Одна з найпоширеніших причин порушення роботи ШКТ у домашніх тварин — кишкова непрохідність. Це небезпечний стан, який при несвоєчасному виявленні та усуненні проблеми може призвести до некрозу тканин кишківника. І хоча такі серйозні наслідки виникають не у всіх випадках, проте не нехтуйте необхідністю консультації з ветеринаром, якщо виявите непрохідність кишечника у кота чи собаки. Не турбуйтеся про те, що доведеться везти вихованця до клініки. Скориставшись послугами сервісу vet-call24.com.ua, ви можете викликати ветеринара додому. Якщо тварина у критичному стані, досвідчений лікар надасть їй необхідну швидку допомогу та подбає про транспортування вашого вихованця до найближчої цілодобової клініки для виконання екстреного оперативного втручання.
Кишкова непрохідність у собак та кішок — ознаки
Перш ніж навчитися розпізнавати проблему, слід дізнатися, що таке кишкова непрохідність у собак чи котів. Це синдром, а в деяких випадках — важка патологія, при якій виникає часткове або повне порушення просування вмісту травним трактом.
У шлунку та кишечнику тварин безперервно виробляються травні соки, причому у великій кількості. Процес не залежить від споживання води чи корму. Він не припиняється навіть за умови повного голодування. У здорових тварин кишечник постійно перебуває в русі, виконуючи своє основне призначення — проштовхує вміст від шлунка до анального отвору. При цьому травні соки вже разом із поживними речовинами всмоктуються назад через стінку кишки. При кишковій непрохідності циркуляція життєво важливої рідини у шлунково-кишковому тракті переривається. Травні соки виробляються в колишньому обсязі, проте ні просуватися далі, ні всмоктуватися вони не можуть. Об’єм застійної рідини, що накопичується в шлунку, починає збільшуватися, що призводить до виникнення нудоти та блювання. Такий стан призводить до зневоднення, виникає дефіцит корисних мінералів — переважно натрію та калію. Зважаючи на закупорку кишечника, споживання води не заповнює потребу організму в ній, а лише призводить до посилення блювоти. Якщо не надати тварині швидку допомогу, вона загине.
Непрохідність у собак або котів — симптоми:
- нудота, блювання;
- зниження апетиту чи відмова від їжі;
- діарея;
- слабкість;
- анорексія, втрата ваги;
- запор.
Ознаки непрохідності кишечника у домашніх тварин у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту проявляються гостріше і важче, ніж у нижніх. Особливо характерними є блювання і відсутність випорожнень, наслідком яких є зневоднення, серйозне порушення електролітного балансу та інтоксикація. Застій вмісту кишечника може призвести до розвитку запалення його стінок, а також до септичного шоку.
Для закупорки нижніх відділів кишківника характерний поступовий розвиток клінічних симптомів: блювання, діарея, втрата ваги, анорексія. Часто спостерігається діарея з кров’ю. Кров у фекаліях, як правило, темного кольору із консистенцією подібною до дьогтю. У такому випадку в кишечнику тварини можна виявити новоутворення при пальпації.
У домашніх тварин, на відміну людей, непрохідність кишечника рідко супроводжується яскравою клінічної картиною. Тому в деяких випадках швидка та точна діагностика патології викликає труднощі. При виникненні вищеописаних симптомів слід перш за все виключити саме цей смертельно небезпечний синдром. Не зволікайте з відвідуванням ветеринара, кожна втрачена хвилина зменшує шанси на одужання.
Перша допомога при підозрі кишкової непрохідності у кота чи собаки
Перша допомога тварині у разі кишкової непрохідності має відповідати особливостям розвитку патологічного процесу. Не намагайтеся заповнити нестачу рідини у вихованця самостійно, якщо спостерігається блювання. У жодному випадку не годуйте тварину та не давайте їй води! Жодні продукти або рідина не засвояться, а лише посилять блювання. Не давайте вихованцю проносне. Важливо — не можна робити клізму! Часто непрохідність виникає у тонкому кишечнику. Він недоступний для промивання. Крім того, стоншена стінка кишки під тиском води може луснути. Ваші дії при підозрі у вихованця кишкової непрохідності — виклик ветеринара додому, якщо немає можливості негайно доставити тварину до клініки або у випадку погіршення стану.
Лікування кишкової непрохідності у кота або собаки
Таку серйозну проблему, як кишкова непрохідність у тварини, зазвичай вдається усунути лише з допомогою хірургічного втручання. Операція виконується після встановлення остаточного діагнозу в умовах клініки. У лікуванні кишкової непрохідності важливу роль, крім хірургічного втручання, відіграє правильно підібрана рідинна терапія, що дозволяє заповнити втрати вологи, солей, а іноді й амінокислот. Якщо вихованець доставлений до клініки у тяжкому стані, ветеринар проводить інтенсивну інфузійну терапію тварині ще до операції.
Рекомендується не напувати тварину протягом доби і не годувати 2 доби. Інфузійна терапія має бути призначена на кілька днів. Також застосовується антибіотикотерапія. У післяопераційний період вихованцю можна давати відвари. За умови відсутності блювання можна починати годувати вихованця невеликою кількістю відвареного м’яса або дієтичного корму.
Причини виникнення кишкової непрохідності у собак та котів
Близько 80% випадків кишкової непрохідності у собак або котів виникають при закупорці чужорідним тілом. Така причина закупорки кишечника найчастіше зустрічається у собак, які мають доступ до сміття. Цуценята та кошенята, граючись із дрібними предметами, також можуть ковтати їх. Деякі дорослі особини мають шкідливу звичку ковтати каміння. У кішок сторонні тіла в кишечнику виявляються рідко, серед найпоширеніших — рибні кістки, мішура, рибальські гачки, голки, нитки, цвяхи.
Інші поширені причини виникнення кишкової непрохідності у собак та котів:
- Пухлина (<5%). Найчастіше кишечник закупорює аденокарцинома. На відміну від лімфосаркоми, таке новоутворення, як правило, росте у просвіт. Лімфосаркома утворює потовщення кишкової стінки як кільця.
- Інвагінація. Патологія, яка відбувається під час входження однієї частини кишечника у просвіт іншої. Часто причиною інвагінації є ускладнення гастроентериту. Також такий стан нерідко розвивається на фоні важкої інвазії глистами.
- Заворот петель кишечника, защемлена грижа.
- Фізіологічні порушення формування органів шлунково-кишкового тракту.
- Неоплазія — діагностується, як правило, у тварин середнього та старшого віку.
- Ризик розвитку непрохідності збільшується у самок у післяпологовий період.
Закупорка кишечника може бути частковою або повною, гострою або хронічною. Погіршує стан вихованця сама причина непрохідності — стороннє тіло. Стінка кишки дуже тонка і ніжна. Під впливом на неї стороннього тіла виникає запальний процес, часто некроз, який значно зменшує шанси вихованця на виживання. Також закупорка кишечника, причиною якої є ковтання стороннього тіла, може призвести до розриву (перфорації) стінки кишечника. Тяжкі ускладнення такого стану — перитоніт і сепсис. Без грамотного та своєчасного лікування тварини з кишковою непрохідністю гинуть протягом 2-7 днів.
Кишкова непрохідність у собаки чи кота — профілактика захворювання
Виходячи з причин, які можуть призвести до виникнення кишкової непрохідності у кота або собаки, слід у першу чергу виключити можливість ковтання твариною чужорідних предметів. Надійно закривайте баки для сміття, на прогулянці стежте за тим, щоб вихованець не піднімав нічого з землі. Кішки виявляють особливий інтерес до блискучих предметів, зокрема до мішури. У процесі гри вони також можуть ковтати нитки, поліетиленові кульки. Так само, як і коти, собаки «не гидують» дрібними деталями іграшок. Ви можете навіть не помітити, коли вихованець проковтне сторонній предмет. Тому для ігор із твариною краще використовувати іграшки, куплені у спеціалізованому магазині. Собаку слід привчити нічого не піднімати з землі під час прогулянок. Можливо, знадобиться допомога кінолога.
Профілактичні заходи, які дозволять уникнути рецидиву кишкової непрохідності:
- Своєчасна обробка від паразитів. Кишкова непрохідність, що виникає через інвазію глистами, — досить поширене явище. Тому не нехтуйте необхідністю періодичної обробки тварини глистогінними препаратами. Проконсультуйтеся з ветеринаром, який допоможе підібрати найбільш підходящий засіб для вашого вихованця, враховуючи його вік, вагу та інші моменти.
- Профілактично огляди ветеринаром дозволяють виявити пухлину на стадії її розвитку. Своєчасне лікування таких захворювань не лише підвищує шанси на одужання тварини, але й запобігає виникненню непрохідності кишечника.
- Правильне, збалансоване харчування.
- Здоровий спосіб життя.
У кішок закупорка кишечника часто виникає при утворенні клубків із волосся у шлунку. Тварини вилизують шерсть, яка погано виводиться природним шляхом. Попередити проблему дозволить ретельний догляд за шерстю, зокрема, вичісування.