Ми любимо тварин це — наше покликання

На жаль, випадки, коли людину кусає собака, — аж ніяк не рідкісне явище, особливо у весняний період, коли тварини збиваються в зграї — йдеться про дворових псів. Проте такі неприємні ситуації знайомі також власникам домашніх тварин, які живуть у, здавалося б, ідеальних умовах. Тому інформація про те, що робити, якщо вкусив собака, стане в нагоді кожній без винятку людині. Не поспішайте лякатися, ми впевнені, що вам не доведеться пережити таку неприємну ситуацію, проте ви зможете допомогти постраждалому.

Що робити, якщо вкусив собака

У чому небезпека укусу собаки

Не кожен укус вимагає надання першої допомоги та лікування, проте кожен становить серйозну небезпеку. Адже якщо шкіра пошкоджена, навіть якщо рана зовсім незначна, зі слиною тварини в кров людини можуть проникнути патогенні мікроорганізми: стрептококи, стафілококи, пастерели та інші, що викликають низку захворювань. Не всі постраждалі поспішають звертатися за консультацією до лікаря, навіть якщо їх покусав бродячий собака. Але ж ви піддаєте себе ризику розвитку найнебезпечнішого захворювання. Укус бездомного собаки, як правило, потребує вакцинації від сказу. Провести її може лише лікар. Не лякайтесь! На сьогоднішній день 40 уколів у живіт — це міф. Курс вакцинації налічує 6 щеплень протягом трьох місяців, та й то в руку, а саме — у плече. Сучасні препарати переносяться значно легше.

Велику небезпеку становить рвана рана. Таке пошкодження шкірного покриву може супроводжуватись сильною крововтратою. Крім того, в кров потрапляє безліч патогенних мікроорганізмів, які можуть спричинити запалення та нагноєння рани. До інших серйозних ускладнень відносяться: ушкодження м’язів або нервів, правець, переломи кісток. На місці рани, у якій виникло запалення при несвоєчасному лікуванні, утворюються рубці.

Симптоми, на які варто звернути увагу після укусу собаки

Симптоми після укусу собаки

У яких випадках слід негайно звернутися до лікаря після укусу собаки:

  • Не вдається зупинити кровотечу.
  • Якщо вас вкусив вуличний собака, особливо в тому випадку, коли він виглядає хворим або поводиться неадекватно.
  • Рана викликає сильний біль.
  • Укусив собака з невідомою історією щеплення від сказу.
  • У разі пошкодження шкірних покривів, особливо якщо оголені м’язи, кістки, сухожилля.
  • Якщо рука чи нога після укусу набрякла.
  • Травма викликала втрату функції, наприклад, ви не можете зігнути пальці.
  • Якщо ви відчуваєте слабкість у всьому тілі.
  • Після укусу у вас підвищилася температура.

Пам’ятайте: укус собаки є серйозним показанням для звернення до лікаря, незалежно від того, домашня чи бездомна тварина завдала вам шкоди.

Що робити, якщо покусала домашня собака

В даному випадку ви маєте можливість розпитати власника собаки про те, чи отримував його вихованець щеплення від сказу і якою вакциною. Також важливо дізнатися, коли було зроблене щеплення. Всю цю інформацію потрідно надати лікарю. Ви у будь-якому випадку повинні проконсультуватися з фахівцем. Він проведе огляд, обробку рани. Якщо травма тканин серйозна, можливо, доведеться накласти шви. Лікар проконсультує вас щодо необхідності подальшого лікування та ваших дій. Ви маєте право вимагати від власника собаки, яка вас вкусила, компенсацію за завдану шкоду.

Що робити, якщо вкусив бродячий пес

Якщо вас вкусив собака на вулиці, і ви впевнені, що він бездомний, існує ймовірність того, що він інфікований вірусом сказу. Звертайтеся за допомогою до травмпункту та ветеринарної служби. Адже собаку треба зловити, поки вона не покусала ще когось. Тому постарайтеся запам’ятати її прикмети. Як правило, коли людину кусає бездомний пес, їй призначають курс вакцинації від сказу.

Перша допомога при укусі собаки — як обробити рану

Перша допомога при укусі собаки

Щоб знизити ризик бактеріальної інфекції, важливо знати, як правильно обробити укус собаки:

  • Якщо ви самі собі надаєте допомогу, уважно огляньте рану і визначте, наскільки серйозною вона є. У деяких випадках, якщо рана не дуже глибока, не викликає сильної кровотечі або, тим більше, з-під рваних країв шкірного покриву не проглядають м’язи, сухожилля, кістки, тоді виконати початкову обробку рани ви зможете самостійно. Насамперед промийте рану теплою водою з милом. Краще використати господарське мило, в якому міститься багато лугу.
  • Якщо рана не кровоточить, спробуйте викликати кровотечу, обережно натиснувши на неї. Цілком можливо, що при цьому вдасться позбавитися вірусу, який потрапив у рану з кров’ю.
  • Використовуючи чисту тканину, зупиніть кровотечу.
  • Обробіть рану перекисом водню.
  • Накладіть стерильну пов’язку.

Всі ці дії допоможуть запобігти інфікуванню рани, проте вони не є захистом від таких серйозних захворювань, як правець або сказ. Якнайшвидше зверніться за допомогою до кваліфікованого фахівця. Лікар проконсультує вас щодо необхідності виконання курсу вакцинації від сказу і цілком можливо — призначить щеплення від правця.

Дії при укусі собаки

Ваші дії при укусі собаки:

  • Перше, що потрібно зробити, якщо собака має намір вас вкусити або вже вкусив, — встановити дистанцію. Це дозволить уникнути повторного укусу.
  • Якщо загрози більше немає, постарайтеся визначити, чи був пес щеплений від сказу. Можливо, власник собаки перебуває поблизу. У такому випадку ви зможете дізнатися у нього історію вакцинації його домашнього вихованця.
  • Якщо є свідки події, спробуйте розпитати їх про те, чи знають вони собаку, що напав на вас, і, якщо це домашній пес, — де живе його власник.

Пам’ятайте: незалежно від того, наскільки серйозним є укус, його обов’язково слід обробити. На шкірі можуть залишитись практично непомітні оку подряпини. Вони є «воротами» для інфекції.

Лікування рани після укусу собаки

Лікар перед тим, як призначити лікування пацієнту, оцінює ступінь тяжкості укусу, наявність омертвілих шкірних покривів навколо рани, її локалізацію, ознак запалення, нагноєння і т.д. Потім слідує обробка місця укусу — його промивають і акуратно, але ретельно очищають. Якщо потрібно, хірург може видалити частину шкірних покривів навколо рани. Це дозволяє уникнути зараження.

Як правило, пацієнту призначається антибіотикотерапія. Вона також дозволяє запобігти нагноєнню. Лікар не поспішає зашивати рану після укусу собаки. Таким чином можна спостерігати за нею, щоб виявити зараження. Травмовану шкіру прикривають стерильною пов’язкою, а зашивають рану лише через кілька днів. Пов’язку слід міняти кілька разів на день після огляду місця укусу лікарем.

Спостереження за станом місця укусу ведеться протягом місяця. Ознаками можливого інфікування рани є почервоніння, набряк, посилення болю, лихоманка. Куди звертатися за першою допомогою, ви вже знаєте, а про подальше лікування травми — чим мазати рану, як доглядати її в домашніх умовах — вам в індивідуальному порядку розповість лікар. Залежно від того, наскільки серйозною була травма, на її загоєння може знадобитися від 7 днів до кількох місяців.

Що робити, якщо собака вкусив дитину?

У цьому випадку навіть не думайте лікувати рану від укусу в домашніх умовах! Організм дитини ще більш сприйнятливий до різноманітних інфекцій. До того ж подумайте про вплив інциденту на психіку, що ще не зміцніла. Після такої травми бажано проконсультуватись із психологом. В іншому випадку такий гіркий досвід може негативно позначитися на психіці дитини, а саме її ставленні до тварин. Можливе виникнення страху перед собаками та іншими тваринами, страху зради тощо. Погіршить негативні наслідки від пережитого шоку неакуратний рубець, який може утворитися на місці укусу, якщо рану не зашити, особливо, якщо вона рвана. Рішення про необхідність проведення цієї процедури приймає лікар. Здійснюється вона лише кваліфікованим спеціалістом у медичній установі. Лікар накладе акуратні шви, які дозволять запобігти утворенню негарного рубця.

Перше, що необхідно зробити, після того, як дитину вкусив собака, — це заспокоїти її. Спокійним тоном постарайтеся пояснити дитині, що лікар обробить ранку, вона незабаром загоїться і від неї не залишиться сліду. Ви можете надати першу допомогу дитині, суворо дотримуючись рекомендацій, описаних вище, ще до приїзду швидкої допомоги. Але якщо ви знаходитесь недалеко від травмпункту, краще довірити цю процедуру лікарю.

Пам’ятайте: у більшості випадків укусу тварин можна уникнути. Не провокуйте незнайомого вуличного собаку на контакт з вами, тим більше, якщо він поводиться неадекватно. Якщо підозрюєте, що тварина нездорова або, можливо, навіть заражена сказом, повідомте про це ветеринарну службу. Завжди уважно стежте за дітьми, коли вони знаходяться поряд із тваринами, у тому числі домашніми. Поясніть дітям, що дражнити вихованців не можна. Поводитися з ними слід обережно. Навчіть дітей триматися подалі від бродячих тварин.