Іноді власники свійських тварин не роблять жодних дій, виявивши нежить у кішок, вважаючи, що таке захворювання пройде само собою. Дійсно, в деяких випадках організм вихованця сам справляється з проблемою, і риніт самостійно проходить через 5-7 днів. За цей час організм тварини виробляє імунітет для боротьби зі збудником, який спричинив ознаки застуди. Однак це можливе лише за умови, якщо кішка здорова. Якщо її імунітет ослаблений супутніми хворобами, ускладнень риніту не уникнути.
Чи шкідливий нежить для котів
Ніколи точно не знаєш, коли ваша кішка може підхопити риніт. Ніс у сімейства котячих дуже чутливий, він допомагає їм знаходити потрібні предмети по запаху, навіть якщо вони досить далеко. Риніт — це запалення слизової носа кішки. Через те, що канали в носі у кішок дуже маленькі, запалення може повністю перекрити дихальні шляхи. Тоді кішці важко дихати носом, повітря, що потрапляє через рот, не зігрівається і не фільтрується, що може спричинити ускладнення. Буває гострий та хронічний риніт залежно від тривалості, а також вторинний та первинний залежно від причини.
Чи небезпечний риніт для котів
Нежить у кішки виникає внаслідок впливу на слизову оболонку носа несприятливих факторів, що зумовлює її запалення. Щоб подолати проблему, спеціальні залози починають виробляти захисний секрет у великій кількості. При цьому спостерігається набряк слизової оболонки. Звужені носові ходи не встигають очищатися і не справляються зі своїми функціями з очищення та прогрівання повітря, що загрожує виникненням таких ускладнень, як переохолодження, запальний процес. Тварина страждає, тому що не може дихати носом. Зазнаючи кисневого голодування, кішка стає млявою, апатичною. Неможливість вивчати предмети з допомогою запахів призводить до зменшення апетиту.
Якщо не лікувати нежить, він перейде у хронічну форму. При цьому не лише погіршується якість життя вихованця, але й виникає ризик розвитку супутніх захворювань внутрішніх органів та систем внаслідок зниження імунітету тварини через часто закладений ніс.
Риніт у кішки — симптоми
Щоб точно зрозуміти, чи є у вашого вихованця нежить, перевірте наявність основних симптомів. У вашого котика риніт, якщо:
- спостерігається часте чхання;
- кошеня часто дихає ротом;
- є досить сильні виділення з носа;
- запалена область навколо очей та носа, часто супроводжується кон’юнктивітом;
- підвищена температура (вище 39˚С);
- кішка сама намагається собі допомогти, чухає ніс лапою;
- кішка пасивна, не хоче грати, не реагує на поглажування.
Виділення можуть бути абсолютно різного характеру: прозорі, рідкі або густі та в’язкі. Зелений колір виділень говорить про наявність гною, червоний — домішку крові. Лікування може знадобитися кішці, навіть якщо у неї просто закладено носа.
Причини нежиті у кішки:
- паразити;
- грибкова хвороба;
- абсцеси зубів;
- бактеріальні інфекції;
- вірусні інфекції;
- неоплазія;
- вроджені дефекти ротової та носової порожнини;
- сторонні тіла, що потрапили до носа;
- поліпи у носі;
- подразнююча дія хімічних речовин.
Часто на алергічний нежить страждають саме породисті кішки, тому що їхній організм частіше реагує на різні зовнішні подразники через особливості. Так само нежить може виникнути через важкі вірусні захворювання — пневмонію, туберкульоз. Риніт може з’явитися через переохолодження, холодну їжу, а також через пару та гаряче повітря. Тому не радять сушити кішок феном і ставити поряд з ними киплячу воду. Наявність у носових ходах сторонніх предметів (пушинки, крупинки піску) теж викликає нежить.
Причини нежиті у кішок за характером патологій:
- Інфекційні патології. Найчастіше інфекції верхніх дихальних шляхів у домашніх тварин викликають герпевіруси, і навіть каліцивірус. Сприяє приєднанню вірусної інфекції зниження імунітету вихованця внаслідок переохолодження. Часто риніт виникає у тварин після прогулянки, особливо, якщо вихованець сильно промокне. Найчастіше при нежиті кішок спостерігаються такі супутні симптоми, як невелике підвищення температури, загальна слабкість, кон’юнктивіт, сонливість, набряклість морди. Бактеріальні інфекції (Bordetella bronchiseptica та Chlamydophila felis) є другою за частотою причиною риніту у кішок. Ризик зараження інфекціями значно знижується, якщо вихованцю зроблено рекомендовані щеплення. Грибкові інфекції часто мають хронічний характер. Виражена симптоматика: нежить із домішками гною, виділення з носа мають неприємний запах.
- Неінфекційні патології: алергія, наявність стороннього предмета у носовому ходу, травма, новоутворення різного характеру. Якщо ви помітили, що після прогулянки чи прибирання у квартирі, ваша кішка починає часто чхати, у неї сльозяться очі, а з носа постійно тече, швидше за все, це алергічна реакція. Якнайшвидше проконсультуйтеся з ветеринаром, щоб не допустити ускладнень. За наявності стороннього предмета зазвичай з носа виділяється слиз із домішками крові, причому він виділяється лише з однієї ніздрі.
Навіть якщо ви змогли самостійно встановити причину нежиті у кішки, зверніться за консультацією до фахівця. Ветеринар поставить діагноз і підбере найбільш ефективну методику лікування або усуне причину риніту без наслідків та з мінімальним дискомфортом для тварини, наприклад, якщо це сторонній предмет.
Як допомогти кішці в домашніх умовах
Для початку кішку обов’язково потрібно тримати в теплі, повітря в кімнаті слід зволожувати, щоб послабити виділення. Буває так, що кішка погано їсть, тоді слід пропонувати їй їжу з сильним запахом та великою кількістю рідини.
Уважний і правильний догляд за кішкою може значно покращити її стан і допомогти впоратися з хворобою.
Нежить у кішок — лікування в домашніх умовах:
- Очищення зони навколо носа від засохлого слизу, гнійних кірок. Акуратно розмочіть їх охолодженою до кімнатної температури кип’яченою водою або лосьйоном для тварин.
- Вимивання слизу з носа. Процедура дозволяє знизити запальний процес. Для промивання носових ходів використовують фізрозчин — по 2-3 краплі 2-3 рази на день протягом 5-7 днів. У народній медицині широко використовують краплі з екстракту алое. Однак пам’ятайте, що засіб будь-якого виду без консультації лікаря не можна застосовувати!
- Застосування судинозвужувальних засобів. Використовуйте дитячий Нафтізін — по 1 краплі 1 раз на день протягом 4-5 днів.
Усі процедури здійснюються лише за призначенням лікаря після попереднього огляду фахівця.
Як промити і закапати ніс, не нашкодивши кішці:
- Заздалегідь підготуйте інвентар: махровий рушник для фіксації тварини в потрібному положенні, пелюшку, що добре вбирає рідини, ватяні диски, стерильний шприц на 1-2 мл, розчин для промивання носа (призначений ветеринаром), ватяні палички з обмежувачем, ласощі.
- Підготуйте кішку: за 1-2 дні до проведення процедури підріжте кігті (можна використовувати захисні силіконові ковпачки).
- Займіть зручне положення і візьміть кішку на руки, почастуйте її ласощами.
- Розмочіть і акуратно видаліть кірки, що скупчилися навколо носа.
- Щоб промити носові проходи, зафіксуйте морду вихованця в горизонтальному положенні, не допускайте закидання голови назад. Притуліть наконечник шприца з розчином до ніздрі тварини. При натисканні на поршень важливо стежити, щоб рідина потрапляла в порожнину носа невеликими порціями, хід поршня має бути плавним.
- Робіть перерви, щоб кішка могла подихати. Якщо тварина після промивання чхає, не переривайте процес промиванням, таким чином засохлий слиз може самостійно вийти на поверхню.
Промокніть ніс кішки сухими паперовими серветками і почастуйте улюбленицю ласощами.
Коли звернутися до лікаря
Звернутися до лікаря потрібно у будь-якому випадку! Якщо в кішки закладено носа, то залежно від причини може знадобитися навіть хірургічне втручання. До того ж, підхід до кожної кішки має бути індивідуальним залежно від її особливостей та інших захворювань.
Діагностика та лікування
Починати лікування необхідно з виявлення та усунення причин, у цьому вам допоможе лікар-ветеринар. Для цього тварину оглядають, збирають анамнез та проводять певні дослідження. Алергічна реакція діагностується зазвичай шляхом виключення. В окремих випадках застосовуються також МРТ та комп’ютерна томографія, риноскопія, біопсія тканин носової порожнини та інші дослідження. Будь-який кваліфікований фахівець легко з’ясує причину і пропише потрібні ліки — антибіотики або антивірусні, краплі для носа, краплі очей.
Не намагайтеся займатися самолікуванням до візиту до клініки — ви можете ускладнити діагностику та нашкодити вихованцю.
Профілактика риніту
На думку лікарів, найкращою профілактикою риніту у кішок є вакцинація. Кішку обов’язково потрібно щепити, тоді вдасться уникнути різноманітних вірусних захворювань. Від інших причин риніту вакцинація не захистить, але ви можете:
- частіше міняти кішкам підстилки, мити миски;
- ізолювати хворих кішок від здорових;
- постаратися уберегти кішку від травм та контактів з алергенами;
- звернутися до лікаря відразу ж як тільки відчули недобре.
Ми всі хворіємо і вихованці не виняток. Кішки люблять комфорт, тепло і коли їх люблять. Любіть кішок і тоді, можливо, ви вбережете їх від багатьох хвороб.