На жаль, серцево-судинні захворювання — досить поширене явище серед кішок та собак. Вони становлять близько 40% всіх смертей домашніх вихованців. Однією з найпоширеніших хвороб серця є серцева недостатність у кішок і собак, яка може набувати хронічного характеру, що ускладнює встановлення діагнозу. Тому при виявленні симптомів патології не зволікайте з відвідуванням ветеринара. Своєчасна діагностика захворювання підвищує шанси на одужання. Якщо ж з якоїсь причини ви не зможете доставити улюбленця на огляд до лікаря, викличте спеціаліста додому, скориставшись сервісом vet-call24.com.ua.
Види захворювань серця у котів та собак
Найбільш поширені види захворювань та патологій серцево-судинної системи у домашніх вихованців:
- Серцева недостатність — характеризується виникненням труднощів у перекачуванні серцем крові, що призводить до її застою.
- Брадикардія — зниження частоти серцевих скорочень до позначки 65 ударів за хвилину і навіть менше. Характерні причини захворювання: ниркова недостатність, підвищення внутрішньочерепного тиску, підвищення тонусу блукаючого нерва, отруєння та ін.
- Тахікардія — підвищення частоти серцевих скорочень. Часто такий стан виникає на фоні стресу. Найпоширеніші причини патологічної тахікардії: гіпертиреоз, лихоманка, шок, дія ліків, гіпоксія.
- Аритмія — відхилення серцевого ритму від норми.
- Фібриляція передсердь — призводить до виникнення нерегулярної аритмії. Між ударами спостерігаються то короткі, то довгі паузи.
- Судинна недостатність — розвивається на тлі падіння тонусу судин або зниження об’єму циркулюючої крові. При цій патології знижується кров’яний тиск через зменшення швидкості кровотоку. Однією з явних ознак є шоковий стан та непритомність. Найпоширеніші причини: інтоксикація, стрес, алергія.
- Ішемічна хвороба серця — проявляється стенокардією та болем у ділянці грудної клітки.
- Шуми у серці — виникають при звуженні судин, прискоренні току крові, її низькій в’язкості тощо.
- Ендокардит. Види: гострий, хронічний, ревматичний, септичний. Причиною патології, що призводить до запалення ендокарда (внутрішнього шару оболонки серця), є інфекція.
- Інфаркт міокарда — розвивається при тривалому порушенні кровообігу.
Порушення в роботі серця домашніх вихованців без своєчасної допомоги призводять до тяжких наслідків, а в багатьох випадках — до смерті. Тому в жодному разі не нехтуйте необхідністю відвідування ветеринара. Тільки кваліфікований фахівець зможе точно встановити діагноз та призначити ефективне лікування.
Породи собак, схильні до патологій серцево-судинної системи
Серцева недостатність — одне з найпоширеніших захворювань серця у домашніх вихованців — часто розвивається у тварин похилого віку, в анамнезі яких виявлялися інфекційні захворювання. Проте ветеринарам вдалося визначити породи собак, схильних до розвитку патологій серцево-судинної системи.
Найчастіше можна спостерігати хвороби серця у собак дрібних порід: той-тер’єри, кокер спаніелі, ши-тцу, мопси, чихуахуа, шарпеї, пекінеси та ін. Що стосується розвитку серцево-судинних захворювань у великих особин, то до патології найбільш схильні такі породи, як доберман, ірландський вовкодав, англійський бульдог та боксер.
Симптоми, характерні для хвороби серця собак та котів
Таке захворювання серця у собак чи котів, як серцева недостатність, може виявлятися такими симптомами:
- Швидка стомлюваність — навіть після нетривалої прогулянки.
- Задишка, яка переходить у кашель при фізичній активності.
- Слабкість, апатія. Вихованець відмовляється від ігор.
- Відсутність апетиту.
- Підвищення температури тіла.
- Порушення серцевого ритму, тахікардія.
- Слизові оболонки набувають синюшного відтінку.
- При розвитку захворювання — напади втрати свідомості з подальшим порушенням орієнтації у просторі, координації.
Стрес може призвести до загострення захворювань серцево-судинної системи. Серце не зможе повноцінно виконувати свою основну функцію — забезпечувати достатній кровообіг, відповідно це матиме негативний вплив на всі органи та системи. Тому така серйозна проблема потребує негайного вирішення.
За перебігом хвороби розрізняють:
- Гостру серцева недостатність — розвивається протягом кількох хвилин або годин.
- Підгостру — патологічний процес розвивається протягом кількох днів.
- Хронічну — спостерігається повільний прояв симптомів. Хвороба розвивається протягом тривалого часу.
Ознаки хвороби серця у кішок або хворого собаки можуть розвиватися з більшою чи меншою інтенсивністю, і їхній прояв залежить від багатьох факторів: наявності у тварини інших захворювань, віку вихованця, стану здоров’я.
Серцева недостатність — причини
Основні причини розвитку серцевої недостатності:
- Вікові зміни.
- Ускладнення після бактеріальних чи вірусних уражень серця.
- Вроджені вади серця.
- Паразитарні захворювання.
Серцева недостатність, як наслідок вікових змін, найчастіше зустрічається у тварин віком від 6-8 років. Зверніть увагу на те, що на роботу серця впливають інші захворювання: нирок, щитовидної, підшлункової залози, печінки, легенів, кишечника.
Найбільш поширені проблеми з серцем у кішок та собак:
- Рестриктивна кардіоміопатія. Серцевий м’яз втрачає еластичність, погано скорочується і розтягується, через що зменшується об’єм викиду крові зі шлуночка, відповідно виникає її застій і розвивається серцева недостатність.
- Гіпертрофічна кардіоміопатія. За такої патології спостерігається збільшення серцевого м’яза, як правило, міокарда лівого шлуночка, внаслідок чого його об’єм зменшується, як і об’єм викинутої крові. Щоб забезпечити організм достатньою кількістю кисню, серцю доводиться скорочуватися частіше. Через підвищене навантаження і розвивається серцева недостатність.
- Дилатаційна кардіоміопатія. Спостерігається розтягнення стінки шлуночка, вона стоншується. Об’єм шлуночка та, відповідно, крові збільшується. Однак міокард не в змозі повноцінно скорочуватися і виштовхувати всю кров із шлуночка. Застій крові призводить до ще більшого розтягування його стінок.
- Проміжна кардіоміопатія. Складний у плані діагностики патологічний стан. Симптоми серцевої недостатності у собак чи котів у даному випадку схожі з ознаками інших видів кардіоміопатії.
Набута серцева недостатність найчастіше розвивається після перенесеного бактеріального чи вірусного інфекційного процесу — міокардиту, кардіоміопатії, перикардиту. Патологія може розвинутись також внаслідок аутоімунного процесу.
Вроджені вади серця у собак або котів:
- Стеноз просвіту легеневої артерії.
- ДМШП — дефекти міжшлуночкової перегородки.
- Стеноз аорти.
- Незарощення Боталової протоки, правої дуги аорти.
- Дефекти міжпередсердної перегородки.
- Дисплазія мітрального клапана.
Ознаки захворювання можуть виявлятися різною мірою, залежно від виду пороку серця. За наявності будь-яких симптомів патології обов’язково проконсультуйтеся з ветеринаром, тому що у ветеринарній практиці трапляються випадки «німих вад», які закінчуються раптовою смертю кота або собаки без особливих причин.
Серцева недостатність у кішок і собак — діагностика та лікування
Фахівці рекомендують власникам свійських тварин хоча б 1 раз на рік відвідувати ветеринара для профілактичного огляду. Він допоможе виявити малопомітні прояви хвороби. Для встановлення точного діагнозу потрібне комплексне обстеження:
- Огляд тварини, збирання анамнезу.
- ЕКГ, ехокардіографія.
- Загальний аналіз крові та сечі.
- Біохімічний аналіз крові.
- УЗД органів черевної порожнини.
- Рентген грудної клітки.
Лікування кішок чи собак із серцевою недостатністю має здійснюватися виключно під контролем досвідченого лікаря. Слід суворо виконувати всі рекомендації та розпорядження, починаючи від гігієни, кормління, фізичної активності та до прийому лікарських препаратів. Не намагайтеся лікувати хворобу самостійно! Важливо правильно донести до власника хворого вихованця інформацію, що хронічна серцева недостатність розвивається на фоні незворотного патологічного процесу у м’язі серця. Тому в більшості випадків ліки для підтримки нормальної роботи серця тварини доведеться давати до кінця її життя або періодично проходити курси лікування. Правильно підібрана терапія дозволяє зупинити прогресування хвороби, а також запобігти розвитку ускладнень.