Колись кішки були дикими тваринами, вони мали унікальну витривалість і здатність пристосовуватися до умов життя. Однак після одомашнення вони певною мірою втратили ці навички. Адже тваринам більше не доводиться виживати. У більшості випадків вони живуть у теплі, не відчувають нестачі в їжі, багатьом із них доступний повноцінний догляд. На жаль, улюблені нами, «зніжені» вихованці можуть відчувати стрес із будь-якого приводу. Їм не пояснити, що потрібне купання, стрижка. Але якщо миття не викликає у вихованця настільки гострої реакції, то візит до ветеринара може спровокувати виникнення стану, схожого на справжній психічний розлад. Якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли вихованець запанікував, то, очевидно, захочете дізнатися, скільки триває стрес у кота чи кішки. Насамперед потрібно розібратися, що саме спричинило розвиток такого стану у тварини і як його усунути.
Стрес у кішки — причини
Кішки прив’язуються до своїх господарів, до будинку і почуваються комфортно при упорядкованому стилі життя. Будь-яка нова подія, що порушує звичний уклад, зміна порядку викликає психологічний дискомфорт і може вивести вихованця з рівноваги. Джерелом переживань можуть стати будь-які події, які не входять до «планів» тварини.
Нервова система кішок різних порід функціонує по-різному. Вирізняють кілька психотипів тварин, залежно від характеру:
- Сангвініки — порівняно легко переносять стрес.
- Холерики справляються зі складними ситуаціями досить швидко.
- Флегматики — рідко виявляють емоції та інтерес до зовнішніх подразників.
- Меланхоліки — довше за інші психотипи переживають важкі моменти.
Причини, які можуть спровокувати виникнення стресу у котів та кішок, умовно поділяють на зовнішні та внутрішні.
До найпоширеніших зовнішніх факторів, які можуть стати причиною психологічного дискомфорту у тварини, належать:
- Візит до ветеринара — пов’язаний із цілим переліком нових для кошенят подій: транспортування до нового місця у переносці, поїздка в машині чи іншому транспорті, відвідування незнайомого приміщення з дратівливими запахами, контакт з незнайомою людиною. Якщо ж після всього цього на вихованця очікують ще й неприємні процедури, зокрема, кастрація або операція зі стерилізації, то тварина зовсім втрачає над собою контроль. Також кішки дуже бояться уколів, проте досвідчений ветеринар знає, як відволікти тварину
- Стрижка у грумера — неприємній процедурі передують події, що розвиваються за таким же сценарієм, як при відвідуванні ветеринара. Тому дуже важливо привчати домашніх вихованців до відвідування грумера з раннього віку.
- Переїзд, а саме зміна місця проживання — один із найсерйозніших приводів для стресу. До свого будинку кішки прив’язуються не менше ніж до людей. Тільки у звичному для них місці вони почуватимуться у безпеці. Не дивуйтеся, якщо переступивши поріг нового будинку, кішка постарається відразу сховатися в якомусь затишному місці. При цьому виманить її з укриття лише голод. При переїзді постарайтеся взяти якісь звичні для кішки речі — іграшки, підстилку, будиночок, точилку для кігтів. Ваша турбота та увага також будуть відмінним антистресом для тварини.
- Ремонт у будинку — справжній кошмар для вихованця. Він бурхливо реагує на різкі звуки, незнайомі, виражені запахи та інші, пов’язані з цією подією неприємності. Кішка не може контролювати обстановку, як того вимагає її природа, і починає відчувати найсильніший психологічний дискомфорт. Якщо ви намагаєтеся захистити вихованця від шуму, бруду, пилу, і закриєте його в іншій кімнаті, це також може вивести його з рівноваги, адже він не знатиме, що відбувається поза приміщенням.
- Прихід гостей, вечірки. Приводом для хвилювання є незнайомі люди з чужими запахами, суєта, зміна режиму дня, поведінки господаря, а справжній жах у тварини викликають звуки петард, що вибухають за вікном.
- Перетримка, від’їзд хазяїна. Якщо ваша робота пов’язана з постійними від’їздами, постарайтеся на час своєї відсутності віддати вихованця на перетримку людям, які професійно цим займаються. Фахівці знають, як влаштувати кішку з максимальним комфортом. Вони завжди з’ясовують у господарів режим дня тварини та її смаки щодо їжі.
- Поява у будинку нового члена сім’ї. Кішки турбуються не так про те, що на їхню територію хтось посягне, а про можливу нестачу уваги. І якщо дитина не викликає у вихованця такої сильної реакції, то з появою в будинку іншої тварини змиритися тварині особливо важко.
Внутрішні фактори, які можуть спровокувати стрес у тварини:
- Хвороби. Навіть незначні та зовні малопомітні зміни в роботі організму змушують кішку відчувати свою вразливість. Чим сильніше проявляється хвороба, тим гостріше виражаються ознаки стресу.
- Травми після падіння, нападу іншої тварини, особливо собаки, спричиняють виникнення цілого набору наслідків проявів стресу — від страху будь-якого шарудіння та нестандартної психологічної реакції до повної апатії та відмови від їжі.
- Дискомфорт і неспокій у кішки викликає поява бліх та кліщів. Тварину турбує сверблячка, дискомфорт і слабкість. Все це негативно відображається на психологічному стані вихованця.
Паразитарні інвазії викликають найсерйозніші прояви стресу. У тварини порушується процес травлення. При занедбаних станах можливий прояв симптомів інтоксикації (блювання, пронос), дефіцит вітамінів.
Як позбавити кішку від стресу
Насамперед необхідно усунути причину, що викликає стрес. І йдеться не лише про серйозні внутрішні та зовнішні чинники. Відчуття самотності, нудьги може викликати появу поведінкових порушень. За будь-якої можливості втягуйте вихованця в ігри. Ще один спосіб розважити кішок — спеціальні питні фонтанчики. Вони також спонукатимуть тварин пити більше води. Уникнути конкуренції між кількома тваринами допоможуть додаткові годівниці та лотки. Щоб допомогти вихованцю впоратися зі зміною обстановки, приготуйте котячий будиночок та інші звичні для нього предмети. Якщо має бути довгий шлях, не забудьте дати коту його улюблену іграшку. Постарайтеся створити для вихованця максимально комфортні умови, в яких він почуватиметься у безпеці.
Що робити, якщо у кішки стрес? Методи терапії
Завітайте до ветеринарного лікаря або в особливо важких випадках, щоб не спровокувати загострення стану, викличте спеціаліста додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua. Лікар зможе точно визначити, чи маєте ви справу зі стресом чи такий стан тварини викликаний будь-якими іншими причинами, і надасть вам всю необхідну інформацію щодо ефективних методів психологічної терапії, а також медикаментозного лікування недуги.
Пам’ятайте, що в першу чергу зняти прояви стресу можна тільки при усуненні його причин. Ветлікар може лікувати кішку медикаментозними препаратами, зокрема, призначити заспокійливі засоби. Якщо немає можливості приймати препарати перорально, тварині може бути призначена спеціальна дієта з вмістом нутрієнтів для зниження рівня стресу.
Як розпізнати стрес у кішок. Симптоми та ознаки
Психологічний дискомфорт, який може відчувати кішка з тих чи інших причин, може проявлятися різною інтенсивністю. Щоб розпізнати проблему, звертайте увагу на такі симптоми стресу у кішки:
- прискорене та поверхневе дихання;
- прискорене серцебиття;
- підвищення рівня кров’яного тиску;
- посилене слиновиділення;
- тремор кінцівок, голови, іноді всього тіла;
- мимовільний акт дефекації, сечовипускання;
- притиснуті вуха, розширені зіниці, нервове посмикування хвостом.
Така реакція виникає у тварини натомість різкого викиду гормонів стресу. Гострий стан організм долає. Однак серйозну небезпеку становить хронічний стрес для кішки. Постійне знаходження тварини в пригніченому стані призводить до порушення роботи серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, різкого зниження імунітету. Згодом у вихованця може виникнути цілий набір різних хвороб.
Не відкладайте візит до ветеринара, якщо виявили у кішки ознаки стресу. Адже домашні засоби не завжди ефективні, а у складних випадках несвоєчасна терапія може призвести до погіршення проблеми.