Якщо ви помітили, що у собаки випадає шерсть, не поспішайте панікувати, але й не нехтуйте таким симптомом. Однією з причин патологічного стану може бути неправильне харчування, а саме — незбалансований раціон, що призвів до дефіциту вітамінів та мікроелементів в організмі тварини. Однак існує також низка серйозніших проблем, при виникненні яких випадає шерсть у собаки.
У собаки випадає шерсть — симптоми патології
Якщо у собаки густа, блискуча шерсть, це свідчить про те, що тварина веде здоровий спосіб життя, проживає в комфортних умовах, правильно харчується. У цьому випадку випадання шерсті, її ламкість, а також сухість шкіри може стати незрозумілою несподіванкою, яка потребує консультації ветеринара. Адже такий симптом може бути ознакою розвитку патологічного стану чи хвороби тварини.
Шерсть може випадати клаптиками, локально, лише на певних ділянках або по всьому тілу тварини. Її кількість значно збільшується порівняно з періодом линяння. Нерідко з’являється лупа та інші ознаки патологічного процесу:
- шкіра тварини лущиться і сильно свербить;
- у місцях лущення з часом можуть з’являтися рани;
- вихованець відчуває дискомфорт, відмовляється від їжі, худне;
- з’являються залисини на різних ділянках тіла тварини — на кінцівках, спині, животі, на морді, грудях.
Зверніть увагу на ці симптоми та повідомте про них ветлікарю під час консультації.
Основні причини випадіння шерсті у собак
Чому у собаки випадає шерсть — найпоширеніші причини:
- Сезонне випадіння — линяння. У дорослих собак відбувається двічі на рік. Самки можуть линяти після пологів, стерилізації, у період статевого циклу. Важливо не забувати про регулярне вичісування вихованців та дотримання інших правил догляду.
- До сухості, лущення шкіри, стоншування волосини може призводити часте купання тварини з використанням засобів, які викликають подразнення.
- Стреси внаслідок хвороби, операції, зміни місця проживання та інших обставин, що викликають сильне почуття тривоги у цуценят.
- Алергія на корм, засоби догляду, лікарські препарати, сезонна алергія. Це одна з найпоширеніших причин випадіння шерсті у домашніх тварин. У цьому випадку часто утворюються залисини, особливо на животі, хвості, лапах. Внаслідок алергії можливе виникнення чорного акантозу у собаки. Шкіра тварини в області пахв, складках, на вухах темніє. При розвитку патології з’являються чорні плями, які мають неприємний запах і стають на дотик жирними.
- Свербіж, який викликають паразити, зокрема, кліщі, блохи. Демодекоз часто вражає молодих собак, патологія зазвичай супроводжується свербінням. Випадіння шерсті починається навколо губ, повік, у куточках рота, на вухах, рідше — на тулубі, лапах. Найбільш сприйнятливі до паразитів такі породи, як бультер’єр та шарпей. Ще один вид ураження кліщами — саркоптоз. Для цієї патології характерний сильний свербіж, що супроводжується дискомфортом. Коли тварина активно розчухує уражені ділянки, то з’являються досить великі ділянки облисіння. Для визначення виду кліща, яким заражений пес, ветеринар призначить спеціальне дослідження. Блохи — ще одна поширена причина випадання шерсті у домашніх тварин. Укуси паразитів викликають сильне свербіння, і тварини можуть буквально вигризати цілі клапті шерсті. За бажанням ви можете проконсультуватися щодо ваших дій у таких випадках з ветеринаром по телефону — номери вказані на сайті vet-call24.com.ua, або викликати спеціаліста додому.
- Дріжджові інфекції — вражають, як правило, ділянки тіла з підвищеною вологістю шкіри — у складках, за вухами, пахвами. Відзначається не тільки випадіння шерсті, але й такі симптоми, як жирність шкіри, поява неприємного запаху. Собаки зі «зморшкуватою» шкірою — шарпей, англійський бульдог — найбільш сприйнятливі до захворювання.
- Стригучий лишай — ще один поширений вид грибкової інфекції. В результаті ураження утворюються покриті кіркою ділянки округлої форми, на яких лущиться шкіра. У центрі утворень відзначається повне випадіння шерсті із червоним кільцем на периферії.
- Сонячний дерматит — викликає випадіння шерсті на межі носа та морди. У занедбаному стані на ніжній шкірі можуть утворитися виразки. Однією з причин такого стану є аутоімунний процес. Проблема вимагає консультації фахівця для встановлення точного діагнозу та призначення ефективного лікування.
- Здавлений мозоль. Характерна зона для його утворення — лікоть, але може виникати і на інших ділянках тіла тварини, у місцях тиску. Шкіра стає потовщеною, набуває сірого кольору, шерсть випадає. Найчастіше страждають собаки великих порід. Основна причина утворень — тривале лежання на твердій поверхні.
- Випадіння шерсті у тварини може спостерігатися, якщо їй бракує цинку. На шкірі носа, морди, ліктьових суглобів утворюються безволосі, вкриті твердими лусочками ділянки. Найбільш схильні до такої проблеми північні та арктичні породи собак.
До поширених причин випадіння шерсті у собак також належать: себорея, аденіт сальних залоз, вітіліго. Методи діагностики та лікування підбирає ветлікар.
Випадіння шерсті у собак. Причина — гормональні збої
Гормональні порушення та захворювання, що супроводжуються випадінням шерсті у собак:
- Гіперадренокортицизм — синдром Кушинга. Алопеція, яка симетрично поширюється по всьому тілу — на боках, уздовж спини, на лапах — спричинена надлишком гормону кортизолу. Ця хвороба проявляється також іншими симптомами: часте сечовипускання, надмірна спрага, рецидивні інфекції, збільшення ваги.
- Гіперестрогенізм — надмірне вироблення естрогенів. Відзначається симетричне випадіння шерсті біля статевих органів, а також у зоні промежини. Можливе збільшення вульви. У самців спостерігається набухання крайньої плоті.
- Гіпоестрогенізм — недостатнє вироблення естрогенів. Спостерігається у дорослих самок після стерилізації. Характерні симптоми: стоншення шерсті спочатку навколо вульви, після — по всьому тілу, і зниження швидкості росту волосся.
- Гіпотиреоз — дефіцит гормонів щитовидної залози. Відзначається млявість, збільшення ваги при звичному годуванні, сприйнятливість до інфекцій, сухість і ламкість волосся з його подальшим випадінням.
Це не весь перелік захворювань та патологічних станів, які можуть супроводжуватися випадінням шерсті у собак. Тільки консультація та огляд фахівця дозволять встановити точний діагноз та причину втрати волосся.
Випадіння шерсті у собак — ефективні методи лікування та профілактики
Що робити, якщо у собаки інтенсивно випадає шерсть:
- У жодному випадку не поспішайте давати їй якісь ліки або обробляти шкіру без попередньої консультації ветеринара.
- Причиною надлишкового линяння може бути порушення режиму харчування, незбалансований раціон, порушення правил догляду. У даному випадку ефективним профілактичним заходом випадіння шерсті у домашніх тварин є виявлення причини такого стану та її усунення.
- Не нехтуйте необхідністю стрижки. Регулярно розчісуйте собаку, що дозволить виявити ознаки патологічного стану на ранніх стадіях.
Не займайтеся самолікуванням. Терапія в домашніх умовах, без консультації фахівця, тим паче із застосуванням народних засобів, може не дати ефекту та призвести до погіршення стану тварини. Не експериментуйте! Звертайтесь за допомогою до ветеринара за вказаними на сайті vet-call24.com.ua номерами телефонів.