Ми любимо тварин це — наше покликання

Судоми у кота можуть тривати кілька секунд. Однак, нерідкі випадки, коли напад не припинявся навіть після декількох хвилин. При зверненні до фахівців необхідно детально описати лікареві судомні прояви. Таким чином, ви допоможете лікарю поставити діагноз і призначити коту чи кішці найбільш ефективне лікування.

Судоми у кота — ознаки, передвісники

Безперервне скорочення м’язу або в більшості випадків групи м’язів виникає у кота через природні або патологічні фактори. Судоми можуть супроводжуватися й іншими неприємними та небезпечними симптомами патологічного стану організму — втрата свідомості, акт мимовільного сечовипускання та ін. Особливо небезпечний стан, коли у тварини западає язик. Він може перешкоджати нормальному диханню. М’яз при судомі не піддається довільному розслабленню, а його тривале скорочення спричиняє сильний біль. Незалежно від причин виникнення нападу він, як правило, супроводжується такими проявами:

  • Сильне мимовільне напруження групи м’язів. Ознаки: у тварини витягуються кінцівки, вихованець «застигає» у неприродній позі. Також можуть спостерігатися м’язові посмикування у кота. При цьому тварина, боячись посилення болю, довго залишається у нерухомому стані.
  • Напад викликає у кота страх. Ознаки: часте дихання, розширені зіниці, притиснуті вуха. Якщо ви помітили, що кішка тремтить, такий стан може бути ознакою мимовільного скорочення м’язів або страху тварини.
  • Пік нападу може супроводжуватись виділенням піни з рота.
  • Мимовільне сечовипускання.

Стан оглушеності — характерний симптом недуги, який проявляється у кішок після закінчення нападу. Тварина дезорієнтована — протягом деякого часу вихованець може не впізнавати свого будинку, оточуючих людей.

Приступ проходить у три етапи:

  • Аура. На даному етапі, якщо уважно поспостерігати за твариною, можна помітити появу передвісників судом: занепокоєння, що супроводжується «безпричинним» нявканням тварини, підвивання, слабкість, тремтіння, прагнення сховатися або блукання по будинку, підвищене слиновиділення. Така поведінка може бути яскраво вираженою або непомітною для вас. Аура може тривати від кількох хвилин до доби.
  • Атака. Сам напад (пік прояву симптомів недуги) може тривати від кількох секунд до 2-3 хвилин.
  • Розслаблення з посттравматичним періодом. Тварина дезорієнтована, може ігнорувати вас або, навпаки, шукати допомоги. Цей етап недуги може розтягнутися на цілу добу.

Після нападу тварина потребує вашої підтримки, шукає ласки.

судорги у кота

Судоми у кота — різновиди недуги

Судоми поділяють на види, залежно від характеру спазму м’язів та тривалості періоду атаки:

  • Міоклонічні судоми — найлегший варіант. Спазми м’язів не викликають болючі відчуття, часто є фокальними або односторонніми. Це короткочасні судоми, які проходять самостійно.
  • Клонічні — тривають більш тривалий проміжок часу. Періоди спазмів чергуються із стадіями розслаблення. Судоми можуть виникати локально або мати генералізований характер.
  • Тонічні судоми — супроводжуються больовими відчуттями, тривалі та сильні. Часто мають генералізований характер.
  • Тоніко-клонічні — для нападу характерне поєднання двох видів спазмів. Атака супроводжується сильними болючими відчуттями. У цьому випадку клонічні спазми під час нападу переходять у тонічні судоми кота.

Виділяють кілька типів конвульсій: локальні чи фокальні, односторонні, генералізовані. Локальні — це судоми, коли задіяна одна група м’язів. Односторонні спазми охоплюють м’язи одного (правого чи лівого) боку тіла. Генералізовані судоми — задіяні м’язи всього тіла тварини.

Чому у кота судоми

М’язова система котів дуже добре розвинена. Тварини чудово контролюють роботу кожного м’язу, тому виникнення судом у більшості випадків свідчить про розвиток патології. Однак іноді спазми м’язів є нормальною реакцією організму. До таких випадків належать:

  • Судоми у кота уві сні. Не поспішайте впадати в паніку, якщо помітили, що у кошеня, яке спить, сіпаються повіки, вуха, задні лапи. Це свідчить лише про те, що вихованець бачить яскраві сновидіння.
  • Іноді кішка може тремтіти, якщо відчуває сильне емоційне потрясіння, наприклад, при поїздці в транспорті, повторному відвідуванні ветлікаря, після уколу і т. д. У цьому випадку посмикування м’язів (мимовільні спазми) виникає у тварини від переляку.

Такі стани не становлять небезпеки для тварини, чого не скажеш про виникнення спазмів як патологічної реакції. До появи судом у кота можуть призвести органоспецифічні або інфекційні неврологічні захворювання або стани, що спричиняють ураження головного мозку:

  • Кліщовий енцефаліт — вірусна інфекція. Перші симптоми зараження: субфебрильна температура, інтоксикація, відмова від їжі. На пізніх стадіях приєднуються неврологічні порушення: судоми, паралічі, заціпеніння.
  • Гіпоксія чи кисневе голодування тканин. Основними причинами патологічного стану є гостра серцево-судинна та дихальна недостатність. При прогресуванні патології до процесу залучається головний мозок, через що і з’являються неврологічні ознаки: судоми, парези. За несвоєчасної допомоги кіт може загинути. Для полегшення стану застосовуються реанімаційні заходи, а потім призначається лікування з урахуванням причини розвитку патології.
  • Доброякісні чи злоякісні пухлини головного мозку. У міру росту пухлини вона може тиснути на навколишні тканини, через що наростатимуть неврологічні симптоми. У такому стані у кота у разом із судомами може спостерігатися непритомність, ознаки дезорієнтації, поведінкові реакції.
  • Травми голови, що є наслідком падіння тварини з висоти, укусів собаками, поранень у ДТП, ударів дверима тощо.
  • Епілептичні напади. Найчастіше це генетична патологія, що виявляється появою раптових судомних нападів. Спазми м’язів у цьому випадку зазвичай носять генералізований характер.
  • Отруєння. За несвоєчасної допомоги токсичні речовини через кров починають впливати на нервову систему тварини.
  • Судоми можуть виникнути у кота після кастрації. Один із наслідків процедури — найсильніший гормональний збій.
  • При неефективному лікуванні ниркової недостатності або погіршенні стану тварини під час рецидиву відбувається отруєння організму вихованця продуктами життєдіяльності. На пізніх стадіях хвороби з’являються симптоми ураження центральної нервової системи.

судорга у кота

Судоми у кота також можуть з’являтися внаслідок порушення обміну речовин, алергічної реакції на введення певних препаратів, отруєння організму продуктами життєдіяльності гельмінтів при сильному зараженні та інших менш поширених причин.

У кота судоми — що робити?

Перша допомога:

  • Забезпечте тварині повний спокій. Покладіть кота на підлогу на м’яку підстилку, щоб запобігти його падінню та виключити можливість травм.
  • Слідкуйте, щоб голова тварини була повернена набік. Це дозволить запобігти захлинанню слиною.
  • Зменшити активність спазмів допоможе легкий масаж кінцівок та тіла.
  • Нехай вихованець чує ваш лагідний голос. Він потребує підтримки.

Уважно стежте за поведінкою кота. Намагайтеся запам’ятати, скільки секунд або хвилин продовжувався напад. Ці дані дуже важливі для діагностики та визначення ефективного лікування недуги!