Класичний календар
Графік вакцинації затверджено Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У ньому прописані терміни щеплень у цуценят та дорослих особин. Враховується, що в перший місяць життя щенята отримують антитіла з молоком матері, які захищають їх від інфекційних захворювань.
Календар щеплень для собак в Україні виглядає так:
- У 4 тижні щеняті потрібно зробити перше щеплення. Воно захистить тварину від чуми м’ясоїдного та парвовірусного ентериту.
- На 8-10 тижні вводять вакцину від чуми, лептоспірозу, парвовірусного ентериту, інфекційного гепатиту.
- У віці трьох місяців треба робити першу вакцинацію від сказу. Проводиться ревакцинація чуми, вірусного гепатиту, парвовірусного ентериту, лептоспірозу.
- У 12 місяців і кожен наступний рік вводять вакцини від сказу, чуми м’ясоїдних, лептоспірозу, парвовірусного ентериту, інфекційного гепатиту.
Перше щеплення собакам роблять власники, якщо щеня знаходилося в розпліднику або притулку. Про це ставиться відмітка у відповідні документи — вказується інформація, ставиться печатка та клеїться етикетка з вакцини. Так власник може бути впевнений, що план щеплень виконується, і щеня захищене від інфекцій.
Щеплення для собак зручніше виконувати вдома — лікар сам приїжджає до вас з необхідним препаратом, і вам не потрібно витрачати час і вести тварину до клініки.
Особливі випадки
Графік вакцинації собак виконується тільки в тому випадку, якщо тварина перебувала в перевіреному розпліднику і цілком здорова.
Існують особливі ситуації, коли терміни вакцинації зміщуються:
- Невпевненість у заводчику. Якщо при передачі тварини відсутні документи, які підтверджують введення вакцини, або у вас є підстави думати, що собаці не ввели повну дозу щеплення, зверніться до ветеринарного лікаря. Лікар складе індивідуальний графік та підкаже, коли краще провести повноцінну вакцинацію.
- Собака у віці. Якщо ви взяли вихованця з вулиці або з притулку, і у вас немає достовірної інформації про виконані щеплення, необхідно зв’язатися з ветеринарним лікарем. Лікар огляне тварину та складе індивідуальний графік вакцинації для собак.
- Хвора тварина. У гострій фазі захворювання вакцинацію не проводять. Необхідно почекати, поки собака одужає, і тільки після цього робити щеплення. Хронічні хвороби є протипоказанням до вакцинації. Єдиний виняток – літня та виснажена тварина. Якщо собака довго хворіє, лікар оглядає її і каже, коли і які щеплення можна виконувати, а від яких краще відмовитись.
- Не проведена глистогінна терапія. За 14 днів до вакцинації необхідно дати тварині глистогінні препарати. Гельмінти послаблюють роботу імунної системи, що призводить до неефективності вакцинації. За відсутності підготовки вакцинацію відкладають, але не скасовують.
- Оперативні втручання. Під час операції організм тварини відчуває стрес. Імунний захист знижується. Тому вакцинацію не рекомендують проводити протягом двох тижнів до втручання та 14-30 днів після нього.
- Вагітна собака. Під час вагітності та в період вигодовування собаку не прищеплюють. Якщо злучання заплановане, вакцинацію проводять до вагітності. В іншому випадку графік зміщується і собаці роблять щеплення після вирощування всіх цуценят.
У календар іноді вводять додаткові щеплення — залежно від регіону, в якому знаходиться тварина. Коли і які щеплення робити собаці, компетентно розповість ветеринарний лікар. Зв’язатися з ним можна за телефонами: 097-653-54-78, 093-970-26-38.
Підготовка до щеплення
За 14 днів до процедури цуценяті та дорослим собакам дають глистогінні препарати. Якщо стан тварини не змінюється, за два тижні проводять щеплення. Якщо з фекаліями починають виходити гельмінти, або змінюється поведінка тварини (сон, апетит, активність), собаку спочатку лікують, а потім виконують вакцинацію.
У день щеплення ветеринарний лікар обов’язково оглядає тварину:
- оглядає сук на можливу вагітність;
- вимірює температуру тіла;
- оглядає живіт;
- оглядає вуха, очі, шкіру, статеві органи для виявлення прихованих інфекцій;
- оцінює серцеву діяльність та органи дихання.
Лише після цього проводиться вакцинація. А якщо у лікаря є сумніви, він призначає необхідні лабораторні та інструментальні аналізи та коригує графік вакцинації.