Алергія на кішок та собак — характерні симптоми
Основною причиною появи алергії у людей на котів та собак є генетична схильність. Набута проблема — це міф. Деякі люди помилково вважають, що алергія виявляється лише через ряд причин: зниження імунітету, стрес, супутні захворювання та інші фактори, які негативно впливають на здоров’я людини. Однак єдина причина прояву алергії — безпосередній контакт із твариною, тобто з алергеном. Починається реакція зазвичай із виникнення сльозотечі, чхання. Симптоми проявляються приблизно через 5 хвилин після контакту людини з алергеном та наростають протягом наступних 3 годин. Найбільш високий вміст алергенів спостерігається у некастрованих котів. Симптоми алергії на собак та котів дуже схожі, але є й відмінності.
Як проявляється алергія на котів:
- Про те, що у вас почалася алергія після гри з котом, свідчать такі симптоми: закладеність носа, чхання, сльозотеча Такі ознаки реакції на алерген виникають раніше за інші.
- Потім може приєднатися сухий кашель, задишка і навіть хрипи. Людині стає важко дихати.
- Можливі поширені симптоми алергії: свербіж, кропив’янка.
Алергія на собак проявляється схожими симптомами:
- закладеність носа чи нежить, часте чхання;
- першіння в горлі;
- проявляється місцева реакція при контакті шерсті тварини зі шкірою людини: почервоніння, свербіж, висипання.
Багато алергіків скаржаться на сильний свербіж в очах. Така реакція може виникнути при контакті з різними домашніми тваринами: морськими свинками, хом’ячками, кроликами та ін. Відмінними симптомами алергії на собак від реакції на кішок та інших вихованців є набряклість повік і кон’юнктивіт, що швидко розвивається.
Діагностика алергії на собак та кішок
Симптоми алергії на тварин легко сплутати з ознаками інших захворювань, особливо у тому випадку, якщо контакт із собакою чи котом непостійний. При найменшій підозрі виникнення алергічної реакції проконсультуйтеся з лікарем. Недуга не може пройти сама по собі. Своєчасна діагностика та ефективне лікування дозволить уникнути більш тяжкого прояву алергії, наростання симптомів та, як наслідок, ускладнень.
Тести, що дозволяють визначити наявність алергії на кішку чи собаку у людини:
- шкірні проби;
- тести, які можуть спровокувати алергічну реакцію, — закапування розчину з наявністю алергену в ніс або нанесення на кон’юнктиву ока;
- виявлення специфічних імуноглобулінів у аналізі крові.
Раніше у медицині використовувалися елімінаційні види тестів. Однак у ході практичних досліджень було виявлено, що вони не дають точного результату. Хоча прямий контакт із твариною припинявся, оскільки її на якийсь час забирали з дому, але в квартирі залишалися частки шерсті, поту, епітелію вихованця. Зі 100% ймовірністю виявити збудника алергії дозволяють аналізи крові.
Алергія на кішок та собак у дітей
Майбутні батьки часто запитують: «Якщо у мене є алергія на тварин, чи буде у моєї дитини проявлятися реакція при контакті з кішкою або собакою». Дійсно, у 80% випадків у дітей, батькам яких знайома дана проблема, виявляється алергія на домашніх тварин. Особливу небезпеку вона становить для малюків, які страждають на астму. Хоча в той же час вона часто є супутнім захворюванням при алергії. У немовлят реакція проявляється вкрай рідко і зазвичай вона виглядає як ускладнення дерматиту, харчової алергії, перемогти яку не вдалося. У випадку виявлення проблеми безпечніше для здоров’я малюка виключити контакт із тваринами.
Згідно зі статистично доведеними даними, контакт собаки, кішки або іншої домашньої тварини з новонародженою дитиною дозволяє надалі зменшити ризик розвитку алергічного нежитю та бронхіальної астми. Але перш ніж заводити вихованця, ви повинні дізнатися про заходи профілактики, яких слід обов’язково дотримуватися:
- Каструвати цуценя чи кішку у певному віці, оскільки алергени таких тварин менш небезпечні.
- Слід регулярно вичісувати шерсть та купати вихованців, використовуючи спеціальний шампунь. Скільки разів на тиждень або місяць проводити процедуру, дивіться за обставинами. Вам потрібно домогтися того, щоб шерсті у квартирі було якнайменше.
- Регулярно виконуйте вологе прибирання.
- Використовуйте спеціальний туалетний наповнювач.
- Запам’ятайте: не можна дозволяти вихованцю спати в ліжечку дитини.
Позбутися алергії за допомогою таких методів не вдасться, проте ви зможете попередити виникнення реакції, що проявляється особливо гостро.
Чи лікується алергія на тварин?
Якщо ви вирішили завести кошеня і вже встигли звикнути до думки про те, що у вас з’явився новий друг або ви не знаєте, куди подіти вихованця, а алергія проявляється все з новою силою, не поспішайте впадати у відчай. Досвідчений лікар допоможе вам впоратися із проблемою. Він підбере препарати, що дозволять полегшити симптоми хвороби. Якщо алергія не приносить серйозного дискомфорту, реакція на алерген проявляється не сильно, то цілком можливо, що ви зможете співіснувати з вашим вихованцем на одній квартирі. Однак не ризикуйте своїм здоров’ям та самопочуттям своїх близьких, якщо прибрати або знизити симптоматику хвороби профілактичними методами не вдається. Алергія — серйозна проблема для тих людей, які мають до неї генетичну схильність та схильні до агресивного прояву реакцій. Під впливом збудника у людини може навіть підвищитись температура тіла, і розвинутися напад задухи. У такому випадку слід повністю виключити контакт із тваринами (алергенами).
Повністю вилікуватися від алергії неможливо і звикнути до неї не вдасться, але існують дієві засоби, які допоможуть порівняно швидко подолати реакцію, що починається. Відразу, як тільки з’являється перша ознака алергії — свербіж в очах, закладеність носа — слід пити антигістамінні препарати. Лікувати недугу вони не здатні, проте пригнічують розвиток реакції. Ліки можна приймати, коли алергія вже почалася або ще до контакту зі збудником, якщо він передбачуваний (перед походом у гості).
Багатьох власників домашніх тварин цікавить, чи існує вакцина проти алергії на котів та собак. На жаль, щеплення в лікуванні та профілактиці цієї недуги не використовуються. Досить ефективним методом вважається алергенспецифічна імунотерапія. Алергени в невеликій концентрації в кілька етапів вводяться в організм пацієнта. Дозування поступово збільшується. Метод допомагає виробити стійкість до алергенів, які викликають у людини відповідну реакцію. У деяких випадках імунотерапія дійсно ефективна, але, на жаль, доступність способу обмежена.
Для лікування алергії на кішок та собак використовуються препарати у вигляді таблеток, ін’єкцій, спреїв кількох фармакологічних груп:
- Глюкокортикоїди.
- Блокатори H1-рецепторів гістаміну — група препаратів кількох видів, розподіл яких на категорії пов’язаний із певними причинами:
- Препарати, які викликають сонливість та неприємні побічні ефекти, проте вважаються одними з найефективніших в усуненні симптомів алергічної реакції, що тільки з’явилася: Діазолін, Піпольфен, Супрастін, Клемастін.
- Засоби високої ефективності, які мають менше побічних реакцій: Азеластин, Астемізол, Лоратадин.
- Препарати, що характеризуються зниженою кардіотоксичністю у порівнянні з впливом на людський організм лікарських засобів другої групи: Дезлоратадин, Фексофенадин, Левоцетиризин.
- Стабілізатори мембран опасистих клітин — пригнічують виділення речовин із опасистих клітин, які беруть участь у розвитку алергії. Реакція проходить досить швидко, якщо своєчасно використовувати кромоглікат натрію (випускається у вигляді розчину або капсул для інгаляцій, а також у спреї) або кетотифен (таблетки, сироп).
- Судинозвужувальні засоби — випускаються у вигляді крапель у ніс, дозволяють мінімізувати наслідки контакту з алергеном. Добре зарекомендували себе у плані ефективності та швидкості впливу такі препарати: ксилометазолін, оксиметазолін, нафазолін. Однак застосовувати їх занадто часто не рекомендується, щоб уникнути появи медикаментозного риніту. Скільки коштують засоби, дізнавайтеся в аптеках. Приємна новина: ціна таких препаратів завжди залишається на доступному для споживачів рівні.
При алергії на шерсть домашніх тварин, враховуючи ряд факторів, лікар може призначити для лікування місцеві кортикостероїди у вигляді спреїв у ніс (тріамцинолон, беклометазон, будесонід), суспензій, очних мазей. Препарати цього виду можна поєднувати з антигістамінними засобами.
Профілактика алергії на домашніх тварин у дітей та дорослих
Алергічна реакція на собак і кішок може розвинутись у людини на тлі таких видів контактів:
- Якщо людина знаходиться із твариною в одному приміщенні.
- Ігри з вихованцем.
- Дотик до шерсті тварини, безпосередньо до неї та іграшок, речей.
- Прибирання за вихованцем: чищення лотків, кліток, лежанок.
Прояви не сильної алергічної реакції можна мінімізувати певними способами та діями:
- Регулярно мити лоток.
- Чистити підстилку цуценяти чи кота потрібно не рідше одного разу на тиждень.
- Для очищення повітря в приміщенні від алергенів можна використовувати сухий повітряний фільтр.
- Ефективно боротися з алергенами допомагає регулярне вологе прибирання приміщень (не рідше двох разів на тиждень) з використанням дезінфікуючих засобів, особливо це стосується місць, в яких любить найчастіше перебувати ваш вихованець.
- Не дозволяйте домашнім вихованцям забиратися на дивани, ліжка, регулярно періть чохли.
- При оформленні інтер’єру не використовуйте елементи декору, на яких затримується шерсть та накопичується пил.
- Купайте собаку чи кішку не рідше одного разу на тиждень, використовуючи спеціальний шампунь.
- Під час прибирання квартири та при догляді за вихованцем надягайте маску.
Людям, які страждають на алергію на кішок і собак, слід уникати контактів з домашніми тваринами. Якщо ж вихованець живе з вами давно, і ви не знаєте, куди його діти і що з ним робити, або просто не бажаєте розлучатися з другом, постарайтеся хоча б перекласти процес догляду за твариною на плечі іншого члена сім’ї. Якщо ви й надалі плануєте жити з вихованцем в одній квартирі, завжди тримайте під рукою антигістамінні препарати, які дозволять запобігти розвитку алергії та зменшити симптоми недуги.
Своєчасна постановка діагнозу, вибір правильного лікування алергії та профілактичних заходів, що дозволяють запобігти виникненню реакції, допоможе вести ефективну боротьбу з недугою. Не ризикуйте, відкладаючи візит до лікаря при виявленні симптомів на потім. Зрозуміти і перевірити, що ваше раптове нездужання є однією з ознак алергії на шерсть тварин, зможе лише фахівець. Виявивши тривожні симптоми, негайно звертайтеся до клініки алерголога-імунолога, здавайте відповідні аналізи та тести.
Алергічну реакцію викликає не шерсть, а білок слини тварини
У ході досліджень вчені виявили 10 алергенів, що виробляються в організмі кішки чи собаки. Причиною алергічної реакції у 95% випадків є білок, що продукується сальними та слинними залозами, а саме Fel d1. Яку функцію ця речовина виконує в організмі тварин, вчені поки не з’ясували (імовірно, Fel d1 бере участь у процесі обміну жирів).
Породи кішок, на яких немає алергії
Хочете знати, як білок-алерген потрапляє на шерсть тварини? Кішки та собаки люблять вилизуватися. Таким чином, білок-алерген і потрапляє зі слини на шерсть тварини. Чим більше шерсті, тим вища ймовірність розсіювання алергенів по всьому будинку. Можна було б зробити висновок, що кішки з довгою шерстю та собаки швидше поширюють алергени. Багато заводчиків і любителів домашніх тварин цікавляться, чому алергія у людей може виникнути навіть при контакті з кішками «лисих» порід (сфінкс, девон-рекс, корніш-рекс) або короткошерстими собаками. А все тому, що проблема полягає не в шерсті. Білок-алерген міститься у слині тварини. Породисті собаки та кішки виробляють не менше алергенів, ніж безпородні тварини.
Однак, не поспішайте відмовлятися від мрії завести домашнього вихованця. Проте серед кішок є породи, які виробляють меншу кількість Fel d1, ніж їхні родичі інших порід. Такі кішки можуть вважатися гіпоалергенними. І жодного зв’язку із довжиною шерсті тварин у цьому випадку не спостерігається. Вироблення Fel d1 характерне для балінезійських кішок, пухнастих сибіряків та орієнталів, серед представників яких зустрічаються і коротко- і довгошерсті особини. Однак майте на увазі: порода зовсім не є гарантією гіпоалергенності. Все залежить від кожної конкретної тварини. Тому перевірка «на сумісність» має починатися зі знайомства з твариною. В ідеалі ви повинні побути з вихованцем деякий час, щоб встигнути зрозуміти, чи виявляється алергічна реакція на нього. Ще один момент, який слід враховувати, якщо ви хочете завести кішку чи собаку — кількість алергенів в організмі тварини в період дорослішання може змінюватись. На вироблення Fel d1 в організмі вихованця впливає також пора року та інші фактори.
Вчені давно намагаються вивести кішок, які не викликають алергії у людей. Проте компанія Nestlé Purina запропонувала новий підхід у вирішенні цього складного завдання. Вчені пропонують зв’язувати білки-алергени за допомогою інших білків, додаючи їх у котячий корм.