Заміна старого шерстяного покриву новим — природний процес як для домашніх, так і для диких тварин. Однак линька у кроликів або інших домашніх вихованців також може бути однією з ознак порушення роботи органів та систем. Надмірне випадіння шерсті може свідчити і про те, що тварина переживає стрес. У яких випадках линька у декоративних кроликів має викликати занепокоєння, розповість ветеринарний лікар.
Линька у кроликів — види, причини
Не поспішайте панікувати, якщо кролик сильно линяє. Не завжди линька є ознакою патології. Сезонні та вікові зміни в організмі чутливих тварин часто супроводжуються процесом зміни шерстяного покриву. І це норма. Оновлення хутра може бути повним чи частковим. При цьому також оновлюється та зміцнюється епідерміс. Важливо: не нехтуйте необхідністю ретельного догляду за твариною в такі періоди. Вихованець починає активно вилизувати шерстку, заковтуючи волосинки, що випадають, які потім збиваються в шлунку в грудки. Це становить реальну загрозу для здоров’я і життя тварини.
Види линьки у кроликів:
- 1. Вікова — спостерігається у певні періоди життя тварини. Новонароджені кроленята абсолютно голі, а шерстю покриваються до 30-денного віку. У цей період і починається у тварин перша вікова линька. Дитяча, пухнаста «шубка» змінюється густим хутром. Процес може тривати до 55 днів. Другий етап вікової линьки починається через 18 днів після завершення першого. Ознаки вікової линьки:
- шерсть стає тьмяною і починає активно випадати;
- окремі частини тіла тварини можуть покриватися залисинами;
- лисини поступово заростають м’яким пухом;
- шерсть у кроликів випадає нерівномірно — насамперед на задніх лапках, на хвості, в області шиї, потім починають линяти лопатки, живіт, стегна.
- 2. Сезонна — спостерігається восени та навесні. На зиму шерсть кролика змінюється більш щільною і густою, з підшерстком з пуху. Осіння линька зазвичай починається на початку вересня. Період триває до 45 днів. Тварина також починає сильно линяти навесні — у першій половині березня. Спочатку шерсть активно випадає на передніх лапках, потім — в зоні крупу та хвоста. Влітку, в спеку шерстяний покрив кролика буде рідшим і тоншим.
- 3. Патологічна линька (компенсаторна) — одна із ознак захворювань різного характеру. Хвороби, які можуть стати причиною випадіння шерсті у кроликів:
- Авітаміноз, порушення обміну речовин — утворюються залисини, які дуже повільно заростають новою шерстю. Шкіра в місцях облисіння залишається чистою та здоровою.
- Зараження шерстяними кліщами — для цієї патології характерне швидке випадіння шерсті в ділянці хвоста, також можливе повне облисіння.
- Зараження блохами — тварина страждає від сверблячки, викликаної укусами паразитів, і постійно чухається, що і стає основною причиною випадіння шерсті.
- Зараження кліщами корости — залисини з’являються біля носа, під вухами, навколо очей вихованця. Шкіра кролика на облисілих ділянках покривається виразками та гнійниками. Тварина страждає від сверблячки, особливо уражених ділянок.
- Лишай — без лікування може призвести до повної втрати шерстяного покриву. На шкірі тварини в області залисин утворюються плями рожевого кольору округлої форми. Шкіра в місцях ураження недугою суха і лущиться.
Не намагайтеся самостійно поставити вихованцю діагноз, проконсультуйтеся з ветеринаром, щоб дізнатися, чому линяє декоративний кролик. Тільки кваліфікований фахівець зможе точно визначити причину випадіння шерсті у тварини та призначити ефективне лікування. Телефони спеціалістів вказані на сайті vet-call24.com.ua.
Форми линьки у кроликів
Линька у кроликів може протікати в таких формах:
- Швидка — шерсть випадає великими клаптями. Період линьки триває близько 12-15 днів.
- Раптові залисини можуть утворитися як в результаті природних процесів, так і при патології. Ознакою сезонної чи вікової линьки є чиста, здорова шкіра, без наявності сухих ділянок у місцях залисин.
- Непомітна — шерсть випадає невеликими пучками, процес візуально практично непомітний.
- Надмірна — може призвести до повної втрати шерстяного покриву. Шерсть випадає протягом тривалого часу, при цьому нова не наростає.
Однією з причин інтенсивної линьки може стати часта зміна корму. Також шерсть може надмірно випадати в тому випадку, якщо в раціоні кролика переважає протеїнова їжа — конюшина, бобові, люцерна.
Тривалість процесу линьки у кроликів
На тривалість періоду линьки у кроликів впливає безліч факторів:
- Умови довкілля та утримання тварин — процес зміни старого шерстяного покриву новим займає більше часу, якщо температура повітря висока.
- Приналежність до породи — процес линьки у тварин з довгою шерстю триває довше, і новий шерстяний покрив наростає довше.
- Вік — у молодих кроликів линька проходить швидше, ніж у тварин зрілого віку.
- Особливості раціону — нестача корисних речовин (вітамінів, мікро- та макроелементів), білкових продуктів у раціоні призводить до уповільнення процесу зміни шерстяного покриву новим.
У визначенні тривалості процесу линьки також грає роль статева приналежність тварини. У самців зміна шерстяного покриву відбувається довше, ніж у самок.
Догляд за кроликом у період линьки
Слідкуйте за тим, щоб тварина була у чистоті. У періоди линьки частіше вичісуйте кролика. Це дозволить позбутися надлишків шерсті та запобігти її заковтуванню вихованцем.
Основні правила догляду включають:
- Ретельне прибирання у клітці, виконувати яке потрібно щодня.
- Вичісувати вихованця слід не рідше одного разу через кожні 2 дні.
- Прибирати зайвий шерстяний покрив у короткошерстих кроликів можна вологою долонею.
Слідкуйте за станом здоров’я вихованця. Раціон тварини має бути збалансованим. Тільки в такому випадку вихованець отримуватиме з їжею всі необхідні для активної життєдіяльності корисні речовини.