Рання діагностика захворювання підвищує шанси на успішне лікування та одужання у 95-99% випадках. Рак у кішок може вражати різні органи та системи. Залежно від локалізації новоутворення розрізняють кілька видів пухлин. Деякі з них зустрічаються часто, інші — рідше.
Рак у кішок — види, ознаки
Онкологія у кішок часто виникає через спадкову схильність. Тому важливо розуміти, що деякі породи вихованців схильні до появи новоутворень, особливо у старшому віці.
Найбільш поширені види раку:
- Саркома м’яких тканин (фібросаркома) — вражає різні органи та системи, утворюючись у м’язовій або сполучній тканині.
- Лімфома — найпоширеніший вид онкології, який, на думку фахівців, виникає у кішок через зараження вірусом котячої лейкемії.
- Рак молочної залози часто спостерігається у інтактних особин, при цьому дуже рідко зустрічається серед кішок, стерилізованих до настання періоду статевого дозрівання.
- Плоскоклітинна карцинома — часто вражає ротову порожнину і в даному випадку набуває агресивної форми. Шкірна форма зазвичай вражає шкіру на кінчиках вух та носа. Одним із сприятливих факторів виникнення плоскоклітинної карциноми є надмірна дія ультрафіолету.
Велику небезпеку становлять процеси з утворенням метастазів, коли клітини з пухлини через кровоносну та лімфатичну системи переміщуються до інших органів тварини. Однак такий характер розвитку хвороби спостерігається на пізніх стадіях раку. Тому щоб уникнути утворення метастазів, важливо діагностувати онкологію на ранніх стадіях захворювання.
Рідкісні види злоякісних утворень у котів:
- Рак шлунка та кишечника. Характерні симптоми: загальна слабкість, різке схуднення, блювання, пронос із домішками слизу та крові, анемія. Залежно від локалізації пухлини, кров у калі може бути яскраво-червоного відтінку (при утворенні в нижніх відділах кишечника) або запекла темного кольору (рак верхніх відділів).
- Рак шкіри зустрічається серед кішок рідко. Однак до такої проблеми треба поставитись серйозно, оскільки злоякісне новоутворення має тенденцію до агресивного зростання. На пізніх стадіях хвороби виникають явні ознаки раку шкіри вихованця — ущільнення, шишки, ураження шкіри у вигляді відкритих, болючих ран.
- Рак печінки зустрічається в 3-5% випадках. Однак, при тому, що як перший осередок пухлини в печінці з’являються дуже рідко, часто спостерігається метастазування новоутворень.
- Рак легень — як і печінки, найчастіше виникає у випадку поширення злоякісних клітин через кровотік і лімфатичну систему.
- Невеликий відсоток злоякісних новоутворень становлять пухлини носа. І хоча захворювання зустрічається дуже рідко, проте має агресивний характер.
- Рак головного мозку — здебільшого виникає при метастазуванні злоякісних клітин з інших органів. Однак нерідко пухлина в мозку є першим осередком хвороби. Потребує негайного втручання! При збільшенні розмірів пухлина тисне на сусідні тканини, внаслідок чого у тварини можуть з’явитися сильні головні болі, які з часом набувають хронічного характеру, блювання, мимовільні скорочення м’язів, порушення слуху та зору, та інші симптоми.
Для кожного з видів раку характерні свої симптоми, що виявляються при розвитку даного захворювання. Хоча в більшості випадків вони залежать від локалізації пухлини та стадії розвитку патологічного процесу. Тому можна виділити загальні симптоми, які зазвичай проявляються у випадку виникнення злоякісних новоутворень у кішки, незалежно від виду раку.
Рак у кішок — симптоми
На жаль, навіть дуже уважні господарі кішок не завжди можуть помітити у вихованця недугу, особливо на ранніх стадіях. Кішка, як і її дикі пращури, вміє приховувати дискомфорт. Здається, що така здатність тварин закладена природою. Кішки навчилися маскувати недугу, щоб сильніші хижаки не мали сумнівів у тому, що перед ними здоровий, а значить — сильний противник. Інформація про симптоми, що з’являються при утворенні злоякісних пухлин у домашніх тварин, допоможе вам розпізнати недугу на ранніх стадіях.
Рак у кішок — ознаки захворювання, які зустрічаються найчастіше:
- Швидка втрата ваги за відсутності очевидних змін апетиту.
- Зміни в стилі харчування — наприклад, раніше завжди акуратна кішка почала розкидати їжу, також при пухлині в ротовій порожнині тварина може жувати їжу лише однією стороною щелепи.
- Поганий апетит.
- Загальна слабкість, млявість — кішка стає апатичною, менше грає з улюбленими іграшками і частіше, і надовго ховається.
- Блювота, пронос — такі симптоми найчастіше з’являються за наявності пухлини у шлунку чи кишечнику.
- Шишки, ущільнення, а також ураження шкіри — найчастіше з’являються при виникненні раку шкіри.
- Зміни дихання — причому будь-які повинні викликати занепокоєння. Деякі форми раку можуть спровокувати скупчення рідини у легенях. Це небезпечний симптом, що вимагає негайного вирішення проблеми фахівцем.
Якщо ви виявили у кішки будь-яку з цих ознак, постарайтеся якнайшвидше проконсультуватися з ветлікарем. Викликати спеціаліста додому в Києві можна на сайті vet-call24.com.ua.
Як виглядає рак у кішок
Як не помилитися з діагностикою та не переплутати злоякісну пухлину з доброякісним новоутворенням? Доброякісні пухлини ростуть повільно. Осередок ураження оточений капсулою. Змінені клітини не проникають у сусідню тканину і не поширюються в інші органи та системи.
Рак у будь-якому випадку — це агресивне новоутворення, яке, на відміну від доброякісної пухлини, росте швидко і поширюється на навколишні тканини. На пізніх стадіях злоякісні утворення метастазують до інших органів та тканин.
Рак у кішок — методи лікування
Сучасна медицина застосовує ефективні та гуманні методи лікування раку кішок. Можливо, вам доведеться за рекомендацією лікаря на деякий час залишити тварину у клініці. Не переживайте марно. У цьому є суттєва перевага. Кішка буде під постійним наглядом фахівців, які зможуть помітити будь-які зміни. Таким чином, лікар зможе перевірити, як тварина реагує на лікування та наскільки ефективні призначені препарати. До того ж основною метою хіміотерапевтичних методів лікування раку є ремісія недуги без погіршення якості життя кішки. Якщо в якийсь момент тварина відчує дискомфорт внаслідок терапії (наприклад, ін’єкцій), можливо, лікар вирішить, що лікування можна призупинити.
При поверхневих пухлинах — наприклад, саркомі м’яких тканин, плоскоклітинному раку шкіри, пухлинах молочної залози — зазвичай проводиться хірургічне втручання. Променева терапія призначається рідко. Пам’ятайте: тільки фахівець зможе точно поставити діагноз і підібрати найбільш ефективний метод лікування раку чи іншого захворювання у кішки.