Ми любимо тварин це — наше покликання

Середня тривалість життя котів дуже індивідуальна, вона залежить від низки факторів. Так, наприклад, особини, які мешкають на вулиці, рідко доживають до 7 років. Тут дається взнаки відсутність нормального харчування, не доглянутість, в результаті якої тварини часто хворіють, переохолодження в зимовий період тощо. Домашні вихованці можуть доживати до 12-15 років, а деякі і до 30!

Також існує думка, що середня тривалість життя безпородних кішок нижча, ніж породистих. З одного боку, така тенденція спостерігається, але тут також є низка застережень: умови селекції, наявність чи відсутність генетичних захворювань, правильний догляд, харчування та інші чинники.

Від чого залежить тривалість життя котів

Скільки в середньому живуть коти, залежить від багатьох факторів. Розглянемо їхній вплив на тривалість життя тварини.

Скільки живуть породисті кішки: чи є зв’язок між породою та роками

Заводчики помітили, що деякі породи можна зараховувати до довгожителів, наприклад:

  • британці часто переступають позначку 15 років;
  • персидські коти — 20 років;
  • сіамські кішки живуть, як правило, і більше 20 років, деякі особини доживають і до 30 років.

Але взяти кошеня британської чи сіамської породи — зовсім не означає, що йому гарантоване довголіття. На це впливають інші чинники, серед яких, наприклад, генетична чистота. Зазначено, що часто штучно виведені «чисті» породи живуть менше навіть своїх безпородних родичів, які мають відповідний домашній догляд.

Сколько живут кошки

Генетична схильність до захворювань

Проблема породистих котів у тому, що при підтримці їхньої «чистоти» виникають ситуації, коли у отриманні потомства беруть участь «родичі» (хоч і далекі). Внаслідок цього можуть проявлятися генетичні захворювання. З цієї причини, обираючи кошеня, варто не лише цікавитись нагородами його батьків, а й родоводом на кілька попередніх поколінь.

Другий момент, що впливає на тривалість життя кота, — спадкові хвороби, на які могли хворіти його близькі родичі. До них, наприклад, відносять вроджений міастенічний синдром, гангліозидоз, прогресуюча атрофія сітківки та ін. Вони можуть не проявитися відразу, а «вилізти» через роки. При цьому багато хто з них буває латентним — захворювання є, але воно ніяк не проявляється.

Умови проживання: скільки живуть домашні коти

Якісний догляд — одна з головних умов довгого життя котів. У домашніх умовах навіть безпородний кіт може прожити багато років (зафіксовані випадки досягнення 20- та навіть 30-річного віку). Забравши кішку з вулиці, можна значно продовжити її життя, адже там на неї чекають такі несприятливі фактори:

  • Погане харчування. У домашніх умовах можна організувати збалансоване харчування, годувати вихованця спеціальними кормами. Безпритульні особини часто їдять що-небудь аби втамувати голод, ні про яке надходження вітамінів та мінералів не йдеться.
  • Погодні умови. Якщо з літньою спекою організм здатний впоратися, то зимові морози набагато згубніші — багато тварин гинуть від перемерзання. Також вологість і температурний режим спричиняють простудні захворювання (вони не проходять просто так).
  • Неконтрольовані вагітності. Вони виснажують організм будь-якої тварини, особливо якщо їх перебіг супроводжується поганим харчуванням.
  • Захворювання, спричинені негативним впливом зовнішніх факторів. У вуличних умовах досить складно залишитись здоровим — негативний вплив має практично все. І якщо навіть породистий кіт опиниться на вулиці, ймовірність того, що він занедужає, дуже висока.
  • Машини, собаки, інші фактори, що призводять до передчасної загибелі кішки.

У зв’язку з перерахованими вище причинами навіть безпородні кішки та коти, що живуть вдома і забезпечені доглядом з боку людини, здатні продемонструвати високу тривалість життя.

Як впливає стать кішки на тривалість життя

Однозначної відповіді на питання, хто довше живе, кіт чи кішка, немає. У Книзі рекордів Гіннеса можна знайти відомості про особини обох статей. Але однозначно встановити взаємозв’язок неможливо.

Існує думка, що коти живуть довше, адже організм кішки виснажується під час вагітності та годування. Але це не доведений факт, тому при правильному догляді довго зможе прожити і кіт, і кішка.

Як впливає кастрація та стерилізація на тривалість життя кота

Відповідаючи на запитання, скільки живуть стерилізовані кішки, слід розглянути цей аспект з різних боків. З одного боку вважається, що продовження життя становить до 3-4 років. Це відбувається внаслідок таких факторів:

  • Кішка не вагітніє і не годує потомство, тому з її організму не вимиваються мінерали та вітаміни.
  • Не відбувається спаровування, в результаті якого кішка може інфікуватися.
  • Відсутні гормони, під впливом яких у особин у старшому віці починають розвиватися онкологічні захворювання.

Ті, хто виступає проти стерилізації, також мають аргументи проти проведення процедури, серед яких:

  • В результаті операції організм піддається серйозній гормональній перебудові, що негативно впливає на тривалість життя.
  • Часто стерилізовані тварини стають малорухливими, починають багато їсти. В результаті розвивається ожиріння, може виникати сечокам’яна хвороба та ін.

Якщо підрахувати, скільки живуть коти-кастрати, тут більш однозначна відповідь — операція позитивно впливає на тварину. Кастрований кіт не піддається захворюванням статевої системи, у нього не виникає онкології. Також відсутність потягу до статевого акту виключає войовничу поведінку, бійки з «конкурентами», в яких можна отримати серйозні травми.

Єдиною важливою умовою є спеціалізоване харчування, завдяки якому можна уникнути появи ожиріння у тварини та проблем, пов’язаних з ним.

Як продовжити життя кішці

Однозначно відповісти, скільки проживе домашній улюбленець неможливо, але можна продовжити його життя. Цього можна досягти, правильно доглядаючи за котом. Розглянемо нижче, на що слід звернути увагу, щоб вихованець прожив якнайдовше.

Сколько живут кошки

Правильне харчування — запорука здоров’я

Це твердження справедливе не тільки для людей, але й для котів. Важливо забезпечити правильний баланс вітамінів, мінералів, мікроелементів. З цієї причини слід відмовитися від харчування «зі столу», самостійного приготування спеціалізованих страв. Особливо небезпечні в раціоні кішок такі продукти:

  • Свинина – надто жирна для організму котів, внаслідок її споживання може відкладатися жир на внутрішніх органах.
  • Кістки (будь-які) — вони травмують стравохід тварини. У кращому випадку залишаються внутрішні рубці, у гіршому — у вихованця відкриваються різні кровотечі.
  • Бобові — не перетравлюються, викликаючи здуття живота.
  • Корм для собак — не варто вважати, що якщо корм, то він однаково підходить для всіх видів тварин. Організм собаки вимагає зовсім іншого балансу вітамінів та мінералів. А у кішки може виникнути гіпер- або гіповітаміноз, може спостерігатися надлишок або нестача певних речовин.

Вибираючи корм, слід враховувати кілька важливих моментів:

  • Дешевий корм – поганий корм. Його роблять із недорогих компонентів, часто різних субпродуктів замість натуральних м’ясних компонентів.
  • Можна чергувати сухий і вологий корми — у цьому немає нічого страшного, головне, щоб обидва види були збалансованими.
  • Підбирати корм за потребами кішки: для стерилізованих, молодих, осіб похилого віку, матерів, які годують потомство, з хворобами нирок та ін.

Що ж до періодичності, вона повинна становити 3 рази на день. Також можна керуватись рекомендаціями виробника корму. Не думайте додатково підгодовувати кота «чимось смачненьким» з людського раціону!

Підтримка активності

Помічено, що коти, які ведуть «диванний» спосіб життя, живуть значно менше. Це пов’язано з тим, що у вихованця починає розвиватися ожиріння. Тому кішку потрібно змушувати рухатися, особливо в молодому віці.

Для цього варто придбати спеціальні іграшки, комплекси. Також корисно самостійно гратися з вихованцем. А деякі породи ще й регулярно вигулювати. Приділяйте увагу улюбленцю — веселе проведення часу сподобається і вам, і йому.

Не варто випускати кота з будинку самого, це може призвести до непередбачуваних результатів: нападуть собаки, потрапить під машину, тварина може підхопити якесь захворювання. Відвідування вулиці — лише під суворим контролем господарів.

Регулярні огляди у ветеринара

У догляді за кішками є дві особливості: вони не можуть сказати, якщо у них щось болить, а також вони чудово вміють маскувати біль чи інші відхилення у стані здоров’я та самопочутті. Також є низка захворювань, які протікають безсимптомно, але мають шкідливий вплив на організм кота.

У зв’язку з вище перерахованим слід регулярно проходити планові огляди у ветеринара. Бажано, щоб лікар відстежував динаміку вихованця постійно — ходіть до одного й того самого фахівця, який зможе побачити навіть незначні відхилення від норми. Призначення додаткових аналізів чи інших діагностичних процедур залежить від породи, віку та інших особливостей вихованця.

Також не слід відкладати звернення до ветеринара, якщо ви помітили будь-які зміни у поведінці або зовнішності кота. Лікар зможе оцінити, наскільки ваші тривоги .

Своєчасна вакцинація

Цей превентивний захід — найкращий спосіб захистити кота від досить поширених і дуже небезпечних інфекційних захворювань. Кошенята вакцинуються за схемою:

  • комплексна вакцина — 2-2,5 місяці;
  • від сказу — після 3 місяців;
  • комплексна ревакцинація — 3,5 місяці.

Далі кішку слід щепити щороку. Для цього використовується комплексна вакцина, призначена для захисту одразу від кількох захворювань.

Не забувайте, що для успішності процедури необхідно належним чином підготуватися (обстежити кішку переконатися, що вона здорова, провести дегельмінтизацію, виключити контакти з іншими тваринами тощо). Детальніше про підготовку та особливості вакцинації можна прочитати на цій сторінці.

Сколько живут кошки

Підтримка гігієни

Чистота — запорука здоров’я. Про це варто пам’ятати і під час догляду за котом. Серед обов’язкових гігієнічних процедур варто виділити:

  • Чистка зубів. Як і в людини, на зубах котика можуть накопичуватися різні бактерії, які стають причиною розвитку різноманітних захворювань, особливо шлунково-кишкового тракту.
  • Дегельмінтизація. Хоча у домашнього кота ризик підхопити паразита мінімальний, але виключати таку можливість не можна. Ця процедура обов’язкова перед щепленням. Про препарати та частоту їх прийому розповість ветеринар.
  • Обробка від бліх. Знову ж таки, домашній вихованець, який ніде не буває, практично не здатний заразитися. Але цілком така ймовірність є, тому варто проводити обробку з періодичністю, що рекомендується лікарем.

Також слід враховувати особливості породи, наприклад, деякі вимагають регулярного вичісування шерсті.

Стерилізація та кастрація: обов’язкова чи бажана?

Якщо кота чи кішку не планується використовувати для отримання потомства, тоді краще каструвати/стерилізувати тварину. У цьому випадку організм вихованця не отримує стресу, гормональна та статева системи стабільні. Серед аргументів на користь проведення операції можна виділити такі:

  • Майже зводиться до нуля можливість розвитку онкології: яєчників, матки, яєчок.
  • Відсутність статевого потягу дозволяє уникнути неприємної для господарів поведінки, коли кіт або кішка постійно нявкають, поводяться навіть агресивно, намагаються втекти з дому.
  • У кастрованих котів запах сечі менш різкий, тому в будинку не буде характерних «ароматів».

Отримати консультацію про оптимальний вік для проведення операції, підготовчі заходи та інші особливості можна безпосередньо у ветеринара, або за посиланням.

Коти-рекордсмени

Тривалість життя кота залежить від низки факторів, тому важливо забезпечити повноцінний правильний догляд своєму вихованцю. Довгожителі потрапляють до Книги рекордів Гіннеса, тут можна виділити котиків:

  • 38 років прожила кішка Пафф. Вона мешкала в Техасі.
  • Друге місце посідає кіт, який дожив до 36 років. Він народився в Англії у 1903 році.
  • Бірманська кішка Каталіна мешкає в австралійському Мельбурні. Вона вже досягла віку 35 років.

Так, від породи та генетичної схильності залежить багато, але правильний догляд у багато разів важливіший. Збалансоване харчування, фізична активність та регулярний контроль за станом здоров’я кота дають змогу домашньому вихованцю прожити довге та щасливе життя, даруючи радість своїм господарям.