Ми любимо тварин це — наше покликання

Не поспішайте панікувати, якщо помітили, що у кота сльозяться очі. Однак нехтувати таким станом тварини також не варто. Для деяких порід це норма, зважаючи на особливості будови слізних каналів, але для більшості котів посилене сльозовиділення може бути фізіологічною реакцією на зовнішні подразники або симптомом низки захворювань.

В яких випадках очі, що сльозяться, — норма

чому сльозяться очі у кота

Простежте, у яких ситуаціях у вашого кота чи собаки сльозяться очі. Як довго це відбувається, якими симптомами супроводжується. Якщо у кота сльозиться одне око, то це має вас насторожити. Можливо, слизова оболонка подразнена через попадання стороннього предмета, смітини.

Як визначити, якщо у собаки сльозяться очі, але причин для занепокоєння немає:

  • слизові оболонки нормального кольору;
  • відсутнє почервоніння, набряклість повік;
  • сльозотеча відбувається з однаковою інтенсивністю з обох очей.

Ще однією ознакою норми у випадку сльозотечі у собаки чи кота є прозорі сльози. Допустимі невеликі скупчення виділень білого кольору у куточках очей тварини вранці. Таким чином відбувається самоочищення слизової оболонки.

Для деяких порід кішок постійна сльозотеча є нормою. У персів, екзотів сльозогінні протоки викривлені, а у представників шотландських висловухих — укорочені. У британців посилена сльозотеча пов’язана з генетичною особливістю.

Посилену сльозотечу можна спостерігати у кошенят у перші тижні їхнього життя. Це захисна реакція організму, що вважається нормою. Однак за характером сліз треба уважно стежити, адже ще досить слабкий організм не в змозі самостійно боротися з різними інфекціями. На їхньому тлі також може виникнути підвищене сльозовиділення.

Сльозотеча також посилюється у тварин у похилому віці. У не старих особин такий процес вважається нормою, якщо виникає відразу після пробудження і продовжується короткий період. Очі у котів чи собак можуть сльозитися під час їжі. При жуванні відбувається механічна стимуляція слізних залоз.

Чому сльозяться очі у собаки чи кота — можливі причини

Причини сльозотечі у домашніх тварин через зовнішній вплив на слизову оболонку:

  • попадання стороннього тіла — смітинки, піска тощо;
  • термічний чи хімічний опік;
  • травма очей чи повік;
  • алергічна реакція;
  • подразнення слизової шерстю, яка росте навколо очей вихованця — характерно для порід собак або кішок з довгою шерстю;
  • реакція на подразники — їдкі сполуки, які містяться у сирій цибулі, димі.

У всіх цих випадках очі у вихованця будуть сильно свербіти, можуть з’явитися прозорі виділення з носа. Ви помітите, як кіт або собака постійно тре і примружує очі. Білки можуть почервоніти. Можлива припухлість повік.

При механічному подразненні чи травмі зазвичай сльозиться одне око. Опік може бути одностороннім чи двостороннім. При алергії сльозяться обидва ока. Характерними для такої реакції також є сильна набряклість повік і нежить. Вихованець часто чхає.

Від чого у собаки сльозяться очі, якщо це не прояв алергічної реакції чи травми? Посилена сльозотеча може виникнути у собак та котів через такі хвороби:

  • Кон’юнктивіт — найпоширеніша причина запалення слизової оболонки очей через інфекції різного характеру: віруси, грибки, бактерії, хламідії. Також запалення слизової оболонки виникає в результаті реакції на алерген, механічні, термічні або хімічні подразники. Характерні ознаки кон'юнктивіту у домашніх тварин: червоні, набряклі повіки, виділення з очей. При гнійному кон’юнктивіті виділення набувають жовто-зеленого кольору. Для катаральної форми характерні безбарвні слизисті виділення. Запущений гнійний кон’юнктивіт може переходити у флегмонозний або фолікулярний (характерний симптом — випинання третьої повіки).
  • Дакріоцистит — характеризується появою слизистих або гнійних виділень з очей тварини, кон’юнктива стає червоною, з’являється припухлість в ділянці внутрішнього куточка ока. За такої патології спостерігається запалення слізного мішка.
  • Блефарит — має ті ж ознаки, що і кон’юнктивіт, проте набагато гірше піддається лікуванню. За такої патології спостерігається запалення краю повіки в ділянці росту вій. Однією з причин хвороби є демодекоз (зараження мікроскопічним кліщем).
  • Глаукома -— серед основних симптомів не тільки посилена сльозотеча, а й почервоніння білка, а також помутніння кришталика. Основна причина патологічних змін — підвищення внутрішньоочного тиску.
  • Кератит — запалення рогівки. Очі сльозяться, характерний симптом — утворення плівки на слизовій оболонці. Патологія виникає внаслідок травми чи інфікування.
  • Увеїт — запалюється судинна оболонка очей. Патологічний стан супроводжується почервонінням рогівки, набряком, і навіть такими симптомами, як звуження зіниці, мимовільне посмикування чи змикання повік (блефароспазм), світлобоязнь. Хвороба може ускладнюватись катарактою.

Причини сльозотечі у котів і собак, які зустрічаються рідше: неправильний ріст вій, аномальна будова повік. Серед представників породи сфінксів у котів часто зустрічається така проблема, як заворот повік.

Посилена сльозотеча може виникати на тлі застуди. Тоді до цієї симптоматики приєднуються також соплі. Різні інфекційні захворювання можуть супроводжуватися посиленою сльозотечею. Небезпечне захворювання — панлейкопенія (котяча чумка). Хвороба супроводжується підвищенням температури, порушенням роботи травного тракту, втратою апетиту, апатією та гнійними виділеннями з очей.

Зараження паразитами — ще одна можлива причина сльозотечі. Серед поширених паразитарних інфекцій найчастіше діагностують токсокароз, токсоплазмоз та телязіоз. Захворювання зазвичай супроводжуються кров'яними або коричневими виділеннями з очей кішки.

Не ігноруйте сльозотечу у вихованця. Хоча в деяких випадках такий стан є нормою, проте не можна не брати до уваги той факт, що він може бути також одним із симптомів хвороби чи травми. Багато офтальмологічних захворювань, характерною ознакою яких є сльозотеча, можуть призвести до сліпоти. Зверніться до ветеринара за консультацією. Тільки досвідчений фахівець зможе поставити точний діагноз і за необхідності призначити лікування. Скористайтеся сервісом vet-call24.com.ua, щоб викликати ветеринара додому, якщо з будь-якої причини не можете поїхати з твариною до клініки.

Що робити, якщо у кота чи собаки сльозяться очі

як допомогти собаці коли очі сльозяться

Якщо ви помітили, що у домашнього вихованця закисають очі і на повіках часто утворюються сухі скоринки, це не означає, що причиною такого стану є інфекція. Можливо, на слизову просто потрапила смітинка, і організм намагається самостійно впоратися з проблемою. Вимийте руки та проведіть огляд очей тварини, акуратно відтягуючи повіки. Якщо вихованець активний, нормально їсть, підвищення температури тіла не спостерігається, можна промити очі в домашніх умовах фізрозчином і спостерігати за їхнім станом. Причинами для негайного звернення за допомогою до ветеринара є:

  • гнійні чи кров’янисті виділення;
  • опухлі, почервонілі повіки;
  • спостерігаються ознаки травми;
  • симптоми загального нездужання, інтоксикації.

Негайно звертайтеся до ветеринарного лікаря, якщо ви помітили, що у тварини повністю помутніли рогівка або райдужка. Не намагайтеся самостійно вилікувати запалення або видалити чужорідне тіло. Це може лише посилити ситуацію. Подібними маніпуляціями повинен займатися лише лікар. Якщо будь-які інші тривожні симптоми відсутні, але сльозотеча спостерігається більше доби, а кошеня або щеня постійно примружує очі, також варто проконсультуватися з фахівцем.

Фахівець надасть невідкладну допомогу — видалить чужорідне тіло. Якщо ж потрібна хірургічна операція у випадку травми, то її проведуть у клініці. Місцеве лікування полягає в закапуванні офтальмологічних крапель, промиванні очей розчинами антисептиків, закладанні лікувальних мазей під повіку, уражену хворобою. За потреби здійснюється системне лікування інфекції. Якщо причиною сльозотечі є алергічна реакція, призначають антигістамінні препарати. Ветеринар спробує встановити алерген. Ця інформація дозволить вам виключити контакт тварини з нею.

Якщо у тварини сльозяться очі, через особливості породи, то сльозотечу, на жаль, у цьому випадку усунути неможливо. Приділяйте більше уваги гігієнічним процедурам, частіше промивайте вихованцю очі.

Препарати призначає лише лікар. Строго дотримуйтесь його рекомендацій щодо термінів та особливостей використання, а також дозування ліків та методів догляду за твариною під час лікування.