Турботою та любов'ю оточуємо ми наших домашніх вихованців, забезпечуючи їм смачний раціон та правильний спосіб життя. Але водночас важливо не забути про необхідний імунний захист. Адже кішки, так само як і люди, схильні до інфекційних захворювань та вірусів, які можуть призвести до послаблення їхнього здоров'я, а іноді й до загибелі.
Вакцинація котів проводиться із перших місяців життя. Щеплення для кота – гарна гарантія і часом єдиний спосіб захистити від інфекцій, небезпечних хвороб, що ведуть до серйозних ускладнень та запобігти їх передачі людині.
Як працюють вакцини
Вакцинація покликана стимулювати імунітет тварини, навчити її розпізнавати та боротися із хвороботворними мікроорганізмами (віруси, бактерії, інші інфекційні агенти). Щеплення робиться для отримання особливої відповіді імунної системи, виклику вироблення антитіл, формування клітинної пам'яті. Іншими словами, вакцинація моделює інфікування, щоб навчити імунітет кішки захистити себе у майбутньому.
Коли у організм кота потрапляє вірус, бактерія чи паразитарний агент, імунна система тварини активується. Після вакцинації імунна система тварини вже знає, що це за інфекція, оскільки в організмі є захисні антитіла. Це спеціальні структури, які швидко розпізнають та знищують чужорідні мікроорганізми (наприклад, вірус сказу).
Коли кошеня народжується, воно ще не стикалося з жодними інфекціями, захисних антитіл в його організмі немає і тварина надзвичайно вразлива до хвороб. У період вигодовування організм малюка захищений материнськими антитілами, які передаються разом із молоком. Вони будуть в організмі доти, доки кішка вигодовує кошеня і доки його імунна система не буде повністю сформована.
Після цього моменту імунна система кошеня повинна виробити свої власні антитіла. Але вона не може цього зробити, якщо не стикалася з інфекцією. І якщо кошеня зіткнеться повноцінно з інфекцією (наприклад, лептоспіроз), воно може захворіти і не вижити.
При вакцинації в організм тварини вводять ослаблених або вбитих збудників інфекції. У такій кількості вони не викликають розвитку захворювання, але їх концентрація є достатньою, щоб імунітет кота виробив необхідні захисні функції. Щорічна вакцинація тварин підтримує кількість захисних антитіл на потрібний рівень.
Вакцинація є обов'язковою для всіх тварин, незалежно від місця їх проживання. Існує думка, що домашні кішки не схильні до зараження вірусами та інфекціями. Адже вони не мають контактів з іншими тваринами, не їдять на вулиці та не залишають квартиру, тобто ризик мінімальний. Проте вакцинація домашніх котів необхідна і ось чому:
- інфекції, бактерії та віруси можуть занестись у будинок на одязі чи взутті господарів;
- переносниками можуть бути гості, сусіди чи інші відвідувачі, які контактували з хворими тваринами;
- кіт може заразитися сказом від мишей чи щурів, якщо вони заведуть у домі;
- інфікуватися можна у ветеринарній клініці під час відвідин після прийому ветлікаря.
Домашні кішки можуть зіткнутися з чумою, сказом та іншими небезпечними інфекціями. При сказі відсоток смертності серед тварин становить 100%. Щеплення від сказу кішці просто необхідне, адже хвороба загрожує і людині. 70% кішок, заражених панлейкопенією, також гинуть. Тому щеплення обов'язково потрібно робити навіть домашнім котам, які нікуди не виходять - вони все одно схильні до ризику зараження.
У чому різниця між різними типами вакцин
Класифікувати існуючі вакцини можна на три основні типи:
- модифіковані (живі) – складаються з живих ослаблених чи генетично модифікованих організмів у такому кількісному складі, що не здатні викликати захворювання, але можуть розмножуватися. Ці засоби повинні викликати сильнішу та тривалішу імунну відповідь, ніж інактивовані вакцини. Введення таких вакцин не рекомендується для тварин із непрацюючою належним чином імунною системою;
- інактивовані (неживі) – їх виробляють за допомогою оригінальних чи генетично змінених бактерій, вбитих різними методами. Вони не здатні дати таку потужну відповідь захисту, як модифіковані вакцини, тому мають у своєму складі ад'ювант, що збільшує імунну відповідь.
- рекомбінантні - препарати цієї групи містять лише окремі відмінні елементи патогенного штаму, безпечні для кішок.
Які щеплення роблять котам
Вакцини потрібні для того, щоб підготувати організм кішки до зустрічі з інфекцією. Коли такий момент настане, захисні антитіла швидко знищують збудника та захворювання не розвивається.
Кішки схильні до безлічі інфекцій. За календарем вакцинації кішкам рекомендується робити щеплення за віком від кількох найнебезпечніших захворювань. Щоб захистити кота, необхідно робити щеплення від:
- рабієс (сказ) – це небезпечне смертельне інфекційне захворювання,яке не піддається лікуванню. Специфічні симптоми з'являються через кілька днів після зараження. Переносниками можуть бути інші тварини, миші, щури;
- ринотрахеїт – герпесвірусне захворювання, вражає органи зору та дихальних шляхів. Має гостру течію. Переносниками вірусу виступають хворі кішки. У 20% випадків настає смертність;
- кальтивіроз – вірусне захворювання кішок висококонтагіозного характеру, вражає верхні дихальні шляхи, ротову порожнину та очі кішок. Летальний результат відбувається у понад 80% випадків;
- вірусний перитоніт – інфекція, викликана коронавірусом, завжди смертельне захворювання. Зараження відбувається повітряно-краплинним шляхом після контакту з носієм інфекції;
- панлейкопенія або котяча чумка -гостре вірусне захворювання, що важко піддається лікуванню. Розповсюджувачі - хворі або перехворіли кішки. Ризик летального результату – понад 90%;
- мікроспорія – шкірне захворювання, відоме як стрижучий лишай. Переносниками інфекції є хворі тварини. Небезпечне зараження для людини;
- хламідіоз – ккотяче захворювання інфекційної природи з тяжким та тривалим періодом лікування. Захворювання вражає сечостатеву, дихальну, зорову та травну систему. Є ризики зараження людей. Переносниками можуть бути пернаті та гризуни.
Вакцинація проти хламідіозу та мікроспорії не є обов'язковими для кішок, але рекомендуються – від таких інфекцій тварина не вмирає, але захворювання потребує особливого лікування антибіотиками і кішка може переносити хворобу тяжко. Інші збудники - це віруси, які легко передаються від тварини до тварини.
Календар щеплення для котів
Котам та кішкам вакцинацію виконують щорічно, незалежно від їхнього виходу на вулицю, подорожі з власником поїздом чи перельоту за кордон. Кішки вакцинуються за профілактичним календарем щеплень згідно віку. За індивідуальними показаннями ветеринар може коригувати термін імунізації.
- Першу вакцинацію виконують на восьмому тижні життя. Це комплексна вакцина, до якої входять частинки вірусів панлейкопенії, герпесу, каліцівірусу, лейкемії. Ревакцинація у 10-12 тижнів і далі через 12 місяців щороку.
- У віці трьох місяців кошенятам роблять перше щеплення від сказу. Ревакцинацію проводять щороку.
- Вірусний перитоніт – перше щеплення у 16 тижнів, повторно – через 4 тижні. Ревакцинація щороку.
- Мікроспорія – вакцинація у 8 тижнів, ревакцинація через 2 тижні та далі щороку.
Вакцинацію від хламідій виконують наприкінці першого року життя.
Як часто робити щеплення кішкам
Щеплення кішкам роблять щороку. Це необхідно для того, щоб кількість захисних антитіл постійно підтримувалась на достатньому рівні.
Кожні 12 місяців котів та котів ревакцинують від сказу та вводять комплексну вакцину від основних вірусних захворювань.
Правила проведення щеплення
Щоб процедура імунізації не спровокувала побічних ефектів та ускладнень, необхідно дотримуватись деяких правил безпечної вакцинації тварин.
Основні правила профілактичної процедури:
- кошенят віком до 2-х місяців вакцинувати не рекомендується;
- щеплення ставиться лише ветеринаром після огляду тварини;
- вакцинація проводиться лише клінічно здоровим кішкам за нормальної температури тіла. Якщо огляд покаже симптоми якогось захворювання, вакцинація відкладається до одужання;
- регулярно повторно проводити ревакцинацію кішки згідно з графіком щеплень для досягнення ефективності вакцинації;
- препарат вакцини призначає лише ветеринарний лікар після огляду кішки;
- правильна підготовка тварини до процедури імунізації.
Що робити перед щепленням коту
Перед кожним щепленням котам виконують просту підготовку:
- Огляд ветеринара.
- Глистогонка за 10-14 днів до вакцинації.
Це необхідно для того, щоб переконатися, що тварина цілком здорова та добре перенесе щеплення.
Чи обов'язково глистогонити кішку перед щепленням
За кілька тижнів до вакцинації кішці дають глистогінну – це спеціальний препарат, який виводить паразитів з організму тварини, якщо такі є.
Глистогонити кота треба обов'язково перед щепленням. Якщо в організмі тварин паразитують гельмінти, препарат швидко виведе їх. Наявність гельмінтів в організмі кота сильно послаблює імунну систему тварини. Якщо не дати препарат коту, після введення вакцини, імунна система може бути не в змозі виробити достатньо антитіл проти інфекції, а значить тварина не буде повністю захищена.
Ще одна причина проглистогонити кота – вберегти інших тварин та людей від передачі паразитів. З фекаліями виділяються яйця гельмінтів. Забираючи за твариною лоток або просто граючи з котом, можна випадково заразитись гельмінтозом. Щоб цього не сталося, тварині потрібно давати глистогонні препарати згідно з календарем, складеним ветеринаром.
Де зробити щеплення коту
Щеплення котам роблять щороку. У перші пів року вводять відразу кілька вакцин через необхідність ретельно підготувати організм кошеня до зустрічі із небезпечними інфекційними захворюваннями. Перед будь-якою вакцинацією постає питання, де робити щеплення коту. Адже власники мають два варіанти:
- зробити щеплення у ветеринарній клініці;
- викликати лікаря додому.
Кожен із цих варіантів має свої особливості.
Вакцинація у кліниці
Головною перевагою вакцинації в клініці вважається наявність стаціонарного холодильника, в якому зберігаються вакцини та дотримується температурний режим. Коли ви приносите кота до клініки, лікар оглядає тварину і після цього робить щеплення. Потім коту ставлять відповідні позначки у ветеринарний паспорт.
Переваги вакцинації у ветеринарній клініці:
- професійний огляд кошеня ветеринарним лікарем;
- якісні вакцини;
- купірування поствакцинальних реакцій;
- офіційне оформлення ветеринарного паспорта;
- офіційне щеплення від сказу з видачею довідки, яка необхідна для транспортування тварини до іншого міста або за кордон.
Вакцинація у ветклініці має безліч складнощів в організаційному плані. Це можуть бути:
- питання як доставити кота в клініку – якщо ветцентр знаходиться у вас під будинком, значить ви можете пройтись до нього пішки, або якщо у вас власний автомобіль, то доставити кішку не викличе проблем. Якщо ж немає ні першого, ні другого – потрібно наймати транспорт, щоб доставити тварину;
- саме транспортування - для тварин, особливого першого року життя, поїздка в переносці - це величезний стрес. На відміну від собаки, кота неможливо посадити на повідець чи шлейку та прогулятися з ним до ветеринарної клініки. А в коробці тварина відчуває паніку та страх;
- інші тварини у клініці - навіть якщо у ветеринарному центрі є кілька входів, ваш кіт чи кішка все одно контактують із поверхнями, де були інші тварини. І якщо тварини хворі, а ваше кошеня ще не щеплене, існує невеликий ризик підхопити інфекцію.
Щеплення вдома
Виклик ветеринара додому – безпечніший спосіб вакцинації котів. При цьому вам не потрібно думати про транспортування тварини. Кіт увесь час перебуває у звичних йому умовах і не відчуває такого стресу, як при подорожах у контейнері. Лікар сам приїде до вас додому та огляне тварину.
Переваги вакцинації котів вдома:
- економія часу власника;
- обслуговування аналогічне як у ветеринарній клініці;
- доступ до всіх видів вакцин, оскільки лікар призначає вакцини, які є у розпорядженні клініки;
- доступна вартість послуг;
- безкоштовна консультація лікаря;
- відсутність контакту із зараженими тваринами;
- індивідуальний підхід.
Однак про необхідність виконання щеплення вдома домовляються заздалегідь. Тоді лікар бере із собою спеціальний холодовий контейнер та препарат, який транспортується за певним температурним режимом. Процедура вакцинації займає кілька хвилин, більшість часу з яких – це зловити тварину і посадити її на руки власнику.
Введення вакцини – це абсолютно безболісна процедура для тварини, яка може супроводжуватись невеликим дискомфортом та страхом у кота. Але перенести її вдома, на руках у власника для тварини набагато легше, ніж у незнайомій клініці.
Які щеплення потрібні коту для виїзду за кордон
Вакцинація котів є обов'язковою як в Україні, так і в інших країнах світу.
При виїзді за кордон необхідно надати документи з такими показниками:
- ветеринарний паспорт або довідку про вакцинацію тварини від оповіді, виданої не більше року;
- дані результату аналізу виявлення в крові кота необхідної кількості захисних антитіл від сказу;
- дані про вакцинацію комплексною вакциною;
- позначки у ветеринарному паспорті з печаткою та підписом ветеринара про те, що тварині проводилася дегельмінтизація та вона оброблена від зовнішніх паразитів (кліщі, блохи).
Для виїзду з котом за кордон необхідно також взяти форму 1 ВІТ у ліцензованій державній ветеринарній клініці не пізніше ніж за 3 дні до від'їзду. При цьому лікар клініки оглядає тварину, уважно вивчає позначки у ветпаспорті кота і видає висновок про стан здоров'я тварини, допуск до перевезення, вказує маршрут прямування, робить позначку, чи їде тварина в літаку, чи поїзді. Документ, отриманий раніше, ніж за 3 дні до від'їзду, вважається недійсним.
Правила догляду після вакцинації
Котам не потрібно особливого догляду після щеплень. Але щоб зробити цей період максимально комфортним необхідно виконувати деякі рекомендації
Десять днів після вакцинації необхідно дотримуватися карантинних правил - виключити прогулянки кішки на вулиці та будь-які контакти з тваринами, убезпечити від стресу, виключити переохолодження організму, забезпечити правильне та збалансоване харчування.
За наявності побічних ефектів тварину необхідно показати ветлікарю для обстеження, визначення причин симптоматики, підбору лікувального курсу та визначення подальшого графіка вакцинації. У деяких випадках ревакцинацію проводять іншою вакциною.
Безпосередньо після щеплення кошеня як ніколи потребує вашої турботи. Тому щоб зробити цей період максимально комфортним, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- обмежте спілкування кота на кілька годин з іншими тваринами та маленькими дітьми – тварина має відпочити;
- забезпечте постійний доступ до чистої води;
- годуйте згідно з вашим стандартним графіком, без змін у їжі;
- відразу після введення вакцини погладьте кота і дайте щось смачненьке;
- не випускайте тварину надвір у перші 6 годин після щеплення.
Якщо ж йдеться про вакцинацію дворових котів, знайдіть для тварини тепле та чисте місце – вольєр, сарай, передбанник будинку. Ви завжди можете запитати у ветеринара, які особливі рекомендації потрібні вашій тварині і чи потрібні вони.
Можливі ускладнення після вакцинації
Найчастіше коти легко переносять щеплення. Але іноді можливі деякі побічні ефекти:
- Слабкість. Найчастіший побічний ефект, який проходить протягом доби після щеплення
- Втрата апетиту. Якщо кіт відмовляється від 1-2 прийомів їжі, це розцінюється як варіант норми. Якщо тварина не їсть понад добу – це привід звернутися до ветеринара.
- Підвищення температури. Невелике підвищення температури тіла спостерігається у перші 12 годин після щеплення. Якщо температура тримається довше, зателефонуйте ветеринару.
- Шишка. У місці введення вакцин може утворюватися невелика шишка. Це невелике ущільнення, яке розсмоктується самостійно протягом 3-4 днів. Якщо в місці формування шишки шкіра червоніє і у тварин підвищується температура тіла, кота необхідно негайно показати ветеринару.
Іноді у кішок може виявлятись алергія на компоненти вакцини. Як правило, така реакція можлива протягом перших 20 хвилин після уколу. Тому після процедури протягом 20-30 хвилин рекомендується залишатися в клініці під наглядом лікаря, щоб негайно надати тварині допомогу.
Протипоказання до вакцинації
Існують протипоказання до проведення вакцинації. До них відносять:
- деякі хронічні захворювання;
- виявлення інфекційних процесів;
- ослаблений, виснажений організм тварини;
- зміна молочних зубів;
- кішки, що годують і вагітні, а також кошенята у віці менше ніж 8 тижнів.
Чи треба привчати дорослу тварину та коли можна відмовитися від щеплення
Дорослих здорових тварин необхідно щороку вакцинувати через кожні 12 місяців після останньої ревакцинації. Щороку кішка має отримувати комплексну вакцину - вірусні інфекції + сказ.
Чи потрібно вакцинувати стару кішку
Якщо кішка поважного віку здорова, немає серйозних хронічних захворювань - вакцинація таким тваринам не протипоказана.
Літні кішки з хронічними захворюваннями вимагають особливого догляду та утримання. І треба не забувати, що в старості імунітет кішки слабшає і він стає більш схильний до зараження інфекціями та бактеріями. Тому в таких випадках потрібна консультація з ветеринарним лікарем для прийняття рішення.
Старих тварин із хронічними захворюваннями у стадії ремісії можна і потрібно вакцинувати від сказу.
Чи можна купати кошеня після вакцинації
Після щеплення протягом 10 -14 днів рекомендується оберігати тварину від переохолодження, виключити купання, стреси, поїздки або зміну місця проживання.
Миття тварини цілком бажано виключити в цей період, але лапи можна мити. Якщо кошеня отримало перше щеплення, а через три тижні проведено повторне щеплення, то купати кошеня можна тільки через шість тижнів після першого щеплення.
Для очищення кошеня, що сильно забруднилося, можна застосовувати чистку щіткою, сухим шампунем, вологими серветками, але в жодному разі не купати, щоб уникнути переохолодження.
До того ж кішки досить чистолюбні тварини та купати їх без особливих причин для цього не потрібно.
Вакцинація кота займає лише 10-15 хвилин. Телефонуйте, щоб не витрачати свій час і викликайте професійного ветеринара додому, який приїде у зручний для вас час та швидко поставить щеплення.