Ми любимо тварин це — наше покликання

Що таке блохи та шляхи зараження паразитами

Блохи — це загін комах з повним перетворенням, що паразитують на ссавцях. Особливість бліх — відсутність крил. Вони повністю втратили їх у процесі пристосування до ендопаразитизму (паразитування на поверхні тіла та зовнішніх органах людини і тварин).

Блохи мають вузьке, гладке, стисле з боків тіло. Це допомагає їм швидко пересуватися і утримуватися в густій шерсті котів. Блохи здатні переміщатися стрибками, енергійно відштовхуючись другою та третьою парами ніг. Комахи мають вузькоспеціалізований ротовий апарат, призначений для проколювання шкірних покривів господаря і смоктання крові.

Блоха котяча (лат. Ctenocephalides felis) зустрічається скрізь. Довжина тіла становить від 0,75 до 5 мм (у самок з яйцями сягає до 16 мм), що робить комах помітними неозброєним оком. Дорослі особини розвиваються в шерсті тварин або підстилці, харчуються свіжою кров’ю. Личинки харчуються випорожненнями, сухою кров’ю, рослинними та іншими залишками.

Розвиваються блохи протягом цілого року, незалежно від сезону. Це говорить про те, що тварина може заразитися будь-коли і різними способами. Деякі господарі помилково вважають, що якщо їхній кіт чи кішка ніколи не залишали меж квартири чи будинку, то вони недосяжні для бліх. Але це не так. Зараження паразитами відбуваються різними шляхами:

  • Прямий контакт із зараженими котами. Це найпростіший і найочевидніший спосіб. Для цього необов’язково вступати в тісний контакт — достатньо перебувати поруч. Від бліх можуть страждати не тільки бездомні кішки та коти, але й домашні вихованці. Зустрічі, наприклад, на сходовому майданчику може виявитись достатньо для зараження — не забуваємо, що блохи стрибають на великі відстані.
  • Миші. Гризуни також є переносниками бліх. До зони ризику потрапляють кішки, які мешкають у приватних будинках або на дачах. Під час полювання на мишей вони можуть легко заразитися паразитами. Котячих бліх та їхні яйця можуть принести до будинку на своїй шерсті собаки, а потім паразити переміщуються і на котів.
  • Люди. Навіть найдбайливіші і люблячі господарі можуть сприяти зараженню улюбленців блохами. Яйця бліх або самих комах люди переносять на одязі або на взутті. Скупчення яєць і комах завжди спостерігається там, де гуляють кішки. Вони легко чіпляються за одяг і потрапляють у будинок, де згодом знаходять свого пухнастого господаря.
  • Заражена територія. Домашній кіт під час прогулянки може легко зібрати бліх та яйця, які «розгубили» на території інші заражені тварини. Причому може виявитися так, що доріжки, різні затишні місця, паркани та лавочки буквально кишать паразитами.
  • Від кішки до кошенят. Якщо блохами заражена кішка, то, звичайно, вони буквально в лічені години після народження кошенят виявляться і на них.
  • Через предмети побуту. Не всі пункти перетримки тварин, ветлікарні, грумінг-салони та інші заклади відповідають найвищим стандартам дотримання санітарно-гігієнічних умов. Блохи можуть перебувати на різних предметах домашнього вжитку — килимках, лежаках, щітках тощо. Щоб не наражати свого улюбленця на ризик, варто користуватися послугами тільки перевірених фахівців.

З огляду на те, що блохи дуже швидко розмножуються, від моменту зараження до критичного зростання популяції може пройти дуже короткий проміжок часу.

Чим небезпечні блохи для котів?

Через маленький розмір блохи здаються досить безпечними для котів. Але насправді ці комахи здатні не тільки завдавати болю вихованцям, але й інфікувати їх важкими хворобами, стати причиною багатьох інших проблем:

  • Анемія. Одній блосі потрібно не так вже й багато крові для насичення — це не завдасть особливої шкоди кішці. Але самка здатна відкладати до 30 яєць на день — кількість паразитів дуже швидко зростає. Усі разом вони можуть висмоктувати кров у великих об’ємах. Це призводить до виснаження тварини, що дуже небезпечно, особливо для новонароджених та кошенят місячного віку.
  • Виснаження від недосипання та нервового збудження. Блохи не мають періодів спокою — вони цілодобово докучають своєму господареві. Вихованець через постійну сверблячку і дискомфорт стає дратівливим, а його поведінка — нав’язливою. Це може серйозно зашкодити психічному здоров’ю кішки.
  • Поява залисин на шерсті: через нестерпну сверблячку кішка постійно чухається і, намагаючись зловити комаху, вириває зубами клапті шерсті. Внаслідок цього з’являються «місця розчісувань», які потім укриваються скоринками. Можливе приєднання вторинної інфекції.
  • Дерматит, алергії, інфекції: блошиний дерматит — це запалення шкіри, викликане укусами бліх та реакцією на їхню слину (є сильним алергеном). Дане захворювання — найпоширеніша причина сверблячки. Прояви блошиного дерматиту не залежать від кількості комах, які паразитують на кішці — навіть один укус може призвести до серйозних наслідків. Тварина розчісує запалені місця та часто вдруге інфікується.
  • Глисти: блохи є проміжним господарем деяких видів глистів (наприклад, огіркового ціп’яка). Заразитися кішка може, проковтнувши блоху, що не є рідкістю. Блохи, заражені яйцями гельмінтів, стають менш рухливими, отже, кішці простіше виловити їх із шерсті.

Чим слабша тварина, тим простіше блохам довести її до виснаження. Але й здоровий кіт за відсутності заходів боротьби з паразитами дуже швидко може перетворитися на хворого.

Блохи у котов

Симптоми зараження кішок блохами

Симптоми зараження кішок блохами досить яскраво виражені, особливо при значній кількості паразитів:

  • Часте розчісування або вилизування: у бліх немає знеболювального секрету, як у багатьох паразитів (наприклад, у кліщів), тому вони кусаються дуже боляче. Тварина при цьому різко і часто підскакує, починає вгризатися зубами у власне тіло, намагаючись упіймати блоху.
  • Занепокоєння та нервозність: поведінка тварини може різко змінитися через постійний біль та дискомфорт — кішка стає нервовою, іноді навіть агресивною.
  • Рани та подряпини на тілі: сліди з’являються і від укусів паразитів, і від кігтів та зубів кішки.
  • Погіршення апетиту: може бути викликане через стрес або через інтоксикацію організму великою кількістю алергенів, які знаходяться в слині бліх.
  • Алергія: проявляється у вигляді шкірного дерматиту у відповідь на подразнення від укусів.
  • Облисіння та загальне погіршення стану шерстного покриву: лущення, виразки, ерозії, бляшки та інші пошкодження шкіри, що виникають через зараження блохами, ведуть до погіршення стану шерсті. Намагаючись позбутися паразитів, кішки інтенсивно вилизують шерсть і часто навіть виривають її цілими клаптями. Не слід плутати такі симптоми із сезонним линянням, при якому залисини не з’являються.

Якщо блохи тільки з’явилися, їх не завжди можна помітити. Перші тривожні ознаки — неспокійна поведінка тварини. Пізніше бліх легко виявити і візуально — їхня популяція швидко збільшується, а на шерсті з’являються дрібні чорно-коричневі крихти — блошиний кал. Кішку можна поставити на чистий білий аркуш паперу та вичесати. Якщо на крихти, що випали, крапнути водою, і вони стануть червоно-коричневими, то це говорить про зараження тварини.

Як вивести бліх у кішки, кота чи кошенят

При перших тривожних симптомах необхідно негайно реагувати, оскільки масштаби проблеми з блохами стрімко збільшуватимуться. Боротьба з паразитами відбувається у кілька етапів:

  1. Вибір препарату: для боротьби з блохами пропонується досить велика кількість засобів у різній формі — шампуні, спреї, пудра, краплі та інших у місцях проживання котів). Також зустрічаються препарати з регуляторами росту комах (IGR — insect growth regulators). Засоби можна поділити на групи — для боротьби з комахами при зараженні та профілактичні. Вибір залежить від ступеня ураження тварини блохами, її віку, ваги, стану (вагітні або кішки, що годують потомство).
  2. Обробка котів, кішок та кошенят: метод застосування препарату залежить від форми його випуску. Якщо у дорослої тварини бліх небагато або це маленьке кошеня, можна застосувати спеціальний шампунь. При великій кількості паразитів шампунь буде неефективним — знадобляться краплі.
  3. Дезінсекція житла: блохи можуть знаходитися буквально скрізь, де проживає кішка. Важливо обробку провести дуже ретельно, щоб уникнути повторного зараження.
  4. І завершальний етап — ліквідація наслідків, завданих тварині блохами. Позбавити кішку від сверблячки та прискорити загоєння ран можна за допомогою розчину мірамістину, антигістамінних та інших засобів — вибір залежить від ступеня ураження.

Після вживання заходів, спрямованих на знищення паразитів, необхідно подбати про профілактику. Перед покупкою засобів потрібно звернутися до ветеринарного лікаря — він підкаже, що найкраще застосувати у кожному конкретному випадку.

Блохи у котов

Засоби від бліх для кішки

У ветеринарних аптеках і зоомагазинах можна знайти різні засоби для знищення паразитів як на самих тваринах, так і в середовищі їх проживання. Вони відрізняються такими характеристиками:

  • Краплі від бліх. Один із найефективніших засобів боротьби з паразитами. Краплі — це концентрований розчин інсектицидів, що згубно діють на бліх, але безпечних для кішок. Вони відлякують або вбивають комах, знищують патогенну мікрофлору, чинять профілактичну дію. Краплі наносять на ділянку безпосередньо на шкіру, розсунувши шерсть у районі від холки та до лопаток. Речовина всмоктується в шкіру, накопичується в сальних залозах, а потім поступово вивільняється з них і впливає на комах кишковим або контактним способом. Краплі мають цілу низку переваг — простота в застосуванні, тривалий ефект, універсальність впливу (захищають також від кліщів та гельмінтів). Крім того, всі блохи, які мешкають у приміщенні, поступово переміщаються на кішку та гинуть. Перед тим, як застосувати краплі, необхідно уважно ознайомитись з інструкцією.
  • Нашийники. Аксесуар є пористою стрічкою, просоченою засобом, запах якого не переносять блохи. Активні речовини відлякують паразитів, але не знищують їх. Використовуються як натуральні (ефірні олії), так і синтетичні інсектициди. Нашийники з натуральними оліями підходять для вагітних кішок та кошенят. Їх використовують як профілактичний засіб після виведення паразитів за допомогою потужніших препаратів або в комплексі з ними. Ефективні проти власоїдів, іксодових та коростяних кліщів. Дія триває до 8 місяців. Використовувати нашийник дуже просто — його потрібно застебнути на шиї у кішки та обрізати надлишки. Не підходять для котів, які беруть участь у виставках, тому що під нашийниками злежується шерсть.
  • Шампунь. Один з м’яких засобів. Шампунь можна застосовувати для обробки вагітних кішок та маленьких кошенят. Переваги — доступна вартість, низька токсичність, простота застосування можна використовувати для миття кішок, схильних до алергії на інсектициди. Шампуні бувають сухі (не вимагають миття кішок) та звичайні. Обираючи засіб, потрібно зважати на те, що різні засоби застосовуються для різних випадків. Наприклад, є засоби, які призначені спеціально для тварин з довгою шерстю, короткою або для таких, у яких шерсть взагалі відсутня. Також важливо визначити, з якого віку можна використовувати шампунь і чи підходить він для вагітних кішок.
  • Спреї. Випускаються у вигляді аерозолів та балончиків. Кішку обробляють повністю, не допускаючи попадання засобу в очі, рот, дихальні шляхи. Для обробки голови краще використовувати ватний тампон із попередньо нанесеним на нього засобом. Дія триває до місяця. Переваги — простота у застосуванні, ефективність.
  • Ін’єкції. Призначаються ветеринарами у випадку сильного зараження тварини блохами та іншими паразитами. Уколи зручні у застосуванні, спричиняють комплексний тривалий вплив (до півроку). Недолік — високий рівень токсичності (можна вводити лише абсолютно здоровим вихованцям).
  • Таблетки: також діють комплексно при лікуванні кішки від бліх. Недолік таких препаратів — незручне застосування.
  • Порошки: випускаються у вигляді пудри дрібного помелу. Використовуються як для боротьби з комахами безпосередньо на тваринах, так і для обробки приміщень.

Досягнення найефективнішого результату можливе за умови комплексної боротьби з паразитами.

Особливості обробки від бліх вагітних або кішок, що вигодовують потомство

В ідеалі вагітність кішки має бути запланованою з обов’язковим оглядом ветлікаря та усунення всіх проблем зі здоров’ям, у тому числі й позбавлення від бліх, якщо вони є. Але якщо так сталося, що у кішки під час вагітності чи лактації були виявлені блохи, то треба звернутися до ветеринарного лікаря — він допоможе підібрати спеціальні безпечні засоби і для кішок, і для кошенят.

Блохи у котов

Чи передаються і чим небезпечні котячі блохи для людини

Котячі блохи на людях не живуть, але можуть передавати збудників серйозних захворювань через укуси:

  • Гепатит: запальне ураження печінки.
  • Бруцельоз: важке ураження дихальної, травної, нервової та інших систем.
  • Енцефаліт: група захворювань, що характеризують запалення мозку.
  • Чума: одне з найнебезпечніших захворювань із великою ймовірністю смертельного результату.
  • Гельмінти: деякі види кишкових паразитів використовують бліх як тимчасового господаря.

Одна з найпоширеніших реакцій на укус бліх — алергічні реакції. Проявляються у вигляді сверблячки, почервоніння, висипань.

Профілактика зараження кішок блохами

Один із найдієвіших методів — профілактична обробка вихованців. Робити це потрібно і в тому випадку, якщо кішка утримується весь час у квартирі. Також необхідно проводити профілактичну обробку приміщень, в яких містяться кішки, інвентарі, лежаки, будиночки та інші предмети побуту котів, кішок та кошенят. Уникнення контактів із хворими чи безпритульними тваринами також допоможе захистити домашніх вихованців від зараження блохами.