним ефектам від медикаментозного лікування. Якщо функцію підшлункової залози сильно порушено, можуть призначатися ферментні препарати.
- Хірургічне лікування може бути потрібним, якщо виявлені пухлини або ділянки некрозу.
Панкреатит — серйозне захворювання. Не експериментуйте — не намагайтеся самостійно лікувати вихованця в домашніх умовах! Постарайтеся якнайшвидше доставити вихованця до клініки або викличте лікаря додому.
Дієта при панкреатиті
Правильне харчування собаки при панкреатиті відіграє важливу роль у лікуванні захворювання. Дотримуйтесь таких рекомендацій:
У першу добу після початку прояву симптомів собаку не годують, оскільки хвороба часто супроводжується блюванням. Якщо собака відмовляється пити, може знадобитися внутрішньовенне введення рідини, щоб запобігти зневодненню.
Власників домашніх вихованців цікавить, чим годувати собаку при панкреатиті, коли блювання вже припинилося. Надалі тварину годують рідкою кашкою з консервів чи розмочених крокетів. Лікар може призначити спеціальний лікувальний корм. У першу добу рекомендується дробове годування, 5-6 прийомів. При цьому загальний обсяг їжі складає лише третину від звичайної норми. Поступово, щодня, загальний обсяг продуктів збільшується. Весь процес повернення до звичної кількості їжі може зайняти тиждень-півтора.
Основні параметри та вимоги, яких слід дотримуватися під час дієти:
- їжа тварини має бути достатньо калорійною;
- низький вміст вуглеводів;
- жири повинні становити значну частину калорій у дієті;
- низький вміст білків;
- мікроелементи та вітаміни у достатній кількості;
- антиоксиданти та пребіотики дають змогу нейтралізувати вільні радикали, які утворюються при пошкодженні підшлункової залози, та відновити мікрофлору кишечника.
Пам’ятайте: дієта при панкреатиті має бути спеціально розробленою та узгодженою з ветеринаром! Після лікування обов'язково слідкуйте за харчуванням вихованця, щоб запобігти рецидивам.