Коли можна стерилізувати собаку
Вибір часу для стерилізації суки багато в чому залежить від породи та репродуктивних планів власників. Собак чемпіонів та призерів, цінних для збереження породи, стерилізують у віці 5-6 років, коли їхній репродуктивний вік закінчується.
Усіх інших собак стерилізують на першому році життя або на початку другого.
Поширений міф про те, що для довгого та повноцінного життя, суці потрібно хоча б один раз народити, є лише міфом. Якість і тривалість життя собак, що не народжували, навпаки, покращуються. Адже кожна, навіть нормальна вагітність та пологи — це стрес для організму. Тим більше, для собаки психологічна травма — момент, коли забирають цуценят.
Саме тому стерилізація суки рекомендується у віці 8-12 місяців, щоб виключити можливу вагітність.
Чи можна стерилізувати собаку під час тічки
Видалення матки собаці проводять до тічки або за кілька тижнів після неї. Якщо заплановане втручання посідає період тічки, необхідно відкласти його. Саме в цей період ризик кровотеч підвищується в кілька разів, і відсоток ускладнень буде вищим.
Стерилізація вагітного собаки
Якщо собака вже завагітніла, а власники не були готові до потомства, тварину можна стерилізувати після вагітності та пологів. Видалення репродуктивних органів у вагітних не проводиться.
Якщо пологи проходять з ускладненнями, тварині роблять кесарів розтин, відразу після нього може проводитися стерилізація. Але така операція несе у собі додаткові ризики для здоров'я та життя тварини. Краще планувати втручання вже після завершення вагітності та пологів.
Коли можна стерилізувати собаку після пологів
Собаки, що вже народжували, стерилізують тільки після повного відновлення і повного припинення лактації. Зазвичай втручання проводять через півроку після пологів або через 3-4 тижні після припинення лактації. Якщо цуценят у собаки забрали відразу, за кілька тижнів, для повного відновлення організму потрібно 2 місяці. Після закінчення цього терміну собаку можна стерилізувати.
Стерилізація у собак
Видалення репродуктивних органів у собаки — найнадійніший спосіб захисту від небажаної вагітності. Під час процедури видаляють яєчники або повністю репродуктивну систему –—матку, фалопієві труби, яєчники.
Стерилізацію виконують під загальним наркозом після попередньої підготовки тварини. Реабілітація триває 2-3 дні та проходить вдома.
Як проходить стерилізація собаки
Під час стерилізації у собак видаляють репродуктивні органи, завдяки цьому тварина не зможе завагітніти та виносити потомство. На відміну від кастрації, коли собаці перев'язують фалопієві труби, стерилізація ефективніша.
Процедура проходить у кілька етапів:
- Підготовчий. Тварині вводять препарат, який занурює собаку в сон. Після цього його фіксують на столі, обробляють поверхню втручання та дають наркоз.
- Втручання. Після пошарового розрізання м'яких тканин акуратно виділяють судини і перев'язують їх. Потім видаляють внутрішні органи, вшивають кукси і перевіряють спроможність швів.
- Завершення операції. М'які тканини вшивають пошарово та накладають стерильну пов'язку на місце втручання.
Скільки триває оперативне втручання, залежить від анатомічних особливостей розташування органів та реакції тварини на наркоз.
Після цього за собакою деякий час спостерігає лікар-анестезіолог і стежить, як тварина виходить із наркозу.
Види стерилізації собак
Існує лише один варіант класичної стерилізації собак — хірургічне втручання. Залежно від техніки виконання воно може бути:
- відкритим;
- лапароскопічний.
В окрему категорію виділяють хімічну стерилізацію, коли репродуктивні органи тварини зберігаються. Собаці дають спеціальні ліки, які пригнічують активність синтезу гормонів.
Лапароскопічна стерилізація собак
Лапароскопічна стерилізація дещо відрізняється від відкритого хірургічного втручання. Для операції замість одного великого розрізу роблять кілька маленьких отворів, через який вводять лапароскоп і необхідні інструменти.
До переваг лапароскопії відносять:
- меншу травматизацію втручання;
- акуратний доступ;
- менший ризик ускладнень;
- швидке загоєння;
- можливість забрати собаку з клініки вже за кілька годин.
Виконання лапароскопічного втручання потребує наявності у клініці спеціального інструментарію.
Хімічна стерилізація собак
Як тимчасове рішення для придушення репродуктивної функції використовують хімічну кастрацію. Це медикаментозний метод дії, коли тварині дають лікарські препарати. Вони пригнічують функцію яєчників, змінюючи гормональний баланс організмі.
Хімічну кастрацію застосовують у кількох випадках:
- технічна неможливість проведення хірургічної операції;
- виснаження тварини;
- протипоказання до хірургічного втручання;
- злоякісні новоутворення.
В останньому випадку хімічна кастрація використовується не з метою запобігти небажаній вагітності, а для пригнічення синтезу гормонів в організмі та уповільнення розвитку пухлинного процесу.
Стерилізація собак: підготовка
Перед виконанням оперативного втручання, собаці показано обов'язкову підготовку. Вона включає:
- огляд ветеринару;
- загальний аналіз крові;
- біохімічні показники крові.
Для дорослих собак додається ще одне обов'язкове обстеження — УЗД серця. Ультразвукова діагностика серцевого м'яза виявляє вроджені вади та вікові зміни.
Наслідки стерилізації собак
Після стерилізації собака повністю втрачає здатність завагітніти та виносити потомство. Рівень жіночих статевих гормонів в організмі знижується. У необхідній кількості для повноцінної роботи організму вони продовжують вироблятися наднирниками і клітинами жирової тканини.
Після стерилізації собака може набрати вагу. Щоб запобігти ожиріння та розвитку цукрового діабету, необхідно забезпечити йому правильний догляд — переглянути раціон тварини та збільшити тривалість прогулянок на свіжому повітрі.
Поведінка тварини не змінюється. Собака залишається грайливим і ласкавим, якщо він був таким до операції — стерилізація ніяк не впливає на характер.
Догляд за собакою після стерилізації
Післяопераційний період відбувається під контролем лікаря-анестезіолога. Протягом кількох годин тварина відходить від наркозу. Коли тварину віддають власникам додому, необхідно подбати про такі фактори:
- спокійне місце, де собаку не дістануть інші тварини та маленькі діти;
- постійний доступ до чистої води;
- пелюшки або клейонка на випадок нетримання сечі у тварини у першу добу;
- бандаж чи попона;
- легка їжа.
У першу добу тварина може бути сонливою та апатичною. Не варто намагатися грати з нею в активні ігри або виводити собаку надвір, насильно годувати. На кілька днів тварині треба забезпечити повний спокій.
Бандаж для собак після стерилізації
Під час оперативного втручання для доступу до внутрішніх органів розсікають шкіру, підшкірно-жирову клітковину та м'язи черевної порожнини. Щоб після операції всі ці структури швидко зрослися і не сформувалося післяопераційних гриж, собаці знадобиться бандаж. Він м'яко підтримує м'язи черевної порожнини та не дає собаці можливість пошкодити післяопераційні шви. Носити бандаж можна від 2 днів до 2 тижнів.
У разі лапароскопічного виконання операції бандаж не потрібен — досить стерильної пов'язки.
Ускладнення після стерилізації собак
При правильній підготовці та плановому втручанні ускладнення стерилізації зустрічаються рідко. Тим не менш, вони можуть бути у собак у будь-якому віці. До найчастіших з них належать:
- Нетримання сечі — перші кілька діб після операції собака писається повз пелюшку. Цей період за собакою потрібно просто спостерігати і підкласти клейонку або пелюшку під тварину.
- Відсутність апетиту. Якщо собака відмовляється їсти першу добу, не потрібно її змушувати.
- Розходження швів. Найчастіше трапляється на 2-3 добу після втручання, необхідно одразу повідомити ветеринара.
- Інфікування рани. Стан собаки різко погіршується — тварина стає млявою, апатичною, відмовляється від води та їжі. Підвищується температура тіла, з операційної рани чи петлі з'являються виділення. Необхідно негайно викликати ветеринара додому або доставити тварину до ветеринарної клініки.
- Післяопераційна грижа. Формується наприкінці першого чи на початку другого тижня після стерилізації. Потребує хірургічної корекції.
Після стерилізації за твариною необхідно постійно спостерігати та щодня вимірювати температуру.
Нетримання сечі у собак після стерилізації
Нетримання сечі — це одне з ускладнень, пов'язане з наркозом, який отримала тварина. Такий стан може спостерігатись у першу-третю добу після втручання. Якщо цього немає і собака почувається погано, необхідно показати тварину ветеринарному лікарю.
Стерилізація собак: за та проти
Існує безліч думок про те, чи варто стерилізувати собаку чи ні. З одного боку, стерилізація — це повноцінне оперативне втручання, яке відбувається під загальним наркозом і може протікати з ускладненнями. З іншого — собака повністю захищена від появи небажаного потомства та ризик розвитку злоякісних новоутворень у похилому віці значно знижується. Саме тому необхідно оцінити всі «За» і «Проти» стерилізації.
Плюси стерелізації собак
Існує безліч свідчень до стерилізації собаки. Плюси втручання — це:
- контроль за розмноженням вихованця;
- зниження кількості бездомних тварин;
- запобігання помилковій вагітності;
- запобігання гормональним порушенням в організмі тварини;
- зменшення ймовірності розвитку злоякісних захворювань
Стерилізація вихованця є обов'язковою, якщо в будинку мешкає кілька різностатевих тварин.
Шкідливість стерилізації собак
Як і за будь-якого медичного втручання, стерилізація собак має мінуси:
- Неможливість завагітніти, якщо власники все ж таки схочуть отримати потомство.
- Ускладнення після втручання.
- Можливий летальний кінець під час процедури.
Негативні наслідки, як ускладнення або летальний кінець зустрічаються вкрай рідко і частіше пов'язані з важкими вродженими патологіями, які не можна помітити при звичайному огляді.
Власники часто залишають відгуки, що ускладнення відбуваються протягом тижня під контролем ветеринара.
Можливі проблеми зі здоров'ям тварини переважують невеликий відсоток ускладнень, які виникають за будь-якого хірургічного втручання.