Чи потрібно каструвати кота
Під час кастрації котам видаляють сім'яники — основний репродуктивний орган, який синтезує тестостерон та відповідає за дозрілі сперматозоїди.
Кота необхідно каструвати з кількох причин:
- Контроль народжуваності. Один некастрований кіт, який вийшов гуляти надвір, може окотити одразу кількох кішок.
- Зменшення агресії. Коти, які гуляють вулицею, часто беруть участь у бійках, агресивно поводяться стосовно інших тварин. І навіть домашні улюбленці під час гри можуть виявляти зайву агресію та нападати на маленьких дітей, літніх членів сім'ї або надто сильно кусати власників за руки та ноги.
- Встановлення меж. Кожен кіт хоче показати, що саме він є господарем території. Саме тому після періоду статевого дозрівання тварина починає мітити територію.
- Манера поведінки. Дуже часто при спробі виховати тварину, кіт ображається і може почати пакостити. Результатом цього можуть стати мокрі черевики або подряпані меблі.
Видалення сім'яників повністю прибирає статевий потяг у тварини та бажання висловити свою першість.
Коли каструвати кота
Каструвати домашнього кота найкраще ще до того періоду, коли почнуться проблеми з поведінкою: підвищена агресія, постійне репетування, бажання помітити територію. Адже це не просто погана поведінка. Коти — досить сильні тварини. Коли вони поводяться агресивно, вони можуть зашкодити собі, іншим тваринам і навіть людям.
Кастрацію виконують лише після повного медичного обстеження тварини — процедура не виконується у ослаблених та виснажених улюбленців.
Шотландських та британських кішок можна стерилізувати до року. Якщо власники хочуть зберегти породу, тварину віддають у розведення до 4-5 років.
У якому віці каструвати кота
Ідеальним періодом для кастрації кота вважається вік 6-8 місяців. Раніше цього віку організм кошеня ще повністю сформований. Видалення яєчок у цьому періоді призводить до порушення розвитку внутрішніх органів та систем. Операція після 6 місяців вважається безпечною, за умови, якщо тварина цілком здорова.
Вік 6-8 місяців відповідає періоду, коли кіт вже більшою мірою сформований, але ще не набув віку статевого дозрівання. Якщо встигнути каструвати кота до періоду статевого дозрівання, він не відчує змін і не стане агресивнішим, залишаючись лагідною домашньою твариною. Це підтверджують спостереження власників тварин, які стверджують, що стерилізація у зрілому віці зменшує агресію тварини, але не вирішує всіх поведінкових проблем.
До якого віку можна каструвати кота
Дорослий кіт може гірше перенести наркоз, бо організм поступово старіє. Попри те, що кастрація триває менше 30 хвилин, процедуру виконують під загальним наркозом.
Щоб втручання негативно не впливало на здоров'я тварини, кастрацію не рекомендують проводити після 7 років. Виняток становлять ургентні операції — травматичні ушкодження мошонки чи пухлинні захворювання сім'яників.
У самців елітних і рідкісних порід репродуктивний вік може бути подовжений. До кількох років, вирішує репродуктолог, виходячи зі стану тварини.
Способи кастрації котів
Існує всього два способи кастрації котів:
- хірургічний;
- медикаментозний (хімічний).
Хірургічне видалення сім'яників — це повноцінна кастрація тварини, після якої повністю відсутня репродуктивна функція та зменшується вироблення тестостерону.
Яким чином проводять втручання, вирішує ветеринар, оцінивши стан тварини.
Як відбувається кастрація кота
Видалення сім'яників хірургічним шляхом проводять під загальним наркозом. Процедура відбувається у кілька етапів:
- Премедикація та введення тварини в наркоз.
- Обробка операційного поля.
- Наркоз.
- Розрізання м'яких тканин та зовнішніх оболонок.
- Перев'язування судин.
- Виділення внутрішніх статевих органів.
- Видалення насінників.
- Пошарове ушивання.
Після операції ранову поверхню ретельно обробляють антисептичним розчином та тимчасово накладають стерильну пов'язку. Після цього потрібно надіти спеціальний комір, щоб він не дістав головою до рани.
Скільки триває кастрація кота
Все втручання займає трохи більше 15 хвилин. Час кастрації може збільшуватися внаслідок введення в наркоз та виходу тварини з нього. У середньому кастрація кота триває від півгодини до двох годин. Після цього власники можуть побачити тварину та, за погодженням з ветеринаром, забрати її додому.
Передбачити скільки часу займе втручання у кожному конкретному випадку неможливо.
Хімічна кастрація котів
Хімічна або медикаментозна кастрація використовується у тих випадках, коли виконання оперативного втручання неможливе.
Хімічна кастрація — це пригнічення дозрівання сперматозоїдів та синтезу тестостерону медикаментозними препаратами. Тварині дають ліки, які допоможе знизити сексуальну активність і тимчасово вимкнути репродуктивну функцію.
Таблетки для котів замість кастрації
Лікарські препарати — це тимчасове рішення за неможливості проведення оперативного втручання. Таблетовані препарати призначають у таких випадках:
- тварина виснажена та ослаблена;
- наявність активного запального процесу;
- технічна неможливість проведення кастрації (віддалені населені пункти);
- тяжкі травми тварини.
Ще одне показання до прийому таблетованих препаратів — пухлинні захворювання. Хімічна кастрація у такому разі використовується не для усунення поведінкових проблем чи контролю популяції, а зменшення пухлини і запобігання її зростання.
Як підготувати кота до кастрації
Власники тварини повинні підготуватися самі та підготувати вихованця до кастрації. Зробити це досить просто:
- не давати тварині їсти за 8-12 годин до втручання;
- не давати тварині пити за 2-4 години до операції;
- підготувати місця для кота після операції
Решту виконує медичний персонал.
Підготовка кота до кастрації
Перед операцією тварину обов'язково обстежують. Адже оперувати можна лише здорових котів. Саме тому, під час підготовки до операційного втручання роблять:
- плановий огляд ветеринару;
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- ЕКГ серця.
Остання рекомендація обов'язкова для літніх котів, щоб дізнатися про стан серцевого м'яза. Але й молодим тваринам по можливості виконують це дослідження. Адже саме ЕКГ чи УЗД серця дозволяють виявити вроджені вади розвитку.
Догляд за котом після кастрації
Одразу після операції, за твариною обов'язково спостерігає медичний персонал. При цьому оцінюється як кіт відходить від наркозу, як відновлюються базові функції. Після цього необхідно забезпечити якісний догляд:
- Чисте місце.
- Спокійну обстановку.
- Постійний доступ до чистої питної води.
- Туалет.
- Турботу та увагу.
Після втручання тварина може залишатися сонливою і деякий час не контролювати сечовипускання чи акт дефекації. Тому слід подбати про одноразові пелюшки або клейонці й поставити поруч котячий туалет, якщо тварина захоче в нього сходити.
Поведінка кота після кастрації
Спочатку після процедури, тварина може бути млявою і трохи апатичною. Тварина не зовсім розуміє, що відбувається з нею і чому вона відчуває дискомфорт. Тому дуже важливо, щоб поряд з котом знаходилися власники та заспокоїли улюбленця.
Характер тварини після процедури не змінюється — якщо кіт був грайливим, він таким і залишиться. Якщо вихованець воліє більшу частину дня лежати і ганяти лапою клубочок — це теж залишиться. Кастрація позбавляє тварину надлишку тестостерону і раптових нападів агресії. Після кастрації тварина припиняє кричати у пошуках партнерки.
Скільки гоїться рана після кастрації кота
Невелике хірургічне втручання стає непомітним вже за тиждень після кастрації. Термін нормального загоєння післяопераційної рани — 2-3 дні. На цей період необхідно обмежити можливість кота проводити власний туалет. Інакше з язика в рану потраплять бактерії.
Комір для кота після кастрації
Комір — це оптимальне рішення для тварин після кастрації. Він легко замикається і не дозволяє коту вилизувати себе. У комірі улюбленець може займатися звичними справами — їсти, спати, ходити в лоток, грати. Комір — це нова річ, яка обмежує свободу тварини, тому спочатку кіт намагатиметься зняти її всіма силами і показати, що їй погано. Насправді комір не завдає больових відчуттів, лише легкий дискомфорт через незвичність.
Необхідно враховувати, що з коміром кіт не тільки не зможе вилизати себе — тварині незручно їсти та пити. Тому варто подбати про можливу перестановку мисок.
Наслідки кастрації кота
Після видалення сім'яників, кількість тестостерону в організмі знижується. Тварина залишається грайливою та лагідною, але стає менш агресивною.
Зниження кількості тестостерону призводить до:
- збільшення кількості жирової тканини в організмі;
- надмірне накопичення солей у просвіті нирок.
Щоб запобігти розвитку ожиріння та сечокам'яної хвороби, необхідно змінити раціон тварини.
Найпростішим та оптимальним варіантом вважається переведення кота на збалансований корм. Якщо ж вихованець продовжує отримувати натуральну їжу, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
- не солити їжу;
- зменшити обсяг порції на 1/4 -1/5 (залежно від віку та ваги тварини);
- по можливості годувати улюбленця 3 рази на день;
- зменшити у раціоні кількість вуглеводів;
- додати більше м'яса та натуральних овочів.
Щорічно тварина має проходити профілактичний огляд у ветеринара, де виконується зважування. Лікар оцінює стан вихованця та повідомляє власникам, чи необхідна корекція харчування.
Ускладнення після кастрації кота
Кастрація — це проста операція, після якої рідко бувають ускладнення. Найчастіше спостерігаються побічні реакції:
- Больовий синдром — тварина поводиться не зовсім звичайно, намагається весь час дістати до місця віддалених яєчок. Впорається з післяопераційним болем допоможуть нестероїдні протизапальні засоби у сиропах.
- Набряклість після операції. Невелика набряклість може зберігатися 2-3 доби після втручання.
- Нетримання сечі. Це одна з реакцій організму тварини на наркоз. Нетримання відбувається протягом першої доби після операції. Якщо ситуація зберігається друга та третя доба, необхідно звернутися до лікаря.
- Підвищена агресія. Перші дні після операції може спостерігатись підвищена агресія у тварини. Це з виходом у кров тестостерону при видаленні сім'яників у кота.
Як правило, всі побічні ефекти проходять через кілька днів і не потребують медичного втручання. Якщо вони зберігаються і після зазначеного періоду, необхідно показати тварину лікаря.
Кастрація кота: плюси та мінуси
Будь-яке медичне втручання має свої переваги та недоліки. На користь кастрації котів говорять такі фактори:
- Надійний спосіб позбутися потомства.
- Зменшує кількість потенційних безпритульних тварин.
- Безпечна для кота.
- Після процедури тварина стане менш агресивною і перестане мітити територію.
До мінусів кастрації заведено відносити:
- зниження активності;
- надлишкова вага;
- неможливість тварини насолодитися статевим життям.
При видаленні сім'яників у кота рівень тестостерону в організмі падає, а гормону естрогену підвищується. Такий дисбаланс може призводити до підвищення ваги тварини. Саме тому необхідно переглянути раціон кота після кастрації.