Милі та шалено привабливі йорки підкорили серця багатьох людей. Маленькі та відважні, вони надзвичайно прив’язані до своїх господарів і потребують особливого захисту та догляду. Турбота про йорка починається з правильної гігієни і ніколи не закінчується. Правильно підібраний догляд робить собаку щасливою та здоровою.
Як доглядати за йорком
Догляд за йорком починається з появи собаки на світ. Щодня йоркам потрібна ваша увагу. Турбота про шерсть, харчування та фізичну активність роблять собаку не тільки привабливою для виставок, але й здоровою. Тому навіть якщо ваш собака не бере участі в конкурсах і виставках, він все одно потребує повноцінного догляду.
Правильне годування
Найкращим харчуванням для цуценят є грудне вигодовування. Коли собаку відлучають від матері, його одразу переводять на звичайне харчування (натуралка) або спеціальний корм. Якщо цуценята йорка з якоїсь причини не можуть вигодовуватись на першому місяці життя материнським молоком, їм дають замінники молока. Це надзвичайно важливо для формування шлунково-кишкового тракту.
До 3-х місячного віку годувати йорка потрібно часто — 6 разів на день. Частина заводчиків рекомендує дотримуватися плану «вільне харчування», коли у малюка завжди є їжа. Незважаючи на те, що такий варіант виглядає дуже привабливо — можна насипати в миску їжі і піти на роботу, по можливості, необхідно дотримуватися інтервалів між прийомами їжі, і досипати корм. Або, йдучи, залишати трохи корму у мисці. Інакше щеня їстиме безконтрольно і за раз може з’їсти все, що ви залишали для нього на 3 годування.
Годування цуценят йоркширських тер’єрів виглядає так:
- до 12 тижнів — 6 разів на день;
- з 3-х місяців до півроку — 5-6 разів на день;
- з 6 місяців до року — 3-4 рази у день;
- дорослі собаки, після року — 2-3 рази на день.
Міні-йорки потребують більш частого харчування, ніж класичні йоркширські тер’єри. Саме їх потрібно годувати 6 разів на день до півроку. А дорослих собак — 3 рази у день.
Вибираючи раціон для собаки, необхідно пам’ятати про те, що від цього залежить здоров’я вихованця, його зовнішній вигляд та майбутнє потомство.
Вибираючи натуральне годування, необхідно розуміти, що основну частину раціону становлять:
- сире м’ясо;
- нежирна риба;
- сир;
- яйце;
- зелень та овочі.
У меншій мірі собаці дають каші та свіжі фрукти. Останні потрібні, щоб урізноманітнити раціон йоркширського тер’єра. Раз на три місяці йоркам дають вітаміни та харчові добавки, в яких міститься кальцій, цинк та магній.
Замінювати м’ясо субпродуктами категорично не можна. Яловичий рубець, курячі серця можуть бути лише доповнення до раціону, але не його основою.
У день дорослий собака повинен з’їдати близько 150 грамів сирого м’яса. Це може бути яловичина, філе індички, нежирні частини курки.
Якщо щеня вже утримується на кормі або нові господарі не мають змоги щодня закуповувати свіже м’ясо, йорків переводять на корм. При виборі корму необхідно звертати увагу на його склад:
- більшість м’яса (кролик, яловичина, курка, індичка);
- високий вміст білка;
- наявність вітамінів та мінералів у складі.
При переході на корм, давати йорку харчові вітамінні та мінеральні добавки не потрібно — усі поживні елементи собака отримує з їжі.
Перехід з одного виду корму на інший здійснюють поступово, щоб у вихованця не було негативних реакцій з боку органів травлення.
Догляд за шерстю йорка
Красива, гладка шерсть у йорка — це результат постійної роботи його господарів.
Купатися собаки звикають із раннього дитинства. Маленьких цуценят купають раз на 14 днів. У віці півроку частоту купань збільшують до 3 разів на місяць. Для купань використовують:
- шампунь;
- кондиціонер;
- масло.
Олію застосовують з 5 місяців. Її наносять перед купанням на шерсть, не втираючи у шкіру. Олію залишають на дві години, потім собаку купають. Під час купання використовують шампунь та розведений з водою кондиціонер для волосся. Вся банна лінійка має бути спеціально призначеною для шерсті йорків.
Після купання собаку огортають рушником і не витирають, а лише злегка притискають його до шерсті тварини, видаляючи залишки вологи. Йоркширського тер’єра вичісують прямим гребінцем і сушать феном, використовуючи тепле повітря.
Незалежно від купання, щоденний догляд включає розчісування. Йорків вичісують щодня — 1-2 рази на добу. Для цього використовують:
- прямий металевий гребінець;
- масажну щітку;
- щітку із натуральної щетини.
Щоб цуценята швидко звикали до розчісування, процедуру починають із застосування масажної щітки. Для того, щоб впоратися із заплутаним волоссям і ковтунами, ділянку шерсті збризкають спеціальним спреєм.
З 6 місяців доглядати за шерстю потрібно за допомогою папільйоток. Це необхідно, щоб вона зберігала свою еластичність та не ламалася. Починають з 1-2 папільйоток на голові і загривку, поступово накручуючи на них всю шерсть.
Підстригають йорків раз на 3-4 місяці. При цьому можна просто освіжити шерсть чи зробити собаці модну стрижку.
Догляд за вухами йорка
Догляд за вухами йоркширського тер’єра починається з дитинства. Його поділяють на три частини:
- Стрижка волосся навколо вух. Виконується раз на 2-3 місяці
- Видалення волосся всередині вушної раковини. Роблять раз на 1,5-2 місяці.
- Очищення слухового проходу. Виконують щотижня.
Шерсть у йорків росте швидко. Стрижка волосся за вухами виконується просто, але за певною схемою. Маленьких йорків для цієї процедури найкраще віднести до салону грумінгу.
Волосся усередині слухового проходу видаляють власники тварин чи ветеринар. Видаляти шерсть потрібно постійно. Інакше, при розростанні, всередині вушного проходу створюється сприятливе середовище для розмноження мікроорганізмів та розвитку запальних захворювань вуха. Видалення волосся зі слухового проходу виконується таким чином:
- Собаку фіксують у руках, не затискаючи, але й не даючи змоги вирватися.
- Добре відстовбурчують вушну раковину.
- Засипають усередину спеціальний тальк, який прибирає місцеву больову чутливість.
- Чекають 3-4 хвилини.
- Пальцями або пінцетом видаляють волоски із вушної раковини.
- Ватним тампоном видаляють залишки тальку.
- Всередину слухового проходу закапують кілька крапель очищуючого антисептичного розчину.
- Масують вухо зовні, від основи до кінчика, щоб рідина рівномірно розподілилася.
- Переходять до другого вуха.
Щотижнева обробка вушних раковин виконується набагато простіше — усередину слухового проходу капають кілька крапель розчину, масажують вушка і видаляють забруднення ватним тампоном. Вушні палички використовувати не рекомендується, щоб не травмувати вухо тварини. Процедуру проводять 1-2 рази на тиждень.
Оглядати вуха тварини необхідно щодня, після кожної прогулянки. Це допоможе вчасно виявити кліщів та швидко видалити їх.
Догляд за очима йорка
Стежити за очима собаки потрібно постійно, щодня. У нормі — око у собаки яскраве, блискуче, не замутнене. Повіки щільно прилягають до очного яблука, всі вії дивляться нагору. Після сну чи прогулянок на свіжому повітрі, у куточках очей можуть бути невеликі слизові виділення та свіжі скоринки. Вони не є небезпечними, але їх необхідно видалити серветкою з тканини або за допомогою шматочка марлі. Вату та паперові серветки використовувати не потрібно — папір може подряпати очне яблуко, а після вати в оці залишаються ворсинки.
Якщо після активної прогулянки у собаки в очах ви побачите пісок, пил чи дрібні частинки сміття, очі необхідно промити. Для цього використовують:
- дистильовану або кип’ячену гарячу воду;
- розчин NaCl 0,9% відомий як фізіологічний розчин;
- хлоргексидин.
Під час туалету очей необхідно приділити увагу і шерсті навколо них. Якщо вона забруднена, її протирають ватним тампоном, змоченим у воді. Якщо шерсть не забруднюється щодня, її протирають профілактично, 1 раз на 3 дні, щоб видалити невидимі частинки пилу.
Догляд за зубами йорка
Йорки — ласкаві та грайливі собаки, які добре переносять чищення зубів. Зазвичай собака сприймає це як гру чи просту процедуру, яка не завдає особливого дискомфорту.
Найзручніше чистити зуби собаці вдвох — коли одна людина тримає собаку, а друга виконує процедуру. Якщо такої можливості немає, краще чистити зуби на рівній поверхні — стіл, диван.
Процедура займає лише 10-15 хвилин і виконується досить просто:
- Однією рукою необхідно обійняти і притримувати собаку, щоб вона не втекла. Стискати йорка не потрібно, досить просто обмежити свободу дій.
- Другою рукою потрібно спочатку погладити собаку по голові, тим самим заспокоївши її.
- У другу руку беруть зубну щітку.
- Пальцями рук, якою обіймають собаку, обережно розводять зуби.
- Другою рукою зі щіткою чистять зуби зовні, потім усередині.
- Переходять на інший бік та чистять зуби там.
Здоровому йорку, без ознак зубного нальоту, чистять зуби 1 раз на тиждень. За наявності неприємного запаху з пащі — 2 рази на тиждень. За наявності нальоту зуби необхідно чистити 3-4 рази на тиждень. При цьому необхідно уточнити у ветеринара, як можна видалити наліт із зубів собаки повністю. Адже відкладання зубного каменю призводить до розвитку карієсу, запалення ясен та руйнування зубів.
Догляд за зубами включає щорічний похід до ветеринара, який визначає наявність карієсу.
Особливості догляду за йоркширським тер’єром
Йорки надзвичайно лагідні у будь-якому віці. Маленькі йорки весь час хочуть гратися, дорослі собаки теж потребують уваги. Окрім харчування та гігієнічних процедур, важливо приділяти увагу й іншим аспектам життя собаки.
Цуценята йорка — догляд з народження
Відразу після появи на світ, сука йорка вилизує своїх цуценят. Після цього вони шукають її соски та стимулюють вироблення молозива (перша рідина, яка з’являється у самок перед молоком). Після появи на світ, вкрай бажано обтерти перше цуценя стерильною сухою тканиною та швидко прикласти до одного із сосків матері. Смоктальний рефлекс стимулює скорочення матки, тому інші цуценята народжуються легше.
Якщо ж цуценята з’являються шляхом кесаревого розтину, їх відразу ж обтирають і зважують. Після цього дають спеціальну суміш (замінник молока) і укладають усіх разом у тепле місце або вольєр. Коли сука йоркширського тер’єру приходить до тями, новонароджені підкладаються до неї поступово, по одному.
У перші дні життя маленькі та сліпі цуценята надзвичайно беззахисні. Існують особливості догляду за ними:
- Цуценята йоркширського тер’єру і сука, що народила, не можуть жити на вулиці, ні за якої погоди, ні за яких умов.
- У перший тиждень життя необхідно створити комфортне місце для матері та її дітей. Вона не повинна бути розміщена під кондиціонером, біля вікон або дверей. При цьому лежанка обов’язково повинна лежати на підлозі, щоб мати будь-якої миті могла застрибнути в неї, а щенята не випали при спробі дослідити світ. Купуючи лежанку, переконайтеся, що в ній досить товсте і тепле дно, яке не пропускає холод від підлоги. Якщо є можливість, під лежанку кладуть килимок. Бортики в лежанці не дозволять цуценятам заповзти далеко від матері і втратити дороге тепло.
- Перегрів для щенят також небезпечний, як і переохолодження. Тому підкладати грілки у лежанку, коли діти здорові, не треба.
- Усіх цуценят у перші години життя обов’язково потрібно зважити. І продовжувати зважувати щодня, стежачи за тим, як кожен набирає вагу.
- На 4-5 день цуценятам йорка підрізають кігтики та хвостики.
На період появи цуценят найкраще взяти відпустку — малюки вимагають постійного догляду та турботи. Молода сука не завжди може забезпечити достатній догляд. Особливо, якщо цуценята народилися в результаті кесаревого розтину.
Якщо собака після пологів приходить до тями кілька днів або хтось із щенят не добирає вагу, починають використовувати спеціальну суміш — замінник собачого молока. Ситуація з недостатнім вигодовуванням може статися у кожного заводчика. Тому замінник молока завжди має бути в домашніх умовах, під рукою.
Потрібно 4-5 днів після народження, щоб цуценята розплющили очі і стали активнішими. У цей період важливо продовжувати стежити за їхньою вагою. Лежанку найкраще змінити на вольєр або загородження в будинку, де цуценята зможуть грати, стрибати та залишатися поряд з матір’ю.
Догляд за йорком дівчинкою
У період між першим півріччям та роком у дівчаток-йорків починається перша тічка. Це період статевого дозрівання собаки. Зводити йоркширського тер’єра для отримання потомства в першу тічку категорично не можна — нестабільний гормональний фон може призвести до:
- невиношування вагітності;
- появи на світ мертвонароджених цуценят;
- несформованості організму суки.
Щоб запобігти таким наслідкам, в’язати собаку найкраще після третьої тічки.
Під час тічки собаку треба вигулювати, не спускаючи повідця. Навіть якщо сука ідеально поводиться і слухає господарів, кобель, що прибіг на запах, може погнатися за нею і змусити бігти в небезпечне місце — на дорогу, у бік бійцівських собак. Після прогулянки слід не тільки помити лапки, але й обробити петлю — теплою водою або хлоргексидином.
Ще один важливий період у житті йоркширського тер’єра — пологи та вирощування цуценят. У цей період потрібен особливий догляд за дівчинкою:
- Забезпечте постійний доступ молодої матері до чистої води.
- Якщо собака після кесаревого розтину, дайте їй відпочити і прийти до тями. Не прикладайте всіх цуценят відразу до собаки.
- Слідкуйте за тим, щоб молоко не застоювалося. Якщо цуценята активно смокчуть усі соски, зазвичай такого не відбувається. Але якщо малюки використовують не всі соски, необхідно щодня масажувати собаці всі молочні залози та перекладати активних цуценят до сосків, які використовуються рідше.
- Кожні 4 дні підстригайте цуценятам кігтики, щоб вони не подряпали матері живіт під час активного ссання.
- Не позбавляйте собаку прогулянок на вулиці — це її єдина можливість ненадовго втекти від потомства та відпочити. Під час прогулянок молода мама обов’язково має бути одягнена так, щоб тканина прикривала груди, живіт та соски.
Обов’язково порадьтеся з ветеринаром з приводу необхідності корекції раціону молодої матері — собаки в цей період вимагають посиленого харчування, адже більшість поживних речовин йде в молоко.
Догляд за йорком хлопчиком
Хлопчики йорки надзвичайно грайливі та активні. Якщо не приділяти їм достатньої уваги, енергія йорка може виявитися руйнівною — у хід підуть тапочки, колготки, одяг, взуття, іграшки. Враховуючи, що у них маленькі, але досить гострі зуби, наслідки можуть обернутися покупкою нового гардеробу. Лаяти йорків при цьому не можна. Не кажучи вже про фізичні покарання — собака просто не зрозуміє, що він зробив не так і чому сердиться господар. І навіть скорчивши сумну гримаску, йорки все одно не розуміють, коли їх лають за зіпсовані в будинку речі. Адже вони грали, і в цей період всі речі в зоні видимості є просто чудовими іграшками.
Впоратися з такою поведінкою не завжди буває легко. Необхідно враховувати, що виховання — це тривалий процес, який потребує терпіння.
Догляд за йорком хлопчиком має включати такі моменти:
- Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, 1-2 рази на день. Кожна прогулянка має бути не менше 30 хвилин. Якщо собака не втомлюється, з нею можна гуляти довше — 1-1,5 години. Якщо за цей час пес побігає з іншими собаками, поганяє за м’ячиком або диском, він витратить енергію і отримає позитивні емоції.
- Лежанка собаки повинна завжди знаходитися в тому самому місці.
- У хлопчика йорка має бути свій кошик іграшок. Пес повинен знати, що якщо йому хочеться грати, він будь-якої миті може дістати з кошика потрібні іграшки. Поступово привчайте собаку не тільки діставати іграшки, але й складати їх назад у кошик.
- Купуйте різноманітні іграшки — м’які вироби, мотузочки, м’ячики, гумові тварини.
Вичісують хлопчиків так само, як і дівчаток — щодня.
Вычесывают мальчиков точно так, как и девочек – ежедневно.
Догляд за вагітним йорком
У період вагітності йоркам потрібен особливий догляд. Коли собака чекає на потомство, його графік і звички дещо змінюються — він стає менш активним, більше спить.
Доглядаючи за вагітним йорком, необхідно пам’ятати про наступні моменти:
- Раціон собаки змінюється, так як їй потрібно більше поживних речовин, вітамінів і мінералів. Щоб зрозуміти, що саме додати, а що замінити, потрібно отримати консультацію ветеринара.
- Вичісувати собаку потрібно частіше — у цей період йорк може линяти.
- Важливо забезпечити постійний доступ до чистої води.
- Як і у вагітних жінок, у вагітного йорка потомство може дещо здавлювати сечовий міхур, і собака мочиться частіше. Щоб удома не сталося катастрофи, постеліть пелюшку і виводьте собаку частіше на вулицю.
- Коли собака завагітніє, необхідно відразу ж показати її ветеринарному лікарю, щоб він оглянув її, оцінив стан здоров’я та визначив ймовірний період пологів.
Йорки народжують самі, але іноді сукам доводиться робити кесарів розтин. Власники повинні пам’ятати про це, щоб вчасно викликати лікаря за необхідності.
Засоби для догляду за шерстю йоркширського тер’єра
Вичісування та купання йорку — головні методи догляду за шерстю собаки. При цьому дуже важливо підібрати засоби догляду та необхідні аксесуари. До них відносяться:
- металева щітка із прямими зубцями, не закругленими на кінцях;
- середніх розмірів щітка, виготовлена за натуральних матеріалів;
- маленька натуральна щітка;
- папільйотки;
- пінцет;
- ножиці для стрижки.
Не забувайте і про професійну косметику — тільки якісні засоби здатні забезпечити нормальний догляд для формування здорової, привабливої шерсті собаки.