Коли в сім'ї з’являється такий довгоочікуваний пеухнастий вихованець, господарям варто задуматися не лише про догляд та харчування, а й насамперед про здоров’я цуценя. Небезпеки у вигляді різних інфекцій можуть чатувати на вулиці під час вигулу, збудники можуть бути принесені до будинку на підошвах взуття. Убезпечити вихованця від різних хвороб допоможе своєчасна вакцинація.
Вакцинація собаки — це єдиний надійний спосіб уберегти тварину від найпоширеніших інфекційних захворювань. Після перенесеної інфекційної хвороби організм у тварини набуває імунітету до захворювання і повторно заразитися вихованець практично не може. Це пояснюється виробленням антитіл, які активно борються зі збудниками хвороби. Не допустити захворювання тварини з виробленням стійкого імунітету без хвороби і покликана вакцинація собак.
У перші тижні життя у цуценя в організмі циркулюють материнські антитіла, які воно отримує з молоком матері. Антитіла — це особливі структури імунної системи організму, які захищають тварин від багатьох захворювань (наприклад, від чуми та лептоспірозу).
Через 4-8 тижнів, материнські антитіла перестають працювати в організмі цуценя, головним чином тому, що собака перестає вирощувати своїх дитинчат. І тут щеняті потрібен свій власний захист. Але оскільки він ще не стикався із захворюваннями, його імунна система не може виробити захисні антитіла. Тому на допомогу приходить вакцинація. Це процедура, коли в організм вводять ослаблений чи мертвий вірус (чи бактерію) у малій кількості. У відповідь на потрапляння цих об’єктів в організм імунна система собаки виробляє свої власні захисні антитіла. І коли собака зіткнеться із збудником чуми, антитіла в її організмі будуть готові — вони швидко розпізнають бактерію та знищать її.
Причини та графік вакцинації собак
Однією з особливостей усіх собак є досить сильний імунітет. Проте є низка захворювань, з якими захисні сили тварини неспроможні впоратися досить ефективно.
Вакцини створені для боротьби з патологіями. Крім того, розроблені графіки вакцинації собак, які містять відомості про необхідні щеплення для певного віку тварини, терміни щеплень та ревакцинації, тобто повторної ін’єкції для підтримки захисних функцій організму.
Графік щеплень повинен максимально дотримуватися термінів для збереження ефективності вакцинації. Пропускаючи процедуру або відкладаючи її, можна пропустити процес зараження вихованця. У таких випадках потрібне дороге лікування, а так як багато інфекційних захворювань погано піддаються терапії, можна і втратити цуценя.
Які щеплення роблять собакам
Собаки схильні до багатьох бактеріальних і вірусних захворювань. Одні з них тварини переносять легко і практично непомітно. Але існує група хвороб, які можуть закінчитися для тварини летально, або вона може передати їх людині. До таких захворювань відносяться:
- сказ;
- чума м’ясоїдних;
- лептоспіроз;
- кишкові інфекції;
- парвовірусний ентерит;
- вірусний гепатит;
- бордетельоз;
- аденовірус;
- парагрип.
Перші три інфекції становлять небезпеку як для собаки, так і для людини. Останні не передаються від тварини (або передаються у виняткових випадках), але становлять велику небезпеку для здоров’я та життя собаки.
Види вакцин
Існує кілька видів вакцин, залежно від стану збудника захворювання:
- жива — в організм вводиться живий, але ослаблений збудник захворювання в такій кількості, в якому він не може викликати розвиток захворювання у собаки, але стимулює вироблення захисних антитіл;
- інактивована — в організм тварини вводиться штучно вирощений і вбитий мікроорганізм, який вже не може спричинити розвиток хвороби, але у відповідь на її введення організм виробляє захисні антитіла.
Залежно від кількості захворювань, від яких захищає щеплення, вакцини поділяються на:
- Моновалентні — в одній вакцині містяться ослаблені чи інактивовані мікроорганізми збудника лише одного захворювання.
- Полівалентні — в одній вакцині міститься кілька збудників, які спричиняють різні захворювання.
Введення полівалентної вакцини набагато зручніше для господарів і для ветеринара:
- не потрібно викликати лікаря додому кілька разів;
- не потрібно вводити собаці вакцини кілька разів — достатньо одного уколу;
- тварина одразу захищена від кількох захворювань.
Однак, виготовлення полівалентних вакцин має свої обмеження:
- не можна помістити до однієї вакцини всіх збудників інфекційних захворювань;
- існують особливі вимоги до температурного режиму для різних збудників, недотримання яких призводить або до неспроможності вакцини, або розмноження збудника;
- імунна система тварини не може повноцінно реагувати на велику кількість інфекційних збудників одночасно, а значить кількість антитіл, вироблених проти них, не буде достатньою.
Саме тому, у ветеринарній практиці найчастіше використовують комплексні вакцини (які містять 2-3 інфекційні агенти, схожі за температурним режимом) або моновалентні щеплення.
Що входить у комплексне щеплення для собак
До окремої категорії полівалентних вакцин входить комплексне щеплення для собак. У ній є кілька ослаблених інфекційних агентів, які захищають від 2-5 захворювань.
У комплексне щеплення для собак входять ослаблені збудники наступних захворювань:
- чуми;
- лептоспірозу;
- інфекційного гепатиту;
- парвовірусного ентериту.
Кількість цих агентів у вакцині така, яка необхідна для стимуляції вироблення достатньої кількості захисних антитіл в організмі, але яка не викликає розвитку захворювань.
Методи введення вакцин собакам
Класифікація вакцин за методом застосування залежить від типу захворювання, розміру та віку тварини. Вводять вакцини зазвичай:
- перорально — через слизову пащі у шлунково-кишковий тракт;
- інгаляційно — через органи дихальної системи;
- кон’юнктивально — введення під нижню повіку собаки;
- інтраназально — через ніс;
- зовнішньо — у ділянку шкіри з його подальшою скарифікацією;
- внутрішньом’язово, підшкірно чи внутрішньовенно — найчастіші методи у ветеринарній практиці.
Найбільш поширені три останні способи введення вакцини. Інші використовуються при ризику розвитку рідкісних патологій.
Коли робити щеплення собаці
Цуценята потребують захисних антитіл з перших днів і навіть з перших годин життя. У перші тижні життя вони отримують необхідний захист з молоком матері. Але вже на 4 тижні життя імунний захист від матері починає слабшати і щеняті потрібні його власні захисні антитіла.
Необхідно знати, що цуценя в період вакцинації має своєрідний імунний провал — інтервал, під час якого захисні функції організму після материнського вигодовування вже перестали діяти, а нові ще не встигли виробитися. Цуценя варто оберігати в цей період від шкідливого впливу навколишнього середовища, щоб не спровокувати тяжких захворювань.
Терміни вакцинації щенят
Перші щеплення здоровим цуценятам роблять наприкінці першого місяця життя. На першому році життя існує особливий графік вакцинації собак:
- На четвертому тижні життя роблять перші 2 щеплення одночасно — від чуми м’ясоїдних та друге — від парвовірусного ентериту.
- Ще через місяць на 8-10 тижні вводять комплексну вакцину від лептоспірозу, чуми, парвовірусу, інфекційного гепатиту.
- На 12-му тижні роблять перше щеплення від сказу.
- Наприкінці третього місяця життя проводять повторну вакцинацію від гепатиту, чуми м’ясоїдних, лептоспірозу, парвовірусного ентериту.
- У 12 місяців тварин повторно вакцинують від сказу та повторюють комплексну вакцину.
Щороку собакам повторюють комплексне щеплення від чуми м’ясоїдних, лептоспірозу, інфекційного гепатиту та парвовірусного ентериту. Щороку повторно виконують вакцинацію від сказу.
Вакцинація дорослих собак
Дорослі собаки схильні до тих же захворювань, що і маленькі цуценята. З часом дія первинних щеплень слабшає, внаслідок чого необхідно проводити ревакцинацію — наступні щеплення для підтримки захисту від вірусів.
Графік ревакцинації для дорослих собак:
- від чумки, парвовірусного ентериту та гепатиту — ревакцинація кожні 3 роки;
- сказ — ревакцинація щороку з інтервалом у 12 місяців;
- коронавірусний ентерит, мікроспорія, парагрип — щорічна ревакцинація з інтервалом у 12 міс;
- лептоспіроз — ревакцинація 1 раз на 12 місяців щорічно.
За показаннями терміни можуть бути зменшені.
Де краще робити щеплення: вдома чи в клініці
Зробити щеплення собаці вдома чи у ветеринарній клініці — вибір господаря. Важливо не забути заповнити дані щодо проведення вакцинації у ветеринарному паспорті вихованця.
Щеплення собакам виконує ветеринарний лікар вдома за наявності відповідного сертифіката та дотримання температурного режиму під час транспортування вакцин. Щеплення роблять у ветеринарних клініках, які повинні мати ліцензію на вакцинацію.
Особливості вакцинації вдома та в клініці:
- вакцинація в домашніх умовах має перевагу в тому, що тварина краще почувається і легше переносить процедуру. Рідні стіни діють заспокійливо на собаку, вона почувається в безпеці. Для домашньої вакцинації слід запрошувати досвідченого ветеринарного лікаря. При цьому важливо, щоб дотримувалися всіх правил вакцинації та використовувалися якісні вакцини. Крім вартості вакцин та послуг ветеринара, у таких випадках будьте готові до додаткових витрат, пов’язаних із оплатою за виїзд до будинку фахівця;
- вакцинацію у ветклініці проводять за запланованим графіком із попереднім записом на прийом. Доставити собаку в клініку краще приватним автомобілем або таксі, щоб не допустити контактів на вулиці з іншими тваринами.
Власник заздалегідь повинен вирішити, який варіант стане оптимальним для його улюбленця.
Правила вакцинації собак
Перед кожним щепленням потрібна особлива підготовка тварини, щоб вакцинація пройшла успішно і у собак у дитинстві сформувався, а у зрілості закріпився імунітет. Існують особливі правила вакцинації тварин, які не складно виконати, але вони є обов’язковими для всіх.
Що робити перед щепленням дорослим собакам або щеняті
Головне правило вакцинації щенят та дорослих собак — тварина має бути здоровою. Тому перед щепленням необхідно виконати кілька заходів:
- Дати глистогінний препарат тварині за два тижні до щеплення. Якщо після цього з фекаліями не починають виходити глисти, тварину можна вакцинувати через 14 днів. Якщо після глистогонки у калі з’являються гельмінти, тварину обов’язково необхідно показати ветеринару, який її огляне, призначить курс лікування. І тільки після повної дегельмінтизації собаку можна щепити за розпорядженням ветеринара.
- Провести огляд у ветеринара. Огляд лікаря перед щепленням — головне правило вакцинації. Тільки лікар може виявити відхилення у здоров’ї собаки будь-якого віку, призначити необхідні обстеження та лікування. І саме лікар, за потреби, складає індивідуальний графік щеплень для собаки.
- Вимірювання температури тіла. Підвищення температури тіла у собак може свідчити про інфекційний процес в організмі тварини. Термометрія є частиною ветеринарного огляду. Але якщо людина має вакцинувати тварину, а огляд ветеринара неможливий (складні погодні умови, проживання у віддалених та важкодоступних регіонах), термометрія є обов’язковою перед введенням вакцини.
Звернути увагу необхідно і на апетит тварини. Здоровий собака не змінює своїх харчових звичок. А ось перехід із одного корму на інший для собаки завжди стрес. І якщо цей момент припадає на період, коли планується вакцинація, щеплення краще відкласти на кілька днів.
Чи обов’язково давати собаці глистогінні препарати щепленням
За два тижні до вакцинації собакам дають протигельмінтні препарати. Якщо в організмі є паразити, ліки допоможуть їх вивести. Давати глистогонні засоби перед щепленням потрібно обов’язково — якщо цього не зробити, паразити залишаться усередині тварини. Коли в організмі живуть та розмножуються гельмінти, вони виснажують імунну систему собаки. Якщо при цьому ввести вакцину, вона може призвести до побічних ефектів і, вкрай рідко, — до розвитку захворювань.
Єдиний випадок, коли глистогонити тварину не треба — це варіант, коли собака повністю пролікована проти гельмінтів протягом місяця до щеплення, тварину оглянув ветеринар і дав дозвіл на вакцинацію.
Чи можна робити щеплення собаці після допустимого терміну
Рекомендований графік підходить для здорових собак. Терміни вакцинації переносяться у таких випадках:
- Підозрілий власник. Коли ви купуєте маленьке цуценя, крім собаки від заводчика, ви отримуєте інформацію про харчування тварини та пакет документів. Зазвичай, це родовід і паспорт. У паспорті проставляють перше щеплення — пишуть назву, наклеюють упаковку з пляшечки з вакциною, ставлять печатку та підпис ветеринара, який робив щеплення. Якщо чогось із перерахованого вище списку не вистачає або ви чули, що заводчик негативно ставився до щеплень, або боїться давати повну дозу цуценятам, це означає, що собака може бути вакцинована не повною дозою вакцини або зовсім не вакцинована. Який захист вона отримає при цьому від чуми та парвовірусного ентериту невідомо. Тому, коли ви забираєте цуценя, ретельно перевіряйте документи собаки і пам’ятайте, що перше щеплення може бути виконане пізніше, якщо ви не впевнені у заводчику.
- Гельмінтоз. Якщо у собаки в калі з’являються глисти, то вони є в організмі. Глисти послаблюють імунітет. У таких випадках вакцинація переноситься до моменту повного одужання тварини.
- Вагітність. Це ще один процес, що супроводжується зниженням імунної системи собаки, адже всі сили організму спрямовані на вирощування нового потомства. Тому сук вакцинують за кілька тижнів до злучки, якщо така планується. Якщо час втрачено — у період після остаточного вирощування всіх цуценят.
- Хвороби та операції. Ці стани послаблюють імунний захист собаки і, при введенні вакцини, достатньо антитіл не виробляється. Перед плановими оперативними втручаннями собак вакцинують за кілька тижнів до процедур. У разі невідкладних оперативних втручань або гострих захворювань щеплення виконують через 3-4 тижні після повного одужання тварини.
При вакцинації собак, необхідно якомога точніше дотримуватись графіку щеплень Пропускаючи потрібний термін, збільшується ризик інфікування собаки, яка не отримала належного захисту, оскільки щеплення від кожної патології потрібно в певному віці і через певний проміжок часу.
Якщо поставити щеплення раніше терміну — організм щеняти може бути не готовий, що може призвести до небажаних побічних ефектів.
Дорослим собакам також потрібно дотримуватися графіків ревакцинації. Це пояснюється тим, що кожна вакцина має свій термін дії, після якого вона просто втрачає свої властивості та ефективність.
Коли не можна робити щеплення собаці
Існують особливі ситуації, коли графік вакцинації зміщується. Тоді щеплення роблять раніше чи пізніше за встановлений термін. Це відбувається через протипоказання до вакцинації:
- вагітність;
- гострі захворювання;
- оперативні втручання;
- загострення хронічних захворювань;
- онкологічна патологія в активній формі;
- виснаження собаки після травми чи важких умов життя.
У таких випадках вакцинація не проводиться. Щеплення переносяться на термін, необхідний для стабілізації стану тварини.
Після перельоту або виїзду за кордон собаці можна робити щеплення, але краще почекати два тижні, поки організм звикне до нового клімату та часу.
Які можуть бути ускладнення після щеплення
Щеплення собаки переносять, як правило, легко. Ускладнення трапляються досить рідко. Типові ускладнення після вакцинації можна розділити на 2 категорії:
- місцеві — поява припухлостей або невеликих шишок у місці уколу, гаряче та болюче місце уколу;
- загальні — підвищення температури, млявість, слабкість, хворобливий стан собаки.
Ускладнення після вакцинації
З найчастіших побічних ефектів зустрічаються:
- Слабкість. Це один із найчастіших побічних ефектів. Собака може бути млявим і апатичним після вакцинації. Помітити це досить просто — собака більше спить, не хоче грати в рухливі ігри і з небажанням гризе улюблену мотузку. Якщо млявість та апатія тривають більше доби, необхідно повідомити про це ветеринара.
- Втрата апетиту. Другий найпоширеніший побічний ефект від щеплення — відсутність апетиту. Це нормальна реакція, якщо собака відмовляється від 1-2 прийомів їжі, наступних відразу після вакцинації. Якщо собака пропускає більше двох прийомів їжі або відмовляється їсти більше, ніж через 24 години після щеплення, треба зателефонувати ветеринару.
- Підвищення температури. Одна з реакцій організму на введення вакцини — підвищення температури тіла. Підвищення на 1-1,5°С протягом першої доби з подальшим поверненням до норми розцінюється як реакція організму на щеплення. Якщо температура тримається більше, тварину потрібно показати ветеринару. Найчастіше така реакція виникає під час введення живих вакцин.
- Ущільнення у місці вакцинації. Після щеплення в місці ін’єкції можуть формуватися припухлості. Вони розсмоктуються самостійно протягом 3-4 днів. Якщо ущільнення з’являється без підвищення температури тіла, зміни поведінки собаки та зміни шкірних покривів, воно не є небезпечним. Якщо шкіра в місці припухлості стає червоною і гарячою, тварину слід негайно показати ветеринару.
Як правило, таке загострення відбувається за кілька днів. Якщо ж хворобливий стан не проходить протягом тижня, необхідно звернутися до ветклініки для огляду.
Симптоми, які потребують термінового звернення до лікаря:
- стан собаки прогресивно погіршується — посилюється млявість і слабкість, присутні судоми, блювання, пронос більше одного разу, температура тіла підвищується до 39°C, тварина багаторазово відмовляється від їжі, — і такі симптоми не проходять за 2-3 дні.
- деякі собаки можуть мати алергічні реакції на щеплення, аж до анафілактичного шоку. При підвищеному слиновиділенні, задишці, слабкості, синюшності слизових оболонок пащі потрібно негайно звернутися до лікаря.
Причинами такого стану можуть бути:
- собака була хвора на момент вакцинації і живі мікроорганізми вакцини викликали клінічний прояв хвороби;
- собака заразилася інфекцією у поствакцинальний період на початок дії захисної функції вакцини. Джерело зараження могло бути у ветклініці, на прогулянці, при контакті з іншим собакою;
- алергія на компоненти вакцини;
- неякісна чи прострочена вакцина.
У жодному випадку не займайтеся самолікуванням, якщо видно, що стан тварини погіршується або собака явно погано почувається — терміново звертайтеся за ветеринарною допомогою!
Дізнатися більше про побічні ефекти, які можуть виникнути у собаки після вакцинації, можна лише, знаючи про стан здоров’я тварини. Тому перед щепленням собаку обов’язково має оглянути ветеринарний лікар.
Якщо у тварини була алергічна реакція на вакцину, чи потрібно її вакцинувати надалі
У ситуації, коли собака мала алергію на вакцину, імунітет все одно виробляється. У подальшому тварину необхідно вакцинувати за умов дотримання деяких правил:
- обов’язкове інформування ветлікаря про наявність алергії;
- заміна вакцини на аналогічну за дією іншої фірми-виробника;
- за 15-30 хвилин до процедури тварині вводять антигістамінний засіб.
Після щеплення собака повинен перебувати під наглядом від півгодини до години у приміщенні ветклініки. Якщо з’являються симптоми алергії, тварині негайно вводяться кортикостероїди.
Карантин після щеплення у собаки
Після проведення вакцинації щенятам необхідно дотримуватись карантину протягом 10-14 днів. Карантинні умови зводяться до вигулу цуценят суто на руках, щоб обмежити їх від контакту з іншими тваринами через небезпеку зараження внаслідок слабкого імунітету.
У випадку вакцинування дорослих собак карантинні обмеження зводяться до обмеження контакту з невакцинованими тваринами протягом двох тижнів. Але прогулянки можуть здійснюватись на повідку.
Через який час після щеплення можна гуляти з собакою
Собаки не вимагають особливого догляду після вакцинації. Зазвичай тварини добре переносять вакцинацію, без будь-яких побічних явищ. Попередні щеплення тварини вже сформували необхідний імунітет. Наступні щорічні ревакцинації собак покликані підтримувати захисні сили організму на високому рівні.
При вигулі вакцинованих літніх тварин, собак із хронічними хворобами або собак, які тільки закінчили годування, необхідно дотримуватися деяких правил:
- собак, які мешкають у дворі або на вулиці, бажано помістити в тепле та чисте місце — вольєр, сарай, прибудову, передбанник;
- чотири години після вакцинації не гуляти із собакою;
- прогулянку здійснювати на повідку, стежачи за тим, щоб собака не тікав і не контактував з агресивно налаштованими тваринами.
Обмежувати прогулянки після вакцинації не потрібно. Якщо ви думаєте про те, чи варто гуляти з собакою або чи залишити тварину вдома, можна пропустити 1 вихід на вулицю.
Для щенят, які вакцинувалися вперше, повноцінний вигул можливий лише через 10 днів після повторного щеплення.
Крім прогулянки, після щеплення зверніть увагу на харчування собаки — воно має бути звичним та достатнім. Часто після вакцинації тварина може відчувати спрагу, тому необхідно забезпечити їй безперервний доступ до чистої води.
Чи можна мити собаку після щеплення
Це питання цікавить багатьох власників, тому що дуже часто після прогулянки тварину потрібно очистити від бруду. Рекомендації ветеринарів у такому випадку зводяться до категоричної відмови. Пояснюється це тим, що така процедура може призвести до застуди цуценят і серйозних ускладнень через переохолодження і імунітет, що не сформувався.
Що робити, якщо у собаки з’явилася шишка після щеплення
Поява припухлості або шишки в місці вакцинації — досить поширена реакція організму на введення вакцини і не варто переживати з цього приводу.
Якою б великою була шишка вона без стороннього втручання розсмоктується протягом двох тижнів.
Якщо шишка не зникла протягом цього терміну — це привід звернутися до ветеринара.
Чи варто старому собаці робити щеплення
Існує думка, що собак у віці 8 років і старших не потрібно вакцинувати. Але жодна інструкція вакцини не має обмежень, пов’язаних із віком тварини. Єдиною умовою є клінічне здоров’я тварини.
У зв’язку з цим скасування або перенесення на іншу дату вакцинації собаки може бути мотивованою ветеринарним лікарем виключно на підставі клінічного стану тварини, але ніяк не через великий вік. Скасування щорічної вакцинації може призвести до вразливості собаки до різних інфекцій.
Користь щеплення з лишком компенсує можливу шкоду від вакцинації для пса старшого віку.
Бажання вакцинувати свого домашнього вихованця повністю у компетенції господаря, вирішувати ставити щеплення чи ні може лише він. І все ж таки відмовлятися від такої процедури неприпустимо. Ризик зараження нещепленої тварини дуже високий.
Відмовляючись від вакцинації, ви наражаєте на небезпеку домашнього улюбленця. Захворювання, від яких прищеплюють тварин, важко піддаються лікуванню, викликають тяжкі наслідки і можуть призвести до болісної загибелі тварини. Щоб уникнути цього, необхідно прислухатися до думки лікарів і проводити вакцинацію собаки відповідно до віку та графіка щеплень.