Хтось приходить спати на ручки, хтось не дає себе гладити, навіть коли голодний. У кожного кота свій характер, але кожен із них вимагає особливої турботи. Коти — одні з найпопулярніших домашніх тварин, вони вимагають особливої уваги та догляду. Кіт — це ідеальний домашній улюбленець, якого не потрібно виводити гуляти. Але це не означає, що коти вимагають менше уваги, ніж інші вихованці.
Як доглядати за котом
Доглядати котів потрібно з того моменту, як ви приносите улюбленця вперше додому і навіть раніше. І маленьким, і дорослим котам необхідно створити умови для комфортного проживання.
Догляд за котом включає:
- правильно підібране харчування;
- виконання гігієнічних процедур;
- обладнання комфортного місця відпочинку;
- своєчасну вакцинацію;
- обладнання комфортного туалету;
- планові огляди ветеринара.
При плануванні догляду за твариною необхідно чітко розуміти, хто живе в будинку — кішка, дорослий кіт або маленькі кошенята.
Догляд за кішкою: харчування
Одне з найважливіших завдань кожного господаря — це правильно підібрати харчування для свого вихованця. Саме від вибору раціону залежить, скільки поживних речовин отримає кіт. Вибір харчування надзвичайно важливий для котів: незбалансований раціон призводить до порушення травлення та розвитку безлічі хвороб:
- жовчнокам’яна хвороба;
- запалення сечового міхура;
- камені в нирках;
- панкреатит;
- запалення жовчного міхура;
- неінфекційний гепатит;
- цукровий діабет.
Цукровий діабет у котів може бути як генетичним захворюванням, яке вони можуть успадкувати від батьків, так і набутою хворобою, що виникає через похибки в харчуванні. При неефективності таблетованих препаратів коти вимагають погодинного введення інсуліну. Щоб запобігти таким наслідкам, відразу при появі кота в будинку необхідно спланувати його раціон.
Для котів існує два принципово різні способи харчування:
- Натуральна їжа чи натуралка.
- Корм.
Організм вихованця адаптується до одного з них. Тому змішувати натуралку із кормом не можна.
Вибираючи натуральне харчування, потрібно пам’ятати про те, що котам потрібен окремий, ретельно спланований раціон. Котів не можна годувати їжею, яку ви готуєте для себе. Вибираючи натуральне харчування для кота, необхідно пам’ятати про його основні принципи:
- Основа раціону — це м’ясо. Курка, яловичина, індичка, телятина, баранина, кролятина. Крім цільного м’яса в раціоні тварини повинні бути такі субпродукти, як печінка, серця, шлунки, шиї, фарш, язик. М’ясо дають у сирому чи відвареному вигляді. Щоб виключити попадання гельмінтів із сирого м’яса та зберегти у продуктах усі поживні речовини, м’ясо та субпродукти попередньо заморожують на 8 днів. Виняток становлять легені, шлунки та печінка — їх завжди проварюють і не дають сирими, щоб тварина не заразилася гельмінтозом.
- Молодим котам та кошенятам раз на тиждень дають відварене яйце.
- Риба у раціоні кота — дуже спірний продукт. З одного боку вона багата на мікроелементи, з іншого — в ній містяться речовини, регулярне вживання яких призводить до порушень травлення у тварин. Тому рибу дають не частіше ніж один раз на тиждень.
- Третина раціону кота становить зелень і овочі з крупами. З них тварина добирає необхідні вітаміни та мікроелементи. Каші для кота — це джерело вуглеводів. Найкраще давати гречану крупу, пшоняну кашу, неочищений рис.
Котам не можна давати жирну, смажену, гостру їжу. Здобні вироби та солодощі також заборонені. Вони засвоюються у тварин, але викликають проблеми із травленням.
Кішки, які знаходяться на натуральному харчуванні, вимагають додаткових харчових добавок у раціоні. Це вітамінні комплекси та мікроелементи — кальцій, цинк. Добавки дають раз на 2-3 місяці, за погодженням з ветеринаром.
Другий варіант харчування — це корм. Існують корми двох типів:
- сухі;
- вологі.
Змішувати їх не можна. Якщо ви вибираєте вологий корм, то організм тварини підлаштовується під таку їжу. Введення до раціону сухого корму вимагає виключення натуралки або вологих кормів.
Готові корми мають деякі переваги перед натуральним харчуванням:
- Збалансований раціон — господарям не потрібно розраховувати, скільки корисних речовин отримає тварина за день і кожен прийом їжі. Виробники вже все розрахували та вказали на упаковці.
- У готових кормах вже додані вітаміни та мікроелементи — давати їх окремо не потрібно.
- Виключається необхідність постійно шукати та купувати свіже м’ясо, варити його чи морозити тиждень.
- У готових кормах враховуються різні потреби котів, залежно від їхнього стану — вагітних кішок, стерилізованих тварин, котів літнього віку, активних маленьких кошенят.
Звісно, йдеться лише про якісні корми, у складі яких понад 60% м’яса. Дешеві пакетики вологого корму — це подрібнені субпродукти з ароматизаторами, які можуть бути смачними для тварини, але не мають поживної цінності. Дешеві сухі корми теж зроблені з обрізків чи субпродуктів, відсоток м’ясних залишків у яких складає 30%. Такі корми не тільки не корисні котам, але й шкодять їх шлунково-кишковому тракту.
Вважається, що натуралка більш фізіологічна для травлення тварини. Але якщо у господарів немає можливості або бажання щодня розраховувати раціон для кота, найкраще переходити на збалансовані корми.
Предмети догляду за кішкою
Крім їжі, необхідно подбати про необхідні аксесуари для кота. Вибирайте ті предмети, які впишуться у ваш інтер’єр та подарують коту задоволення:
- туалет;
- лежанка;
- миски;
- іграшки;
- кігтеточки (дряпки);
- кігтерізки.
Найкраще подбати про необхідні аксесуари ще до появи кота вдома. Щоб після прибуття вихованця, він одразу побачив, де стоїть його миска, де знаходиться миска з водою, а де приготовлений лоточок.
Який туалет краще для кішки
Існує кілька типів котячих туалетів:
- відкриті;
- закриті;
- автоматичні.
Перші — це класичні лотки, у які засипають наповнювач. Щоб у квартирі не залишався неприємний запах, з лотка необхідно щодня прибирати тверді частинки, а сам наповнювач слід міняти раз на кілька днів.
Закритий лоток — це конструкція із закритою верхньою частиною, в якій є спеціальні дверцята. Через неї кіт потрапляє у лоток і виходить із нього. Головна перевага цих моделей — зменшення запаху. Але закриті лотки мають серйозні недоліки:
- складно привчити кота;
- не підходить для маленьких кошенят;
- конструкція, що може складатися, швидко виходить з ладу;
- незручно прибирати.
Альтернатива відкритим та закритим лоткам — автоматичний туалет для котів. Він підключається до системи водопостачання будинку чи квартири. Зовні автоматичний туалет нагадує звичайний або дизайнерський лоток, іноді — унітаз у мініатюрі. Його завдання надзвичайно прості:
- повністю виключити необхідність людиною прибирання лотка;
- швидко усунути неприємні запахи;
- позбутися продуктів життєдіяльності кота.
Як наповнювач в автоматичному туалеті використовуються спеціальні гранули, що миються. Після того, як тварина сходила до туалету, його вміст переміщається до спеціального закритого відсіку, а на поверхні з’являються свіжі гранули. У закритому відсіку гранули повністю промиваються, а продукти життєдіяльності видаляються.
Два головних недоліки автоматичних туалетів — висока вартість та необхідність встановлення. Такий туалет не можна просто покласти в пакет і перевести як звичайний лоток.
Який наповнювач для туалету кішок є найкращим
Якщо ви вибираєте автоматичний туалет для котів, спеціальний наповнювач постачається разом із ним у комплекті. Його не потрібно міняти чи постійно купувати заново.
Якщо можливості поставити автоматичний туалет для котів немає, в хід йде класичний лоток. Існує кілька видів наповнювача для нього:
- Тирса. Простий та екологічний наповнювач розбухає від рідини. Зручні спресовані гранули є повністю екологічними, не містять неприємних запахів. Головні плюси такого наповнювача — широка доступність та низька ціна. Мінуси — низьке поглинання неприємних запахів та необхідність змінювати наповнювач раз на 2-3 дні.
- Глина. Якість такого наповнювача залежить від якості глини — хороший наповнювач поглинає запахи, ефективно усуває рідкі виділення. Якщо для наповнювача використовують залишки глини, яка надмірно кришиться, такий наповнювач не зможе ефективно усунути неприємні запахи.
- Силікагель. Популярні наповнювачі з оксиду кремнію повинні добре вбирати вологу та швидко усувати запахи. Але, як і у випадку з глиною, все залежить від якості продукції. Дешеві силікагелеві наповнювачі не здатні утримувати запах більше двох днів, після чого вони виявляються абсолютно неефективними. Якісний наповнювач повністю поглинає рідину та утримує тверді частинки. Міняти такий наповнювач достатньо раз на 5-7 днів.
- Мінеральні. Бетоніт і цеоліт входять до складу наповнювачів. При дотику рідин і твердих відходів з наповнювачем утворюються грудочки. Такий наповнювач добре утримує запахи та потребує заміни раз на тиждень. Але щодня необхідно прибирати тверді частки.
Який туалет найкраще підійде для кішки, залежить не тільки від властивостей наповнювача. Тварина може відразу звикнути до нового наповнювача, а може відмовлятися ходити в лоток з новим наповнювачем.
Як кішки вибирають місце для сну
Для комфортного відпочинку котам потрібна зручна лежанка. Це їхнє основне місце для сну. Кішки завжди вибирають собі місце для сну там, де їм тепліше. У холодну пору року кіт може лягти на батарею, щоб зігрітися. Але спати на батареї котам не можна — вони можуть перегріватись. При цьому коти не відчувають, коли їхні внутрішні органи нагріваються, що робить такий сон небезпечним для тварини.
Для сну в сонячні дні коту краще повісити перед вікном гамак або поставити будиночок перед закритим вікном, куди падають теплі сонячні промені.
Якщо коту тепло або навіть спекотно, у теплу пору року тварина може спати на підлозі. При цьому слід стежити, щоб кіт не лежав під кондиціонером, де його може проскочити.
Гігієна кішок
Догляд за кішками включає постійні гігієнічні процедури. Необхідно стежити за вухами, зубами, шерстю кота, очима та регулярно підрізати пазурі. Гігієнічні процедури котам не дуже до вподоби, тому тварину необхідно поступово привчати до них із самого дитинства. Всі процедури виконують максимально акуратно, щоб кіт не відчував болю чи дискомфорту.
Догляд за зубами кішки
У природі у кішок, які полюють і їдять виключно сире м’ясо з кістками, зуби самоочищаються. У домашніх тварин інший спосіб життя та інше харчування. Слідкувати за зубами кішки необхідно постійно:
- вводити до раціону тверді частинки їжі — це морква, сирі кістки, м’ясо;
- давати спеціальні очищувальні кісточки, які є в зоомагазинах;
- чистити зуби.
Чистити зуби котам потрібно щотижня. Догляд за ротовою порожниною у здорових кішок передбачає чистку 1 раз на тиждень. Якщо ж у тварини початковий карієс, чистити зуби вже потрібно 2 рази на тиждень.
Котам із середнім карієсом чистять зуби через день, і лікують зуби у стоматолога. Спеціальні щітки та зубні пасти для тварин роблять цю процедуру простою та максимально комфортною для кота. Використовувати людські засоби категорично не можна — твердий ворс щіток травмує ясна тварини, а людська зубна паста не підходить за кислотністю.
Догляд за шерстю кішки
Незалежно від породи, котів потрібно регулярно вичісувати. Кішок з довгою шерстю вичісують 1-2 рази на день, інакше шерсть почне плутатися і збиратися в ковтуни, які розчесати дуже складно, їх доводиться обрізати. Короткошерстих і котів із середньою довгою шерстю вичісують раз на 2 дні.
Крім вичісування, слід пам’ятати і про купання кота. Щоб коти не боялися води та купання, кошенят привчають до гігієнічних процедур із раннього дитинства. Купати кота треба 5 разів на рік або раз на два-три місяці.
Догляд за кігтями кішки
Коти, які живуть у будинках або гуляють вулицею, не вимагають особливого догляду за пазурами — вони сточують їх під час прогулянок. Але щотижня все одно необхідно оглядати тваринам лапки — якщо якісь пазурі довші за інші, їх підрізають.
У домашніх котів пазурі виростають швидко. Щоб кіт не сточував кігті, використовуючи при цьому шпалери або меблі, йому слід купити кігтеточку (дряпку). Якщо предмет коту не сподобається, він може його проігнорувати. У такому випадку потрібно купити іншу дряпку, яка буде зручна для тварини.
Догляд за пазурами включає підрізання кігтів. Виконувати процедуру потрібно раз на 10-14 днів.
Догляд за вухами кішки
Оглядати вуха кота потрібно щодня. Якщо вони чисті, вуха протирають шматком чистої вологої тканини раз на тиждень. Якщо вушка забруднюються, їх обробляють раз на 2-3 дні. Якщо вушка почервоніли або постійно збирається велика кількість виділень, необхідно показати тварину ветеринару — у вухах може бути інфекція, яка потребує лікування.
Для ретельного чищення вух потрібні ватяні диски та спеціальний лосьйон. Проста інструкція допоможе виконати процедуру швидко:
- Відкрити лосьйон та змочити кілька ватних дисків, викласти їх на поверхні один за одним.
- Викласти кілька сухих ватяних дисків.
- Надійно утримуйте кота в руках чи покладіть тварину на бік.
- Обережно однією рукою слід відсунути вушну раковину.
- Другою рукою протерти ватним диском змоченим лосьйоном, вухо зсередини, видаляючи бруд.
- Повторити процедуру ще раз, використовуючи інший вологий тампон.
- Витерти вухо зсередини сухим ватним диском.
- Повторіть процедуру з другим вухом.
Після чищення, погладьте тварину і почастуйте її смаколиком, щоб кіт не виказував проявів стресу.
Догляд за очима кішки
Прозорі виділення в невеликій кількості з очей кішки та коричневі скоринки вранці — це норма. У куточках очей у котів накопичується рідина, яка омиває око та виділяється назовні. Такі скоринки коти найчастіше прибирають лапками самостійно, під час щоденного вмивання. Щоб вони не заважали тварині та не дратували око, власники можуть усунути їх за допомогою ватного диска та спеціальної рідини для очей. Для цього необхідно:
- Взяти кота на руки так, щоб обмежити рух передніми лапками.
- Взяти змочений ватяний диск і обережно провести ним зовні очі, змочуючи скоринку.
- Взяти другий ватяний диск і акуратно провести ним по скоринці, видаляючи її.
- Повторити дію з другим оком.
Використовувати теплу воду або чай для цієї процедури не можна — ці рідини порушують кислотно-лужний баланс очного яблука. Виконувати процедуру потрібно раз на 1-2 дні. Інакше шерсть біля очей тварини буде збиратися у ковтуни.
Особливості догляду за кішками
Кожен кіт вимагає до себе уваги, незалежно від кольору або довжини шерсті, породи, кількості зубів і пишності хвоста. Щоб зробити життя вихованця максимально комфортним, необхідно знати всі поради щодо догляду за тваринами та користуватися ними.
Довгошерсті кішки: догляд
Підвищена увага до шерсті у таких порід абсолютно виправдана. Гладка та шовковиста шерсть кота — це результат правильного харчування та догляду за твариною. Оксамитова шерсть забезпечує призові місця котам на виставках, привертає погляди і є індикатором здоров’я тварини.
Пам’ятка по догляду за кішкою з довгою шерстю включає:
- купання зі спеціальним шампунем та кондиціонером;
- щоденне розчісування;
- стрижку раз на 6 місяців;
- регулярний догляд за допомогою лосьйонів.
Вичісувати котів із довгою шерстю необхідно регулярно. Для цього використовують гребінець та щітки з натуральних матеріалів. Такі щітки не допускають появи ковтунів.
Догляд за вагітною кішкою
У період вагітності кішки більше сплять, більше їдять і потребують особливого догляду. Насамперед, необхідно ізолювати кішки від інших, надто активних чи агресивних тварин та маленьких дітей.
Як тільки кішка завагітніла, необхідно показати тварину ветеринару. Лікар огляне кішку і переконається у тому, що тварина здорова. Саме ветеринар допоможе скласти раціон для кішки на період вагітності і розповість, як правильно розпізнати перші перейми.
Вагітна кішка довше спить, більше їсть і потребує більшої турботи та ласки.
У деяких випадках кішки народжують самостійно. Проте лише ветеринар зможе визначити чи варто вашій кішці народжувати самостійно, чи все ж краще зробити кесарів розтин. До такого методу часто вдаються, якщо очікується великий приплід. Операцію виконує лише кваліфікований лікар за умов повної стерильності. Господарям дуже важливо розпізнати перейми та вчасно відвезти тварину до ветеринара.
Догляд за кошенятами без кішки
Якщо кошенят відлучають від матері відразу після народження, вони залишаються абсолютно беззахисними. Сліпі та беззубі кошенята не можуть подбати про себе. Перше, що потрібно зробити з новонародженими, — забезпечити їхню безпеку. Кошенят необхідно перенести у тепле місце, де до них не дістануться інші тварини.
Правила догляду за кошенятами без кішки включають:
- Ефективну терморегуляцію. У перші дні життя кошенята не можуть утримувати тепло. Будь-яке переохолодження, будь-який перегрів можуть призвести до проблем зі здоров’ям і навіть загибелі тварини. Тому малюкам слід підготувати лежанку, на дно якої кладуть грілку, загорнуту в рушник та щільну тканину. Для попередження опіків контактувати з поверхнею грілки тваринам не можна, тому її краї ретельно загортають у тканину. Усіх кошенят селять в одну лежанку — так вони гріються один об одного і не втрачають тепло.
- Правильне харчування. У перші тижні життя кошенята харчуються молоком. Якщо мама відсутня, необхідно знайти кішку-годувальницю або купити спеціальний замінник котячого молока. Якщо ви знайшли кошенят, а замінника в будинку немає, перше годування можна зробити теплою водою, а наступне замінником молока.
- Турбота про стілець та сечовипускання. У перші дні життя кошенята не можуть повноцінно виконувати свої дрібні справи. Зазвичай їм у цьому допомагає кішка, але коли її немає, перед і після кожного годування кошенятам необхідно протерти область промежини ватним диском, змоченим у теплій воді.
- Перші гігієнічні процедури. Після 14 днів життя кошенятам вперше протирають вуха, оглядають зуби і підрізають пазурі.
На першому місяці життя, кошенят необхідно показати ветеринару, який скаже, як розвиваються тварини, та виконає перші щеплення.
Як доглядати за дорослим котом
Догляд за дорослим котом включає:
- повноцінне харчування;
- регулярні гігієнічні процедури;
- активні ігри з котом;
- догляд за шерстю;
- регулярні огляди ветеринара.
Коту необхідно приділяти увагу щодня. Догляд за дорослим котом включає також контроль за кількістю сну тварини — в день здоровий кіт спить близько 11-12 годин на день, деякі породи сплять довше.
Засоби для догляду за кішками
Крім уваги та турботи власників, необхідно подбати про спеціальні предмети та засоби для догляду за котами. До них відносяться:
- зубні пасти та щітки;
- лосьйони, шампуні, кондиціонери та олія для шерсті;
- кігтерізки;
- гребінці та щітки;
- лосьйони та краплі для очей;
- засоби для чищення вух.
Не варто забувати і про такі необхідні предмети, як наповнювачі для туалетів, лежанки, нові м’ячики, мотузочки та дряпанки, які допоможуть підточити кігті.
Засоби для догляду за шерстю котів
Для догляду за шерстю кішок знадобляться засоби для купання та розчісування. До них відносяться:
- металеві гребінці із прямими зубчиками;
- маленькі ножиці для зрізання ковтунів;
- щітки із натуральним ворсом;
- шампуні;
- лосьйони та кондиціонери;
- спрей для легкого розчісування;
- олія для шерсті.
Вибираючи лінійку для банного догляду, необхідно звернути увагу на довжину, колір шерсті та породу кота.
Засоби для догляду за очима котів
Щоб ефективно протирати очі кішкам, необхідно подбати про спеціальний лосьйон і ватяні диски. Використовувати вату, бинт чи папір замість ватних дисків не можна — вони дряпають очне яблуко, призводять до запалення чи погіршення зору.
Розчин для протирання очей котам можна купити у будь-якій ветаптеці. Замість лосьйону можна використовувати хлоргексидин, який є навіть в аптеках для людей.
Краплі для очей чи мазі застосовуються лише за наявності хвороб. Їх використовують за призначенням лікаря.