Одним із найпоширеніших захворювань ендокринної системи у домашніх тварин вважається цукровий діабет. У собак хвороба найчастіше проявляється у віці 7-10 років. Патологія є наслідком нездатності організму продукувати або використовувати інсулін — гормон, що виробляється підшлунковою залозою. У звичайному стані білки перетворюються на глюкозу, яка переноситься в клітини інсуліном і, таким чином, живить їх. При патології клітини втрачають основне джерело енергії. При цьому в кровотоку накопичується невикористана глюкоза, що призводить до гіперглікемії. Без лікування цукровий діабет у собак призводить до збою в роботі всіх органів і систем, сліпоті, комі та смерті тварини.
Не намагайтеся лікувати захворювання народними засобами! Без консультації фахівця та чіткого дотримання його рекомендацій домогтися покращення стану тварини за такої серйозної хвороби неможливо. Якщо з будь-якої причини ви не можете привезти вихованця до клініки, викличте ветеринара додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua.
Причини виникнення цукрового діабету у собак
Інсулін життєво необхідний організму. Він забезпечує ефективне використання цукру, білків та жирів. Цукровий діабет виникає у тварини у тому випадку, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін у достатній кількості. Така патологія буває приблизно в однієї із 500 собак. Точна причина розвитку хвороби невідома, проте лікарям вдалося визначити супутні фактори:
- Генетична схильність (такси, мопси, шнауцери, пуделі).
- Аутоімунне захворювання.
- Панкреатит — хронічне запалення підшлункової залози.
- Прийом лікарських препаратів (глюкокортикоїдів та прогестагенів).
- Зайва вага. Цукровий діабет частіше розвивається у тварин, які страждають на ожиріння.
- Вірусні інфекції.
- Літній вік. У цуценят діабет зустрічається дуже рідко.
Також існує статева схильність. Хвороба часто виявляється у не стерилізованих самок.
Симптоми цукрового діабету у собак
Цукровий діабет, залежно від патології, поділяється на два типи:
- I тип — важча форма. Організм тварини не здатний самостійно виробляти інсулін. Лікування захворювання ґрунтується на щоденних ін’єкціях інсуліну. До I типу діабету належить 99% випадків патології собак.
- II тип — організм виробляє інсулін в достатній кількості, проте клітини не можуть його використовувати. Таку форму діабету можна лікувати препаратами, прийом яких здійснюється перорально. II тип патології зустрічається лише у 1% собак, які страждають на дане захворювання.
Симптоми цукрового діабету у собак:
- підвищений апетит, на фоні якого спостерігається втрата ваги;
- полідипсія — надмірне вживання рідини (спрага);
- поліурія — надмірне сечовипускання.
Ці ознаки зазвичай виявляються при класичному перебігу хвороби. При прогресуванні захворювання можна виявити й інші симптоми діабету у собак:
- блювання;
- анорексія;
- катаракта і навіть сліпота;
- судоми;
- кома.
Для підтвердження діагнозу цукрового діабету за наявності супутніх симптомів достатньо встановити гіперглікемію натщесерце та глюкозурію. Захворювання проявляється також іншими ознаками:
- підвищення активності трансаміназ;
- гіперхолестеринемія;
- підвищення ниркових показників;
- лейкоцитурія;
- кетонурія;
- бактеріурія.
По мірі лікування захворювання ці відхилення зникають.
Діагностика цукрового діабету
Крім стандартних аналізів крові та сечі, слід також за допомогою УЗД оцінити стан підшлункової залози, печінки та матки. Дослідження дозволяє виявити симптоми панкреатиту та жирову дистрофію печінки — одні з явних ознак захворювання. Цукровий діабет та гнійне запалення матки (піометра) часто виникають в одну фазу циклу. УЗД дозволяє виключити захворювання для встановлення точного діагнозу.
Лікування діабету у собак
Лікування діабету у собак може продовжуватися протягом усього життя тварини. Однак правильно підібрана терапія та ефективні дози препаратів дозволять вашому вихованцю вести повноцінне та якісне життя. Вибір методів лікування залежить від типу діабету:
- І тип. Інсулін вводиться шляхом ін’єкції під шкіру тварини за допомогою шприца або спеціальної ручки з інсуліном. Тип інсуліну та шприц підбирає лікар індивідуально для кожного пацієнта. Ветеринар також навчить вас робити ін’єкції вашому вихованцю. Пам’ятайте — інсулін не можна струшувати, це дуже делікатна речовина. Перед кожним використанням його слід акуратно перемішувати. Для ін’єкцій використовується дуже тонка голка. Як правило, тварини легко пристосовуються до щоденних ін’єкцій. У деяких випадках уколи доводиться робити 2 рази на день в той самий час.
- Для лікування діабету ІІ типу ветеринар підбере пероральні препарати. Така форма захворювання вважається легшою та піддається терапії без використання ін’єкцій інсуліну. Вводьте прописані ліки, дотримуючись вказівок ветеринара.
Основні завдання терапії зводяться до таких основних напрямів: підтримання рівня глюкози в крові тварини в діапазоні від 6 до 18 ммоль/л, усунення симптомів діабету, досягнення оптимальної ваги, профілактика ускладнень та ремісія.
У визначенні терапевтичної дози інсуліну велику роль грає моніторинг рівня глюкози у крові. Ветеринар часто вимірюватиме або плануватиме графік вимірювань показань рівня глюкози в крові. Це дозволить визначити ефект дози інсуліну, яка коригуватиметься доти, доки не буде визначено оптимальну — правильну. Мета таких маніпуляцій полягає в тому, щоб лікувати собаку, уникаючи передозування. Тому на початку терапії зазвичай призначається низька доза, яка поступово збільшується з урахуванням показань тесту на глюкозу в крові.
Однією з обов’язкових умов ефективного та правильного лікування цукрового діабету є дотримання дієти. Годування собак ґрунтується на харчуванні з високим вмістом клітковини, оскільки вона уповільнює засвоєння цукру організмом. Годувати тварину слід у один і той самий час (як правило, безпосередньо перед ін’єкціями інсуліну 2 рази на день), дотримуючись рекомендацій вашого ветеринара. Не можна раптово змінювати раціон тварини. Встановлювати графік переходу вихованця на новий раціон, а також підбирати вид корму має ветеринар.
Для контролю стану тварини при діабеті обов’язковими до виконання є регулярні фізичні вправи. Вони дозволяють підтримувати нормальну вагу. Небезпека ожиріння у тому, що може викликати резистентність до інсулінотерапії.
Профілактика цукрового діабету полягає у дотриманні правил догляду за твариною, які дозволяють підтримувати її загальне здоров’я. Забезпечте вихованця якісним харчуванням, не допускайте перегодовування, подбайте про регулярні фізичні навантаження, стерилізуйте тварин, схильних до патологій щитовидної залози, регулярно відвідуйте ветеринара для планових оглядів та не ігноруйте необхідність проведення вакцинацій.