Попередити появу сказу у домашніх вихованців дозволяє лише своєчасна вакцинація. Навіть якщо тварина контактувала із переносником захворювання, можете бути впевнені, що ваш улюбленець надійно захищений від смертельної хвороби. Щеплення від сказу собаці та кішці, згідно із законодавством, має проводитися в обов’язковому порядку, починаючи з тримісячного віку. Захворювання передається людям! Сказ невиліковний і призводить до загибелі хворих у 100% випадків.
Сказ — що це за хвороба, як відбувається зараження
Збудником сказу є специфічний вірус, який міститься у слині хворої тварини. Людина, а також кішка або собака можуть заразитися сказом при укусі хворими тваринами і проникненні в рану їхньої слини.
Зараження сказом людей здебільшого відбувається від домашніх тварин, які стають заразними за 3-10 днів до появи ознак захворювання. У природі хвороба може переноситися кажанами, лисицями, єнотоподібними собаками, єнотами, пацюками, вовками. Вірус цієї невиліковної хвороби вражає нервову систему.
Перші симптоми сказу:
- підвищення температури;
- слабкість та стомлюваність;
- головний та м’язовий біль;
- нудота, блювання;
- підвищується чутливість до яскравого світла, звуків, дотиків;
- збільшується кількість слини, яка стає в’язкою, густою;
- з’являється дратівливість та тривожність;
- у місці укусу з’являється відчуття печіння та поколювання;
- хворого непокоїть безсоння, йому часто сняться кошмари.
Через кілька днів або тиждень стан хворого різко погіршується, з’являються симптоми ураження головного мозку:
- водобоязнь, при спробі випити води у людини починаються судоми, вона відчуває сильний біль;
- аерофобія;
- спазм лицьових м’язів;
- розвиток гримаси;
- дисфункція вегетативної нервової системи: пітливість, підвищене слиновиділення, сльозотеча, збій серцевого ритму;
- поява раптових м’язових скорочень — спина хворого вигинається дугою, голова закидається назад, руки та ноги розгинаються.
Після багатьох страждань людина гине. Тому кожен власник домашніх тварин повинен розуміти, наскільки небезпечним є сказ. Неймовірні страждання це невиліковне захворювання приносить і тваринам, що заразилися.
У собак та котів спостерігається найбільш типова симптоматика сказу. Фахівці виділяють п’ять форм хвороби:
- Буйна — триває протягом 6-11 днів. Проходить у три стадії:
- Меланхолійна — вихованець стає апатичним, ховається від людей. Кішки, навпаки, стають надмірно лагідними. У тварин помітно знижується апетит, з’являється утруднення дихання.
- Маніакальна — характеризується різкою зміною поведінки тварини. Вихованець виявляє агресію, намагається вкусити людей, що трапляються йому на шляху, тварин. Спостерігається викливлення апетиту, ваш улюбленець може заковтувати неїстівні предмети — каміння, палиці та ін. Тварина відмовляється від їжі та пиття.
- Паралітична — характеризується прогресуючим паралічем. Ця стадія закінчується смертю тварини.
-
Тиха — триває протягом 2-4 днів. Спостерігається параліч нижньої щелепи тварини, а також глотки, задніх кінцівок.
-
Атипова — хвороба не має вираженої симптоматики. Часто спостерігається виснаження тварини.
-
Абортивна — становить 1-2% від усіх хворих. На початку другої стадії симптоматика повністю зникає, хвороба раптово припиняється. Тварина повністю виліковується. Це маловивчена форма сказу.
-
Поворотна — характеризується повторним проявом симптоматики після кожного «видужання», проте, це лише симптоматика зникає на деякий час, а не сама хвороба. Такі чергування можна спостерігати 2-3 рази. На жаль, у результаті тварина все одно гине.
Відсоток тварин, вкушених переносником сказу, але не хворих, становить лише від 1 до 8%. За відсутності вакцинації заражені тварини гинуть у 100% випадків. Щеплення від сказу коту чи собаці дозволяє захистити вихованця від смертельної хвороби і, згідно із законодавством, є обов’язковим до виконання, в іншому випадку власник платитиме штраф. Якщо у ветеринара виникнуть сумніви щодо здоров’я вашого вихованця, його можуть помістити на карантин. У виняткових випадках тварину присипляють (якщо немає можливості за ним спостерігати) і відправляють її мозкові тканини до лабораторії для дослідження на виявлення сказу. За відсутності вакцинації домашні тварини не допускаються до виставок, перевезень у громадському транспорті, племінного розведення.
Коли потрібно прищеплювати собаку чи кішку
Первинна вакцинація цуценятам і кошенятам повинна проводитися у віці 8 тижнів. Для створення первинного стійкого імунітету слід повторно ставити укол у 12 тижнів. Потім щороку робиться ревакцинація комплексними щепленнями. Якщо з якоїсь причини ревакцинацію не вдалося зробити вчасно, то ввести тварині вакцину потрібно якнайшвидше. Подвійне щеплення робити дорослим тваринам не потрібно.
Щеплення від сказу коту комплексними вакцинами дозволяє захистити вихованця не тільки від цієї невиліковної хвороби, але й від інших небезпечних захворювань. Моновакцини тваринам літнього віку переносити легше, тому такий варіант щеплення для них буде найкращим. Щоб не було негативних наслідків, щеплення робиться тільки здоровій кішці. Вакцину, залежно від виду, слід вводити підшкірно або внутрішньом’язово.
Щеплення собаці від сказу проводиться тільки після огляду ветеринара та за його безпосереднього спостереження. Укол тварині вводиться в ділянці холки підшкірно.
Особливо важливо стежити за дотриманням термінів ревакцинації собак мисливських порід, які часто контактують із дикими тваринами. У них ризик зараження на сказ у рази вищий, ніж у домашніх вихованців.
Інформація про щеплення, яке заноситься до ветеринарного паспорта собаки чи кота, є підтвердженням того, що тварина не може бути рознощиком хвороби.
Протипоказання до вакцинації від сказу
Щеплення від сказу легко переноситься, не викликає побічних ефектів і не шкодить. Воно є обов'язковим для виконання, тим більше, якщо ви хочете захистити свого вихованця, а також себе та своїх близьких від невиліковного захворювання з летальним кінцем.
Тимчасовими протипоказаннями до вакцинації від сказу є:
- вік тварини менше 2 місяців;
- вагітність;
- годування потомства;
- період відновлення після хвороби.
Усі інші випадки не є причиною обмеження для проведення процедури.
Як підготувати кішку чи собаку до вакцинації від сказу
Підготовка кішки або собаки до вакцинації полягає у дотриманні простих правил:
- Перед щепленням, а саме за 2 тижні до проведення процедури, потрібно виконати дегельмінтизацію. У разі виявлення глистів дію повторюють через 10-14 днів. За 2 тижні до щеплення також обов’язковою для проведення є обробка тварини від таких паразитів, як воші, блохи, кліщі.
- За 14 днів до процедури виключіть контакти домашнього вихованця з іншими тваринами.
- Не потрібно обмежувати тварин у кормі та воді перед вакцинацією. Забезпечте вихованця повноцінним здоровим раціоном, який є однією з умов гарного самопочуття тварини.
- Дотримуйтесь звичного для вашого вихованця режиму, уникайте стресових ситуацій.
Протягом 7 днів до проведення процедури спостерігайте за станом вихованця: температурою, слизовими, випорожненнями. Пам’ятайте: вакцинація проводиться тільки здоровій тварині!
Карантин у випадку підозри на зараження сказом
Якщо виник найменший сумнів у тому, чи був вихованець заражений сказом, діяти потрібно негайно. Тварин доставляють на карантин та піддають вимушеній імунізації антирабічною вакциною. Усі дії та застосування вакцини виконуються відповідно до інструкції.
Скільки триває карантин? Після вакцинації обов’язковим є 60-денний карантин. Такий термін встановлюється і для котів, і для собак.
Поводження собаки після щеплення від сказу, побічні ефекти
Домашні тварини переносять імунізацію проти такого небезпечного захворювання, як сказ легко. Погіршення самопочуття, що супроводжується апатичним станом вихованця, відзначається лише в окремих випадках. Як правило, симптоматика зберігається не більше 2-3 днів.
До можливих ускладнень та наслідків після вакцинації відноситься поява під шкірою шишки, невелике підвищення температури. З’являються такі симптоми внаслідок надто швидкого введення препарату або індивідуальної реакції організму вихованця. Ущільнення, зазвичай, протягом 10-30 днів розсмоктується.