Не поспішайте панікувати, якщо помітили білі виділення у кішки. Найчастіше поява рідини з піхви тварини відбувається через природні фізіологічні процеси. Якщо у кішки білі виділення, без неприємного запаху, домішок крові чи інших патологічних включень, це найчастіше свідчить про готовність самки до спарювання. Прозорий секрет із піхви вашої улюблениці може виділятися протягом 2-3 днів. Ви можете помітити, що кішка в цей період стає особливо лагідною, часто треться об ноги, вигинає спинку, піднімаючи при цьому задню частину тулуба. Якщо ж ви помітили у своєї улюблениці виділення з піхви, що погано пахнуть, з домішками крові або інших патологічних включень, негайно проконсультуйтеся з ветеринаром. Такий секрет зазвичай утворюється при прогресуванні хвороб в організмі.
Види виділень у кішки та причини їхнього виникнення
Через різні причини у кішки можуть з’являтися виділення з піхви. При цьому не завжди господарі тварин можуть виявити зайве утворення секрету у вихованця. Кішки — охайні тварини, вони часто вилизують причинне місце, позбавляючись, таким чином, зайвих виділень. Секрет з піхви вихованця може бути водянистим, прозорим, білим, гнійним (жовтим), кров’янистим, набувати темно-зеленого або коричневого кольору.
Найпоширеніші причини появи виділень із піхви кішки:
- Вагітність. Якщо ваша кішечка вже народила, і ви вже протягом кількох днів відмічаєте у неї виділення темно-зеленого чи навіть чорного кольору, не панікуйте! Це природне явище. Сліди можуть з’являтися до 3 тижнів. Турбуватися варто в тому випадку, якщо у кішки з’явилися червоні виділення під час вагітності, це може свідчити про реальну загрозу її зриву. Також кров’янистий секрет утворюється у тварини у післяпологовий період, якщо плацента нормально не відійшла. Пам’ятайте: якщо у вагітних кішок у більшості випадків виділення з піхви з’являються в результаті природних фізіологічних процесів, то в інших особин вони можуть стати приводом для занепокоєння.
- Переохолодження тварини, що призвело до розвитку запального процесу у її статевих органах. У такому випадку ви можете помітити у кішки білі виділення з-під хвоста, які утворюються у великій кількості. Вихованець залишає «сліди». Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Він призначить відповідні аналізи та підбере ефективне лікування. Не нехтуйте таким серйозним симптомом, адже він може вказувати на розвиток ендометриту. Дозвольте кваліфікованому спеціалісту самому визначити, чи можуть у цьому випадку білі виділення у кішки стати приводом для занепокоєння. Чим лікувати тварину, також має визначити лікар.
- Причиною появи у кішки гнійних виділень (білих, жовтих, із зеленим відтінком, прозорих із білими включеннями) та секрету з домішками крові можуть стати патологічні процеси, які призводять до запалення та інфікування матки:
- Ендометрит. Затримка частинок плаценти після пологів та їхнє подальше гниття може призвести до запалення слизової оболонки матки. Також такий стан може бути спричинений інфекціями статевих органів або гормональним дисбалансом. Наслідком запущеної форми ендометриту стає розвиток піометрів, безпліддя і навіть сепсису.
- Піометра. Часто виникає у нестерилізованих кішок старше 5 років. Гормональний збій призводить до скупчення в матці тваринного гною. Ви можете виявити у кішки виділення кремового чи коричневого кольору. Найнебезпечнішою формою піометри вважається закрита. Гній накопичується в матці і не виходить за її межі. Таке захворювання може призвести до смерті тварини. Тому не зволікайте з відвідуванням ветеринара при виявленні у вихованця виділень будь-якого виду або викличте спеціаліста додому, скориставшись нашими послугами.
- Гідрометра — найчастіше виникає через ускладнення хронічної форми ендометриту. У матці тварини накопичується секрет, який виробляється матковими залозами, ексудат та транссудат. Зважаючи на те, що цервікальний канал може бути частково перекритий, виділень (біла або прозора рідина) у кішки буде небагато. Їх легше виявити у стерилізованої особини, оскільки виділення для неї не характерні.
- Гематометра — патологічний стан, для якого характерні невеликі кров’янисті виділення, переймоподібні болі, підвищення температури тіла. Кров накопичується в матці і практично не виходить за її межі через частково або повністю перекритий цервікальний канал. Основними причинами звуження або закупорки каналу є: викидень або аборт, спазм м’язів, вроджені аномалії, міома матки, часті пологи, некоректно проведені операції. Кров є чудовим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів, які викликають гнійне запалення, що має назву «піометра».
- Вагініт. Часто розвивається на тлі післяпологових травм піхви та різкого зниження імунітету. Умовно-патогенні бактерії (стафілококи, стрептококи, кишкові палички), що мешкають в організмі кішки, активізуються та викликають інфекцію. Стінки піхви тварини запалюються і покриваються виразками. Катарально-гнійна форма патологічного процесу може ускладнюватись абсцесом. Основною з ознак є тягучі білі виділення, які на вигляд і за структурою нагадують густі вершки.
Виявивши виділення у кішки, обов’язково проконсультуйтеся з ветеринаром. Адже вони можуть бути симптомом серйозних патологій та захворювань:
- Онкологія. Характерними для даного захворювання є слизові виділення з домішками крові, яку на пізніших стадіях хвороби можна виявити також у сечі та фекаліях тварини. Злоякісні пухлини нерідко виникають у результаті гормональних збоїв, спричинених прийомом лікарських засобів, призначених для зменшення потягу до статевого контакту.
- Травма матки. Якщо виділення з’явилися у кішки після виконання операції зі стерилізації, існує ризик, що хірургічне втручання було проведене непрофесійно. У даному випадку ветеринара для консультації та огляду вихованця краще викликати додому, щоб не погіршити становище тварини під час транспортування.
- Порушення процесів згортання крові.
- Флегмона піхви — запалення підшкірно-жирової клітковини вульви.
- Відшарування плаценти. Характерним симптомом є коричневі згустки. Поява різкого неприємного запаху може свідчити про розкладання плаценти. Ці симптоми вимагають негайного звернення до лікаря.
Визначити можливу причину появи у кішки виділень із піхви, заднього проходу, очей, вух чи носа допоможуть супутні симптоми. Якщо тварина активна, поводиться як завжди, не виявляє занепокоєння і добре їсть, можливо причина криється у фізіології вихованця. В інших випадках не зволікайте з відвідуванням лікаря, щоб уникнути ризику виникнення ускладнень, посилення перебігу хвороби або навіть смерті.
Виділення у кішки — методи лікування
Виділення, як один із проявів фізіологічного розвитку кішки, не вимагає застосування будь-якого виду терапії. Якщо у вашої улюблениці у віці до року виявляються симптоми запалення вагіни, то й у цьому випадку не треба поспішати із призначенням лікування. При першій тічці, а також після запланованої стерилізації запалення проходить самостійно.
Специфічне лікування призначається при аномальних виділеннях. Препарати та методи терапії підбираються, виходячи із встановленого діагнозу.
Поширені та ефективні способи лікування хвороб репродуктивних та інших органів кішки, які є причиною появи виділень із піхви:
- спринцювання дезінфікуючими засобами;
- антибіотикотерапія та антимікотична терапія — призначається при урогенітальних інфекціях;
- хірургічна корекція піхви та прямої кишки;
- використання мазей;
- мастектомія при інфікуванні матки;
- хіміотерапія при онкології;
- коригуюча терапія при порушеннях коагуляції крові.
Слід суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, якщо ви хочете допомогти вихованцю якнайшвидше перемогти недугу. Спостерігайте за поведінкою та станом кішки, щоб своєчасно інформувати ветеринара про появу будь-яких змін.