Найпоширенішою проблемою, з якою стикаються власники домашніх тварин, є зубний камінь у собак. На перший погляд здається, що не все так серйозно. Однак запущений зубний камінь у собак може призвести до порушення здоров’я тварини і навіть виникнення небезпечних захворювань. На тлі відсутності лікування у вихованця може розвинутися гінгівіт, запалення ясен, наслідком якого часто стає гнійний процес та пародонтит. Він призводить до руйнації тканини, у якій фіксується зуб.
Зубний камінь у собак — наслідки
Камені у собак формуються у важкодоступних місцях — дуже близько до ясен, біля самої основи зуба. За відсутності лікування з часом під каменем накопичуються та розмножуються патогенні мікроорганізми, порушується природна мікрофлора у роті тварини. Це призводить до руйнування зубів, зараження ясен, а наслідком цього буде періодонтит, пародонтит, фістула, остеомієліт або інші небезпечні захворювання, зокрема, хвороби шлунково-кишкового тракту. Пам’ятайте: запальний процес викликає у тварини не лише дискомфорт, але й біль. Домашній вихованець може взагалі відмовитися від їжі.
Зубний камінь у собак — симптоми та ознаки
Камені у собак формуються досить довго — протягом 4-6 місяців. Про розвиток захворювання свідчать такі симптоми:
- Жовтий слизистий наліт, який легко піддається видаленню щіткою.
- Неприємний запах із пащі тварини.
- Явною ознакою виникнення проблеми є коричневий колір зубів біля основи.
- Підвищене слиновиділення.
Ігнорування проблеми призведе до необхідності чищення в умовах клініки.
Симптоми занедбаного зубного каменю:
- Відмова від ласощів, ігор із іграшками, апатія.
- Собака часто трясе головою, тре морду лапами, поводиться так, ніби щось заважає їй у роті.
- Зниження апетиту. Зважаючи на те, що захворювання викликає дискомфорт, а при ускладненнях — біль, тварина відмовляється від їжі навіть тоді, коли відчуває голод. Вихованець може намагатися взяти їжу, але тут же випльовує її.
- Під час пережовування їжі собака нахиляє голову, часто жує на один бік.
- Набряк, почервоніння ясен, а також кровоточивість є явними ознаками гінгівіту та пародонтиту.
- Через дискомфорт і біль собака не дає доторкнутися до рота, а також пручається при спробі відкрити його і провести огляд.
Впоратися з проблемою в домашніх умовах досить складно. Через недосвідченість ви можете нашкодити вихованцю. Тільки фахівець має необхідні знання та досвід, щоб призначити ефективне лікування, включаючи проведення медичних процедур.
Причини появи зубного каменю у собак
Основним фактором, що сприяє розвитку патології, є спосіб життя домашнього вихованця. Відомо, що собаки були одомашнені. Дикі предки тварин, які харчувалися виключно дичиною, з’їдали її разом із невеликими кісточками, хрящами та шкірою. Завдяки нерозбірливості у їжі, собакам вдавалося природним чином самостійно здійснювати механічне чищення порожнини рота під час кожного прийому їжі. Жорсткі елементи відмінно знімають зубний наліт і усувають їжу, що застрягла між зубами. Домашні собаки харчуються переважно сухим кормом. Його частки залишаються на зубах, таким чином поступово формується наліт.
Слина собак має дуже низьку кислотність, завдяки чому запобігає виникненню карієсу, проте водночас сприяє затвердінню нальоту. З огляду на це у основи зубів тварин накопичуються мінеральні відкладення. Таким чином, формується зубний камінь.
Ветеринари виділяють також низку інших причин, що сприяють розвитку патології:
- Вживання солодощів. Цукор — це швидкий вуглевод, який негативно впливає на процес травлення і, крім того, руйнує зуби, тому що в солодкому середовищі швидко розмножуються патогенні мікроорганізми. Також таке середовище сприяє мінералізації нальоту, внаслідок чого формується зубний камінь.
- Нестача рідини. Забезпечте вихованцю постійний доступ до чистої, фільтрованої води. Під час пиття залишки їжі природним чином змиваються із зубів. Також водно-сольовий баланс грає головну роль у процесах терморегуляції, їх порушення призводить до розвитку різних захворювань у тварини.
- Нехтування необхідністю проводити гігієнічні процедури. Це зовсім не означає, що тварини потребують щоденного чищення зубів, проте виконувати процедуру потрібно не рідше одного разу на тиждень. Ви також можете допомогти вихованцю позбавлятися від нальоту іншим, природним шляхом. Для цього існують спеціальні допоміжні засоби: вітамінізовані ласощі, іграшки.
Анатомічні порушення також сприяють формуванню зубного каменю. Неправильно сформований зубний ряд завдає собачці чимало неприємностей. Тварина погано пережовує їжу, залишки їжі застрягають між кривими зубами. Згодом у собаки формується зубний камінь, що викликає дискомфорт, а при розвитку хвороби — біль.
Як видалити зубний камінь у собаки — ефективні методи лікування
Для лікування захворювання передбачені такі методи:
- Механічне видалення каменю — для проведення маніпуляцій використовується бормашина та спеціальний стоматологічний інструмент. На жаль, ця процедура досить тривала та травматична. Тому без анестезії у такому випадку не обійтися, навіть якщо лікування вимагають собачки дрібних порід. Таким чином, ви зможете захистити тварину від стресу, і кожен наступний похід до ветеринара не викликатиме у вихованця страх.
- Ультразвукове чищення — сучасний метод безболісного та атравматичного видалення каменю на зубах. Під час процедури вдається позбавитися каменю у важкодоступних місцях, цілісність емалі при цьому не порушується. Для проведення ультразвукового чищення потрібно набагато менше часу, ніж для механічного. Щоб тварина не відчувала дискомфорту під час процедури, використовуються препарати легкої седативної дії.
- Хірургічне втручання — призначається у випадку вкрай занедбаного зубного каменю, ураження зубів, наявності супутніх захворювань, а також проблем, які потребують негайного вирішення. Лікар може рекомендувати провести видалення найбільш уражених ділянок, щоб запобігти подальшому розвитку хвороби. Хірургічні операції виконуються під загальним наркозом за умов стаціонару.
Після проведення процедури ветеринар зазвичай призначає спеціальні препарати для попередження розвитку інфекцій. Зміцнити емаль допоможе вітамінно-мінеральний комплекс.
Профілактика утворення зубного каменю у собак
Зубний камінь легше запобігти, ніж лікувати. Однак, сучасна ветеринарія пропонує широкий вибір засобів та аксесуарів, призначених для догляду за ротовою порожниною домашніх тварин:
- Спеціальні зубні щітки — оснащуються довгою ручкою та жорсткою щетиною. Привчені до гігієнічної процедури з раннього дитинства цуценята з віком сприймають її як звичний процес, тому не відчувають ні страху, ні дискомфорту під час його проведення.
- Зубна паста без фтору. Сприяє розм’якшенню мінеральних відкладень та швидкому очищенню ротової порожнини від в’язкого нальоту.
- Спеціальні гелі, спреї — створюють особливу плівку, яка не дає їжі прилипати до зубів тварини. Також надають дезінфікуючий ефект і, таким чином, перешкоджають розмноженню патогенних мікроорганізмів у ротовій порожнині. Освіжають подих тварини.
Запобіганню утворенню каменю також сприяють різні іграшки для собак. Вони оснащуються спеціальними шипами, борозенками, виступами, які природно очищають зуби тварини під час гри.