Серед багатьох хвороб, які вражають домашніх вихованців, досить часто діагностуються судоми у собак. Є безліч причин виникнення такої патології, від якої, на жаль, не застрахований ніхто навіть за умови суворого дотримання всіх правил догляду та годування тварини. Особливо часто діагностується судома задньої лапи у собаки. Така патологія виникає через брак кальцію. Важливо як вміти розпізнати симптоми патологічного процесу, так і надавати першу допомогу тварині. Тому бажано, щоб кожен власник домашнього вихованця був поінформований щодо того, що являють собою судоми у собаки, їх прояви, причини виникнення і як полегшити стан тварини до надання допомоги ветеринаром.
Епілепсія — одна з причин виникнення судом у собак
Судоми не є хворобою. Це одна з ознак того, що тварина хворіє. Найпоширеніша причина судом — епілепсія, що викликає раптові скорочення м’язів. Це небезпечна хвороба, що характеризується важким перебігом. Патологія спричиняє значні розлади функціонування головного мозку.
Розрізняють кілька видів епілепсії:
- вроджена;
- вторинна — виникає внаслідок травми голови та інших різноманітних причин;
- епілепсія, причиною якої є новоутворення у головному мозку або запальні процеси.
Пси більш схильні до цього захворювання. Також судоми у собак дрібних порід трапляються частіше, ніж у великих. Перші ознаки вродженої патології можуть виявитися у цуценя віком від півроку до 5 років.
Приступ у собаки (судоми) складається із трьох етапів:
- Аура. Характеризується тривожністю. Собака скиглить, не може знайти собі місця, ховається від сторонніх.
- Іктальна стадія. Характерна ознака — втрата свідомості. Собака раптово падає, кінцівки тварини зводять судоми. Під час епілептичного нападу також спостерігається рясна слинотеча з піною.
- Постіктальна стадія. Судом уже не спостерігається, проте вихованець залишається неспокійним, дезорієнтованим, координація рухів порушена.
Епілептичний напад зазвичай триває близько п’яти хвилин. Однак, на те, щоб тварина повернулася до нормального стану, потрібен деякий час — від півгодини і більше.
Судоми у собак — причини
Найбільш поширені причини судом у собак:
- Отруєння отрутою або важкими металами.
- Черепно-мозкова травма.
- Глисти.
- Укуси комах, змій.
- Ураження електрострумом.
- Незбалансований раціон, нестача їжі, внаслідок чого спостерігається гіповітаміноз, нестача мінералів.
- Захворювання різних органів та систем: нирок, печінки, цукровий діабет.
- Еклампсія у собак, що народили, — у післяпологовий період при нестачі кальцію в організмі матері-годувальниці.
- Метаболічні фактори — рак головного мозку, цироз, аритмія.
- Інфекційні хвороби — правець, чума, токсоплазмоз.
- Гіпоглікемія — характеризується критично низьким вмістом глюкози у крові. Це серйозне захворювання, що провокує виникнення судом. Найчастіше спостерігається у собак маленьких порід або щенят.
Судоми можуть свідчити про збої у роботі органів та систем собаки, зокрема ЦНС. Патологічні зміни можуть спричинити стрес. Також поширеною причиною судом є дефіцит вітамінів і мікроелементів у раціоні тварини, тому так важливо дотримуватися рекомендацій ветеринара щодо догляду та годування тварин. Також намагайтеся оберігати наших маленьких друзів від усіляких стресових ситуацій.
Судоми у собак — види
У ветеринарії існує поділ судом у собак на види, залежно від тривалості нападу та особливостей його прояву:
- Тонічні судоми. М’язи залишаються деякий час у спазмованому стані (близько 3 хвилин) і кінцівки тварини, уражені судомою, застигають у вимушеному положенні. Вихованець залишається у свідомості. Якщо собака скиглить, це означає, що він відчуває біль.
- Конвульсивні. Короткочасні, але часті довільні скорочення (посмикування) мускулатури. Під час судом собака залишається у свідомості і може стояти на ногах.
- Клонічні. Характеризуються хаотичними м’язовими скороченнями. Напруга змінюється тимчасовим розслабленням. Клонічні судоми, як правило, виникають у кінцівках. У проміжку між судомними скороченнями м’язів тварина може підніматися і навіть намагатися ходити, але черговий напад змушує її знову впасти.
- Тоніко-клонічні. Патологічний стан, при якому тонічні і клонічні спазми чергуються.
За ступенем поширення розрізняють локалізовані та генералізовані судоми. У першому випадку спазми найчастіше вражають одну, рідше — кілька груп м’язів. Як правило, процес зачіпає передні лапи та нижню щелепу. При генералізованих судомах уражається вся зона кори головного мозку, що відповідає за рухову активність. У такому випадку виникає спазм всіх м’язів тіла тварини. Патологічний процес супроводжується непритомністю, погіршенням роботи різних систем організму, розладом сприйняття.
Характер судом та, відповідно, особливості їх проявів, визначаються причиною, що викликала такий патологічний процес. Коли ви виявите проблему у свого вихованця, постарайтеся максимально точно описати ветеринару всі подробиці того, як проходив напад. Це допоможе лікареві скоріше визначити причину патології та підібрати ефективну схему лікування.
Що робити, якщо у собаки судоми
Не займайтеся самолікуванням. Судоми — симптом серйозних порушень роботи органів та систем тварини. Тому постарайтеся якнайшвидше відвезти вихованця до ветеринара. Якщо у вас немає такої можливості, викличте лікарю додому, скориставшись послугами сервісу vet-call24.com.ua.
Ви можете, дотримуючись рекомендацій ветеринара, постаратися полегшити стан тварини в домашніх умовах під час нападу. Щоб допомогти вихованцю хоч трохи розслабитися, спробуйте накапати йому на язик кілька крапель валокордину або корвалолу. Робити це слід під час перерв між спазмами. Якщо судоми сильні та тривалі, у такому разі не намагайтеся розтиснути собаці пащу, щоб накапати ліки. Ви можете травмувати тварину. Краще намагайтеся захистити його від ударів об тверді поверхні при спазмах м’язів. Покладіть вихованця на м’яку підстилку, обережно вкутайте ковдрою.
Перша допомога при судомах полягає у введенні протисудомних препаратів та сульфату магнію. Препарати допомагають усунути спазми, які приносять страждання тварині. Покладіть вихованця на бік, щоб пес не захлинувся слиною. Простежте, щоб слина і піна вільно витікали з ротової порожнини тварини. Вважається, що шум ускладнює стан собаки, тому телевізор чи радіо краще вимкнути. Крім медичної допомоги, вихованець потребує емоційної підтримки. Виявляйте максимум турботи. Весь час розмовляйте зі своїм маленьким другом. Обіймайте його.
Потім необхідно провести аналізи та обстеження, які дозволять встановити діагноз та призначити ефективне лікування. Пам’ятайте: важливо виконувати всі розпорядження та рекомендації ветеринара. Якщо епілептичні напади стають регулярними, життя тварини під загрозою. Намагайтеся відзначити тривалість нападів, їхню частоту. Можливо, вам вдасться визначити, які групи м’язів були задіяні при спазмі (всього тіла або кінцівок). Зверніть увагу, чи знепритомнів собака. Всі ці відомості допоможуть лікарю у постановці діагнозу. Вчасно звернувшись за допомогою до фахівця, ви підвищуєте шанси свого вихованця на одужання.
Судоми у собаки — діагностика та лікування
Наступні види обстежень вважаються найбільш інформативними:
- огляд спеціалістом;
- МРТ та КТ головного та спинного мозку;
- рентгенографія черепа та хребта;
- УЗД черевної порожнини;
- ЕКГ;
- розгорнутий аналіз крові.
Зверніть увагу на те, що судоми у старого собаки можуть свідчити про захворювання нирок, печінки, порушення роботи серцево-судинної системи. Приступи епілепсії у тварин часто з’являються уві сні і становлять близько 30% всіх випадків нападів.
Судоми у собак з’являються через різні причини. Жодна терапія не допоможе, якщо не усунути першопричину патології, звичайно ж, якщо не йдеться про вроджену хворобу.
Лікування судом у собаки серйозними препаратами — «Діазепам», «Фенобарбітал» — можна починати виключно після візиту до ветеринара. Досвідчений лікар проінформує вас про те, як знизити частоту і тривалість нападів, а потім призначить терапію, яка дозволить значно підвищити якість життя вихованця.