Собаки та коти — вкрай рухливі тварини, які не тільки люблять грати, але й виражають свої емоції за допомогою активних рухів. І якщо пес може стрибати, бігати протягом декількох годин, то кішки постійно прагнуть підкорювати нові вершини, чим наражають себе на велику небезпеку отримати травму або навіть перелом. Ви повинні знати, що не будь-яку травму можна одразу розпізнати. Вихованці можуть залишатися зовні спокійними, навіть відчуваючи біль. Все залежить від характеру тварини. Тому, щоб уникнути ускладнень, важливо вміти розпізнати перелом лапи у собаки чи кота. У разі виникнення найменших підозр щодо того, що вихованець отримав травму, проконсультуйтеся з ветеринаром.
Ви можете викликати спеціаліста додому, скориставшись послугами сервісу vet-call24.com.ua. Вам не доведеться займатися транспортуванням вихованця, який страждає від болю, до клініки. Лікар проведе огляд у вас вдома, за можливості — поставить попередній діагноз, обробить рану і поінформує вас на рахунок наступних дій.
Як визначити перелом лапи у собаки
Відкритий перелом не помітити неможливо, адже при цьому порушується цілісність шкірних покривів, рана кровоточить. В інших випадках вам доведеться орієнтуватися на симптоми, які дозволять зрозуміти, що у кота чи собаки зламана лапа. Явна ознака — не характерна для тварини поведінка. Кішка чи собака намагаються знайти затишне місце у будинку. Не відповідають на ваші ласки чи навіть поводяться агресивно. Можуть навіть сходити до туалету в недозволеному місці. Інші характерні ознаки, що вказують на те, що пес або кіт зламав лапу:
- Кульгавість, вихованець підтримує лапу в підвішеному стані або тягне її.
- У собак — поскулювання, яке може переходити в завивання, якщо ви спробуєте доторкнутися до хворої кінцівки, у кішок — нехарактерні звуки, що свідчать про те, що вихованець відчуває біль.
- Якщо це зміщений перелом — неправильна форма кінцівки.
- Тварина нехтує доглядом або навпаки — постійно вилизує травмовану лапу.
- На кінцівці утворюється набряк, гематома.
Найінформативнішою ознакою вважається порушення здатності тварини спиратися на травмовану лапу, особливо якщо це перелом зі зміщенням. При цьому видно, що вихованець страждає від сильного болю. При закритому переломі без зміщення кіт або собака може наступати на зламану лапу і навіть ходити. Однак при цьому тварина кульгатиме, намагаючись знизити навантаження на передню або задню кінцівку — залежно від того, яка травмована.
Які бувають види переломів
Типи переломів кісток класифікуються декількома способами:
- Повний чи неповний. Повний — перелом поперек кістки. Неповний — тобто «частковий».
- Косі, поперечні, оскольчасті. Косий — це діагональний перелом упоперек кістки. Поперечний — прямий упоперек кістки (повний перелом). Якщо перелом складається з кількох (трьох і більше) частин, він характеризується як осколковий.
- Відкритий. Відрізнити відкритий перелом від закритого легко, адже в першому випадку спостерігається пошкодження шкірного покриву, яке не помітити неможливо. Воно часто супроводжується кровотечею.
Залежно від виду та ступеня тяжкості, перелом може становити загрозу не тільки для здоров’я, але й для життя тварини. Великий ризик розвитку ускладнень становлять відкриті переломи — рана без належної обробки та догляду може бути інфікована, що призведе зрештою до розвитку сепсису.
Причини переломів лап у кішок та собак
Вихованці, через свою рухливість і природну допитливість, часто травмуються в побутових умовах. Однак є кілька причин переломів, які більш характерні для собак, ніж для котів, і навпаки.
Найбільш поширеними причинами перелому лапи у кішки є:
- Падіння з висоти — становить 55% випадків.
- Випадкові травми.
- Защемлення кінцівки у вікні з наступним неправильним звільненням.
- Травми, завдані іншими тваринами.
Перелом лапи у домашніх вихованців зазвичай трапляється у найнесподіваніший момент, у собак — найчастіше на прогулянці, під час активних ігор. Також тварина може травмуватися у таких випадках:
- Під час падіння з висоти. Собаки мініатюрних порід можуть травмуватися, просто невдало зістрибнувши з рук власника або з дивана.
- Під час активних ігор, спортивних змагань.
- Переломи часто трапляються у тварин із гіперпаратиреозом, що є наслідком незбалансованого раціону. Кістки стають крихкими. З цієї причини спонтанні переломи часто трапляються у щенят.
- Однією з можливих причин перелому лапи у домашнього вихованця може стати остеосаркома — рак кістки.
Після травми тварина, крім болю, відчуватиме страх. Важливо заспокоїти її та зробити нерухомою за допомогою рушника чи ковдри. Не намагайтеся в домашніх умовах накласти тварині шину. Це не дасть бажаного ефекту і може навіть нашкодити коту чи собаці. При підозрі на перелом лапи у вихованця негайно звертайтеся за ветеринарною допомогою. Номери телефонів досвідчених фахівців вказані на сайті vet-call24.com.ua.
Перелом лапи у собаки чи кішки — перша допомога
Ваше основне завдання — постаратися зменшити біль, уникнути інфікування та ризику подальшої травматизації. Намагайтеся заспокоїти вихованця і зробити так, щоб він зайвий раз не рухався — спробуйте акуратно закутати його в плед або рушник. Виявивши перелом лапи у цуценя або дорослого собаки, не поспішайте давати тварині знеболювальне, це може ускладнити постановку діагнозу фахівцем, оскільки вихованець виявлятиме нехарактерну для таких випадків реакцію. У жодному випадку не намагайтеся зіставити кісткові фрагменти і не займайтеся лікуванням у домашніх умовах.
Дотримуйтесь цих рекомендацій:
- Більшість тварин із переломом кінцівки приймають лежаче положення. Якщо ж ваш вихованець стоїть, спробуйте переконати його лягти. Не вкладайте собаку силою. Якщо вона чинить опір, то це може свідчити про те, що стоячи тварині легше переносити біль.
- Надягніть на собаку намордник. Адже через сильний біль вихованець може виявляти агресію і, можливо, навіть спробує вкусити вас.
- Не намагайтеся самостійно накласти шину на травмовану кінцівку. Просто обережно перекладіть собаку в коробку або переноску, якщо збираєтеся транспортувати вихованця до клініки. Хоча це і не обов’язково, тому що у вас є можливість викликати ветеринара додому. Телефони кваліфікованих спеціалістів вказані на сайті vet-call24.com.ua.
Якщо у тварини відкритий перелом, прикрийте травмоване місце марлевою серветкою, змоченою фізіологічним розчином хлориду Натрію 0,9%.
Лікування перелому лапки у кішки чи собаки
Ветеринар, підбираючи ефективний метод лікування перелому, враховує такі моменти, як тип перелому, вік тварини, її розмір, фізична форма, стан на даний момент. Операція проводиться, коли біль, шок пацієнта, втрата крові успішно купіруються за допомогою анальгетиків, протизапальних та іншого виду лікарських засобів. У більшості випадків операцію призначають через кілька днів після травми. Весь цей час тварина перебуває у стаціонарі.
Перед операцією тварині призначають рентген. Гіпсові пов’язки при лікуванні котів і собак не використовуються, оскільки неефективні — не дозволяють забезпечити адекватне зіставлення уламків кістки та нерухомість кінцівки.
Ефективно лікувати перелом дозволяє хірургічна операція — остеосинтез з використанням різних металоконструкцій (зовнішніх та внутрішніх): пластини, штифти, спиці та ін. Незалежно від тяжкості травми, ветлікар порекомендує тривалий період спокою вашому вихованцю. Стандартна терапія включає прийом знеболювальних та антибактеріальних препаратів. Намагайтеся обмежити рухливість вихованця, уникайте активних ігор.
Визначити, як перелом загоюватиметься, дозволить повторний рентген. Зазвичай він призначається ветеринаром через місяць після операції. Під час прийому лікар також визначить, скільки ще часу вашому коту чи собаці доведеться ходити з металоконструкцією. Якщо лікування відбувається без будь-яких ускладнень, можливо, ветеринар вирішить її зняти.
Догляд за вихованцем при переломі
Обов’язково слідкуйте за станом шва та апаратом зовнішньої фіксації. Пам’ятайте: вони мають бути чистими та сухими. Якщо ви виявили почервоніння, неприємний запах, виділення гною чи крові, не зволікайте з відвідуванням лікаря. Продовжуйте прийом прописаних ветеринаром лікарських засобів. Не забувайте, що вихованець не повинен розлизувати рану, використовуйте захисний комір.
Перелом — не забій, а серйозна травма, яка без хірургічного лікування може призвести до неправильного зрощення кістки, а це може призвести до виникнення таких неприємних наслідків, як:
- Зміна довжини лапи, постійна кульгавість.
- Утворення неправдивого суглоба.
- Неможливість користуватися кінцівкою.
Відсутність ветеринарної допомоги може призвести до розвитку інфекції і навіть до некрозу тканин.
Відновлення вихованця після перелому лапи, реабілітація
Що робити, якщо кіт чи собака кульгає після перелому? Не панікувати! Кістка повністю зростається лише через 6-12 тижнів. У період відновлення тварини часто накульгують на травмовану кінцівку. Це нормально. Через 14-20 днів після перелому тварина може гуляти протягом 10 хвилин. Після загоєння перелому ветеринар зазвичай призначає тваринам курс фізіотерапії. Грамотна реабілітація підвищує ефективність терапії та прискорює процес одужання. Пам’ятайте: всі дії мають бути узгоджені з ветеринаром.