В Інтернеті можна знайти багато інформації, як зняти здуття живота у собаки в домашніх умовах. Однак, стикаючись з такою проблемою, ви повинні пам’ятати про те, що гострий метеоризм виникає не тільки внаслідок порушення технології вживання їжі, але й може бути одним із симптомів низки захворювань. Перед тим, як робити якісь дії, спрямовані на полегшення стану тварини, потрібно насамперед проконсультуватися з ветеринаром. Фахівець визначить причину патології та підбере ефективні методи її усунення, включаючи медикаментозне лікування (за потреби).
Здуття живота у собаки — симптоми
Якщо ви помітили, що собака раптово почав виявляти занепокоєння, скиглити, не може «знайти собі місця», не дає доторкнутися до живота, уважно огляньте тварину. Такі симптоми характерні для гострого метеоризму. Інші, не менш значущі ознаки патологічного стану:
- швидке збільшення розмірів живота;
- задишка;
- блювотні позиви — як правило, непродуктивні;
- собака страждає від різкого, сильного болю.
Збільшений в об’ємі шлунок тисне на діафрагму. У тварини відзначається утруднення дихання. Через те, що величезний шлунок здавлює каудальну порожнисту вену, порушується робота серця, також порушується кровообіг у стінках шлунка, що може призвести до некрозу тканин. Без екстреної допомоги при погіршенні стану собака може загинути протягом кількох годин.
До розвитку цього патологічного стану схильні великі собаки, проте здуття живота трапляється також серед представників дрібних порід.
Важливо: не завжди причиною збільшення живота є скупчення газів у шлунково-кишковому тракті. Таке явище можна спостерігати за серйозних патологічних станів — наявності новоутворень у черевній порожнині, асциті, піометрі. Тому, якщо ви виявили у собаки такий симптом, не зволікайте з відвідуванням лікаря. Він призначить необхідні обстеження для виявлення причини патології. Скориставшись нашими послугами, можете викликати ветеринара додому.
У собаки здуття живота — можливі причини
Найбільш розповсюджені причини гострого здуття живота у собак:
- Швидке годування. Якщо вихованець жадібно їсть, разом із їжею в шлунок надходить багато повітря. Це призводить до розвитку гострого метеоризму.
- Переїдання, вживання продуктів, що викликають бродіння, наприклад, овочів.
- Заворот кишок. Це дуже небезпечний стан, внаслідок якого можлива навіть смерть.
Хронічне здуття рідше потребує екстрених заходів, проте ігнорувати проблему не можна. Адже деякі хвороби лише на початкових етапах супроводжуються метеоризмом, а пізніше можуть виявитися більш серйозні симптоми.
Які фактори провокують хронічне здуття:
- неправильний режим вживання їжі — рідке або занадто часте годування, перекуси;
- незбалансований раціон, годування виключно людською їжею;
- дисбактеріоз — зазвичай спостерігається після прийому антибіотиків і здебільшого супроводжується здуттям, а також іншими диспепсичними розладами;
- гельмінти — паразити викликають порушення процесу травлення, дефіцит ферментів, що забезпечують нормальний метаболізм;
- ураження біліарної системи — захворювання підшлункової залози, печінки, жовчного міхура.
Хронічне здуття живота здебільшого є ознакою порушення травлення, що спостерігається при годуванні вихованців невідповідним кормом. Більш серйозні стани, для яких метеоризм є одним із основних симптомів, зустрічаються набагато рідше і зазвичай супроводжуються виникненням інших ознак захворювання.
Здуття живота у собаки — методи діагностики
Для діагностики причин метеоризму у собаки ветеринар може призначити такі аналізи та обстеження:
- загальний та біохімічний аналіз крові;
- УЗД черевної порожнини, іноді;
- дослідження калу.
У деяких випадках призначають рентгенографію, КТ.
У собаки здуття живота — перша допомога
Першу допомогу при виявленні у собаки здуття живота можете надати їй ви. Однак перед тим, як робити якісь дії, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Ви можете дати вихованцю адсорбенти або спеціальні препарати, що полегшують травлення. Така терапія буде ефективною практично у всіх випадках, оскільки допоможе полегшити стан тварини. Однак при завороті кишок вона не дасть результату, але й не зашкодить собаці.
Якщо вихованець часто страждає від метеоризму, допомогти йому в домашніх умовах можна, використовуючи такі препарати:
- Еспумізан, а також аналоги дитячих препаратів, дія яких спрямована на зупинення процесу газоутворення.
- Ентеросгель, Смекту — допоможуть зняти набряклість та подразнення кишечника.
- Хілак Форте — активізує мікрофлору. Дозування: 1 крапля на 1 кг ваги.
- Дюфалак — прочистить кишечник, має м’яку дію.
Пам’ятайте: «людські» препарати застосовують лише як тимчасовий засіб, коли немає альтернативи. Проконсультуйтесь із ветеринаром. Лікар після постановки діагнозу та визначення причини патології призначить ефективну терапію із застосуванням спеціальних засобів, що використовуються у ветеринарній медицині. У деяких випадках для видалення надлишкового повітря використовується зондування.
Здуття живота у собаки — лікування
Якщо після надання першої допомоги вихованцю в домашніх умовах проблема вирішилася, кращого й не побажаєш. Однак проаналізуйте раціон тварини та зробіть висновки, виключивши продукти, що викликають зайве газоутворення.
Що робити, якщо препарати не діють і симптоми лише посилилися:
- собака скиглить, живіт надувся ще більше;
- задні лапи вихованця напружені;
- спостерігається рясна слинотеча;
- з’явилися блювотні позиви.
Захистити від зневоднення під час блювання допоможе Регідрон. Якщо блювання трапилося не більше 1-2 разів, при цьому вихованець відчув полегшення, це свідчить про те, що організм самостійно впорався з проблемою. Причиною для негайного звернення до ветеринара є блювання, яке повторювалося більше 2 разів, при цьому блювота має жовтий колір і дуже неприємно пахне.
Лікування полягає, головним чином, в усуненні причини патології, підборі відповідного раціону. Без лікування при гострому здутті живота собака може загинути! Насамперед необхідно видалити зі шлунка зайвий газ. Для цього застосовується зондування. Після видалення за допомогою зонда зі шлунка газу та шлункового вмісту, його порожнина промивається, і безпосередньо в шлунок вводяться адсорбенти та піногасники. Для запобігання повторенню нападів метеоризму тварині призначається легкозасвоювана дієта, гастропротектори, адсорбенти. Годування має бути частим і невеликими порціями. Слідкуйте, щоб тварина не накидалася на їжу. Годуйте вихованця у спокійній обстановці, бажано після прогулянки.
Профілактика метеоризму у собак
Профілактичні заходи, що дозволяють уникнути багатьох проблем, а не лише метеоризму у собаки:
- Протипаразитарна терапія. Повинна застосовуватися регулярно відповідно до призначення лікаря. Гельмінти не тільки порушують роботу ШКТ, а й формують клубки, які можуть стати причиною закупорки кишківника та подальших ускладнень патології.
- Годування людською їжею має бути скоріше винятком, а не звичайним явищем.
- Подбайте про збалансоване харчування тварини. Здоровий організм може сам справлятися з можливими порушеннями процесу перетравлення їжі після переїдання, швидкого заковтування продуктів тощо.
- Слідкуйте за тим, щоб вихованець не піднімав нічого з землі на вулиці.
- Не годуйте тварину перед прогулянкою.
Стежити за здоров’ям вихованця набагато простіше та ефективніше, ніж намагатися вилікувати його від тяжких наслідків неналежного догляду.
Продукти, які можуть спричинити здуття живота у собаки: яйця, кукурудза, копченості. При цьому яйця та кукурудза, що містяться у складі кормів для тварин, є повністю безпечними. Якщо лікар призначив собаці дієтичне харчування, дотримуватися його слід не менше 3-х тижнів. Якщо існує ризик повторного виникнення метеоризму, перегляньте раціон вихованця і притримуйтесь такого годування протягом усього життя.