Напевно, кожному власнику собаки хоча б раз доводилося зіткнутися з такою проблемою, як отруєння вихованця. Воно може бути як випадковим (через недогляд господаря), так і навмисним (якщо тварину намагалися отруїти сусіди, догхантери). Стан, при якому через вплив отрути на організм тварини порушується робота багатьох органів і систем, вимагає негайної реакції з вашого боку. Чим небезпечне отруєння у собаки? Залежно від кількості та виду отрути, що потрапила в організм вихованця, можливий практично миттєвий летальний кінець. Якщо вчасно не допомогти тварині, існує висока ймовірність її смерті протягом першої доби. Щоб врятувати собаку, негайно звертайтеся за допомогою до фахівця!
Отруєння у собаки — найпоширеніші причини
Всі отруєння поділяються на два види: харчові та нехарчові. Харчові стаються зазвичай через недогляд господаря.
Пес може отруїтися:
- зіпсованою їжею;
- лікарськими препаратами;
- хімікатами, що містяться у миючих засобах;
- при передозуванні ліків, призначених ветеринаром;
- отруєними приманками, розкиданими надворі догхантерами;
- отрутохімікатами, призначеними для боротьби із шкідниками садових рослин.
Собака може отруїтися, поїдаючи отруйні домашні чи вуличні рослини. Найтоксичніші — рододендрони та азалії. Токсини, що містяться в цих рослинах, можуть викликати кому. Цибулини нарцисів та тюльпанів викликають утруднення дихання та тахікардію.
До найпоширеніших причин проблеми відноситься поїдання цуценям сирого м’яса, риби, зараженими сальмонелою. У жодному разі не годуйте собаку котячим кормом, у якому у великій кількості містяться протеїни та таурин. При годуванні тварини виключно білковою їжею (м’ясом) проявляється посилене навантаження на нирки. Такий стан супроводжується появою симптомів, що свідчать про білкове отруєння.
Їжа зі столу також може завдати шкоди вихованцю та спровокувати отруєння. Продукти, які безпечні для людини, але отруйні для собак:
- Авокадо — містить персин, який може викликати блювання та діарею. Однак маленький шматочок цього унікального за своїм складом та властивостями плоду не завдасть шкоди.
- Виноград (родзинки) — навіть невелика кількість цього фрукту може спричинити ниркову недостатність.
- Продукти з вмістом кофеїну — кава, чай та ін.
- Шоколад — всі його види токсичні для собак.
- Цибуля, часник — невеликі дози допустимі, але дотримуйтесь міри, в іншому випадку можливе отруєння.
- Продукти, які містять ксиліт (підсолоджувач), — це різноманітна випічка, жувальна гумка, дієтичні продукти, зубна паста.
- Жирна їжа.
Нехарчові отруєння виникають при попаданні токсинів і отрути до крові тварин через шкірні покриви, дихальні шляхи, слизові оболонки, наприклад, якщо собаку вкусила отруйна комаха, змія, або вихованець отруївся чадним газом під час пожежі.
Ознаки отруєння у собак
Характерні симптоми отруєння тварин:
- Блювота, часто з піною.
- Пронос, можливо з домішками крові.
- Раптова млявість або, навпаки, гіперактивність.
- Підвищене слиновиділення.
- Зміна кольору слизових оболонок.
- Розширені зіниці.
- Підвищення чи різке зниження температури тіла.
- Утруднене дихання.
- Прискорений або сповільнений пульс.
- Мимовільні м’язові спазми.
- Сильна спрага.
- Мимовільне сечовипускання.
- Порушення координації.
- У важких випадках судоми, конвульсії, випадіння язика.
- Інтенсивний біль, що супроводжується стогонами тварини.
Скільки часу може тривати така симптоматика? Ознаки отруєння у собак можуть виявлятися як поступово протягом кількох годин або навіть через 1-2 дні після попадання токсинів в організм, так і через кілька хвилин. Це залежить від виду отрути.
Що робити, якщо собака отруївся? Перша допомога
Перше, що слід зробити при підозрі на отруєння собаки, негайно зателефонувати фахівцеві. Не експерементуйте з народними засобами, тим більше якщо не знаєте, чим отруїлася тварина. Лікування вихованця в домашніх умовах можливе лише з дозволу ветеринара.
Не намагайтеся самостійно вилікувати собаку, якщо не хочете її втратити. Симптоматика, залежно від отрути, може виявлятися різною інтенсивністю. І якщо в деяких випадках спочатку стан тварини не викликає особливого занепокоєння, то на другу добу після потрапляння токсинів в організм при неправильному лікуванні можливе загострення процесу. Це може призвести до порушення роботи органів і систем.
Запам’ятайте: ліки тварині, зокрема вітаміни, повинен призначати лише лікар. У складних випадках собаку лікуватимуть у клініці, можливо, знадобляться крапельниці. Єдине, що ви можете зробити до приїзду лікаря для полегшення стану вихованця — спробувати насильно викликати блювоту, щоб видалити з організму тварини продукти, якими вона отруїлася. У пащу собаки обережно залийте сольовий розчин (10 г солі на 1 склянку води) або слабкий розчин марганцівки. Потім дайте вихованцю подрібнене та розведене у воді активоване вугілля (10 таблеток на 0,5 склянки води) або інший адсорбент. Можете поставити очисну клізму із звичайною водою (температура не вище 18 °C).
Якщо собака отруїлася саме отрутою та хімікатами, то в даному випадку блювання викликати не можна. Токсини, що містяться у блювотних масах, виходячи зі шлунка назовні, впливатимуть на слизову оболонку стравоходу та інших органів. Якщо пес отруївся димом або чадним газом, винесіть його на свіже повітря. При попаданні отрути на шкіру промийте це місце проточною водою.
Профілактика отруєння у собаки
Більшість випадків отруєнь домашніх тварин відбувається під час прогулянки. Якщо кішки більш розбірливі в їжі, то собаки, в силу своєї допитливості, намагаються скуштувати, погризти, щоб визначити смак, будь-який цікавий для них предмет. Вирушаючи з вихованцем на прогулянку, ви також повинні пам’ятати про можливу небезпеку для тварин з боку догхантерів. На жаль, випадки, коли собаки були отруєні свідомо сусідами власників тварин чи ненависниками братів наших менших, — не рідкість. Тому, коли існує така ймовірність, краще вигулювати собаку на вулиці в наморднику, якщо вона не привчена не їсти з рук незнайомців. Також тварину краще не залишати саму під час прогулянок навіть на власній ділянці.
Слідкуйте за тим, щоб у собаки не було доступу до продуктів, відра для сміття, корму. Надмірне споживання їжі тваринами може призвести до порушення роботи ШКТ і прояву симптомів, схожих із симптоматикою отруєнь. Ретельно сховайте всю побутову хімію, засоби підживлення для рослин та інші небезпечні речовини. Якщо вам не вдалося вберегти тварину від отруєння, не панікуйте. Від вашої реакції та того, наскільки швидкими та обдуманими будуть ваші дії, може залежати життя вихованця. Негайно дзвоніть лікарю. Якщо немає можливості транспортувати собаку до клініки, викликайте ветеринара додому. Номери телефонів досвідчених спеціалістів ви знайдете на нашому сайті.