Мастит — запалення молочної залози у собаки або кішки. Хвороба небезпечна ускладненнями, так як у занедбаній формі може спричинити зараження крові або навіть гангрену. При хронічній формі можливе утворення доброякісної пухлини. Найчастіше зустрічається мастит у собаки або кішки, які вигодовують малят, проте хвороба також може бути виявлена у особини, яка ще не народжувала або стерилізованої суки. Не чекайте на прояви ознак ускладнення хвороби.
Чим раніше виявлене захворювання, тим легше його лікувати. Тому якщо ви помітили у собаки або кішки ущільнення в молочній залозі, не зволікайте з відвідуванням лікаря. Ветеринар проведе огляд та дасть рекомендації щодо ваших наступних дій. За бажанням або за потребою ви можете викликати ветеринара додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua.
Види маститу у котів та собак
Мастит у кішок і собак поділяється на два різні типи:
- Лактаційний чи галактостаз. Через порушення тонусу м’язових волокон молочних протоків у годуючої матері, виникає застій молока, груди твердіють, що викликає досить сильні больові відчуття у тварини. Такий стан зазвичай з’являється у собаки або кішки після пологів, проте він може бути наслідком хибної вагітності.
- Фіброзно-кістозний тип — у молочній залозі утворюється доброякісна пухлина.
Фіброзно-кістозна форма маститу зазвичай виникає у собак або котів віком від 6 років. Основна причина — гормональні збої. Така форма маститу зустрічається навіть у собак і котів.
Причини запалення молочної залози у котів та собак
Найпоширеніші причини запалення молочної залози у кішок та собак:
- травми молочної залози;
- антисанітарні умови утримання, зокрема, брудні підстилки;
- тварина мешкає на холоді, спить на цементній підлозі;
- слабкий імунітет;
- інфекційні та запальні захворювання статевих органів, при яких бактерії змогли проникнути в молочні залози та спричинити їхнє запалення.
Все ж основною причиною запалення молочних залоз у собак і кішок є застій молока при недостатньому випорожненні залози при годівлі. Альвеоли, що продукують молоко, розширюються і здавлюють протоки, через що порушується відтік рідини. Ділянка залози, у якій спостерігається цей процес, збільшується та твердне. Ситуація погіршується в тому випадку, якщо через мікротріщини (травми) у молочні залози проникають бактерії (золотистий стафілокок). Вони можуть спричинити гнійний мастит. Хвороба розвивається дуже швидко, може викликати ряд ускладнень, тому вимагає негайного лікування, зазвичай дорогого, з обов’язковим застосуванням антибіотикотерапії.
Симптоми маститу у собак та котів
Виявивши ознаки маститу у собаки або кішки, постарайтеся якнайшвидше звернутися за допомогою до ветеринара. У деяких випадках, щоб зняти запалення молочної залози на початковій стадії розвитку хвороби, досить частіше прикладати малюків до грудей, що затверділи. Проте проконсультуватися із ветеринаром потрібно обов’язково. Зателефонуйте за вказаним на сайті vet-call24.com.ua номером телефону, щоб зв’язатися зі спеціалістом. Ветеринар підкаже вам, що робити, якщо у собаки чи кішки проявилося запалення молочних залоз.
У жодному випадку не ігноруйте необхідність огляду тварини фахівцем! При розвитку захворювання та погіршенні стану можуть спостерігатися такі симптоми:
- ущільнення в молочній залозі набуває червоного відтінку, болить;
- молочна залоза стає гарячою на дотик, сосок збільшується у розмірах;
- підвищується температура тіла;
- мама може не підпускати до себе дитинчат, оскільки процес годування викликає сильний біль;
- біля хворої ділянки пальпуються збільшені лімфовузли (круглі щільні шишечки);
- у молоці можуть виявлятися сліди гною, іноді з домішками крові.
Якщо не лікувати хворобу, ущільнення розм’якшується. Гній із молочної залози потрапляє у кров, що призводить до абсцесу. Паралельно розвивається гангрена. Тканини, уражені некрозом, слід видалити хірургічним шляхом. Відсутність лікування призведе до смерті.
Як лікувати мастит у кішок та собак
Запам’ятайте — консультувати у питанні: як лікувати мастит у кішок та собак, може лише лікар. Не намагайтеся самостійно вирішувати проблему в домашніх умовах за допомогою народних засобів. Така хвороба може спричинити низку серйозних ускладнень та призвести до смерті тварини.
Щоб вилікувати мастит у собаки чи кішки, насамперед слід визначити стадію хвороби. На ранніх стадіях розвитку патології ветеринар призначає лікувальні мазі, які мають протизапальну дію. Також для терапевтичного лікування використовуються різні жарознижувальні, знеболювальні засоби. Хороший ефект спостерігається при застосуванні таких препаратів:
- Мастометрин — усуває біль, запалення.
- Антибіотики (Амоксицилін, Цефтріаксон) — борються з бактеріями.
- Новокаїнові блокади — дозволяють усунути біль.
- Фоспреніл — імуномодулятор, що використовується для підвищення загальної опірності організму хворобам.
Розвиток захворювання може призвести до виникнення ускладнень — абсцесів і свищів. Такий стан потребує застосування радикальних методів лікування. Видалення свищів та абсцесів виконується хірургічним методом.
Діагностика маститу у собак та котів
Для діагностики маститу у собаки чи кішки лікар проведе огляд тварини та за допомогою пальпації зможе виявити ущільнення. Потім призначається УЗД та лабораторні аналізи, зокрема виділень із молочної залози. Дослідження дозволяють виявити характер запалення:
- при геморагічній формі збільшується кількість еритроцитів та тромбоцитів;
- при катаральному, серозному та фіброзному маститі виявляється велика кількість мертвого епітелію.
УЗД дозволяє визначити місце локалізації патогенного процесу, стан протоків та наявність рідини всередині них. Тільки за допомогою діагностики ветеринари зможуть відрізнити мастит у кішки чи собаки від доброякісних пухлин, мастопатії чи аденоми.
Профілактика маститу у собак та котів
Одним із найефективніших методів профілактики маститу у собак та котів є стерилізація тварин, яких ви не збираєтеся розводити. Дотримуйтесь правил догляду за домашніми вихованцями, включаючи гігієну та умови утримання. Не забувайте про необхідність вакцинації. При появі ранок, подряпин на сосках матері-годувальниці своєчасно обробляйте їх антисептиком.