Найбільш поширені причини кульгавості у собак — це не тільки порізи, забиті місця або травми кінцівок іншого виду. Цим симптомом не можна нехтувати, адже такий стан вихованця може бути як невинним явищем, так і свідчити про сильне ушкодження або навіть серйозне захворювання. Зміна ходи пояснюється тим, що тварина намагається уникнути болю, що виникає при навантаженні на хвору лапу. Собака кульгає через те, що несвідомо намагається не використовувати лапу, яка болить, при ходьбі.
Поширені причини, що викликають кульгавість у собак
Якщо собака почала раптово кульгати, зверніться за допомогою до ветеринара, який визначить, що спричинило патологію.
Собака почала кульгати — поширені причини:
- Травми — падіння, удар, укус кліща та інші механічні фактори, наслідком яких може стати забиття, пошкодження шкірного покриву, розрив м’язів та зв’язок, перелом, вивих суглобів кінцівки.
- Травми пазурів.
- Опіки, обмороження, контакти з хімічно активними речовинами.
- Запальні та дегенеративні захворювання опорно-рухового апарату.
- Тромбоз великих судин кінцівок.
- Запалення суглобів внаслідок інфекційних захворювань, переохолодження. Інфекції можуть вразити одразу кілька кінцівок. Кульгавість, як ознака того, що у тварини болить кілька лап, є найбільш інформативним симптомом ранньої діагностики інфекційної патології. До інших не менш значущих симптомів нездужання відноситься підвищення температури тіла тварини.
- Патології спинного мозку, а також периферичних нервів, що призводять до виникнення спазмів, паралічів, парезів.
- Пухлинні процеси.
- Генетичні захворювання — дисплазія колінного та кульшового суглобів, хвороба Легга-Кальве-Пертеса. Найчастіше зустрічається дисплазія кульшового суглоба. Запідозрити патологію допоможуть такі ознаки: постійна або переміжна кульгавість, вихованець під час прогулянки швидко втомлюється і часто лягає, а після відпочинку важко піднімається. Також ви можете помітити хиткість задніх кінцівок.
- Вкорочення кінцівки при патології суглобів чи після застарілих переломів.
- Зайва вага. Часто такий симптом виникає у цуценят великих порід, внаслідок надто швидкого набору маси.
- Нестача кальцію в раціоні, авітаміноз, гіперпаратиреоз.
Якщо ви не виявили видимих причин кульгавості вихованця, варто переконатися в тому, що такий симптом не є ознакою розвитку захворювань внутрішніх органів, що супроводжуються вираженим больовим синдромом. При хворобах печінки вихованець різко припадає на ліву передню кінцівку, при серцевих патологіях — на праву грудну, при хворобах нирок часто можна спостерігати скутість задніх лап.
Основні види кульгавості у собак
Порушення ходи у собак може проявлятися по-різному. Основні типи кульгавості:
- Кінцівки, на яку спирається тварина — в момент, коли тварина спирається на лапу, то відчуває гострий, сильний біль. Зазвичай у такому випадку вихованець виявляє тривогу, скиглить, відмовляється йти далі. Кульгавість такого виду характерна для травм сухожиль, кісток, зв’язок, пошкоджень пазурів. Особливу небезпеку становлять стрибки, під час яких собака може підвернути лапу, вивихнути кінцівку чи розтягнути зв’язки при невдалому приземленні. Не меншу небезпеку становлять уламки скла на дорозі, наступивши на які вихованець може серйозно порізатися.
- Кульгавість висячої кінцівки — зазвичай виникає при травмі м’язів. При перенесенні лапи тварина відчуває сильний біль.
- Змішана — часто спостерігається при запальних та дегенеративно-дистрофічних патологіях суглобів. Біль виникає як при спиранні на лапу, так і при її переносі.
- Переміжна кульгавість — виникає і проходить спонтанно, без видимих причин. Часто таке явище спостерігається у карликових порід собак і, як правило, є ознакою вивиху колінної чашки. Хоча сильного болю вихованець зазвичай не відчуває. Однак нехтувати таким симптомом не можна. Хвороба сама собою не пройде. Це дуже серйозна патологія, внаслідок якої виникають зміни фізіології суглоба. Лікування необхідне, в іншому випадку серйозних проблем зі здоров’ям не уникнути.
- Скутість задніх лап зазвичай проявляється при захворюваннях нирок. Тварина старається уникати будь-якого руху, під час прогулянки намагається періодично полежати. Скована хода, коли вихованець ніби береже хвору лапу, виникає зазвичай при неврологічних порушеннях, що супроводжуються перенапругою або, навпаки, надмірним розслабленням м’язів (собака тягне лапу).
Непоодинокі випадки, коли собака починає кульгати після сну. На жаль, такий симптом може бути ознакою досить серйозного захворювання — інфекційного або ревматичного артриту, а також вродженої патології суглобів. Власники домашніх тварин можуть помітити, як їхні вихованці починають накульгувати і тремтіти після щеплень. Як правило, цей стан короткочасний і спричинений стресовою для собаки ситуацією. Також така реакція характерна для вихованців після уколу будь-якого з видів лікарських препаратів — антибіотик, знеболюючий або засіб іншого виду.
Кульгавість — діагностика, методи виявлення причини
Помітивши, що собака після довгої прогулянки, бігу притискає лапу до тулуба, огляньте кінцівки тварини. Можливо, вихованець поранився або пошкодив ніготь. У жодному разі не поспішайте самостійно виконувати будь-які процедури, зверніться за допомогою до фахівця. Ветеринар визначить, що стало причиною патології, та зможе оцінити характер кульгавості.
Огляд хворої лапи дозволить виявити наявність ушкоджень. При діагностиці використовуються також такі методи, як пальпація, функціональні тести: розтягування, стискування, згинання та розгинання тощо. Вони допомагають встановити локалізацію проблеми, визначити стан суглобів, кісток, м’язів та зв’язок. Найчастіше ветеринар призначає пацієнтові рентгенологічне обстеження хворої кінцівки. При необхідності роблять магнітно-резонансну томографію. До додаткових методів дослідження належать аналіз крові, УЗД, артроскопія, пункція враженого суглоба, гістологічне дослідження.
Кульгавість у собак: лікування
Що може зробити власник собаки при виявленні у вихованця кульгавості? Не намагайтеся займатися лікуванням тварини самостійно. Проконсультуйтесь із ветеринаром. Номери телефонів досвідчених фахівців вказані на нашому сайті.
Лікування в першу чергу має бути спрямоване на усунення патології, що викликала кульгавість, та відновлення функції кінцівки. Полегшити стан вихованця допоможуть знеболювальні препарати.
Основні методи лікування:
- Застосування протизапальних препаратів, засобів, що усувають набряки, антибіотиків, хондропротекторів.
- Фізпроцедури, масаж.
- Лікування захворювань внутрішніх органів, які є причиною кульгавості.
- Оперативне втручання — введення препаратів у порожнину суглоба, ушивання ран, ендопротезування, видалення пухлини.
При нестачі мікро- та макроелементів, вітамінів призначається прийом вітамінно-мінеральних добавок.
Лікування кульгавості будь-якого типу залежить від першопричини, що викликала порушення функції кінцівки.
Профілактика кульгавості у собак
Найчастіше причиною кульгавості у собак є травма кінцівки (поріз, забій, вивих), яку тварина може отримати під час прогулянки. Не випускайте вихованця без нагляду на вулицю. Не допускайте, щоб пес гуляв один. Однак не поспішайте звинувачувати себе в недогляді, якщо собака випадково травмувався. Пошкодити кінцівку вона може й у побуті, що особливо часто трапляється з молодими, активними тваринами.
Для профілактики кульгавості дотримуйтесь таких правил:
- Забезпечте тварину збалансованим харчуванням.
- Помірні фізичні навантаження сприяють зміцненню м’язів та зв’язок вихованця.
- Не нехтуйте необхідністю профілактичних оглядів тварин у ветеринарного лікаря щороку. Собак із групи ризику бажано обстежувати кожні 6 місяців. Це тварини похилого віку, цуценята, представники карликових та гігантських порід.
- Після кожної прогулянки ретельно оглядайте лапи вихованця. Це дозволить виявити скалку, пошкодження кігтів, тріщини подушечок, рани.
Важливо: самостійне застосування знеболюючих препаратів для полегшення стану тварин категорично заборонено! Лікарські засоби має призначати лише лікар.