Заспокійливі для котів дають змогу уникнути стресу при перевезенні тварини
Кішки та собаки — емоційні тварини. Вони можуть гостро реагувати на будь-які зміни у їхньому життєвому укладі. Навіть перша прогулянка у вихованця, який проживає в будинку, може спричинити стрес. У цьому реакція в різних тварин проявляється по-різному. І якщо коти часто здаються зовні спокійними, то собаки виявляють явні ознаки стресу — відмовляються від їжі, ігор і т.п. Багато власників пухнастиків поспішають використовувати заспокійливі для котів чи собак, намагаючись допомогти тварині. Проте медичні препарати слід застосовувати строго за призначенням лікаря. Якщо ви не знаєте, як заспокоїти кота чи собаку, скористайтесь рекомендаціями спеціалістів.
Ознаки стресу у кота чи собаки
Викликати стрес у домашньої тварини може поява в будинку нової людини, вихованця, зміна обстановки. Навіть ті зміни, які видаються не суттєвими, для кішки або собаки можуть стати справжнім випробуванням. Спостерігайте за твариною. Дізнатися, що вихованець відчуває стрес, емоційну напругу можна за зміною його поведінки, наприклад:
- У тварини смикається хвіст.
- Вуха насторожені, спрямовані вперед чи назад.
- Собака або кішка можуть почати часто рухатися повзком, намагаючись притиснутися до підлоги (землі), проявляти агресію, відчуваючи небезпеку.
- Вихованець менше їсть або зовсім відмовляється від їжі.
- Кіт або собака при стресі може частіше ховатися, уникати контакту, «мітити територію».
Навіть частіше вилизування може вказувати на те, що тварина відчуває стрес. Тому незрозуміла зміна поведінки вихованця має вас насторожити. Щоб не погіршити ситуацію, своєчасно звертайтеся за допомогою до ветеринара. Лікар огляне вашого вихованця, оцінить його стан і розповість, як заспокоїти кошеня чи собаку в домашніх умовах без застосування лікарських засобів, а за необхідності призначить заспокійливі.
Як заспокоїти кота чи собаку при стресі
Якщо ви помітили, що ваш вихованець чимось стурбований, не змінюйте свого ставлення до нього. Не намагайтеся утихомирити тварину криком, не лайте, залишайтеся спокійним, навіть якщо пухнастий друг виявляє агресію. Це може лише погіршити ситуацію. Тварина перестане вам довіряти і поїздка з ним машиною або перевезення вихованця в автобусі стане і для нього, і для вас справжньою тортурою. Дорога на природу більше не приноситиме задоволення ні вам, ні йому. Ваше терпіння та ласка допоможуть вихованцю швидше повернутися до нормального стану і знову відчути себе в безпеці.
Як і чим заспокоїти кота, якщо він боїться машин, занепокоєний зміною обстановки, розпорядку дня або в інших випадках, які можуть викликати у вихованця стрес:
- Вносити зміни поступово. Якщо ви плануєте переставити в будинку меблі або змінити місце проживання, завести ще одного вихованця, запросити погостювати родичів, постарайтеся почати підготовку кішки до цих подій заздалегідь. При цьому подбайте про те, щоб вихованець, як і раніше, мав своє місце та простір, у якому йому ніхто не завадить. Щоб без зайвих хвилювань перевозити кішку у переносці, привчайте її до неї поступово. Необхідно дати вихованцю можливість звикнути до нового предмета. Спонукати кішку до того, щоб зайти всередину, можна за допомогою ласощів та зручної підстилки. Коли вихованець звикне до нового предмета і перестане звертати на нього увагу, тільки тоді ви зможете спокійно перевезти кішку в клініку, на дачу, до нового місця проживання, використовуючи переноску.
- Дотримуйтесь встановленого розпорядку дня. У такому разі у вашої кішки буде менше причин для занепокоєння. Навіть грати з пухнастиком краще в один і той же час дня, не кажучи вже про прогулянки, якщо вихованець привчений гуляти. Годування також здійснюється відповідно до встановленого розпорядку.
- Не переміщуйте з місця на місце лежанку та лоток тварини без потреби.
- Допоможіть вихованцю у створенні безпечного укриття — далекого затишного куточка або місця, розташованого ближче до стелі, де тварину точно ніхто не потурбує. Кішкам потрібне усамітнення, якщо вони відчувають занепокоєння.
- Якщо в будинку живуть кілька кішок, забезпечте кожну тварину всім необхідним — окремим туалетним лотком, мискою, лежанкою і т.д.
- Якщо тварина в стресі, проте вона просто боїться, але не агресує, приляжте або сядьте на підлогу неподалік вихованця, але не дивіться йому в очі. Не звертайте на пухнастика увагу. Через деякий час починайте говорити з ним тихим, спокійним голосом, щоб він зрозумів, що йому нічого не загрожує.
- Зняти стрес у тварини після переїзду допоможе поступове ознайомлення з новою для неї територією. Пройдіться з вихованцем по будинку, тримаючи його на руках, покажіть все, розповідаючи при цьому про майбутнє життя тут. Це допоможе заспокоїти кішку чи собаку. Потім опустіть вихованця на підлогу і надайте йому можливість здійснити прогулянку по будинку самостійно, дайте йому побути одному.
- Ще один страх тварин — сигнал тривоги. Почувши виття сирени або звуки обстрілів, тварини, не розуміючи причин того, що відбувається, часто інстинктивно намагаються сховатися. Також собаки можуть впадати в ступор або несамовито вити. Нерідко тварини можуть намагатися втекти, виявляти агресію, кусатися, особливо коли ви намагаєтесь їх утримати. Постарайтеся тримати вихованця поряд із собою, гладити та заспокоювати, розмовляти з ним. Спробуйте пограти з пухнастиком, щоб відволікти його від шуму. Якщо ви їдете в притулок, запасіться іграшками та ласощами. Для кішок у притулку слід підготувати перенеску. Під час обстрілу можна накривати її тканиною, яка добре пропускає повітря. Надайте вихованцю достатньо пиття. Якщо тривога застала вас на вулиці, надягніть на собаку повідець і намордник. Багато власників домашніх тварин використовують спеціальні заспокійливі засоби, які можна придбати в аптеці. Однак усі лікарські препарати слід застосовувати після консультації з ветеринаром.
Що дати коту, щоб він заспокоївся? Не експериментуйте, намагаючись підібрати для кішки чи собаки засоби народної медицини. Щоб вивести вихованця зі стресу, потрібна допомога фахівця. І тільки він повинен призначати заспокійливі засоби, залежно від стану тварини, тривалості проявів стресу та його наслідків.