При запаленні кон’юнктиви, тонкої слизової оболонки, яка покриває білок ока і внутрішню поверхню повік, діагностують таку хворобу, як кон’юнктивіт. У кошеня подібне захворювання — не рідкість. Ця хвороба може мати різні причини та симптоми. Кон’юнктивіт у кішок, особливо у молодих особин з ще не зміцнілою імунною системою зустрічається досить часто, так як вони більш вразливі до інфекцій та різноманітних запалень. Хоча рівень ризику залежить від різних факторів, включаючи генетику, довкілля, умови утримання, гігієнічний догляд та наявність інфекцій. Тому, щоб убезпечити тварину від такого захворювання або ефективно боротися з ним, якщо проблема вже виявлена, вам слід знати про методи профілактики та рекомендації ветеринарів, які допоможуть зберегти здоров’я вашого вихованця.
Через що виникає кон’юнктивіт. Причини
Кон’юнктивіт у кошенят може виникнути з різних причин, включаючи інфекційні, алергічні, фізичні або інші фактори, наприклад:
- Інфекції є однією з найпоширеніших причин кон’юнктивіту. Можуть бути бактеріальними, вірусними чи грибковими. Деякі з найбільш поширених інфекцій, що викликають кон’юнктивіт, включають віруси, такі як ринотрахеїт (FHV-1) та хламідії, а також бактерії, такі як стафілококи та стрептококи.
- Алергічний кон’юнктивіт у кота може виникати у відповідь на алергени, такі як пилок, пліснява, пил, харчові алергени та ін. Цей тип запалення слизової очей може проявлятися сезонно або цілий рік.
- Чужорідні тіла (пісок, смітник, пилок рослин) — можуть потрапити в око кошеня під час гри та активного проведення часу. Реакцією на чужорідне тіло може стати подразнення та запалення слизової ока.
- Кон’юнктивіт у кішок може з’явитися внаслідок травми — подряпини, садна або іншого пошкодження.
- Через недостатній відтік сліз на слизовій можуть накопичуватися мікроорганізми, у тому числі патогенні, які швидко розмножуються у сприятливому середовищі.
- Викликати запалення кон’юнктиви можуть деякі очні хвороби, такі як глаукома або синдром сухого ока.
- Стрес та несприятливі умови утримання, що викликають зниження імунітету у тварин.
Кон’юнктивіт у кошенят може бути наслідком різних причин, і точний діагноз зможе встановити лише фахівець. Ви можете викликати лікаря додому, оформивши заявку на сайті vet-call24.com.ua. Лікування залежатиме від причин кон’юнктивіту, однак у сучасній ветеринарії використовується комплексний підхід у вирішенні такої проблеми.
Чи небезпечний вірусний кон’юнктивіт у котів для людини? Інфекція може передаватися людині при її прямому контакті з хворим вихованцем. Тому при догляді за твариною будьте обережні. Однак не панікуйте, якщо вашому вихованцю лікар поставив діагноз «вірусний чи гнійний кон’юнктивіт». У людини хвороба проходить у легкій формі та триває недовго.
Форми кон’юнктивіту у котів, симптоми
Якщо ви помітили, що ваша кішка постійно намагається терти очі, а вони рясно сльозяться, при цьому в кутах очної ямки накопичуються виділення (слизового або гнійного характеру) — можливо, у вашої улюблениці розвивається запалення слизової оболонки — кон’юнктивіт.
Існує кілька видів цієї хвороби:
- Катаральний — характеризується невеликим запаленням. Така форма вважається найбезпечнішою, тому що при правильно підібраній терапії лікується швидко.
- Гнійний кон’юнктивіт неможливо не помітити. Характеризується появою рясних гнійних виділень, при висиханні яких утворюються кірки, що зліплюють повіки.
- Флегмозний — лікується важко та довго. З’являється при занедбаному захворюванні. Гній виділяється назовні, а також накопичується в підепітеліальному шарі ока. Лікування кон’юнктивіту у кішок такої форми потребує комплексного підходу.
- Фолікулярний. Характерний симптом — повіки випинаються назовні, оскільки запалюються не лише слизові оболонки, але й лімфатичні фолікули. Такий кон’юнктивіт найчастіше потребує хірургічного втручання, а також тривалої післяопераційної терапії.
Загальні симптоми всіх форм кон’юнктивітів у кошенят: припухлість повік, почервоніння слизових оболонок очей, виділення з очей, закисання очей після сну, утворення скоринок, що склеюють повіки. Кіт постійно робить спроби «вмивати» очі.
Кон’юнктивіт у кішок — лікування
Лікування кон’юнктивіту у кішок призначається, залежно від причини, форми захворювання та стану тварини. Ветеринар може призначити вихованцю мазі на основі антибіотиків або антибактеріальні краплі, а також місцеві противірусні препарати у вигляді очних крапель — по одній краплі 4-5 разів на день.
Якщо у вас немає можливості відвідати лікаря, і ви хочете знати, що робити при кон’юнктивіті у кота, скористайтеся такими рекомендаціями:
- Закапуйте в обидва ока кішки ветеринарні краплі «Ципровет» — 1 крапля 3-4 рази на день. Лікування хвороби цим препаратом у домашніх умовах можна проводити не більше 2 днів.
- Якщо ви помітили, що у кішечки накопичується гній, ви зможете допомогти їй тим, що рясно промиватимете очі улюблениці розчином фурациліну. Ефективним народним засобом, який допомагає усунути запалення слизової оболонки, вважається ромашка. Промиваючи очі вихованцю відваром ромашки чи календули, використовуйте окремий чистий ватний тампон для кожного ока. Всі рухи повинні виконуватись у напрямку до носа. Не забудьте ретельно вимити руки до та після процедури.
Багатьох власників домашніх вихованців цікавить, скільки може тривати кон’юнктивіт у кішки і що буде, якщо не лікувати хворобу. Пам’ятайте: це не невинне нездужання! Не вилікувана вчасно хвороба може перейти в хронічну форму або навіть спровокувати виникнення таких ускладнень, як помутніння або синдром сухого ока, більмо рогівки, розвиток увеїтів та ін. Тому, виявивши перші симптоми захворювання, не зволікайте з візитом до лікаря!
Кон’юнктивіт у кішок — профілактика
Щоб запобігти можливості розвитку такої хвороби у котів, як кон’юнктивіт, дотримуйтесь рекомендацій ветеринарів:
- Виводьте вихованця на прогулянку лише під наглядом.
- Подбайте про те, щоб місце проживання тварини завжди було теплим і сухим.
- Всі ваші дії щодо догляду за вихованцем повинні бути спрямовані на збереження здоров’я пухнастика. Будь-які захворювання негативно впливають на імунну систему тварини. Ослабленому хворобами організму стає складніше протистояти різноманітним інфекціям.
- Не пропускайте термінів планових щеплень та профілактичних оглядів у лікаря.
Проконсультуйтесь із ветеринаром. Фахівець може порекомендувати використання профілактичних препаратів (мазі, краплі), якщо є ризик розвитку кон’юнктивіту. Пам’ятайте: для нормальної роботи всіх органів і систем тварини важливо дотримуватися правильного режиму харчування. Раціон вихованця має бути збалансованим і багатим на вітаміни та інші корисні речовини.