У більшості випадків власники кішок вважають за краще стерилізувати тварин, якщо не займаються їхнім розведенням професійно. І це найкраще рішення, яке дозволить запобігти небажаній поведінці дорослих тварин, а також виникненню клопоту, пов’язаного з доглядом за вихованцем та прилаштуванням кошенят. Однак, якщо ви не стерилізували свою улюбленицю та впевнені, що вагітність вже настала, то маєте знати, скільки кішка виношує кошенят. Приблизний термін — через 63-66 днів після в’язки, тобто через 2 місяці. Однак, точні параметри визначити досить складно, вони залежать від ряду факторів, у тому числі породи тварини.
Скільки триває вагітність у кішки
Для кожної породи терміни різні:
- для сіамської норма — це 61-66 днів;
- британської короткошерстої — 61-65;
- абіссинської — 61-66;
- бурманської — 61-64;
- корат — 61-63 днів.
При виношуванні великого посліду, наприклад, п’яти-семи кошенят, пологи зазвичай наступають раніше. Малоплідна вагітність (два кошеня) за відсутності патологій зазвичай триває два місяці. Передчасні пологи настають до 60-го дня. У такому випадку скористайтесь сервісом vet-call24.com.ua, щоб викликати лікаря додому. Професійний огляд кішки та кошенят дозволить оцінити стан тварин та уникнути розвитку патологій. До того ж викликавши лікаря додому, ви не будете наражати кошенят на небезпеку переохолодження під час перевезення. Адже терморегуляція у недоношених кошенят може бути порушена (переважно). Інші рефлекси, зокрема ссання, також можуть бути не розвинені. Тому огляд тварин ветеринаром у такому випадку необхідний.
Приводом для звернення до лікаря є народження мертвого плоду, навіть якщо решта благополучно розвиваються до терміну. Огляд фахівця також необхідний, якщо пологи затримуються. «Переношеною» є вагітність терміном більше 73 днів. Приблизно визначити термін вагітності допоможе лікар під час УЗД, якщо ви не впевнені, коли відбулося зачаття.
Як зрозуміти, що кішка вагітна
Не робіть поспішних висновків, якщо застали кішку під час спарювання із самцем. Ваша улюблениця здатна завагітніти лише у періоди тічки, які бувають кілька разів на рік. Очевидно, що контакт із некастрованим котом у такі періоди буде пов’язаний із можливістю зачаття. Але для зачаття лише настання тічки недостатньо. Багатьом кішкам для настання овуляції необхідно кілька спарювань, в ідеалі — з короткими проміжками між ними. Лише в такому випадку рівень лютеїнізуючого гормону (ЛГ) у крові тварини піднімається до потрібного рівня і, відповідно, запускає процес. Тому всім, хто займається розведенням кішок професійно, слід пам’ятати, що однієї в’язки може виявитися недостатньо. Для отримання позитивного результату потрібно дати тваринам час і можливість багаторазових спарювань.
Як зрозуміти, що кішка вагітна — характерні ознаки:
- Припинення тічок — найінформативніша ознака, особливо в тому випадку, якщо вихованець раніше виявляв помітні ознаки еструсу. У боязких кішок, а також тварин, які живуть групами, тічка може практично не проявлятися зовні, проте важливо пам’ятати, що вона відбувається у будь-якому випадку.
- Зміна стану сосків: вони стають яскравішими, майже червоними. Шерсть навколо молочних залоз кішки розсувається. До початку третього тижня соски вашої улюблениці збільшаться у розмірах. Особливо яскраво ця ознака проявляється за першої вагітності.
- Поведінкові зміни — після зачаття кішка на якийсь період може стати млявою, відмовлятися від їжі. Може спостерігатись зміна темпераменту. Наприклад, лагідний, флегматичний вихованець може проявляти раніше нехарактерну для нього активність чи навіть агресію.
- Визначити настання вагітності допоможе ветлікар. Він призначить вашій улюбленці УЗД або аналіз, що дозволяє визначити рівень гормону релаксину у крові.
Навіть якщо у вас є обґрунтовані підозри, що зачаття відбулося, а кішка почувається чудово, зверніться до фахівця. На жаль, хибна вагітність у кішок — часте явище. Ветлікар зможе точно визначити, чи було зачаття і дасть рекомендації щодо догляду за твариною.
Хибна вагітність у кішок — ознаки
Ознаки помилкової вагітності:
- підвищена тривожність чи, навпаки, байдужість;
- зниження активності, тривалі періоди сну;
- материнський інстинкт, який виявляється «усиновленням» м’якої іграшки;
- вихованець слідує за господарем по п’ятах;
- кішка часто нявкає без видимої причини, облаштовує місце для майбутнього потомства.
Для несправжньої вагітності також характерні фізіологічні ознаки: збільшення молочних залоз і живота, поява молозива чи молока, посилення апетиту, розлад травлення, блювання, виділення прозорої рідини з піхви. При помилковій вагітності тварина починає поводитися так, ніби виношує потомство. Зазвичай цей період триває трохи більше півтора місяці. Чим довше кішка перебуває в «положенні», тим вище ймовірність розвитку патологічних процесів: маститу, пухлини молочних залоз та ін. Помилкова вагітність, що часто повторюється, негативно впливає на фізіологію і психоемоційний стан тварини. Основними причинами такого стану є спарювання або в’язка зі стерильним котом, а також овуляція, спричинена гормональним порушенням. Хибну вагітність від істинної може відрізнити лише ветеринарний лікар під час огляду тварини та ультразвукового дослідження черевної порожнини.
Чи буває у кішок тічка під час вагітності
У кішки під час вагітності може початися тічка. Характерний термін для її появи — третій тиждень після зачаття. Це часте явище, тому турбуватися не варто, проте вихованця все ж таки краще показати лікарю. Такий стан може виникати через недостатню кількість прогестерону в організмі.
Мікроспорія у вагітної кішки — як лікувати
Вагітні і кішки, які вигодовують потомство, відчувають додаткове навантаження на імунну систему. Тому вони найбільш схильні до грибкової інфекції, а саме мікроспорії.
Симптоми захворювання:
- Шерсть випадає навіть між процесами линяння, через що з’являються залисини та голі ділянки.
- Лупа.
- Сверблячка, лущення. Кішка розчісує уражені ділянки, часто травмуючи шкіру пазурами.
- Догляд за хворою твариною ґрунтується на рекомендаціях фахівців:
- Категорично заборонено купати кішку. Спори лишаю через рідину можуть поширитися по всій поверхні шкіри.
- Обмежте контакт вихованця з іншими тваринами, які проживають у будинку, а також з членами вашої родини.
- Для хворого вихованця краще виділити окремий посуд.
- Помийте всі підстилки, лежанку кішки у дезінфікуючому розчині.
- Частіше прибирайте та провітрюйте приміщення.
Протигрибкові препарати вагітній кішці протипоказані. Однак фахівець зможе підібрати найбільш ефективні та щадні методи лікування лишаю. У разі виявлення захворювання обов’язково проконсультуйтеся з ветеринаром.
Еклампсія у кішок під час вагітності
На тлі різкого зниження у сироватці крові вагітної кішки рівня загального кальцію розвивається такий патологічний стан, як еклампсія. Це стрімкий процес, що часто виникає також у тварин, які вигодовують потомство. Основні ознаки хворобливого стану: натягнута, «суха» шкіра, загострена мордочка з оголеними зубами, пізніше приєднуються такі симптоми як посмикування задніх лап, рясне слиновиділення. Хвороба небезпечна виникненням судом при погіршенні стану. Ослаблена кішка падає на бік. Екстрена медична допомога в даному випадку — внутрішньовенні ін’єкції кальцію. Також ветеринар призначає добавки кальцію до раціону.
Уникнути розвитку патологічних станів у вагітної кішки, зокрема анемії, що розвиваються на тлі нестачі поживних речовин у раціоні, допоможе спеціальний адаптований корм. Зверніть увагу: потреба у більшій кількості калорій та поживних речовин виникає у кішок відразу після зачаття.