На жаль, ожиріння у собак проявляється не лише зовнішніми змінами. Зайва вага чинить серйозне навантаження на органи та системи організму тварини, що загрожує виникненням низки захворювань, таких як діабет, артрит та ін. Ожиріння сприяє зниженню імунітету собаки. У занедбаних станах виникають порушення роботи серцево-судинної системи, органів шлунково-кишкового тракту, від надмірного навантаження страждають суглоби, скорочується тривалість життя тварини. Однак ви можете допомогти своєму вихованцю зменшити вагу і таким чином покращити якість його життя.
На сайті vet-call24.com.ua вказані номери телефонів досвідчених ветеринарів. Фахівці допоможуть вам розробити систему харчування, режим годування, підберуть спеціальний корм для вашого собаки, який сприятиме зниженню ваги без шкоди здоров’ю вихованця. Також ветеринар складе програму фізичних навантажень, залежно від індивідуальних особливостей вашого домашнього улюбленця. Адже ключовим фактором, що сприяє ожирінню собак, є не лише спосіб життя тварини. Вирішальну роль грає вік вихованця, порода, стать і, звичайно ж, генетика. Дієта для собаки при надмірній вазі, а також програма фізичних навантажень розробляється з урахуванням усіх цих факторів.
Зайва вага у собаки — ознаки, ризики
Вказувати на те, що собака набрала зайву вагу, може зміна поведінки тварини. Вихованець стає млявим, не виявляє інтересу до ігор, йому не вистачає енергії та сил для фізичної активності. Він починає відмовлятися навіть від прогулянок. Собака з ожирінням може страждати від болю в суглобах, внаслідок підвищеного навантаження на них через зайву вагу.
При будь-якій фізичній активності у вихованця з’являється задишка. Зовні симптоми ожиріння проявляються збільшенням ваги та розміру тварини. У більшості випадків змінюється харчова поведінка вихованця — він переїдає, частіше випрошує ласощі, скиглить без явних причин, вимагаючи їжу навіть коли не голодний, може виявляти агресію під час їди. Всі ці ознаки слід запам’ятати та розповісти про них ветеринару. Це допоможе у встановленні діагнозу та виборі методики лікування ожиріння.
Домашні тварини із зайвою вагою схильні до ризику серйозних захворювань і патологій:
- Порушення роботи серцево-судинної системи.
- Діабет.
- Утворення сечових конкрементів. Формування оксалатів кальцію у великій кількості призводить до утворення каменів.
- Зниження імунітету. Тварина частіше страждає від інфекційних захворювань, порівняно з тим періодом, коли її вага була в нормі.
- Захворювання кісток та суглобів, зокрема, артрит.
- Порушення роботи ШКТ. Особливо погано справляється з навантаженням підшлункова залоза, що загрожує виникненням панкреатиту, гостра стадія якого згодом переходить у хронічну.
Всі ці патологічні стани та хвороби тварини призводять до скорочення тривалості її життя.
Зайва вага у собаки — причини ускладнень
Чому ожиріння у домашніх тварин провокує розвиток патологічних станів та хвороб? Якщо собака систематично переїдає і веде не надто активний спосіб життя, зайвий жир накопичується не лише під її шкірою, але й починає заповнювати простір внутрішніх органів, насамперед печінки. Це викликає збої у її роботі. Органи функціонують менш ефективно. При цьому жир, який їх «обволікає» створює додаткове навантаження.
Надмірна вага створює додаткове навантаження також на суглоби, особливо в тому випадку, якщо вихованець набрав її за короткий період часу. Через біль у суглобах собака починає відмовлятися від прогулянок, не виявляє інтересу до ігор. У свою чергу, зниження рухової активності призводить до ще більшого збільшення ваги, оскільки отримана з їжею енергія не витрачається.
Як визначити, чи є у собаки зайва вага
Одна з найголовніших ознак ожиріння у собаки — збільшення оптимального показника ваги на 15-20%. Наприклад, для вихованця, оптимальна вага якого становить 50 кг, діагноз «ожиріння» ставиться при вазі 60 кг. Зовні це можна визначити, якщо постаратися промацати ребра крізь шкіру та шерсть тварини, проте вони слабко відчуваються при пальпації або зовсім не промацуються.
Зрозуміти, чи набрав собака зайву вагу, допоможе регулярне контрольне зважування. Результати записуйте. Не нехтуйте необхідністю профілактичних оглядів у ветеринара. Лікар проінформує вас на рахунок того, яка вага для вашого собаки є оптимальною. При визначенні допустимого показника враховується стать, порода та вік тварини.
Зайва вага у собаки — причини
Самки, особливо після стерилізації, більш схильні до набору зайвої ваги. Інші фактори, що сприяють ожирінню собаки:
- Схильність до набору надмірної ваги властива представникам деяких порід: лабрадор-ретрівери, сенбернари, кокер-спанієлі, біглі, мопси, скотч-тер’єри.
- Зміна гормонального фону через кастрацію.
- Вагітність.
- Схильність до ожиріння у домашніх тварин із віком зростає. Цуценята з надмірною вагою з великою ймовірністю страждатимуть від подібної проблеми у дорослому віці.
Важливим фактором, що визначає можливість набору собакою зайвої ваги, є її спосіб життя. Якщо вихованець більшу частину часу проводить у приміщенні, не отримує достатнього фізичного навантаження та харчується залишками зі столу, а не спеціальним кормом, то ризик розвитку ожиріння в таких умовах у тварини дуже високий.
Як допомогти собаці із зайвою вагою
Першим кроком на шляху до оздоровлення вихованця має бути консультація та огляд у ветеринара. Лікар визначить, наскільки сильно собака додала у вазі, та які заходи допоможуть знизити масу її тіла без ризику для здоров’я та загального комфорту. Основна відповідальність щодо неухильного виконання рекомендацій ветеринара лежить на вас як на власникові вихованця. Строго дотримуйтесь режиму годування тварини, не давайте їй ласощів, не годуйте залишками продуктів зі столу. Регулярно зважуйте собаку і фіксуйте результати, щоб надати дані лікарю при повторному огляді.
Ефективна терапія та способи боротьби із зайвою вагою у собаки:
- Ветеринарний лікар на основі отриманих в результаті огляду тварини даних зможе розрахувати необхідну кількість та визначити оптимальний вид корму для вашого собаки, враховуючи його індивідуальні особливості — вагу, зріст, харчові звички та фактори, що сприяли ожирінню.
- Деякі недосвідчені власники собак можуть вирішити, що для того, щоб знизити вагу, достатньо давати вихованцю їжу в менших кількостях. Однак у такому випадку існує ризик, що тварина може не отримувати достатньої кількості поживних речовин. Крім того, почуття голоду може спровокувати агресивну поведінку вихованця або ж він випрошуватиме корм. Ветеринари радять не зменшувати кількість корму, а вибирати спеціальний, розроблений для програм зниження ваги. У ньому містяться високоперетравні протеїни, що дозволяють отримати тварині необхідну кількість енергії при вживанні корму зниженої калорійності. До того ж таким кормом можна годувати собаку і після дієти, змінюючи при необхідності його кількість.
- Добовий раціон повинен складатися із двох годувань, а не з одного. Їжа легше засвоюється, а собака згодом навчиться не накидатися на корм.
- Годуйте вихованця в один і той же час. Використовуйте для годування одну й ту ж саму миску. Собака звикне до такого режиму і навчиться не випрошувати їжу.
Фізична активність — це не тільки прогулянки та ігри. Якщо у собаки починається задишка при будь-якому навантаженні, виберіть плавання. Коли вага тварини почне зменшуватися, а загальний стан покращиться, можна підключати ігри та тривалі прогулянки на свіжому повітрі.