Токсоплазмоз — поширене інфекційне захворювання, збудник якого (паразит) може проникати через плаценту вагітної жінки до плоду, що розвивається, викликаючи важкі вроджені патології у малюків, викидні і навіть мертвонародження. Така інфекція особливо часто вражає кішок, які є остаточним (дефінітивним) господарем паразиту. Статеве розмноження збудника хвороби може відбуватися лише у тонкому відділі кишечника тварини. Токсоплазмоз у кішок може виникнути при зараженні паразитом під час вживання сирого м’яса, зокрема мишей або щурів, а також при вживанні забрудненого цистами токсоплазм корму. Цисти збудника, що вийшли з кишечника кішки, заразні для інших тварин і людей. Багато любителів кішок відмовляються від своєї заповітної мрії — завести пухнастого друга — саме через ризик зараження такого типу інфекцією і страху наразити на небезпеку інших тварин у будинку, а також близьких людей.
Токсоплазмоз у кішок — цикл розвитку збудника
Токсоплазми розмножуються всередині клітин внутрішніх органів тварини, при цьому утворюються осередки руйнувань. Процес розмноження поступово зупиняється через імунну реакцію організму, токсоплазми залишаються всередині уражених клітин, навколо них формується особлива стінка, утворюючи внутрішньоклітинні цисти. Процес розвитку збудника в зараженій ним тварині обмежений за часом. Найчастіше токсоплазми продовжують існувати у вигляді «замкнених» внутрішньоклітинних цист. Інфекція нічим себе не проявляє, такий стан може зберігатися протягом усього життя тварини. Токсоплазми у кішок при повторному зараженні інфекцією під дією імунної системи не формують у кишечнику цисти. У даному випадку період розмноження дуже обмежений за часом і відбувається в органах кровотворення, потім збудник вражає клітини внутрішніх органів, і виявляється в них заблокований у внутрішньоклітинних цистах.
Первинне зараження здорових тварин інфекцією, як правило, супроводжується незначними симптомами, а наступне вже ніяк не проявляє себе. Симптоми хвороби при повторному зараженні можуть проявитися лише у тому випадку, коли організм тварини ослаблений та імунна система не дає необхідної реакції або реагує надто повільно. Симптоми токсоплазмозу неспецифічні, їх часто плутають із проявами інших захворювань.
Токсоплазмоз: симптоми у котів
У здорового вихованця може виявитися лише одна ознака зараження — це збільшення лімфовузлів. Інкубаційний період зазвичай триває протягом 16-18 днів. Потім хвороба може протікати в латентній (прихованій), підгострій та гострій формі.
Як проявляється токсоплазмоз у кішок:
- При прихованому перебігу хвороби симптоми можуть бути настільки незначними, що не викликають жодних побоювань. У деяких випадках токсоплазмоз взагалі ніяк не проявляє себе. Характерні ознаки латентної форми інфекції: незначні виділення з носа, почервоніння очей, короткочасний пронос, тимчасова втрата апетиту. Усі симптоми зникають під час переходу хвороби у хронічну стадію.
- Підгострий токсоплазмоз після завершення інкубаційного періоду супроводжується підвищенням температури тіла, почервонінням очей та появою гнійних виділень, ураженням органів дихання. Кішка може покашлювати і часто чхати.
- Гострий перебіг хвороби проявляється такими ж ознаками, як і підгострий, але симптоматика інфекції більш виражена. Крім того, тварина може відмовлятися від їжі. При розвитку захворювання у кішки з’являється задишка, м’язове тремтіння, підвищена слинотеча. Тварина втрачає вагу. Якщо хвороба супроводжується ураженням нервової системи, то до попередньої симптоматики можуть додатися розлад координації, судоми, а в особливо важких випадках — паралічі.
Якщо у кішки спостерігається гострий або підгострий перебіг хвороби, то тварина є заразною для людини. Існує думка, що латентна форма інфекції у тварини є найбільш небезпечною для людей. Це не так. Біологічні виділення тварин не містять збудників, оскільки вони закриті всередині клітин. Висновок: хронічний токсоплазмоз у кішки не заразний для людини. Однак пам’ятайте, що тварина може бути протягом деякого часу заразною при повторному зараженні тварини через цисти інших кішок, або в тому випадку, якщо токсоплазми потрапляють в організм кішки при періодичному вживанні сирого м’яса. І все-таки безпосередньо від хворого вихованця господар заражається рідко. У ветеринарній медицині поки не зазначено випадків, коли лікар був заражений від хворої тварини. Основними джерелами зараження і для тварин і для людей є сире м’ясо, що містить токсоплазми, вуличний пил, забруднена цистами земля. Пам’ятайте: м’ясо перед вживанням слід піддавати термічній обробці. Цисти збудника також гинуть під час заморожування. Увага: діти можуть заражатись токсоплазмозом під час гри в пісочниці.
Висновок: токсоплазмоз підступний, але зараження інфекцією можна уникнути. Пам’ятайте про можливі шляхи потрапляння цист збудника в організм людини і дотримуйтесь певних запобіжних заходів при догляді за домашніми вихованцями, а також спілкуванні з ними. Повністю виключіть із раціону тварини сире м’ясо.
Діагностика токсоплазмозу у котів
Діагностувати захворювання у кішок у період виявлення ранніх клінічних проявів досить складно, оскільки аналіз калу на цисти ще не є інформативним. «Побачити», чи заражений вихованець за допомогою цього дослідження на ранніх стадіях розвитку хвороби не можна. Для діагностики токсоплазмозу ветлікар призначає аналіз крові на наявність антитіл до збудника. Якщо гостра стадія хвороби пішла на спад або вже пройшла, у такому випадку аналіз калу на цисти збудника, що містяться в ньому, стає інформативним. При виявленні у кішки навіть незначних на перший погляд симптомів хвороби проконсультуйтеся з ветеринаром. Фахівець проведе ретельний огляд тварини та підбере найбільш інформативні методи діагностики захворювання.
Лікування токсоплазмозу у кішок
Лікування токсоплазмозу у домашніх тварин першочергово спрямоване на зупинення процесу розмноження (розподілу) паразиту. Із цією метою призначається препарат Толтразурил. Також при виявленні симптомів токсоплазмозу у кішки лікар може використовувати для лікування тварин ряд інших ліків, протизапальні препарати, препарати для симптоматичного лікування. Добре зарекомендували себе такі ліки, як:
- Кліндаміцин — призначається при лікуванні дисемінованого токсоплазмозу.
- Фансідар (Дараприм) — рекомендований при ураженні ЦНС.
Ефективна терапія дозволяє досягти зниження інтенсивності прояву клінічних ознак системного захворювання зазвичай протягом 2-3 днів після початку прийому препаратів. Усунення неврологічних симптомів потребує більше часу.
Профілактика токсоплазмозу у кішок
До основних профілактичних заходів токсоплазмозу у кішок відносяться:
- щоденне прибирання туалету тварини;
- вилучення з раціону сирого м’яса;
- уникайте контактів домашнього вихованця з тваринами, що безконтрольно гуляють на вулиці;
- не дозволяйте кішці полювати на мишей та птахів.
У зоні проживання кішки слід періодично проводити дезінфекцію. Щороку призначаються ІФА і ПЛР-діагностика.