Напевно, не знайдеться жодного власника кота, якому не було б відомо про напад блювоти у вихованця. Тому важливо вміти відрізняти фізіологічний стан від симптомів серйозного захворювання, що загрожує здоров’ю тварини. Багатьох цікавить, що дати коту від блювоти і чи взагалі це можна робити в домашніх умовах. Пропонуємо розібратися в причинах такого стану та методах надання першої допомоги вихованцям.
Причини поганого самопочуття тварини: чому кіт блює?
Блювотою називають рефлекторне спорожнення шлунка або дванадцятипалої кишки через порожнину носа чи рота. Позиви запускаються у мозку тварини, м’язи черевного пресу починають активно скорочуватися. Блювоту не слід плутати з відрижкою. Блювота супроводжується провісниками — кішка приймає напружену позу, вигинає спину, опускає голову вниз. При відрижці ж неперетравлена їжа спонтанно без будь-яких м’язових зусиль виходить із стравоходу.
Причин блювання у котів може бути багато. Їх умовно поділяють на дві групи — фізіологічні та патологічні. До фізіологічних причин, зумовлених необхідністю природного очищення організму, належать:
- різка зміна корму;
- голод;
- переїдання;
- грудки шерсті у шлунку;
- порушення роботи вестибулярного апарату;
- вагітність;
- психоемоційні чинники;
- реакція на вакцину;
- вплив наркозу;
- блювання травою.
У випадку фізіологічного блювання ніякого лікування коту, кішці або кошеняті не потрібно. Потрібно лише забезпечити тварину достатньою кількістю свіжої питної води, годувати невеликим порціями їжею, що легко засвоюється, забезпечити спокій, оптимальну температуру навколишнього середовища. Фізіологічна блювота, як правило, трапляється один раз або швидко проходить.
Патологічна блювота — це небезпечне явище. Вона пов’язана з порушеннями роботи життєво важливих систем. Причини можуть бути такі:
- отруєння (несвіжий або неякісний корм, побутова хімія, отрута, отруйні рослини та ін.);
- тепловий удар;
- заковтування стороннього предмета з можливим пошкодженням тканин та слизових внутрішніх органів;
- ниркова недостатність;
- порушення у роботі печінки;
- травми голови;
- паразитарна інфекція;
- вірусні інфекції;
- гастрит, панкреатит;
- ентерит;
- ліпідоз;
- новоутворення.
Якщо блювання повторюється, то тварину краще якнайшвидше доставити до ветеринарної клініки. Якщо виконати це негайно неможливо, то потрібно зробити наступне:
- прибрати їжу на 12-24 години, забезпечити тварину питтям;
- якщо стан тварини покращиться, переведіть її на дієту, зменшивши порції та збільшивши кількість годувань;
- по можливості подрібнювати їжу або перетворювати її на пюре.
Все, що можна дати коту від блювання у домашніх умовах — це вода. Фахівці при повторюваних епізодах не рекомендують давати тваринам будь-які препарати від нудоти без призначення ветеринарного лікаря. Так ви можете лише погіршити ситуацію, послабивши симптоми будь-якого небезпечного захворювання.